Zdarec. Používa tu voľakto čistenie systému cez príkaz "sudo apt-get autoremove" alebo BleachBit? Kapánek v tom mám chaos, lebo každý tvrdí čosi iné :) Je to vôbec potrebné?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Zdarec. Používa tu voľakto čistenie systému cez príkaz "sudo apt-get autoremove" alebo BleachBit? Kapánek v tom mám chaos, lebo každý tvrdí čosi iné :) Je to vôbec potrebné?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
pri odinstalovani nejakeho balicku mi apt navrhne odinstalovat nepotrebne balicky cez autoremove, vtedy to pouzijem.
+1. Navyse BB som skusal raz a odpalil som si system :) - ale to bola moja blbost
Zásadne nič nečistím, má to výhodu, keď zapraceš disk, ľahko ho uvoľníš.
Horšie je ked ti ako mne padne system lebo renderovanie videa v Blenderi ktore bezi 8h (asi 60GB vysledok) lebo zaplnilo disk a potom zistim ze mam 20GB starých linux-headers a zbytocnych balikov
-
ano mal som len jednu particiu, no co uz, viem ze to je moja chyba, na novom ntb uz mam aj dva disky
Staré hlavičkové súbory jadra a staré jadrá aj s už nepotrebnými (nahradenýmí) programami odstraňuje spomenutý "sudo apt-get autoremove". Podobný príkaz odstraňuje stiahnuté inštalačné balíky z /var/cache/apt/archives. Ak si človek nedá pozor, tak si disk zaplní kadečím. Aj sparse files pri torrentoch. Ale dvadsať giga v hlavičkových súboroch jadra? Jedna verzia má cca 110M, takže si ich musel mať cca 191 verzií. Nebudem sa pýtať ako si k nim prišiel. Pri rekompilácii jadra z balíčka kernel-source s zasnutým debugom by to bolo reálne. Bez debugu tiež nie. Stabilné jadrá zaplnia po kompilácii do 2G, a takých by si musel mať nepochopiteľných desať verzií. A jadro s debug symbolmi by si si všimol, mne to vytvorilo jadro o veľkosti 200M. Veľmi rýchlo som tie debug symboly vypínal.
Inak v dnešnej dobe, keď sa už pomaly nedá kúpiť rotačný disk pod 300G stačí mať rozumne rozdelený disk. Root, swap pre hybernáciu, home a data. Ak sa zaplnia data nepozornosťou, tak home bude mať dosť fleku na bežné veci. A zvyšné čistenie moc nemá význam ak človek nemá muzeálny kúsok alebo nenahradil veľký rotačný disk malým SSD diskom.
neviem kolko verzií hlavičiek tam bolo ale bolo to ubuntu 8.04 LTS (samozrejme upgradovane az na 14.04 LTS) a nikdy som tam nic necistil
-
nerobil som nic z toho co popisujes (alebo mozno aj hej lebo netusim co to je ani ako to spravit - som len uzivatel) a k udaju 20GB som sa dostal cez prikaz "ncdu" a ten adresar bol prioritne zaplneny subormy kernel a kernel-headers
-
vtedy som to zmazal manualne odkedy mam malinky SSD disk pravidelne pouzivam autoremove a tiez mam oddelene particie /, /home, /swap
Teraz ako na v debian testingu je rozbitá závislosť pre aptitude tak som začal vo väčšej miere používať apt-get autoremove lebo pri upadate systému vždy apt-get upozorní že mám niečo zbytočné, a raz za čas aj apt-get autocleane.
občas ručne vymažem nepoužívané konfiguračné súbory programov čo som vymazal, vymažem bordel čo som stiahol z internetu a vymažem cache balíčkovacieho systému
"apt-get autoremove" veľmi v láske nemám pretože občas sa proste vyskytne balíček ktorý som si vytvoril len preto aby sa dal pekne odstrániť a nenastavoval som žiadne závislosti a autoremove mi to občas vymazalo :) odvtedy to tam všetko proste nechávam a mažem len to čo viem že nepotrebujem :)
apt-get ma purge volbu pre vymazanie aj konfig. suborov odinstalovavaneho programu
ja som ale myslel konfiguráciu v /home/user/ ktorú pokiaľ viem apt-get purge nevymaže
ok
keď potrebujem získať miesto, použijem baobab/filelight. Ukáže, čo koľko zaberá.
U mňa je najväčší /, po ňom obvykle ide /usr. Na baobab by som sa teda vonkoncom nespoliehal.
Takže sme tam, kde sme boli. Každý tvrdí čosi iné ;)
To bude asi tym ze mam slobodu slova a myslenia a navyse kazdemu vyhovuje cosik ine. Vyskusaj sam a uvidis co bude vyhovovat tebe ;)
Nejde o slobodné myslenie, ale o podstatu reality. Skúšať nebudem, nemám prečo. Hľadám na fórach serióznu technickú odpoveď ;)
Jáj, tak tebe išlo len o odpoveď na tú otázku? Tak podľa jej znenia je u mňa odpoveď "áno", len nevieš bez hľadania či sa vzťahuje na celú otázku alebo len na jej časť (a ktorú). Problém je, že na tvoju otázku neexistuje jednoznačná odpoveď keďže si spojil dve otázky do jednej a vyžaduješ jednoznačnú odpoveď. To je aj dôvod prečo si dostal rozporuplné odpovede.
Skôr mi išlo o serióznu technickú odpoveď ;) Rozporuplné vyjadrenia sú na mnohých fórach.
Tá moja ti nestačila? Pokiaľ chceš technickú odpoveď, akože mám používať automatické čističe? tak hovorím rozhodne nie, s tými je vždy viac problémov ako úžitku, ale aj to tu už bolo spomenuté.
Pri dnešných kapacitách a rýchlostiach diskov už ani nie je dôvod používať tie čističe. Obsesia kadejakého defragmentovania a čištenia je len zlozvyk z windows kde sa užívatelia nudia ak im počítač funguje. A potom ho preinštalujú.