Zdravím. Prosím vás, dá sa urobiť aby sa pri štarte os spustil sudo fstrim -v / ? Teda predpokladám že dá, len je to mimo môjho chápania veci :-) Vďaka.
príkaz pri štarte
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Zdravím. Prosím vás, dá sa urobiť aby sa pri štarte os spustil sudo fstrim -v / ? Teda predpokladám že dá, len je to mimo môjho chápania veci :-) Vďaka.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
podla typu distribucie v /etc/.....rc.local - spusti sa pod pravami roota, alebo v subore /uzivatel/.config/lxsesion/autostart - ak to pisem spravne, este mam aj take ze to zapisem do .bashrc kedze sa casto spusta na zaciatku behu systemu...
ty vole zase perlis? neskutocne.
vies co si daj to toho tvojho .bashrc? toto
Pre väčšinu BFU je štart systému identický s prihlásením sa, aj keď sa technicky nejedná o to isté. Jediné čo s tým môžeš urobiť je, že sa budeš zbytočne čertiť a strápňovať. Tedam to, čo si znova predviedol.
pre vacsinu bfu by malo platit: pokial sa tomu nerozumiem, tak sa k tomu nevyjadrujem...
Nemám ani len predstavu, o čom tu točíte, ale wiki s BFU vysvetlením ma pobavilo
http://cs.wikipedia.org/wiki/BFU
Ide o kubuntu 15.4. V plasma 5 mi nejde vytvoriť spúšťač na plochu, doteraz som to riešil tak. A ďakujem, moc tomu nerozumiem ale skúsim.
Pravy klik na plochu:
A hned prve:
Zmenis na:
Ono, otázkou je prečo to chceš spúšťať pri štarte keď sa to normálne zadáva do /etc/fstab ako parameter pripojenia disku. Vtedy si trim robí jadro podľa potreby. Moderné distribúcie vedia že sa ide inštalovať na SSD a tak spravia všetky potrebné kroky (zarovnanie partícií, trim podľa potreby) ak nemáš špeciálne požiadavky ako viacúrovňové rozdelenie disku alebo ak nepotrebuješ maximálny výkon I/O operácií pre DB kde sa môže spúšťať trim len počas predpokladaného nízkeho vyťaženia systému.
TRIM by sa mal spúšťať z Cronu, tak si skontroluj či tam už nie je ako písal WlaSaTy.
Zistíš to príkazom crontab -l
Cron (weekly) to riešil myslím v 14.04, lepšie to je mať v FSTAB, aj kôli SWAPu.
Tak by sa hodil výpis z Crontabu aj FSTAB či nerieši niečo čo netreba.
Dám, jasné, všetko, len neviem ako :(
Pre CRON sudo crontab -l
FSTAB cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
/dev/mapper/kubuntu--vg-root / ext4 errors=remount-ro 0 1
# /boot was on /dev/sda1 during installation
UUID=3b08d82b-6044-40e6-82c6-5b22d49bb174 /boot ext2 defaults 0
2
/dev/mapper/kubuntu--vg-swap_1 none swap sw 0 0
</span></div>
od kedy sa systemove crony vytvaraju cez crontab?
Ak sa pýtaš mňa, tak netuším ani čo sa pýtaš. Som čisto užívateľ systému.
Pozri na ktorý príspevok ten trol reagoval, a uvidíš že odposoval Bedňovi. Škoda že si ani jeden z nich neuvedomil že systémový cron (časovač) bol v pradávnych časoch priamo /etc/cronfile z ktorého sa zvykli volať užívateľské časti (aj pre ROOTa kam lenivci dávali systémové časti na ktoré nemali užívatelia čumieť). A až neskôr, pred zopár rokmi sa vyrvorila štruktúra pre hodinové, denné, týždenné, mesačné, ... časti. A Ubuntu má ten FSTRIM v jednej z nich:
PS: Na tom, že je na desktope lepšie mať tieto veci v /etc/fstab trvám, trim SWAPu potrebuje špeciálny parameter pre SWAPON. A pre súborový systém je lepšie to robiť na pozadí, aby náhodou kompilácia väčšieho projektu neminula wear leveling, alebo aby to neminul nejaký sekvenčný download.
až neskôr, pred zopár rokmi sa vyrvorila štruktúra pre hodinové, denné, týždenné, mesačné, ...
povedz ze nam, kedy ze to neskor sa vytvorila tato struktura? lebo uz taky redhat 6.2 z roku 2000 (a pokial sa dobre pamatam, tak aj 5.2 (1998)) to takto mal. ci zase len tie tvoje prazdne reci teorie...?
Ahoj Samalama, nechceš ísť predsa len robiť redaktora do občasníku "Zem a Vek"?Cron je trošku starší ako uvádzaš.
no crontab for root
</span></div>