XMPP

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.02.2015 | 16:47
Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

Ahojte,

mám takú otázku skúšal niekto zvás rozbehať vlastný XMPP server, alebo mi viete odporučiť nejaký?

Videl som viacej návodov a neviem sa rozhodnúť a nechce sa mi ísť cestou pokus/omyl.

Jedná sa mi hlavne o to že teraz ruší Google Gtalk, zachvíľku ma odstrihne MS od skypu (myslím na mojej N9) tak by som potreboval nejakého kecálka. Aj tak to používam len medzi kamarátmi a rodinou. A už nechcem byť závislí na týchto spoločnostiach.

    • RE: XMPP 11.02.2015 | 18:45
      Avatar Lukáš Staňa Arch, CentOS, Debian  Používateľ

      Osobne mám skúsenosti s Prosody. Je napísaný v Lua, konfiguráky sú prehľadné a samovysvetľujúce, základný XMPP server máš do polhodinky up, prípadne do hodinky aj s čakaním na vydanie SSL certifikátu od StartSSL. Výhodou je možnosť rozšíriť ho o ICQ/MSN transporty cez Spectrum.

      • RE: XMPP 11.02.2015 | 20:02
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Nad Prosody práve uvažujem, čo som zatiaľ čítal tak je to ľahký XMPP server oproti ejabberd-om.

        Dá sa na Prosody pripojiť a komunikovať cez web prehliadač? Napríklad z dôvodu keď sa chcem pripojiť z notebooku kde je zakázané inštalovať programy tým pádom aj nejakého klienta.

        • RE: XMPP 16.02.2015 | 16:38
          Avatar samox86 arch, debian  Administrátor

          tiez mozem odporucit prosody, max. spokojnost. nehladal by som server s web klientom, ale zvlast server a zvlast webklienta. preco si limitovat vyber ked netreba? a pokial mas smartfone so zakladnym datovym balickom alebo dostupnou wifi, mozes v praci chatovat cez neho.

          lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
    • RE: XMPP 11.02.2015 | 18:51
      Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

      Ja k plnej spokojnosti využívam konto na jabbim.sk

      Pripájam sa cez pidgin (ten je aj pre win aj pre linux aj mac os X), prípadne cez KDE IM

       na android ide https://play.google.com/store/apps/details?id=de.shapeservices.impluslite

      samozrejme sú aj ďalšie, chce to len hľadať, napr. xabber, ....

      "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
      • RE: XMPP 11.02.2015 | 19:17
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Jabbim, jabber .cz .sk budú čoskoro už len za úplatu, čo nehovorím že je zlé, ale free už bude končiť.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: XMPP 11.02.2015 | 19:54
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Na jabbim.sk mám aj ja účet, a pripájam sa tiež cez pidgin. Len chcem mať vlastný :-), nech sa mi serverík nefláka

        Otázne je keď si spravím vlastný server ako to je s históriou, myslím to tak či sa vie natiahnuť do každého klienta alebo ostane len centrálne, veľakrát mením klienta (laptop, telefón a pracovný počítač) a históriu mám delenú po klientoch kde som písal. 

        • RE: XMPP 12.02.2015 | 07:41
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

          IM program PSI , server napr. OpenFire

          • RE: XMPP 12.02.2015 | 09:37
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Ak som dobre pochopil to PSI sa len nakopíruje na disk a neinštaluje sa? Čiže nie čo podobné ako Pidgin Portable

            OpenFire som pozeral len mi tam vadí java. 

            Zatiaľ som asi najviac naklonený k Prosody, ejabberd je asi moc veľký kanón na vrabce.

        • RE: XMPP 12.02.2015 | 08:42
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Jasne, históriu môžeš mať na servery centralizovanú pre všetkých klientov.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: XMPP 12.02.2015 | 09:39
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Super že to tak je, lebo ma to pri Gtalku, FB a aj pri Skype sr... že som to mal delené po klientoch, a najhoršie bolo to že mi ani nezobrazilo všetko čo mi došlo a o odoslanej radšej pomlčím.