Zdravím, mám problém s prebudením zo spánku na notebooku. Po prebudení nefunguje ani klávesnica, ani myš(touchpad), nič..niekedy sa mi zobrazí prihlásenie, niekedy len čierna obrazovka... Vie mi niekto poradiť čo mám robiť? dik moc..
Ked som používal ubuntu, stačilo preinštalovať ovládač na grafiku a fungovalo, teraz to nepomáha.
Linux Mint Rafaela 64 bit
Acer aspire E15, Nvidia, intel core i3, 8gb ram
Linux mám vedla win 8.1
Naozaj spánok, či hibernácia? Lebo hibernáciu som kôli tomu prestal používať.
Hibernácia sa pokiaľ viem vypínala pred vyše dvoma rokmi. Boli na to dva dôvody:
PS: Predpokladám, že sa už chalan neozve.
Toto sa stava aj mne ale ja mam AMD grafiku. Mne pomaha ked sa prepnem na GDM obrazovku. Ja ju mam nastavenu na ctrl+alt+F1. Vtedy mi nabehne monitor. Ale kedze tebe nejde ani klavesnica ani mys tak neviem. Mozno by si mal pozret ci ti nechyba acpid.
ahoj tomas, neviem akú verziu mint používaš. stiahni si cez synaptic prostredie xfce a potom prostredie mate. odskúšaj obidve prostredia - nabootuj pc postupne v oboch prostrediach. ak problém nevyriešiš, zistené poznatky odpíš.
skúsim a dám vedieť či funguje. som sa dlhšie neozval, bol som mimo civilizácie... dik za rady :)
linux mint 17.2 rafaela
Tak ešte raz, prebudenie zo suspend, alebo hybernácie, keď sa pýtaš odpovedaj aj ty na otázky.
Niekedy stačí na pár minút odpojť baterku na matičnej doske.
spanok
prebudenie zo suspend
Osobne by som navrhoval vrátiť sa k Ubuntu, prečo si ho vymenil za Mint?
No keď s tým chceš bojovať skús dať suspend, potom ho zobudiť a zavesiť obsah súboru /var/log/pm-suspend.log na pastebin.com a sem daj link naň. No v Minte je systemd a netuším či sa takýto log vôbec vytvára.
Ja používam len hybernáciu a som s tým úplne spokojný no zrovna u mňa ani so suspend nieje problém.
Lokalizácia je pri riešení technického problému trošku od veci. Vo virtuálnom súbore /sys/power/state máš možnosti uspania systému. Voľby disk a freeze fungujú vždy, ďalšie voľby ako hybrid a podobne už závisia od železa. Ktoré to bolo?
takže nakoniec som sa vrátil k ubuntu.. Mint som zvolil len pre dosť pozitívnych ohlasov(hlavne zo zvedavosti). A viac sa mi páči.. ale aj ubuntu je šmak, win už nemôžem vystáť. dík za rady...
Cinnamon z Mintu ide samozrejme nainštalovať aj do Ubuntu.
Dovolím si pridať mojich pár amatérskych komentárov z notebookov, kde som Linux Mint 17.2 inštaloval:
Mint 17.2 Xfce 32 bit, BIOS, 10 ročný HP - suspend aj hibernate ok
Mint 17.2 MATE 64 bit, BIOS, 5 ročný DELL - suspend aj hibernate ok
Mint 17.2 Cinnamon 64 bit, UEFI, 2 ročný PackardBell v dualboote s Win7 - suspend aj hibernate ok
Kde robím chybu, že mi to všade spoľahlivo chodí?
"Vráť sa k Ubuntu" - Veď vieme, že Mint 17 je postavený na Ubuntu 14.04. LTS. Čiže vráť sa z Ubuntu do Ubuntu?
Ďalej ako vieme, Ubuntu podporuje okrem natívneho Unity: Xfce, KDE, MATE, GNOME a LXDE. Cinnamon oficiálne nie.
Úprimne, čakal som exaktnejšiu technickú radu ako návrat k Ubuntu (i keď samozrejme proti Buntíkovi nemám nič).
Skôr sa mi zdá, že pes môže byť zakopaný v ovladači/nastavení Nvidie, prípadne v inštalácii Mintu. Ale Mint ako taký by som rozhodne nepodozrieval. Howgh.
P.S. Píšem z Ruženky, ktorú som spoľahlivo prebudil zo suspend zo včera.
Mint má dva hlavné forky. Jeden je z Debianu, a druhý je z Ubuntu. Samozrejme, že Ubuntu pochádza pôvodne z Debianu, ale má v jadre aplikované záplaty na problematický alebo novší HW. Ďalšie rozdiely nemá zmysel rozoberať. Z môjho pohľadu to vyzerá na všeobecnú chybu ACPI v UEFI BIOSe daného problematického stroja, kde asi nebol aplikovaný posledný UEFI BIOS (ak ho zverejnil výrobca dosky/NB). Alebo na jednoduchý rozdiel vo verzii alebo patch leveli jadra medzi Mintom a Ubuntu.
Cinnamon je fork Gnome3 DE s vzhľadom už nepodporovaného Gnome2 DE. Ten vzhľad sa dá nahodiť cez XFCE/LXDE/Mate a podobné old look DE. Meniť distribúciu kôli vzhľadu východzieho DE na niečo čo nemá podporovaný upgrade na vyššou verziu (ako je to pri Minte) je podľa mňa blbosť. Rovnako je aj blbosť pridávať rôzne PPA do distribúcie ak má tá inštalácia prežiť upgrade na vyššou verziu. Samotné PPA totižto zvyknú robiť problémy pri zamkýňaní verzií balíčkov, takže niekedy zblbne nielen upgrade, ale aj inštalácia samotných záplat v rámci jednej verzie distribúcie.
PS: Ak fungovala mainstream LTS verzia (Ubuntu), tak odporúčam pri nej ostať. Mainstream je najpopulárnejšia kôli najmenej problémom. A to je zdroj tejto otázky i keď otázka je ohľadne nefunkčnosti pod niečím iným.