Je možné použiť USB live Linux tak, že všetky nové stiahnuté programy, nastavenia a pod. budú len v tom USB kľúči?
Proste aby som pri budúcom spustení Live Linuxu z USB nemusel všetko znovu nastavovať a sťahovať programy.
Je možné použiť USB live Linux tak, že všetky nové stiahnuté programy, nastavenia a pod. budú len v tom USB kľúči?
Proste aby som pri budúcom spustení Live Linuxu z USB nemusel všetko znovu nastavovať a sťahovať programy.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Ako ktorá verzia live Linuxu, napr. antiX-16-b2.1 to má.
Lubos, presne toto nam minule predviedol v Trafacke Milan, na USB ma ten rusky /multijazykovy/ PointLinux. Volakedy pridi na stretko do Trafacky, ak to nemas priliz daleko. Najblizsie sa zideme v stredu, 11.5. od 16.00, Milan mi uz ohlasil ucast.
Áno, je to možné. Ale zložitosť závisí aj od toho, či takú vec napriamo podporuje daná distribúcia, alebo či sa ti chce tú podporu dorobiť samému. Skús niečo z Afriky.
Milan to urobil tak, že zobral veľký USB kľúč, pred inštaláciou odpojil HDD a inštaloval z USB livka priamo na tento kľúč. Po inštalácii dal zaktualizovať, doinštaloval programy, ktoré tam chcel mať a doinštaloval lokalizácie. Takto získal USB, ktoré má všetky tebou požadované vlastnosti.
rovnako to pouzivam na 32GB usb mint na via c3 miniITX doske v podstate je namiesto hdd flashka
Technicky vzaté, USB kľúč sa chová ako pevný disk len žerie menej elektriky. Takže inštalácia priamo naň je jednoduchá. Má to ovšem jeden háčik. Relatívne rýchlo sa tieto kľúče opotrebujú pri zápisoch, rovnako ako je to pri SD kartách v kadejakých ARM krabičkách. Preto sa radšej používalo skôr to, čo som linkoval ja. Ale v dnešnej dobe keď 8G kľúč stojí cca 3 až 4Eur, a nevytŕča zo slotu sa už opotrebovanie nezvykne riešiť. Skôr sa riešia zálohy užívateľských dát.
Vie to myslim aj slax, http://www.slax.org/cs/
Umí to i ubuntu, pokud vytvoříš boot USB s Unetbootin(označit persistence, a zvolit velikost).