Ake linux distro

Sekcia: Aplikácie & Desktop 25.02.2016 | 19:08
Avatar noobicek   Návštevník

Cau lidi. Ake nenarocne linux distro by ste mi odporucili na 5 rocny netbook (Intel Atom, 2 GB RAM)? Vyuzitie internet a pozeranie videi/filmov. Dakujem

    • RE: Ake linux distro 25.02.2016 | 19:49
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      kupu nového látkou pretože dnes je web nenazrany a to čo na ňom chceš robiť ti výkonovo nebude stačiť. Ale inak ako district skús debian mate ak máš skúsenosti zo linuxom ako také a keď ne tak skus ubuntu mate.

      • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 16:37
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        BFU s tebou musí súhlasiť keďže zombie typu Adobe Flash ešte nezomreli. Zbehlý užívateľ si jednoducho vyberie distribúciu s grafickým prostredím aké zvláda jeho grafická karta, a tých pár drobných zásekov pri načítavaní spuchnutej stránky s tonou JS jednoducho pretrpí alebo si vypne JS a Adobe Flash dá aktivovať len na požiadanie.

        Ale čo ma vystrašilo je Atom vo veku 5 rokov. Atom zvykol byť viac dýchavičný ako Celeron. Na tom by som pozeral internet len veľmi opatrne. Výkon prehliadača nesúvisí s grafickým prostredím. A výkon prehrávania filmov závisí od grafickej karty ktorá nebola uvedená.

        • RE: Ake linux distro 27.02.2016 | 11:17
          Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

          WlaSaTy: diki za dobrý nápad. Dal som si do Firefoxu doplnok NoScript a funguje to super. Poriadne to urýchlilo načítavanie stránok - hlavne teda procesor na môj 14 ročný počítač na to začal stačiť :). Ale dosť dôležité sú aj nastavenia toho doplnku, aby to bolo komfortné. Teraz som si ho radšej vypol aby tu správne zobrazilo komentár a aby tak nebolo vidieť tú otravnú lištu, tak som to dal skryť po jednej sekunde.

          • RE: Ake linux distro 27.02.2016 | 11:43
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Tebe tu niečo nefunguje bez JS, teda okrem špehovania nástrojmi pobočky NSA?

            • RE: Ake linux distro 27.02.2016 | 16:54
              Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

              Pri vypnutí JS, myslím, že problém by to urobilo so zaradením komentu na už existujúci koment (myslím pri reagovaní na už existujúci koment). Zaradilo by ho dole do hlavného vlákna

              • RE: Ake linux distro 27.02.2016 | 17:01
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Vedel by si tvoje slová potvrdiť, a nasimulovať tú chybu pomocou reprodukovateľného postupu?

                • RE: Ake linux distro 27.02.2016 | 18:21
                  Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

                  Už sa mi to raz stalo naostro s doplnkom Na Script Suite Lite, ktorý som používal už dávnejšie

                  • RE: Ake linux distro 27.02.2016 | 19:33
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Znova sa opýtam, vedel by si to zreprodukovať? Lebo tunajšie tlačítka na odpoveď nemajú svoje ID plnené v tvojom prehliadači pomocou JS.

                    • RE: Ake linux distro 27.02.2016 | 20:08
                      Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

                      Tlačidlá samé o sebe fungovali úplne správne. Aj zobrazovanie všetkého bolo správne. Problém asi urobilo to, čo sa udialo po odoslaní príspevku. Tam tej JS asi chýbal.

                      • RE: Ake linux distro 27.02.2016 | 20:36
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Takže tvoje slová nedokážeš potvrdiť, a tebou opisovaná chyba sa nedá zreprodukovať. Máš ešte niečo na srdci, mimo kotlebu?

                      • RE: Ake linux distro 28.02.2016 | 09:47
                        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                        Ja používam noscript a chyba sa u mňa neprejavuje.

                        • RE: Ake linux distro 28.02.2016 | 11:05
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Tiež mám ten dojem že si splietol stránku. Podobné chovanie majú napríklad magazíny azet, mobilmania a zive. Ale tu som tú chybu nikdy nepozoroval.

    • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 06:15
      Avatar Radovan Prokop Devuan (XFCE, 64bit, nonsystemd..... )  Používateľ

      Odporucam tiez Lubuntu, je menej narocne na HW, spustis si ho najprv z USB kluca, aby si videl ako vyzera a ci Ti vsetko pojde ako ma a potom si ho mozes nainstalovat ak chces. Neviem, ci Debian je "Live", nerobil som s nim nikdy.

      • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 09:38
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Má, tu je výber Live CD pre 32bit debian

        • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 11:24
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Na netbook s atomom je najlepšie distro s LXDE, či už Debian, Lubuntu alebo niečo iné. V najhoršom prípade s XFCE (Linux Mint, Manjaro, Xubuntu). Mate je podľa mojich skúseností náročnejšie ako LXDE alebo XFCE. Samozrejme sú aj iné zaujímavé možnosti na odskúšanie - napríklad Manjaro s Openboxom alebo LXQT. Len pri tom Openboxe si treba zvyknúť na určité iné ovládanie, než býva zvykom.

      • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 11:13
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Debian je dosť okresaný a je vhodnejší pre skúsenejšieho používateľa ktorý vie, ktoré veci potrebuje. Skôr by som odporučil niečo "komplexnejšie" ako napríklad *ubuntu, alebo Mint,,,

        • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 14:35
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Debian vôbec neieje okresaný, debian je taký aký si nainštaluješ, môžeš ísť cestou netinstal z miniisa kde si nainštaluješ len základ a postupne čo chceš až po kompletné prostredia, výhoda je tá variabilita môžeš si vybrať rôzne iso s prostredím akoé chceš.

          • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 14:40
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Mal som Debian dlhšiu dobu nahodený tak viem že keď som ho inštaloval, musel som nahadzovať balíky ktoré v *buntu už boli po základnej inštalácii, najmä podpora hardvéru (napr. wifi, modemy) plus niektoré programy. Začiatočník sa bude čudovať prečo mu niečo nefunguje v Debiane a v *buntu áno,,,

            • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 14:53
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              HW je iná vec, chýbajú tie čo majú problém s licenciou. Stačí pridať repozitáre contrib a non-free. A silne pochybujem že keď si nahodíš debian s plným KDE, XFCE alebo s Gnome tak ti oproti napr. Ubuntu budú chýbať nejaké závažné programy.

            • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 14:53
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Ono vies ked si BloodyFuckingUser tak je lepsie instalovat buntu. Ale normalny user zisti ze debian je tzv GNU/Linux a nema non-free. Samozrejme ze ma aj non-free iso subor kde mas vsetko ako na dlani.

              • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 14:56
                Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                Prípadne takýto človek si to nemá čo inštalovať sám, rovnako ako to nerobí pri Win.

              • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 14:59
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Netreba hneď všetkých podceňovať a hrať sa na majstra sveta na vlastnom piesočku,,,

                • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 15:06
                  Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                  Ja nepodceňujem nikoho, ale nechcel by som vidieť ako by napr. moji rodičia inštalovali akýkoľvej OS. To nieje len o stláčaní next→next→next.

                • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 15:10
                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                  Nehram sa na majstra sveta. Len som hovril ze BFU nech radsej ide to "automatickej instalacia" buntu, popripade ked sa citi tak moze skusit debian. A reagoval som na vetu:

                  Mal som Debian dlhšiu dobu nahodený tak viem že keď som ho inštaloval, musel som nahadzovať balíky ktoré v *buntu už boli po základnej inštalácii, najmä podpora hardvéru (napr. wifi, modemy) plus niektoré programy.

                  Len pre info ;)

                  http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/

                  Bezne z toho instalujem.

                  • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 15:17
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    No vidíš že to vieš napísať aj pekne bez urážania druhých :)

                    • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 15:22
                      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                      Niekedy proste preskoci strunka :)

                      Kazdopadne "noobicek", zakladatel threadu si to sam asi nenainstaluje.

                  • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 15:29
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Noo len zo zvedavosti cez víkend stiahnem live CD s MATE a hodím ho na kľúč, som zvedavý či rozozná moju wifinu v notebooku,,,

                    • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 15:33
                      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                      Rozozna bez problemov lebo to ma v sebe.

                      A ked by si tahal classic debian tak tu je lahulinky navod ako ju spojazdnit:

                      https://wiki.debian.org/wl

                      • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 15:42
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Zabudol som že som momentálne na nete cez usbmodem takže nič, jedine ak by táto inštalačka rozoznala aj modem lebo bez netu neviem dotiahnuť ďalšie balíky,,,

                        • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 15:43
                          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                          Vyskusat to mozes ale asi rozozna si myslim.

                          • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 15:49
                            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                            Noo som odcestovaný kvôli práci a net som musel narýchlo riešiť cez usb modem. V Minte som pripojil modem a net sa pripojil bez akýchkoľvek mojich nastavení, som nechápal,,,

                  • RE: Ake linux distro 27.02.2016 | 19:04
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Čau Andrej, tak som nahodil live na flešku, nabootoval Debian a pozerám, wifina hneď rozoznaná. Vložím USB modem a hneď som pripojený, fakt klobúk dole pred týmto zostavením Debianu a podporou hardvéru. Ale aj tak by som toto distro neodporučil začiatočníkovi lebo má dosť skresaný programový výber, čo zase mne vyhovuje lebo si sám pridávam balíky ktoré využívam. Takže keď to zhrniem - Linux Mint je pre pohodlných a Debian pre tých, ktorí si chcú všetko prispôsobiť sami.

                    • RE: Ake linux distro 27.02.2016 | 21:04
                      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                      Však je to stále ten istý debian, len je tam pridaný non-free repozitár, čiže balíky ktoré nesmú byť kvôli licencii v main repozitári. Aké programy ti chýbajú hneď po inštalácii? A aké prostredie si inštaloval?

                      • RE: Ake linux distro 27.02.2016 | 21:38
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Noo veď hej ale potreboval som distro ktoré pozná môj hardvér aby som mohol poľahať ďalšie balíky a bez netu by to asi nešlo, či? Sorry za úprimnosť ale mne to naozaj nemusíš vysvetľovať,,,

                        • RE: Ake linux distro 27.02.2016 | 23:20
                          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                          Ja ti to nevysvetľujem, a ešte by som rád vedel aký SW tam chýbal?

    • RE: Ake linux distro 26.02.2016 | 07:54
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Na netbooku MSI, s rovnakymi parametrami, mam Manjaro XFCE. Zatial najlepsie distro, co som na nom skusal.

    • RE: Ake linux distro 27.02.2016 | 11:07
      Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

      Ahoj noobicek, určite ti odporúčam Lubuntu :)