Open source hardware

Sekcia: Hardware a Drivery 31.05.2016 | 18:23
Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

V súvislosti s Turris Omnia som narazil na termín "open source hardware". Podľa wiki sa jedná o hardware, kde je zverejnený jeho popis, schéma, sú zverejnené ovládače, môže sa študovať, meniť atď. Nie je mi však celkom jasné ako je to napr. s použitými súčiastkami. Či musí byť tiež zverejnená schéma zapojenia použitých integrovaných obvodov alebo sa ich to "open source" netýka? Potom by sa vlastne všetky schémy zapojenia zverejnené napríklad v Amatérskom Rádiu tiež dali považovať za open source hardware. Alebo sa mýlim?

    • RE: Open source hardware 01.06.2016 | 08:18
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Pokial by vyrobca toho amaterskeho radia dal nan OpenSource licenciu tak hej.

      • RE: Open source hardware 01.06.2016 | 09:48
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        U schém v amatérskom rádiu som sa nikdy nestretol s tým, že by tam bola pridelená nejaká licencia. Nie je už tým, že je tam zverejnené úplne všetko, automaticky pridelená open source licencia? Alebo je na to potrebný nejaký dokument, kde prehlasujem, že je tam taká, či onaká licencia?

    • RE: Open source hardware 01.06.2016 | 09:56
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Open Source Hardware je taký ktorý má verejne dostupnú dokumentáciu, ktorú môže každý študovať, modifikovať, distribuovať a predávať. Musia byť splnené všetky spomenuté body. Amatérske rádio určite neobsahuje klauzulu, kde by bolo napísané že dielo sa môže voľne kopírovať, skôr tam bude ochranná značka "Všetky práve vyhradené ...", doma ich mám kopec, ale žiadne v práci.

      Človek musí mať kontrolu nad touto technológiou, pretože Open Source Hardware vychádza z myšlienok slobodného softvéru.

      V ideálnom prípade je všetko zdokumentované, vrátane zloženia materiálov, aby si to celé dokázal zreplikovať. Tak ale keď splácaš HW zdokumentuješ zapojenie a nazveš to Open Source Hardware, hoci nebudeš mať schému od procesora, tak to podľa mňa bude OK. Stačilo by doplniť informáciu k čomu sa proste dokumentácia zohnať nedá.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Open source hardware 01.06.2016 | 10:08
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        +1

      • RE: Open source hardware 01.06.2016 | 10:11
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        No dobre ale v Amatérskom rádiu sú predsa zverejnené tie popisy práve preto, aby si ich mohli amatéri postaviť, študovať a prípadne aj upraviť podľa svojich potrieb. Aj ja som veľakrát podľa návodu niečo postavil, niekedy aj s modifikáciami, ktoré v návode neboli. Znamená to, že boli porušené niečie práva?

        • RE: Open source hardware 01.06.2016 | 10:35
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          A čo takto využiť aspoň google translator?



          https://en.wikipedia.org/wiki/Open-source_hardware

          in addition to the software that drives the hardware, are all released under free/libre terms.

          Takže pokiaľ nie je výslovne uvedené že sú tie schémy uvoľnené ako free, tak niesú. Ajkeď to tak na prvý pohľad vyzerá keďže obsahujú vŠetky náležitosti na zostavenie ako nákresy PCB, schémy, zoznam komponentov, návod na zostavenie/oživenie a aj zdrojáky ak je v tom mikrokontrolér. Ale môžeš kontaktovať jednotlivych autorov s otázkou či dané veldiela nezverejnia ako open source hardware. V prípade starŠích diel môžeš kontaktovať ich dedičov. Tým sa vyhneš priamej konfrontácii s SOZA, resp. s jej českou alternatívou.

          • RE: Open source hardware 01.06.2016 | 10:52
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            @WlaSaTy: Nemaj obavu, ten článok som čítal. Vybehol na mňa ako prvý, keď som zadal v googli open source hardware. Tu ide skôr o výklad niektorých vecí, ktoré na prvý pohľad nie sú zrejmé. To máš ako v tom vtipe, že keď sa nad niektorým prípadom zíde 5 právnikov, tak dostaneš minimálne 6 právnych názorov.

            • RE: Open source hardware 01.06.2016 | 12:10
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ak sa pýtaš kôli možnosti opakovanej publikácie, tak Ti teda znova odporučím skontrolovať autorský zákon a kompetencie výpalníkov ním chránených. A ak Ťa to zaujíma len ako zaujímavosť, tak ozrejmenie licencie každého diela môže podať len vlastník danej licencie alebo daného diela. Oni to tu asi naozaj nečítajú. Zvyšný šum okolo toho nemá žiadnu právnu váhu.

      • RE: Open source hardware 01.06.2016 | 11:02
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        @bedňa: netýka sa ochranná značka "Všetky práva vyhradené" publikovania tých návodov v iných časopisoch?

        • RE: Open source hardware 01.06.2016 | 11:37
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Som majiteľom klasického časopisu, ty mi ponúkneš článok, ja s tebou spíšem zmluvu o výhradnom práve na zverejnenie za 100€, takže práva na zverejnenie mám len ja. Čiže nemôžeš to naskenovať a vydávať niekde pod slobodnou licenciou ako svoje dielo.

          Čo môžeš urobiť, je prekresliť schému a napísať svoj opis, alebo požiadať autora aby to uvoľnil pod slobodnou licenciou.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Open source hardware 01.06.2016 | 13:10
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      nie je podstatné či dielo je uverejnené a dostupné, podstatné je akým spôsobom autor umožňuje jeho daľšie použitie

      ak nie je výslovne uvedené že má voľnú licenciu tak je reprodukovanie takéhoto diela obmedzené

      potom sa tu otvára otázka takzvaného "domáceho použitia" alebo "pre vlastnú potrebu" na ktoré by sa autorské práva nemali vzťahovať (ak je dielo verejne dostupné) ale zatiaľ neexistuje konštantná judikatúra ani jeden uznávaný právny názor a je potrebnú posudzovať každý prípad jednotlivo

      ak nájdeš na tene schému podľa nej si postavíš rádio - si OK, ak to rádio začneš komerčne predávať - pravdepodobne porušujej autorské právo tvorcu ak tú schému vylepšíš a vytvoríš pre ňu originálny obal - si zrelý na súdny spor

       

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Open source hardware 06.06.2016 | 20:57
      Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

      Ja si pod Open source hardware predstavujem softvér bezprostredne priradený k hardware čo môže byť napr softvér nainštalovaný vo wifi routri, prípadne základé API k procesorom, grafickej karte atď

      • RE: Open source hardware 07.06.2016 | 05:21
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Skús teda napísať Davidovi Freemanovi nech opraví definíciu otvoreného železa. https://en.wikipedia.org/wiki/Open-source_hardware

      • RE: Open source hardware 07.06.2016 | 09:28
        Avatar samalama   Návštevník

        Ja si pod hardware predstavujem softvér...

        zase dalsi odbornik/hipster, co sice hovno vie, ale ku vsetkemu sa musi vyjdrit a napisat nieco "mudre"...

        • RE: Open source hardware 07.06.2016 | 11:38
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          To ti nevyšlo. V dnešnej dobe neexistuje HW bez SW. A je jedno či sa jedná o práčku, televízor, automobil, kotol na ohrev vody alebo digitálky. Dokonca aj ASIC má v sebe SW, i keď vypálený v kremíku.

          • RE: Open source hardware 07.06.2016 | 15:15
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Nesúhlasím s názorom že neexistuje hardvér bez softvéru. Napríklad v takom zosilovači pracujúcom v triede AB, postavenom na tranzistoroch alebo jednoduchých integráčoch, či elektrónkach, softvér neuvidíš.

            • RE: Open source hardware 07.06.2016 | 16:42
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Čisto analógové zosíky sa už v bežnej audio technike nenosia. Minimálne je tam digitálny equalizér. Či sa ti to páči, alebo nie. A jednoduché integráče som už nevidel roky rokúce. Aj klasický oscilátor 555 sa zvykol integrovať do hotového riešenia s mikráčom.

              • RE: Open source hardware 07.06.2016 | 17:21
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                V lacných bedničkách k počítaču sa jednoduché integráče ešte aj dnes používajú. Pred cca pol rokom som mal jeden rozobraný a bol tam analógový integráč. Mimochodom zdroj k nemu bol riadne poddimenzovaný.

              • RE: Open source hardware 07.06.2016 | 17:56
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Toto sa úplne odklonilo od témy, všetko čo má slobodnú licenciu s dokumentáciu je Open Source Hardware a je jedno či ide len o zapojenie s diskrétnych súčiastok, alebo nie.

                Inak stále sa robí kopec kvalitnej elektroniky bez mikroprocesorov, ako NAD a podobné.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Open source hardware 07.06.2016 | 12:02
          Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

          Mimochodom slovné spojenie "Open source hardware" je samo o sebe tak trochu rozporuplné, pretože pojem "open source" je čisto softvérový pojem, ktorý s licenciou a autorskými právami nemá nič spoločné.

          (Ak je nejaký softvér open source to samo o  sebe neurčuje formu licencie, sú to dve veci. Tvorca open source softvéru si svojmu dielu dá licenciu akú len chce, má možnosť a právo svoje dielo skomerčiť a zakázať iným ľuďom zdrojový kód upravovať a šíriť).

          • RE: Open source hardware 07.06.2016 | 12:37
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Nechcem sa ti zbytočne pliesť do ideálov, ale source neznamená výslovne zdrojový kód. Ono to namená zdroj, a to v prípade hardware znamená aj schému zapojenia (alebo PCB). Takže ak si presvedčený že je tvoj názor na tie cudzie termity správnejší ako názor ľudí ktorí tie termíny definovali, tak im vysvetli že sa mýlia. Ale nečakaj že prídu na toto fórum a budú hádať do akej miery si si to preložil.

          • RE: Open source hardware 07.06.2016 | 15:31
            Avatar samalama   Návštevník

            vidim, ze fakt vsetkemu rozumies a vsetko vies, takze... takze neviem co... uz asi nic v tomto (alebo celkovo v tvojom?) pripade...