ahoj po instalacii ubuntustudia neviem dat ine rozlisenie,je tam nizke rozlisenie. chipset sis dalo by sa s tzym daco robit?
zmena rozlisenia ubuntustudio
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
ahoj po instalacii ubuntustudia neviem dat ine rozlisenie,je tam nizke rozlisenie. chipset sis dalo by sa s tzym daco robit?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Verzia 5.0 webového frameworku Django prináša radu noviniek. Medzi inými sa tu nachádza podpora generovaných polí modelov, generované default hodnoty na úrovni databázy alebo aj zjednodušený rendering formulárov. Nová verzia podporuje Python 3.10, 3.11, a 3.12.
Zdroj: djangoproject.com
Bola vydaná verzia 4.0 modelovacieho a renderovaciehho nástroja Blender. Veľké množstvo zmien bolo zapracované hlavne v renderovacom backende Cycles, Vylepšenia v rozhraní sa týkajú hlavne animácie. Minimálna verzia OpenGL pre toto vydanie je 4.3.
Zdroj: blender.org
Nová verzia linuxového jadra prináša lepšie zabezpečenie pre procesory Intel a širšiu podporu hardvéru.
Zdroj: 9to5Linux
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Hoď sem čo ti vypíše toto:
o.k. pokusim sa,len nie je to moj nb a ked sa k nemu dostanem rad by som to poriesil
Ahoj, Pokiaľ máš grafickú kartu od SiS, tak tie boli dvoch hlavných typov:
Ale asi máš inú grafickú kartu. Takže zisti čo je tam za grafickú kartu, a pripoj k tomu informáciu o verzii Ubuntu Studio, aj s informáciou kedy to bolo zaplátané..
NB ASUS K50 tusim so SIS VGA viac neviem na dialku.
Tak so by bolo dobré pozrieť celý výpis z príkazu lspci. Ten NB som pri zbežnom prehľadaní internetu našiel s grafikami a zbernicami od Nvidia, ATI/AMD a Intel. Ale nič od SiS.
01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 771/671 PCIE VGA Display Adapter (rev 10)
toto je ten vypis,co dalej
A použil si Ubuntu Studio verzie 16.04 v ktorom už vyhodili ovládač pre tú kartu. Skús uhádnuť čo som sa Ti snažil naznačiť s tými verziami.
zial, na SIS ti pojde system iba v rezime VESA MODES, mal si si zadovazit notebook s nejakou normalnou grafickou, idealne nvidiou
To je trošku nepresné. Ubuntu má podporu daného ovládača len v aktuálnych verziách 12.04 a 14.04. Podpora Ubuntu Studio je trošku kratšia ako pri klasickom Ubuntu, takže podpora Ubuntu Studio verzie 14.04 skončí za pol roka. To je vcelku OK pre vyše sedem ročný NB.
Ale to, že Ubuntu vyhodilo ovládač pre staré SiS grafiky neznamená že je ten NB vhodný do šrotu. On skôr nie je vhodný na súčasné multimédiá, a preto by mal ísť do šrotu. Iné distribúcie majú v sebe ten ovládač pre tú starú SiS grafiku, napr. Gentoo ale to je len príklad.
Dôvod použitia Ubuntu Studio nepoznám, ale odhadujem že je to práca s FireWire ktorá sa dá poopraviť aj inde. Iné dôvody na Ubuntu Studio ako RealTime kernel alebo strih videa mi nedávajú zmysel na tak starom železe.
PS: Zadávateľ témy toto už dávno pochopil.