Zdravím, chcem si nainštalovť debian vedla win7.. Ale nakolko je to úplny rozdiel od ubuntu aj od Mintu, kde som len stiahol distrbuciu a jednoducho nainštaloval, teraz neviem čo robiť. Najskôr stiahnutie: na stránke https://www.debian.org/CD/http-ftp/#stable . Neviem podla čoho sa rozhodnúť či DVD alebo CD a potom ako to stiahnuť... Na inštaáciu už som našiel viac návodov. podarilo sa mi stiahnuť debian-8.2.0-amd64-netinst ale to má len 247MB. Má to byť také malé?
Stiahnutie a inštalácia Debianu
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
netinst je schválne také malé pretože to obsahuje len pár nutných vecí potrebných k inštalácii a všetko ostatné sa sťahuje z internetu
a je to lepšia cesta? alebo nie je až tak spolahlivá? Tie ostatné veci sa sťahujú pri inštalácií, alebo po inštalácií manuálne?
popravde nikdy som to neskúšal, ale ako už názov napovedá k inštalácii je nutný internet. pokiaľ máš teda stabilný a rýchli internet túto metódu kľudne použi, pokiaľ nie radšej si stiahni to CD či DVD a inštaluj z toho...
pravdupovediac nikdy som neinštaloval čistý Debian, len distribúcie na ňom založené, aby som si ušetril čas...
Závisí čo chceš, ja zásadne inštalujem netinstall lebo inštalujem len to čo chcem. A postupne doinštalovávam.
Ale môžeš to urobiť tak že si stiahneš obraz s prostredím ktoré chceš, a pri inštalácii si vyberieš čo chceš, lebo pri konci máš voľbu čo nainštalovať, default-ne sú tam označené voľby prostredia a tlačový server, ak chceš niečo iné označíš to.
Pri nabootovaní iso-obrazu máš voľby čo robiť, používam defaulnú voľbu grafický inštalátor je to isté len v ružovom (doslova), je tam voľba pre pokročilú inštaláciu tam nastavuješ všetko sám
Od kedy existuje ADSL internet, tak som vždy inštaloval Debian cez netinstall, odporúčam.
Inak na čo budeš používať to distro? Pretože podľa toho sa treba rozhodnúť medzi stable, alebo testing. Testing obsahuje nové balíčky pri dosť slušnej stabilite, stable obsahuje staršie balíčky, ale vychytané na stabilitu a bezpečnosť.
Jo stabilné je dosť až na ové KDE 5 :-)
Tak ono je najlepšie sa DE celkovo vyhýbať a človek má pokoj, čiže KDE, Gnome, XFCE, LXDE a siahnuť po WM.
Nie vždy sa to dá, ja som WM prešiel na DE kôli podpore nejakých vecí.
Ty si mal problém, ktorý sa ale v IceWM nevyskytoval, no nenapísal si aký problém si mal v IceWM, páč tam vyriešim všetko, vrátane grafických serepetičiek.
Jo, len mi IceWM nesedelo.
jasné, radšej stiahnem normáln instal. http://cdimage.debian.org/debian-cd/8.2.0/amd64/iso-dvd/ odtialto som už stiahol aj DVD1 aj 2 , viete mi niekto povedať či potrebujem všetky? alebo sú to už len dalšie balíčky ktoré by som mohol potrebovať? teda či nainštalujem Debian s DVD1 a potom tie ostatné už sú len plus.alebo je to rozdelené na časti?
Ak máš prístup na net a rýchly net, kľudne inštaluj s CD iso alebo len s prvého DVD ostatné stiahneš z netu, zvyšné dvdčka sú preto keď nemáš pripojenie a potrebuješ všetky programy
debian nie je vobec vhodna distribucia pre teba. debian je server. a pokial sa pytas to, co sa tu pytas, takto aj coskoro zistis...
To úplne tak nieje, tiež som o tom veľa nevedel a mám to teraz ako primárny systém na pracovných počítačoch, notebooku a aj servery.
Nech to skúsi maximálne ak chce, stratí len čas
Trepeš ale riadne sprostosti, ty si mu fakt poradil.
Jasne, a teraz mi ukáž kde si mu ty poradil?
7R7 - asi si prehliadol sortirovanie, moja odpoveď nebola pre teba, aj napriek tomu, že bola hneď za tvojou, preto ťa to trocha podráždilo. Moja reakcia sa týkala príspevku od samalama.
Keďže to už bolo spomenuté, ale môžem to zopakovať. Netinstall je bez problémov, len treba mať pripojenie na internet. Základ sa inštaluje z CD/DVD/USB a ďalej už si zťahuje z netu. Takže je to v podstate jedno, aký použiješ. Dokonca existuje aj mini.iso, má okolo 25MB a všetko inštaluje z netu. Ak už máš stiahnutý nejaký inštalačný obraz, použi ho, je to úplne jedno, výsledok inštalacie bude rovnaký.
Ospravedlňujem sa, je to tak ako si písal.
co na mojej odpovedi bola akoze sprostost?
ci podla teba je rada len toto: "kup si fabiu, lebo..." a toto: "nekupuj si fabiu, lebo..." uz podla teba nie je rada?
Sprostosť je povedať, že debian je server. Debian nie je len server. A o tých invektívach čo sem zanášaš je škoda hovoriť. Mám ťa prísť vypítať domov, že by si mal výlet na free wifi hotspot?
teba sa nikto nic nepytal...
Týmto štýlom pod koberec svoju neschopnosť nezametieš.
Takže mi odporúčate, ked chcem používať linux na programovanie a užívateksé účely + učenie sa v Terminály inú distribúciu ako Debian? Ja sa tomu moc nerozumiem, takže každá nová info bude mať cenu zlata :) a chcem sa rozhodnúť spravne aby som nemusel riešiť preinštalovanie alebo iné problémy, kôli tomu že som si zle vybral
Je to na tebe, Debian je základ pre Ubuntu, Ubuntu je základ pre Mint + je verzia kde je Debian základ pre Mint.
Stabilný Debian vychádza cca raz za dva roky výhoda stabilný systém málokedy sa rozbije (nerátam zásahy užívateľa) vychádzajú na neho len záplaty, nové verzie programov a jadra len cez backport. Čiže po roku je to starý systém ale pre niekoho výhodné.
Testing Debian je také skoro roling distro vkuse nové aktualizácie, nové verzie jadra a programov ale stane sa ze sa aktualizáciou niečo robije. Ale ináč vpohode systém pre desktop, ešte je Unstable (Sid) to je len na hranie podľa mňa.
Ubuntu vychádza častejšie a má LTS verziu ktorá je podporovaná 5rokov, aj do LTS sa dostávajú nové verzie jadra, veľa vecí majú upravených a opatchovaných, hlavne nedbajú na čistotu licencie ako v Debiane kde aj FireFox (Seamonkey) a Thunderbird sú prerobené aby boli kompatibilné s licenciou. Výhoda máš tam defaultne viacej ovládačov na HW, v debiane musíš pridať repozitáre aby si mal tieto ovládače takže je inštalácia cez wi-fi obtiažnejšia ak máš zrovna wifinu ktorá nemá defaultne ovládač v debiane.
Mint je to isté ako Ubuntu len pridávajú vlastne prostredia (Cinnamon a Mate) a vlastne úpravy a patch-e.
Ďaľšia vec aké programy budeš potrebovať, podľa toho si aj vyberaj prostredie.
Najlepšie vyskúšaj viacej distribúcii a zostaneš pri tej čo ti bude vyhovovať, rovnako aj prostredie, je to len a len o preferenciách ktoré máš.
Tieto tri distribúcie sú deb distribúcie, alej tu máš rpm distribúcie ako Fedoru, máš tu Archlinux tiež veľmi dobrá distribúcia pri ktorej sa veľa naučíš, a netreba zabúdať na Gentoo a Slackware.
ahoj no napriklad ja by som si nenainstaloval Ubuntu ani Mint , zaciatky som mal na debiane , sice som ho asi na 4roky opustil medzitim som zbytocne vyhodil peniaze za W7 , + office , ktore mi nakoniec nesluzili k tomu co som potreboval , takisto som si presiel aj FreeBSD , teraz som skoncil na Archlinuxe , ale uz sa chystam coskoro okolo vianoc na Gentoo => co by tu bolo vhodne od niekoho kto sa tejto distribucii aj venuje nieco pre nas zaciatocnikov sem napisat dufam ze vas bude viac :) snad stihnem poskladat nejaky stroj na to :) , spet k problemu ano pre zaciatok a ako odnoz odkopnut sa od hotoveho distra Ubuntu a Mint a aby ta to posunulo dalej je to idealne hrat sa z debianom ale tam by bolo vhodne stiahnut NON-FREE mini cd/dvd ak mas specificky HardWare si nemal zo zaciatku problem z instalaciou , a zase k programovaniu a prikazovemu riadku a podobne su vsetky linux na tom rovnako maju svoje repository a podobne ... ak sa ti nepodari instalacia na prvy krat tak nezufaj urcite to bude mozno aj na treti alebo na stvrty raz vsetko sa da naucit ...
dik za rady, idem pozrieť ten archlinux. poznám len pár distribucií tak rád odskúšam tie najoblúbenejšie
Veľa štastia a pevné nervy, budeš ich potrebovať.
Arch Linux nemá inštalátor, v tomto sa dosť podobá Gentoo. Ono to na začiatok vyzerá odstrašujúco, ale keď pôjdeš podľa návodu krok za krokom, nieje to nič hrozné, len to nieje klik, klik. V podstate potrebuješ počas inštaláciu stiahnuť archív so systémom, rozbaliť ho, hodiť Grub na zavádzač a nabútovať doňho, potom už len spojazdniť internet a nainštalovať si veci ktoré budeš potrebovať, ako grafické prostredie a tak.
no tim som nechcel povedat aby si siel hned na Arch Linux sice ked sa ti to podari tak klobuk dolu , pre zaciatok by som radsej naozaj skusil ten Debian , ... kedze potrebujes aj trochu znalosti , a najlepsie ak nepotrebujes Windows tak sa ho zbavit lebo budes mat stale nan navyky , napriklad ja si na Gentoo sam netrufam aj ked som zatial presiel dost linuxov a nebolo to len par dni ucenia sa . Ale rozhodne nan prejdem
moj osobný názor je že pre niekoho kto začína je ideálne použiť "hotovu" distribuciu kde je po (ideálne grafickej) inštalácii všetko potrebné, lebo zaciatocnik nevie co robi nech cita wiki kolkokrat chce (usudzujem podľa seba)
-
teda napríklad spomínané Ubuntu (Kubuntu) alebo Mint alebo Fedoru, prípadne SUSE ci PClinuxOS
-
osobne debian s desktopovým prostredím nemusím lebo stabilny je zastaraly, testing tiez nie je zrovna aktualny a sid je dost nestabilny (aj ked to je moj osobny nazor),
-
debian mam stable na serveriku kde je pre multiplatformovosť a obrovské repozitáre ideálny
-
na notebooku mam ubuntu LTS len z lenivosti, ak prejde upgrade no novy LTS tak ho necham ak nie tak prechádzam na Manjaro KDE
-
k Arch linuxu by som poukázal napr. na to spomínané MANJARO - co je archlinux s instalatorom a predinstalovanym prostredim