Na externom disku mám nainštalovaný antiX 15-V, 32-bit.
Pri inštalácii som zrejme odklikol, že systémový čas v BIOSe je UTC, čo nebola pravda ale pri spustení antiXu z externého disku sa to pravdou stáva - prestaví mi čas v BIOSe podľa UTC - keď nie je vypadnutý internet a potom, ak medzitým internet vypadne a prejdem na spustenie systému z interného disku, mám problém - hodiny v PC sú posunuté o 2 hodiny dozadu.
Kde sa dá zmeniť nastavenie času? Aby sa antiX nesprával akoby som mal systémový čas UTC - proste chcem mať rovnako nastavené ponímanie času na obidvoch systémoch. Na internom disku mám Lubuntu - ale to je vlastne jedno.
Dá sa to zmeniť len pri inštalácii? Alebo len zakaždým ísť do BIOSu ručne nastavovať čas? Dúfam že nie.
Ďakujem za rady pre vyriešenie tohoto "problému".
... týmto sa nastaví časové pásmo ale ja potrebujem nastaviť tak, aby som nemal UTC v BIOSe, to nastavenie stále ostáva.
Musí to byť v nejakom konfiguráku, len netuším kde ...
... to by síce pomohlo, ale zatiaľ máme letný a zimný čas, neviem ako by to fungovalo...
... ešte taká maličkosť - účinnosť je jednorazová a ak je nastavené UTC, do BIOSu sa zapíše UTC ...
... to by síce pomohlo, ale zatiaľ máme letný a zimný čas, neviem ako by to fungovalo...
bios ma na salame, ci je leto alebo zima. on ma mat nastaveny utc cas a o ostatne sa postara os...
... ešte taká maličkosť - účinnosť je jednorazová a ak je nastavené UTC, do BIOSu sa zapíše UTC ...
a aku inu ucinnost by to malo mat? urobi to to, co to urobit ma, na nic ine to nesluzi...
To je síce pravda, ale to vysvetľuj tvorcom toho závadzača na hry ktorý funguje ako mucholapka na vírusy.
... samozrejme si nepochopil ako som to myslel - FUNGUJE TO IBA NA JEDNO NASTAVENIE A PRI ĎALŠOM SPUSTENÍ PC SA MUSÍ ZNOVU NASTAVIŤ - to nie je bohviečo, je to to isté,ako zakaždým chodiť do BIOSu nastavovať presný čas ...
tak si kup novu baterku...
Tá baterka mu teda podľa teba pomôže pri skákaní medzi UTC a lokálnym časom. Skús sa prestať vyjadrovať k veciam ktoré nechápeš, bude to tak pre teba lepšie.
cas sa mu nema co menit po reboote/vypnuti. toto sa deje, ked je slaba baterka na doske...
Zas si vedľa. Ak je baterka vybitá, tak hodinky zabudnú čas (nastavia sa na prvý jaguár roku sedemdesiat minulého storočia). Ak je baterka slabá, tak udrží hodinky. Ale on mal iný problém. Taký, čo nedokážeš pochopiť.
problem ma taky, ze mu windoze prestavi cas v biose...
Ja mám presne opačný problém, vždy keď na mašine s dualbootom zapnem linux, tak pri následnom spustení windowsu ukazuje čas vo windows o 2 hodiny menej. Čas v linuxe ide dobre. Určite to nesúvisí s baterkou ale s nejakým nastavením. Nepátral som po tom, pretože do windowsu chodím iba sporadicky a ten časový posun mi nevadí.
To nie je problém, to je desaťročia zdokumentovaná vlastnosť. A nesúvisí s tvojím akože riešením výmeny baterky.
Len tak náhodou som zašiel na linuxos.sk a všimol som si, že v téme, ktorú som založil za účelom vyriešenia problému, diskusia pokračuje.
Páni, nik z vás si nevšimol, že téma bola už včera vyriešená?
Načo je dobrý zbytočný flame?
...
Pre návštevníka s nickom "samalama":
Ten už vyriešený problém nemal čo do činenia so slabou baterkou (láskavo si pozorne prečítaj o čo išlo aj ako sa to vyriešilo).
Ten druhý operačný systém v dualboote nebol Windows (láskavo si pozri - jednalo sa o Lubuntu).
...
Pre návštevníka s nickom "WlaSaTy":
Naozaj si pomohol vyriešiť problém a divím sa, že kŕmiš trolla...
...
Pre užívateľa s nickom "Livan":
Pre niektoré distribúcie Linuxu sa dá odstrániť nesúlad času pri dualboote vytvorením súboru "/etc/adjtime" s obsahom ako uvádza WlaSaTy. Pokusmi som stihol zistiť, že to neplatí pre Lubuntu, tam sa musí urobiť niečo iné - upraviť súbory "/etc/init/hwclock.conf" a "/etc/init/hwclock-save.conf", konkrétne zmeniť v obidvoch "$UTC" = "yes" na "$UTC" = "no" alebo naopak (tak to funguje - vyskúšal som to). Ešte som si všimol ďalšiu vec: v distribúcii, ktorá obsahuje súbor "/etc/adjtime" nie sú súbory "/etc/init/hwclock.conf" a "/etc/init/hwclock-save.conf" a naopak - tam kde tie dva posledne menované nie je "/etc/adjtime" (možno to nie je univerzálne, ale tak som to zistil a úspešne vyskúšal úpravu).
...
To by mohlo stačiť.
...
Pre adminov tohoto fóra:
Odporúčam tému zamknúť!
Osobne používam UTC a pri tom sa naozaj pre správny posun času má postarať operačný systém. Takže nejde o flamewar, ale o prínosnú diskusiu ktorá danú tému môže len osvetliť.
Používanie localtime je zaujímavé len pri systémoch ktoré slúžia len pre hry ako je spomínaný MS Win.
Linux proste hravo zvládne oboje, ale použitie UTC je taký nepísaný štandard.
... áno, ak je PC pripojený na internet, ináč sa pri zapnutí posúva čas o 2 hodiny a ak je PC naďalej bez internetu a reštartuje sa, dôjde ku ďalšiemu posunu o 2 hodiny po každom reštarte. Preto používanie UTC na počítači bez internetu nieje bohviečo. A to sa mi stáva, že idem s laptopom do ďahov, kde nemám internet...
Stačí mať naprieč všetkými OS korektne nastavenú informáciu že či je čas v RTC na doske v UTC alebo v lokálnej časovej zóne. A o tom bola táto otázka. Takto to funguje bez problémov aj bez internetu. Takže si to môžeš nastaviť aj ty.
PS: Drobné deviácie typu že Slovensko podpisuje medzinárodnú dohodu o zmene letného na zimný čas raz za desať rokov, a nemusí to byť pokračovanie pôvodného algoritmu vynechám. Ide to obvykle v predstihu vyše desiatky mesiacov. A človeka čo tak dlho neaplikuje záplaty priamo z internetu netrápi pár hodín hore dole.
... to hovoríš o akom nastavení? V BIOSe to zrejme nie je (aspoň na žiadnom z mojich PC som nič také nenašiel). Keď pri inštalácii uvedieš že máš na doske UTC to sa týka len toho jedného operačného systému.
Ale je možné, že si nevyskúšal, ak máš nastavené UTC, resetnúť PC bez internetového pripojenia. Ja som už ten problém s posúvaním času vyriešil všade - mne vyhovuje, že mi počítač ukazuje zhodný čas s tým čo je v BIOSe, čo však neplatí pri nastavení UTC.
Hľadaj.
On nie je troll. Trolling is art. On sa len vyjadruje k veciam ktoré nechápe, a to je jeden zo znakov slaboduchosti. Má ich viac.
AntiX nemám, ale vychádzam z Debian like. Ćo máš v tomto súbore?
Vďaka WlaSaTy, je to vyriešené - na prvom mieste som mal nenulové číslo a v druhom riadku bolo UTC.
Keď som UTC zmenil na LOCAL a prvú číselnú hodnotu dal nulu (s počtom desatinných miest ako v pôvodnom čísle) už je to v poriadku. Zmeny som robil samozrejme iba ako s pripojeným externým diskom.
Téma je vyriešená!