Dobry den, ahojte
Mam Lenovo Z570 a kedze som cely zivot zatial fical na Windowse a z viacerych dovodov som pre nedavnom presiel na Linux-Ubuntu 16.04, velmi ma mrzi, ze sa mi tam objavila jedna velka chyba. Pri shut downe sa notebook nevypne, ale ide v nejakom rezime a nechce urobit power off. Vie mi tu prosim niekto poradit ako to vyriesit? Obavam sa, ze aj keby som presiel na iny Linux, problem bude ten isty. Som ochotny aj zaplatit niekomu, kto by sa na to vedel pozriet vzdialene. Linux ma bavi a nechcel by som sa vratit spat na Windows. Vopred vdaka hocikomu za pomoc. Romanux2
funguje?
Dakujem za radu. Vsetky podobne prikazy som vyskusal, taktiez zmeny v GRUB, vsetko, co sa dalo najst na nete...bohuzial ziadny uspech. Funguje len tvrdy shut down cez tlacitko...
Skús skontrolovať či nie je k dispozícii novšia verzia UEFI BIOSu ako máš v tom NB. Obvykle sa tento typ problému (rozhasené ACPI kôli implementácii Windows) vyriešil v update BIOSu. I keď na stránke majú verziu 38 z 11/1/2011 a ten by si tam hádam mohol mať.
Ahojte, dakujem
Toto ma tiez napadlo, ale na nete som nadabil na jeden prispevok, kde si niekto urobil update biosu na tomto notebooku a nedopadlo to dobre, tak som s tymto opatrny. Nieco ine sa okrem updatu biosu neda urobit? Diky vopred
Dá. Môžeš vyskúšať iné jadro, inú distribúciu, môžeš to pokazené ACPI preprogramovať, alebo ten stroj môžeš vymeniť za iný. Pri inej distribúcii budeš asi limitovaný na podpísaný zavádzač.
Alebo si jednoducho skontroluješ či sa to zastavilo na hláške "halting system, poweroff" ktorá indikuje jediný krok pred fyzickým vypnutím stroja. Skús stlačíť klávesu ESC pri vypínan keď sa ti objaví tá bordová obrazovka s blikajúcimi bodkami aby si videl čo to robí, alebo zameň silent splash za verbose nosplash aby si nafurt schoval tú elegantnú štartovaciu a vypínaciu obrazovku a furt videl zapnutie a vypnutie v priamom prenose.
a na com to ostane visiet?
Aspoň nejaké malé distro si skús nainštalovať vedľa, to sa dá odinštalovať. To nemôžeš vedieť, či ti to robí len na tvojom OS.
Pri shutdown sa na niektorých HW nevypne napájanie.
Pre systémy s systemd by sa mal používať príkaz:
Bez systemd, čo je môj prípad (antiX) vypínam komp s:
Pokiaľ nezaberie, treba pozrieť ako písali chalani, kde konkrétne to ostane visieť.
Chalan má problém s Ubuntu 16.04, a v ňom je /sbin/poweroff len link na /bin/systemctl rovnako ako napr. aj v Debian Jessie. Takže je jedno či spustí poweroff alebo systemctl poweroff. Ale mohol by skúsiť halt, niektoré BIOSy z čias kazenia ACPI to mali zamenené.
Upozornil som na rozdiel medzi shutdown a poweroff, naozaj nefungujú rovnako.
Napr. aj poweroff pod rootom funguje inak ako shutdown, ale ako som písal záleží to od HW.
Neviem či si tú druhú vetu podal zrozumiteľne "nor" presne. A v prvej ti chýba príkaz halt.
Chápem čo je to link na príkaz, len či to je pri momentálne rýchlo sa meniacom systemd aj pravda a nebude to link priamo na príkaz, alebo nejaký skript, ktorý to rieši inak.
Asi by si nemal písať v tomto stave, radšej sa z toho vyspi. Ráno si dáš vodu z uhariek aby ťa nebolela hlava.
Namiesto uhariek by som si počkal ma vyjadrenie ako to dopadlo so systemctl.
Ja ani nie. To peklo s domrveným ACPI si doteraz pamätám a nie je mi dobre keď si na to spomeniem. V zákulisí sa šuškalo že MS dáva podmienku k vydávaniu zlacnených OEM licencií že výrobca schválne zmrší implementáciu ACPI zodpovednú za vypínanie a napr aj chladenie. Ovládače tie "chyby" bez problémov ohendlovali. V reále sa hovorilo o vágne definovanom ACPI z konzorcia kde nie je možné to rozumne implementovať. Večšina výrobcov na takmer všetky svoje modely buď opravila to svoje pokazené ACPI alebo zverejnila popis "svojej" implementácie aby niekto mohol za nich spraviť ovládače pre non MS OS. Niektoré modely ovšem ostali zabudnuté.
V tých časoch sa odporúčalo vyskúšať vypínanie pomocou všetkých štyroch príkazov: halt, poweroff, shutdown alebo reboot (ten mu funguje). Jeden z toho obvykle zabral. Ale bolo to treba skontrolovať aj bez tej vypínacej tapety ktorá elegantne zatajovala čo sa deje.
Neskôr, niekoľko rokov na to sa v Linuxe prerábala podpora ACPI, a zaviedli sa globálne tabuľky ktoré sa dali prehlásiť parametrom jadra acpi_osi. To spojazdnilo vypínanie alebo reštart na dosť zo zabudnutých strojov. Ale nie na všetkých.
to sa mi ani nechce veriť. Vedel som, ze Redmondskí sú schopní všeličoho, ale toto? Jdu blejt velebnosti :(
Ahojte. Skusil som podrzat ESC pri Shutdowne, vysledok prikladam v prilohe. Viete mi s tym prosim niekto pomoct? Vopred velka vdaka
Mno, tak z fotky je vidno:
To v preklade znamená:Teda, pri vypnutí to pravilo všetko čo malo (vrátane odpojenia všetkých diskov, riadky okolo umounting ...) a tesne pred vypnutím ostala visieť obsluha prerušenia 11 na ktorej máš USB, nevykonala sa a vyblokovala fyzické vypnutie. Takže tvrdé vypnutie je v tomto prípade už neškodné, i keď jeho absencia môže vymlátiť baterku. A ak by tam bolo nejaké riziko, tak mohlo byť len v neaplikovanom zápise na tom USB disku čo tam bol pichnutý. Ak vôbec.
Takto krásne sa chovali presne tie BIOSy s _tou windows_ implementáciou.
Najprv skús overiť či to robí aj bez zasunutého toho disku v USB. Potom môžeš skúsiť pridať tú voľbu irqpool pri štarte systému. A ak veľi chceš, tak sa môžeš pohrať aj s inými nastaveniami pri štarte, ako napríklad acpi_os_name.