Programovanie hier

Sekcia: Programovanie 10.10.2015 | 18:00
SMAEL   Návštevník

Dobry den, som tu novy a rad by som zacal s programovanim hier. Mam ake take skusenoati s Delphi ale rad by som postupil vyssie. Chcel by som nejake rady ohladom programu (najlepsie free).

    • RE: Programovanie hier 10.10.2015 | 20:12
      Avatar emp Debian testing  Používateľ

      Ahoj, predpokladám že pod pojmom program na hry máš na mysli herný engine. Na výber ich je docela dosť, ja čo viem tak môžeš skúsiť z tých známych Unreal (má aj editor pre linux, no občas to padá, potrebuješ na editor dosť výkonný HW), Unity editor je v beta verzii pre linux. Potom sú tu ešte úplne open-sourcové enginy napr. Blender engine (programovanie v Pythone a pomocou grafických klikátok), potom jeden naozaj podarený, sám sa s ním už asi rok hrám Urho3D. Urho má podporu pre Linux, Win, Mac, iVeci, Android, RPi a HTML5 pomocou emscriptem.  Programovať v ňom môžeš v C++ alebo skriptiť v AngelScripte alebo v Lua. Potom tu je ešte Torque 3D (naposledy čo som pozeral ešte nemal editor pre linux, je namierený hlavne na tvorbu FPS hier), Panda3D (pod debianom testing sa mi to ani nepodarilo poriadne rozbehať, ale bol používaný aj v komerčnej sfére), ďalej Gameplay3D (tam mi zasa example hry nejako strašne lagovali asi 5FPS) a Godot (nvm, veľmi som ho neskúšal, pripadal mi skôr jednoduchší a nie na väčšie hry). Toto sú asi všetky o ktorých viem a sú stále vyvíjané, môžeš si ešte zbastliť aj vlastný tak že použiješ nejaký renderovací engine ako Ogre alebo Irrlicht a potom k tomu prirobíš/pridáš nejaké extra knižnice na fyziku atď., ale to už  je hardcore. Ako som už písal ak chceš open-source bez obmedzení odporúčam Urho3D, má super komunitu, aktívny vývoj a je pod MIT licenciou. Ak chceš niečo rýchlo vyrobiť tak by som asi odporučil buď Unreal alebo Unity ak ti nevadia licenčné obmedzenia.

    • RE: Programovanie hier 10.10.2015 | 20:23
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Aký druh hier? 2D, 3D, nejaké easy adventúry?

      Dnes sú aj tie najlepšie frameworky na vývoj hier Open Source a zadarmo, dokonca aj Unreal Engine, hoci keď začneš zarábať tuším nad 3000€ mesačne, musíš platiť nejaký smiešny poplatok.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Programovanie hier 10.10.2015 | 21:39
      Avatar Baky Linux Mint 20 a Deepin 20  Používateľ

      Odporucam AppGameKit alebo Monkey X.

      AppGameKit sice nie je zadarmo, ale je skvely hlavne pre 2D hry. Da sa programovat v Basicu (vhodne aj pre deti) alebo v C++. Vysledok sa da spustit pod Linuxom, Windows, OS X, Android a iOS.

      Monkey je OOP jazyk, asi dost novy, objavil som ho relativne nedavno. Zakladna verzia je zadarmo, k dispozicii je slusna dokumentacia a niekolko prikladov, podla ktorych sa da ucit. Vysledok sa da potom spustit takmer na vsetkom.

      http://www.itkids.sk/
    • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 09:43
      Avatar SMAEL   Návštevník

      No, takze moj plan co by som chcel uplne ze najviac je naprogramovat 3d hru (lenze to aa mi samotnemu urcite nepodari). Asi som na zlej stranke lebo pouzivam Windows, ale co sa este pozeram ale zatial neuspesne, chcel aom pohladat aj nejaky program na programovanie hier do tabletu s androidom.

    • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 10:11
      Avatar SMAEL   Návštevník

      AA este by som chcel, aby ste mi poradili volajaky program pre zaciatocnikov , lebo ked som ich tolko dostal, neviem si vybrat. Potom programy pre pokrocilich. (A vsetky co k tomu potrebujem), ved na 3d hru (teda aspon myslim) treba najprv vytvorit prostredie v 3D programe (3D modeling).

      • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 10:30
        Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

        všetko závisí na danej hre / platforme na ktorej hru postavíš, ale áno v zásade ti stačí: nápad, engine, herná logika a obrovské množstvo dát okolo ako obrázky, textúry, modely, mapy (prostredie..)

        pre jedného človeka je to dosť náročné....

        odporúčam ti nájsť na internete nejaký opensource projekt a pomôcť s jeho vývojom...

        Happy falling
      • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 10:56
        Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

        ale skôr by som povedal že hľadáš niečo ako GameMaker

        Happy falling
      • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 11:17
        Avatar Baky Linux Mint 20 a Deepin 20  Používateľ

        SMAEL, ak chces realne programovat, chces mat co najjednoduchsi syntax prikazov a zaroven chces aby ti to islo pod Androidom, tak asi AppGameKit je najlepsia volba. Ak si este nikdy neprogramoval hry, tak ti odporucam zacat s 2D hrami.

        http://www.itkids.sk/
    • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 11:52
      Avatar SMAEL   Návštevník

      No, viem ze by som mal zacat s 2d a to mam aj v plane. Ale 3d by som chcel akoncit, a k vyvoju uz nejakej hry sa zapojit nechcem (lebo mam vlastny napad).

    • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 13:48
      Avatar SMAEL   Návštevník

      PPopripade by som chcel vytvorit nejaku na android (ale nejaku s pribehom) da sa to v free programoch ?

      • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 14:29
        Avatar Baky Linux Mint 20 a Deepin 20  Používateľ

        No ak to nechces programovat priamo v Jave, je tu este RFO Basic, ale len 2D.

        http://www.itkids.sk/
    • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 14:33
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
    • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 15:16
      Avatar SMAEL   Návštevník

      NNo, a este jedna vec, chcel by som vytvorit nejaky funkcny screen recorder (na android), lebo ziadny co som nasiel nebol free/potreboval root...

    • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 15:37
      Avatar SMAEL   Návštevník

      TTen basic, pozrel som to ale nevyzera to ako apk na programovanie inych apk, ale na volaco ine

      • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 16:18
        Avatar Baky Linux Mint 20 a Deepin 20  Používateľ

        Akoze nevyzera? Na tej stranke je doslova toto:

        RFO-BASIC! Quick APK (PC) - Share your app with your friends and family, or even sell it on Google Play in a few clicks! Targetted at beginners, making an Android app can't get simpler!

        http://www.itkids.sk/
    • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 16:36
      Avatar SMAEL   Návštevník

      PPozeral som to na youtube a tam mi naslo iba videa ako to naviguje volake motorceky a pomocou toho sa to posuva

      • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 16:46
        Avatar Baky Linux Mint 20 a Deepin 20  Používateľ

        Zaujimave, ja som nasiel videa aj na ine vyuzitie :-) Najlepsie spravis, ked si RFO Basic nainstalujes do mobilu cez Google Play a tam potom najdes kopec prikladov, na ktorych uvidis, ze co to vsetko dokaze.

        http://www.itkids.sk/
    • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 17:59
      Avatar SMAEL   Návštevník

      SStiahnute som to uz mal, ale myslel som ze su to vsetko volake navody, uz vidim ze to vie aj daco ine, ale vyzera to tak, ze to ide pustiti iba cez ten basic. A nikde na internete som nenasiel sk/cz navod na pouzitie, cize je mi to dost na nic

      • RE: Programovanie hier 11.10.2015 | 18:19
        Avatar Baky Linux Mint 20 a Deepin 20  Používateľ

        Este raz, ten tool Quick APK ti z toho spravi apk. Ak chces robit nieco seriozne, treba vediet anglicky, aspon zaklady.

        http://www.itkids.sk/