Zmena veľkosti partície

Sekcia: Ostatné 13.12.2015 | 21:24
Juraj   Návštevník

Zdravím. Téma skôr pre pamätníkov, ale ak bude niekto vedieť alebo poradí na koho sa obrátiť, nech odpovie. Operačný systém Windows XP, snaha o zmenšenie NTFS partície programom Partition Magic 8.0. Disk, ktorého sa zmena týkala bol s jednou partíciou, označenie (label) X:. Pokyny v programe Partition Magic zadefinované nasledovne: 1) Resize/Move Existing partition, 2)Create New partition (na uvoľnenom mieste). Apply. Bod 1) vykonaný úspešne, na konci bodu 2) však chybové hlásenie a oznámenie, že zmeny nebudú vykonané. Čo ma však nepríjemne prekvapilo je fakt, že pôvodná partícia je síce zmenšená na požadovanú veľkosť, ale nie sú na nej viditeľné žiadne súbory a namiesto označenia X: má označenie G: a obsahuje iba skrytý adresár "System Volume Information", ktorý nie je prístupný, celková veľkosť a voľné miesto sú rovnaké...Miesto na novú partíciu nie je naformátované. Nie som si vedomý žiadneho príkazu (format), ktorým by som mazal súbory obsiahnuté v pôvodnej partícii pri jej zmenšovaní, ani zmeny jej označenia. Ako sa dostať k súborom? Neverím totiž, že sú zmazané.

    • RE: Zmena veľkosti partície 13.12.2015 | 21:32
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      TestDisk

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Zmena veľkosti partície 13.12.2015 | 21:39
        Avatar Juraj   Návštevník

        bedňa, skús byť prosím Ťa konkrétnejší, dík.

        • RE: Zmena veľkosti partície 13.12.2015 | 21:56
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Spusti nejaké LiveDistro.

          Ak nieje nainštalovaný testdisk, tak ho nainštaluj.

          TestDisk obsahuje program photorec, ten dokáže zachrániť dáta, overené v praxi.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Zmena veľkosti partície 13.12.2015 | 23:33
            Avatar Juraj   Návštevník

            Linux je na tom rovnako, disk ukazuje ako prazdny. TestDisk mi pise, ze "Write access for this media is not available. TestDisk won't be able to modify it". Co je pre mna zvlastne, lebo mam prava administratora. Tiez pise, ze medium moze byt fyzicky chranene proti zapisu, skontrolujte jumpers. Zvlastne, lebo na disk som normalne ukladal data a je to SATA disk, nema ziadne jumpre.

            • RE: Zmena veľkosti partície 13.12.2015 | 23:50
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Postupoval si podľa toho čo som písal? Nespomínal som nejakú súčasť programu TestDisk?

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Zmena veľkosti partície 14.12.2015 | 07:56
                Avatar Juraj   Návštevník

                Ahoj. Chystam sa na to, ale nemam teraz disk, na ktory by som mohol ukladat tie data -ak ich ta utilitka najde.

    • RE: Zmena veľkosti partície 13.12.2015 | 23:09
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      Operačný systém Windows XP, snaha o zmenšenie NTFS partície programom Partition Magic 8.0.....

      Nechcem moralizovať, je to každého osobná vec, ale Win XP by už nemal čo robiť na žiadnom PC. Je to mŕtvy systém. Ďalej čo ma vždy dostane, ak sa používajú všelijaké „externé“ programy na správu diskov vo Windows. Veď predsa samotný Win obsahuje takýto nástroj v Správcovi diskových oddielov a čo si pamätám, tak aj pod Win XP fungoval bezchybne. No a samozrejmosťou by mala byť záloha dát pred akýmkoľvek narábaním s diskovými oddielmi.

      Ešte doplním Maria (bedňa) – používanie Testdisku al. PhotoRec je podrobnejšie opísané TU