Cau lidi. Ake nenarocne linux distro by ste mi odporucili na 5 rocny netbook (Intel Atom, 2 GB RAM)? Vyuzitie internet a pozeranie videi/filmov. Dakujem
Ake linux distro
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Cau lidi. Ake nenarocne linux distro by ste mi odporucili na 5 rocny netbook (Intel Atom, 2 GB RAM)? Vyuzitie internet a pozeranie videi/filmov. Dakujem
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
kupu nového látkou pretože dnes je web nenazrany a to čo na ňom chceš robiť ti výkonovo nebude stačiť. Ale inak ako district skús debian mate ak máš skúsenosti zo linuxom ako také a keď ne tak skus ubuntu mate.
BFU s tebou musí súhlasiť keďže zombie typu Adobe Flash ešte nezomreli. Zbehlý užívateľ si jednoducho vyberie distribúciu s grafickým prostredím aké zvláda jeho grafická karta, a tých pár drobných zásekov pri načítavaní spuchnutej stránky s tonou JS jednoducho pretrpí alebo si vypne JS a Adobe Flash dá aktivovať len na požiadanie.
Ale čo ma vystrašilo je Atom vo veku 5 rokov. Atom zvykol byť viac dýchavičný ako Celeron. Na tom by som pozeral internet len veľmi opatrne. Výkon prehliadača nesúvisí s grafickým prostredím. A výkon prehrávania filmov závisí od grafickej karty ktorá nebola uvedená.
WlaSaTy: diki za dobrý nápad. Dal som si do Firefoxu doplnok NoScript a funguje to super. Poriadne to urýchlilo načítavanie stránok - hlavne teda procesor na môj 14 ročný počítač na to začal stačiť :). Ale dosť dôležité sú aj nastavenia toho doplnku, aby to bolo komfortné. Teraz som si ho radšej vypol aby tu správne zobrazilo komentár a aby tak nebolo vidieť tú otravnú lištu, tak som to dal skryť po jednej sekunde.
Tebe tu niečo nefunguje bez JS, teda okrem špehovania nástrojmi pobočky NSA?
Pri vypnutí JS, myslím, že problém by to urobilo so zaradením komentu na už existujúci koment (myslím pri reagovaní na už existujúci koment). Zaradilo by ho dole do hlavného vlákna
Vedel by si tvoje slová potvrdiť, a nasimulovať tú chybu pomocou reprodukovateľného postupu?
Už sa mi to raz stalo naostro s doplnkom Na Script Suite Lite, ktorý som používal už dávnejšie
Znova sa opýtam, vedel by si to zreprodukovať? Lebo tunajšie tlačítka na odpoveď nemajú svoje ID plnené v tvojom prehliadači pomocou JS.
Tlačidlá samé o sebe fungovali úplne správne. Aj zobrazovanie všetkého bolo správne. Problém asi urobilo to, čo sa udialo po odoslaní príspevku. Tam tej JS asi chýbal.
Takže tvoje slová nedokážeš potvrdiť, a tebou opisovaná chyba sa nedá zreprodukovať. Máš ešte niečo na srdci, mimo kotlebu?
Ja používam noscript a chyba sa u mňa neprejavuje.
Tiež mám ten dojem že si splietol stránku. Podobné chovanie majú napríklad magazíny azet, mobilmania a zive. Ale tu som tú chybu nikdy nepozoroval.
Odporucam tiez Lubuntu, je menej narocne na HW, spustis si ho najprv z USB kluca, aby si videl ako vyzera a ci Ti vsetko pojde ako ma a potom si ho mozes nainstalovat ak chces. Neviem, ci Debian je "Live", nerobil som s nim nikdy.
Má, tu je výber Live CD pre 32bit debian
Na netbook s atomom je najlepšie distro s LXDE, či už Debian, Lubuntu alebo niečo iné. V najhoršom prípade s XFCE (Linux Mint, Manjaro, Xubuntu). Mate je podľa mojich skúseností náročnejšie ako LXDE alebo XFCE. Samozrejme sú aj iné zaujímavé možnosti na odskúšanie - napríklad Manjaro s Openboxom alebo LXQT. Len pri tom Openboxe si treba zvyknúť na určité iné ovládanie, než býva zvykom.
Debian je dosť okresaný a je vhodnejší pre skúsenejšieho používateľa ktorý vie, ktoré veci potrebuje. Skôr by som odporučil niečo "komplexnejšie" ako napríklad *ubuntu, alebo Mint,,,
Debian vôbec neieje okresaný, debian je taký aký si nainštaluješ, môžeš ísť cestou netinstal z miniisa kde si nainštaluješ len základ a postupne čo chceš až po kompletné prostredia, výhoda je tá variabilita môžeš si vybrať rôzne iso s prostredím akoé chceš.
Mal som Debian dlhšiu dobu nahodený tak viem že keď som ho inštaloval, musel som nahadzovať balíky ktoré v *buntu už boli po základnej inštalácii, najmä podpora hardvéru (napr. wifi, modemy) plus niektoré programy. Začiatočník sa bude čudovať prečo mu niečo nefunguje v Debiane a v *buntu áno,,,
HW je iná vec, chýbajú tie čo majú problém s licenciou. Stačí pridať repozitáre contrib a non-free. A silne pochybujem že keď si nahodíš debian s plným KDE, XFCE alebo s Gnome tak ti oproti napr. Ubuntu budú chýbať nejaké závažné programy.
Ono vies ked si BloodyFuckingUser tak je lepsie instalovat buntu. Ale normalny user zisti ze debian je tzv GNU/Linux a nema non-free. Samozrejme ze ma aj non-free iso subor kde mas vsetko ako na dlani.
Prípadne takýto človek si to nemá čo inštalovať sám, rovnako ako to nerobí pri Win.
Netreba hneď všetkých podceňovať a hrať sa na majstra sveta na vlastnom piesočku,,,
Ja nepodceňujem nikoho, ale nechcel by som vidieť ako by napr. moji rodičia inštalovali akýkoľvej OS. To nieje len o stláčaní next→next→next.
Nehram sa na majstra sveta. Len som hovril ze BFU nech radsej ide to "automatickej instalacia" buntu, popripade ked sa citi tak moze skusit debian. A reagoval som na vetu:
Len pre info ;)
http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/
Bezne z toho instalujem.
No vidíš že to vieš napísať aj pekne bez urážania druhých :)
Niekedy proste preskoci strunka :)
Kazdopadne "noobicek", zakladatel threadu si to sam asi nenainstaluje.
Noo len zo zvedavosti cez víkend stiahnem live CD s MATE a hodím ho na kľúč, som zvedavý či rozozná moju wifinu v notebooku,,,
Rozozna bez problemov lebo to ma v sebe.
A ked by si tahal classic debian tak tu je lahulinky navod ako ju spojazdnit:
https://wiki.debian.org/wl
Zabudol som že som momentálne na nete cez usbmodem takže nič, jedine ak by táto inštalačka rozoznala aj modem lebo bez netu neviem dotiahnuť ďalšie balíky,,,
Vyskusat to mozes ale asi rozozna si myslim.
Noo som odcestovaný kvôli práci a net som musel narýchlo riešiť cez usb modem. V Minte som pripojil modem a net sa pripojil bez akýchkoľvek mojich nastavení, som nechápal,,,
Čau Andrej, tak som nahodil live na flešku, nabootoval Debian a pozerám, wifina hneď rozoznaná. Vložím USB modem a hneď som pripojený, fakt klobúk dole pred týmto zostavením Debianu a podporou hardvéru. Ale aj tak by som toto distro neodporučil začiatočníkovi lebo má dosť skresaný programový výber, čo zase mne vyhovuje lebo si sám pridávam balíky ktoré využívam. Takže keď to zhrniem - Linux Mint je pre pohodlných a Debian pre tých, ktorí si chcú všetko prispôsobiť sami.
Však je to stále ten istý debian, len je tam pridaný non-free repozitár, čiže balíky ktoré nesmú byť kvôli licencii v main repozitári. Aké programy ti chýbajú hneď po inštalácii? A aké prostredie si inštaloval?
Noo veď hej ale potreboval som distro ktoré pozná môj hardvér aby som mohol poľahať ďalšie balíky a bez netu by to asi nešlo, či? Sorry za úprimnosť ale mne to naozaj nemusíš vysvetľovať,,,
Ja ti to nevysvetľujem, a ešte by som rád vedel aký SW tam chýbal?
Na netbooku MSI, s rovnakymi parametrami, mam Manjaro XFCE. Zatial najlepsie distro, co som na nom skusal.
Ahoj noobicek, určite ti odporúčam Lubuntu :)