caute,
riesim takuto primitivnu vec. Na local sieti mam 5 notebookov, tablety, telefony,smart tv,xbox etc.. , kazdy z nich ma nastaveny hostname. Sem tam pride niekto a pripoji dalsi notebook. rozdelovanie ip je pomocou dhcp ktore bezi na smejdnom adsl krabicke -TP-Link.
a ja potrebuejm jednoduchu vec. ked dam user@masinka$ ping lubovolnyhostname
tak mi to pingne tu masinku. Ked to teraz dam z hociktoreho pc tak mi to dal hostname unknown. proste nejaky dsn resolver alebo co potrebujem.
nechcem tie hostnames pridavat do /etc/hosts, chcem to nejak pridelovat pomocou dhcp. ta adsl masinka ma v sebe info "hostname | ipadresu |mac adresu |expire time" ale ten ping nefunguje, ping na ip adresu fici v poho
Pozri nastavenia routra či nevie resolving, prípadne si pozri telnet a typu tvojho routra. Inak keď už si písal TP-link môhol si napísať aj typ.
zdar,
je to TP-Link TD-W8951NB. taka biela skatulka od Orange
moj notas je Arch linux, ostatne su: 1x Mint, 2x Debian, 1x Windows XP, 3x Mac OS, 5x smartfone, smart tv, xbox, raspberry. a nedokazem medzi nimi resolvovat podla hostname
skusal som aj na domacom servery(Debian) dhcp (isc-dhcp-server), dnsmasq a ani s jednym mi to nefunguje. proste niekde robim chybu. Bind9 som neskusal ale to je imho tazky kaliber
Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) slúži na prideľovanie IP adries a obvykle dokáže spolupracovať s DNS servrom do ktorého sa pretlačia názvy strojov.Mať dva DHCP servre na jednom sieťovom segmente robí len neplechu. Skús sa pozrieť či v sa tom routri objavujú aj názvy strojov, a na tých strojov si over či dostali ako DNS server aj router. To prvé je podľa tvojho popisu splnené, ale to druhé asi nieje. Otázkou je prečo to nenanútilo samotný DSL router ako DNS server. Buď to má ten router zakázané poskytovať, alebo to nevie poskytovať alebo majú klientské počítače natvrdo nastavené DNS servre poskytovateľa u seba ktoré pochopiteľne neprijímajú požiadavky na zavesenie hostname z vnútorného rozsahu ktorý nespravujú.
az na jeden maly detail, a to ze tie male umelohmotne smejdy:
1. maju len obycajny dhcp server bez podpory ddns (ved na co by to aj komu bolo)
2. su len obycajne rekurzivne dns cachovacie (a zrejame ani cachovacie nie) servery (v zmysle ako sluzba), bez akejkolvek moznosti nastavit tam soa (a nie to este ddns), takze prakticky ti nema "co" odpovedat, pretoze ten server nema "nic" (v dhcp liste mozes akurat tak vidiet hostname poslany klientom pri dhcp discoveri, ale to je asi tak vsetko)
takze jedina moznost je nastavit napr. ten uberhardcore bind + napr. isc-dhcp server...
dnes rano mi napadlo skusit avahi-broswe -arl a naslo mi to vsetky linux stroje. az na to ze hostname je picbudka.local tj. FQDN, ked dam len $ping picbudka tak to nevie pingnut.
root@ajantis:~# avahi-browse -arl
+ eth0 IPv6 sedivec [00:0a:cd:1b:89:cd] Workstation local
+ eth0 IPv4 sedivec [00:0a:cd:1b:89:cd] Workstation local
+ eth0 IPv4 picbudka [5c:ac:4c:75:2e:23] Workstation local
+ eth0 IPv6 sedivec Remote Disk Management local
+ eth0 IPv4 sedivec Remote Disk Management local
+ eth0 IPv4 picbudka SFTP File Transfer local
+ eth0 IPv4 picbudka SSH Remote Terminal local
+ eth0 IPv4 PICBUDKA Microsoft Windows Network local
= eth0 IPv4 picbudka SSH Remote Terminal local
hostname = [picbudka.local]
address = [192.168.1.51]
port = [22]
txt = []
[root@picbudka:samuel]# hostname -f
picbudka.localdomain
pokial sa ti to podari rozbehat na kazdom zariadeni...
Ako píše Wlasoš, najprv treba zistiť či to neresolvuje sám router, teraz na to nemám čas, ale cez víkend sa ti na to mrknem.