Zdarec. Používa tu voľakto čistenie systému cez príkaz "sudo apt-get autoremove" alebo BleachBit? Kapánek v tom mám chaos, lebo každý tvrdí čosi iné :) Je to vôbec potrebné?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Zdarec. Používa tu voľakto čistenie systému cez príkaz "sudo apt-get autoremove" alebo BleachBit? Kapánek v tom mám chaos, lebo každý tvrdí čosi iné :) Je to vôbec potrebné?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Program TimeShift zálohuje hlavne jadro operačného systému a na zálohovanie užívateľských súborov je vhodné použiť iný program. Ako vhodný adept sa javí program Borg Backup. Ten je však vhodný iba pre skúsených užívateľov vzhľadom na jeho dosť nepohodlné ovládanie. Existuje však grafická nadstavba Vorta, ktorá používanie programu Borg Backup sprístupňuje aj neskúseným užívateľom.
Zdroj: Arch Linux CZ
Vy daná bola LTS verzia Trisquel linux 11 pod gesciou Free Software Foundation. Trisquel 11.0 Aramo je postavený na Ubuntu 22.04 LTS s podporou do 2027.
Zdroj: Trisquel
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
pri odinstalovani nejakeho balicku mi apt navrhne odinstalovat nepotrebne balicky cez autoremove, vtedy to pouzijem.
+1. Navyse BB som skusal raz a odpalil som si system :) - ale to bola moja blbost
Zásadne nič nečistím, má to výhodu, keď zapraceš disk, ľahko ho uvoľníš.
Horšie je ked ti ako mne padne system lebo renderovanie videa v Blenderi ktore bezi 8h (asi 60GB vysledok) lebo zaplnilo disk a potom zistim ze mam 20GB starých linux-headers a zbytocnych balikov
-
ano mal som len jednu particiu, no co uz, viem ze to je moja chyba, na novom ntb uz mam aj dva disky
Staré hlavičkové súbory jadra a staré jadrá aj s už nepotrebnými (nahradenýmí) programami odstraňuje spomenutý "sudo apt-get autoremove". Podobný príkaz odstraňuje stiahnuté inštalačné balíky z /var/cache/apt/archives. Ak si človek nedá pozor, tak si disk zaplní kadečím. Aj sparse files pri torrentoch. Ale dvadsať giga v hlavičkových súboroch jadra? Jedna verzia má cca 110M, takže si ich musel mať cca 191 verzií. Nebudem sa pýtať ako si k nim prišiel. Pri rekompilácii jadra z balíčka kernel-source s zasnutým debugom by to bolo reálne. Bez debugu tiež nie. Stabilné jadrá zaplnia po kompilácii do 2G, a takých by si musel mať nepochopiteľných desať verzií. A jadro s debug symbolmi by si si všimol, mne to vytvorilo jadro o veľkosti 200M. Veľmi rýchlo som tie debug symboly vypínal.
Inak v dnešnej dobe, keď sa už pomaly nedá kúpiť rotačný disk pod 300G stačí mať rozumne rozdelený disk. Root, swap pre hybernáciu, home a data. Ak sa zaplnia data nepozornosťou, tak home bude mať dosť fleku na bežné veci. A zvyšné čistenie moc nemá význam ak človek nemá muzeálny kúsok alebo nenahradil veľký rotačný disk malým SSD diskom.
neviem kolko verzií hlavičiek tam bolo ale bolo to ubuntu 8.04 LTS (samozrejme upgradovane az na 14.04 LTS) a nikdy som tam nic necistil
-
nerobil som nic z toho co popisujes (alebo mozno aj hej lebo netusim co to je ani ako to spravit - som len uzivatel) a k udaju 20GB som sa dostal cez prikaz "ncdu" a ten adresar bol prioritne zaplneny subormy kernel a kernel-headers
-
vtedy som to zmazal manualne odkedy mam malinky SSD disk pravidelne pouzivam autoremove a tiez mam oddelene particie /, /home, /swap
Teraz ako na v debian testingu je rozbitá závislosť pre aptitude tak som začal vo väčšej miere používať apt-get autoremove lebo pri upadate systému vždy apt-get upozorní že mám niečo zbytočné, a raz za čas aj apt-get autocleane.
občas ručne vymažem nepoužívané konfiguračné súbory programov čo som vymazal, vymažem bordel čo som stiahol z internetu a vymažem cache balíčkovacieho systému
"apt-get autoremove" veľmi v láske nemám pretože občas sa proste vyskytne balíček ktorý som si vytvoril len preto aby sa dal pekne odstrániť a nenastavoval som žiadne závislosti a autoremove mi to občas vymazalo :) odvtedy to tam všetko proste nechávam a mažem len to čo viem že nepotrebujem :)
apt-get ma purge volbu pre vymazanie aj konfig. suborov odinstalovavaneho programu
ja som ale myslel konfiguráciu v /home/user/ ktorú pokiaľ viem apt-get purge nevymaže
ok
keď potrebujem získať miesto, použijem baobab/filelight. Ukáže, čo koľko zaberá.
U mňa je najväčší /, po ňom obvykle ide /usr. Na baobab by som sa teda vonkoncom nespoliehal.
Takže sme tam, kde sme boli. Každý tvrdí čosi iné ;)
To bude asi tym ze mam slobodu slova a myslenia a navyse kazdemu vyhovuje cosik ine. Vyskusaj sam a uvidis co bude vyhovovat tebe ;)
Nejde o slobodné myslenie, ale o podstatu reality. Skúšať nebudem, nemám prečo. Hľadám na fórach serióznu technickú odpoveď ;)
Jáj, tak tebe išlo len o odpoveď na tú otázku? Tak podľa jej znenia je u mňa odpoveď "áno", len nevieš bez hľadania či sa vzťahuje na celú otázku alebo len na jej časť (a ktorú). Problém je, že na tvoju otázku neexistuje jednoznačná odpoveď keďže si spojil dve otázky do jednej a vyžaduješ jednoznačnú odpoveď. To je aj dôvod prečo si dostal rozporuplné odpovede.
Skôr mi išlo o serióznu technickú odpoveď ;) Rozporuplné vyjadrenia sú na mnohých fórach.
Tá moja ti nestačila? Pokiaľ chceš technickú odpoveď, akože mám používať automatické čističe? tak hovorím rozhodne nie, s tými je vždy viac problémov ako úžitku, ale aj to tu už bolo spomenuté.
Pri dnešných kapacitách a rýchlostiach diskov už ani nie je dôvod používať tie čističe. Obsesia kadejakého defragmentovania a čištenia je len zlozvyk z windows kde sa užívatelia nudia ak im počítač funguje. A potom ho preinštalujú.