ahojte stiahol som si 16 obraz ISO a nahodil na usb.momentalne som dal instalovat na notebook nastavil jazyk cesky a hodilo ma na plochu fialovu ale nevydim nic ze by robilo ,blika iba LAN ako keby daco stahovalo ale na ploche nieje nic,ked som instaloval lubuntu 14 tak som aspon vydel na ploche ze sa nieco robi,prosim vas instaluje sa 16tka nejak vpozadi?aby som vedel ci mam nechat a cakat diki
Lubuntu 16.04.1LTS instalacia
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Nie, inštaluje sa tak isto. Len ako obvykle, vyžaduje viac RAM. Ubuntu desktop s gnome shell-om dosť napuchol. A samozrejme sú odporúčané bežné predinštalačné kontroly ako kontrola disku cez SMART, kontrola RAM a kontrola či bolo dané ISO dobre stiahnuté a aj nahrané na dobré médium.
Tie kontroly si neurobi instalator sam? By sa patrilo, ved sa nam pomaly konci uz rok 2016.
Samozrejme že by to mohol. Ale automaticky sa to nerobí kvôli:
A su tie volby dostupne z UI instalatora? Ja mam skusenost iba s kontrolou instalacneho media, nepamatam si, ci to robi Debian alebo Centos. Tento isty topic je aj na abclinuxu.cz, pochybujem ze tam poskytnute rady budu nieco platne pre zaciatocnika. Ja sam som bol prekvapeny, aky je rozdiel medzi instalatorom Ubuntu a Kubuntu.
To je dobrá otázka, ale skús si najprv ujasniť či považuješ za UI instalatora aj boot menu pri štarte z iSO. Resp, prečo by mala byť napríklad kontrola súborov potrebných ku spusteniu až po spustení. Alebo ako by mala byť vykonaná kontrola pamäte ak je tá pamäť už používaná. Alebo.
neviem preco mi to nechce nainstalovat uz som sa dostal az po/nainstalovat linux vedla windows/ nastavil som si velkost HDD pre Win a lubuntu a odvtedy sa nedialo nic,skusal som 3x vypalit ISO na usb ako keby mi to nechcelo dat na moj notebook,pri 14.04 vse ok
Ja neviem tých problémov s Lubuntu je až nejako podozrivo veľa. Čo tak skúsiť nainštalovať Lubuntu 14.04 a potom dať upgrade na 16.04?
Nemáš náhodou AMD grafickú kartu?
lspci -nn | grep VGA 01:05.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS482M [Mobility Radeon Xpress 200] [1002:5975]
Tak s AMD boli a ešte asi sú problémy v distribúciach založených na Ubuntu 16.04, keď sa poobzeráš, tak zistíš, že sa to tu riešilo.
Nie je na tom NTB ešte stále nainštalované pôvodné Lubuntu 14.04? Lebo v takom prípade nie je možné ísť cez automatickú inštaláciu. Aj keď sa v inštalátore ukáže možnosť „Nainštalovať Lubuntu vedľa Windows“, inštalátor neskôr vyhodnotí situáciu ako nedostatok miesta na disku a ukončí sa. Hoď sem výpis z terminálu (môže byť aj z Live systému):
Ak to nebude tento prípad, tak ešte skontrolovať md5sum stiahnutého iso súboru, alebo spraviť upgrade systému, ako navrhuje bedňa.
V jeho prípade by som odporučil aj kontrolu či má ten USB kľúč na sebe nepoškodené dáta, je na to položka pri štarte menu. Aj s ostatnými kontrolami. Už tu mal pár krát podobné chyby kvôli železu ktoré bolo za hranicou fyzickej životnosti. A bolo mu to odporúčané aj s návodmi.
Model: ATA TOSHIBA MK8034GS (scsi) Disk /dev/sda: 80,0GB Sector size (logical/physical): 512B/512B Tabulka oddílů: msdos Číslo Začátek Konec Velikost Typ Systém souborů Přepínače 1 32,3kB 40,1GB 40,1GB primary ntfs boot 2 40,1GB 80,0GB 40,0GB extended 5 40,1GB 79,1GB 39,0GB logical ext4 6 79,1GB 80,0GB 937MB logical linux-swap(v1)
... vyskúšal som aj ja Lubuntu 16.04 LTS, ale nainštalovať z LiveCD sa mi to nepodarilo. Potom som si stiahol Lubuntu 16.04 Alternative (neponúka možnosť spustenia bez inštalácie) a to sa mi podarilo úspešne nainštalovať hneď na prvý raz. Po vyskúšaní môžem zodpovedne vyhlásiť, že Lubuntu 16.04 nie je zatiaľ v štádiu použiteľnosti - je to nedoladená a akoby "nedozretá" distribúcia.
Ponúkam moje postrehy s odskúšania:
...
1. Kladné:
- Názvy panelov sú už vytvorené zmysluplne (left, right, top, panel).
- Ikonka "Krita" (samozrejme až po nainštalovaní programu) v ponuke programov na otvorenie obrázku je už v poriadku, predtým tam bola takmer stabilne všeobecná ikonka.
...
2. Záporné:
- Systemd.
- Strašne pomalý nábeh PC - v porovnaní s Lubuntu 14.04 LTS je dlhší viac ako o minútu (zrejme za to môže systemd).
- Disky, ktoré sú pripojené ku PC (SATA, USB) pri štarte PC sa automaticky nepripripoja, a to aj keď je to nastavené v správcovi súborov.
- Súbory s príponou ".desktop", napriek tomu, že sa jedná o čisté textové súbory, pri pokuse o otvorenie textovým editorom "Leafpad" sa neotvoria, namiesto nich sa otvorí prázdny súbor...
- Podivné správanie kurzora napríklad pri nasavení otvárania súborov jedným kliknutín sa tvar kurzoru nemení pri presune nad ikonku súboru, niekedy ostáva šípka aj keď by mal byť ukazovák, alebo naopak - ostáva ukazovák aj na voľnej ploche bez ikonky.
- Pomocou F2 sa nedajú premenovať niektoré typy súborov v podadresároch umiestnených na ploche.
- Je tam nainštalovaný "AbiWord" a to aj napriek tomu, že sa správa podivne - sústavne "preblikáva" pri otvorení akéhokoľvek textového súboru (doc, rtf, txt, ...). Ak je len spustený prázdny "AbiWord", vtedy to nerobí.
- Obmedzené prístupové práva užívateľa s ID 1000 ku vlastným súborom ...
Čo sa týka iných distribúcií 16.04 LTS, celkom vydarená je distribúcia Xubuntu 16.04.1 LTS, má tam síce nejaké drobné nedostatky, ale nie také závažné ako Lubuntu 16.04. LTS
Vyskúšaj antiX, namiesto propagovanej rýchlosti bootu systemd, je tam starý init a bootuje veľmi rýchlo, všetko funguje ako keď som s Linuxom začínal, proste prehistorické staré: Rob jednu vec a rob ju dobre.
Nieje samospasiteľné, nesnaží sa byť chytrejšie ako ja a všetko funguje.
Stále viac začínam mať pocit že mrhám energiou tam kde nemusím a nieje to prínosné a tú energiu by si mohol napriamiť tým smerom, kde sa ma dookola nebudú pýtať, prečo zas a znova sa posere systemd, prečo zas a znova sa ma systém snaží prechytračiť. Je to na tebe, na nikom inom.
GL.
Ty si za zrušenie operačného systému Emacs? Tak smelo do boja. Autora poznáš, vytmav mu čo si myslíš o komplexných programoch ktoré si dovolujú byť určené na viac ako jednu vec.
Enacs v základe je len je editor, ak sa nič nezmenilo, všetko ostatné sa k nemu môže, ale nemusí pridať, plus to spĺňa nejaké štandardy na prenositeľnosť.
Toto nebol dobrý príklad na Linux zabíjajúci monolit, hoci je to stále len edior, ktorý vôbec nepotrebujem pre beh systému, hoci ...
Ešte som nevidel, žeby emacs v základnej inštalácii bol len editor. Podobne môžeš bojovať za napríklad odstránenie práce s TCP/IP v bash, od toho je netcat. Príkladov by sa dalo nájsť oveľa viac
Toľko k tvojmu povzdychu o nejakom zdržaní pri ktorom nie je jasné čo ho spôsobilo. Ale určite je vinný autor SystemD. Hovoríš podobné veci aj na černochov?
Zabalenie Emacsu samozrejme je na packagerovi a pokiaľ tam dá zbytočné závislosti, je to stále len jeho chyba.
Rozmýšľam, či som tu niekedy niečo napísal o černochoch, ale nepamätám si. Ak je to len nejaká slovná hračka, tak som ju nepochopil.
Ešte nevieš čo spôsobilo chybu, ale vieš koho odsúdiť. Toto je logika rasistu.
A k tomu tvojmu zameraniu na tvorcu SystemD. Ak niekoho nenávidíš, tak si s ním prehral.
Iste si si všimol, že dlho som sa vyhýbal ľuďom ktorý mi výslovne škodia a sú proti mne a mojej filozofií. Len okrajovo som sa niekde vyjadril, pretože vyjadriť dnes svoj názor asi znamená automaticky rasizmus.
No pravý Bedňa je späť a nebude nikoho šetriť, bohužiaľ kámo vrátane teba.
Nikto mi nebude diktovať, alebo ukazovať ako sa to dá robiť lepšie bez toho aby niekto vedel o tom viac ako ja.
------------------------------------------------------------------------------
Veľa šťastia.
Nie. Všimol som si, že pri detekcii kľúčového slova SystemD exploduješ ako balón potulujúci sa po púšti ktorý narazil na kaktus. Ako som ti vravel už pred rokmi: Ak ti niečo vadí, tak to nepoužívaj. Nikto ťa k tomu nenúti.
A argument že Lennart ide proti tebe je neplatný. On o tebe vôbec nevie. Zato ty vieš že je vinný za všetko, aj keď nedokážeš doložiť či to spôsobil. Presne ako rasisti.
... toto píšem s laptopu s nainštalovaným Linuxom antiX.
Ty si mi pomohol vyriešiť môj základný problém s antiXom - viď toto:
http://linuxos.sk/forum/23422/
Lubuntu 16.04.1 LTS som si vyskúšal len preto, lebo môj základný operačný systém na laptope je Lubuntu a používam zásadne distribúcie LTS (antiX mám na externom disku).
...
Po vyskúšaní Lubuntu 16.04.1 LTS nie som si istý tým, či budem čakať na doladenie Lubuntu 16.04 alebo definitívne prejdem na niečo iné ...
Lubuntu 14.04 máš podporované do Apríla 2017. Takže no panic, zostaň zatiaľ na 14-ke, je ešte dosť času aby ten 16-kový zabugovaný bulls*it dali do poriadku.
Presne tak. Ako som už dávnejšie spomínal: Lubuntu je stále založené na LXDE Gnome edícii ktorá už zomrela, a LXDE Gnome je nahradené LXQT. Chyby v LXDE Gnome sa už dávno neriešia a fork Lubuntu s LXQT ešte nie je plne vonku pre LTS. Kto chce v Ubuntu derivátoch niečo ľahké a stabilné, môže použiť surový metabalík LXQT alebo Xubuntu.
To ovšem neznamená že by sa Lubuntu nedalo nainštalovať, alebo používať. Len je treba na správnom mieste zaspamovať s bug reportami.
:-)
antiX má komplet preklad do slovenčiny?
... dá sa povedať že áno aj nie.
Má preložené ponuky, menu aj iné veci, ale slovenskú klávesnicu som tam dostal len prostredníctvom nainštalovaného lxpanelu ...
Možno bedňa pozná nejakú lepšiu fintu na slovenskú klávesnicu do antiXu ...
Používam vlastné nastavenia, čo je pravda a nieje to problém vyčítať na Githube, ktorý je momentálne neaktuálny, ale budem sa tomu zas venovať.
Preklady asi nebudú v dobrom stave (neviem používam angličtinu), ale ak by mal niekto jeden dva dni voľného času, môže sa to dorobiť. Pomôžem s nasmerovaním.
Nejaká chyba tam nebola? V ktorom kroku sa to zaseklo?
Čo Ti vyhlásil príkaz
systemd-analyze blame
?Mne ich pripájalo bez problémov, len s jednou maličkosťou. Ak bol nejaký problém s ich pripojením, tak ich zabudol pripojiť aj nabudúce.
Iné problémy s grafickou kartou si nezaznamenal? Skús skontrolovať akceleráciu.
Toto znie nereálne. Aké máš ty osobne práva na tých súboroch? Patria naozaj tebe, a nechýba im náhodou právo zápisu pre vlastníka?
S tým sa dá len súhlasiť. Xubuntu je overené a XFCE sa stále vyvíja a opravuje. Lubuntu je stále založené na LXDE (Gnome) ktoré zomrelo. Nové LXQT (KDE/QT) funguje, ale nie ako *ubuntu*desktop* balík, funguje ako surový metabalík LXQT, ale to by som sa opakoval.
Pre návštevníka s nickom "WlaSaTy":
To, na čo sa pýtaš Ti už neviem všetko zodpovedať, lebo tá inštalácia bola len na pokusnom disku (pred niekoľkými týždňami) a keď som zistil ako rozdielne sa správa v porovnaní s predchádzajúcou LTS distribúciou som ju po vyskúšaní aplikácií, ktoré bežne používam, poslal tam kam patrí (a nemienim druhýkrát opakovať inštaláciu Lubuntu 16.04.1 LTS, ani na pokusný disk).
So systemd som sa ešte za takých nepriaznivých okolností nikdy nestretol (ak som aj použil nejakú inú distribúciu, ktorá obsahuje systemd, ani som o tom nevedel - dozvedel som sa to až po nejakom čase - nevyskytli sa žiadne anomálie ako som ich popísal).
Už si ani nepamätám, kedy vznikol problém pri pokuse o inštaláciu z LiveCD, po niekoľkých pokusoch som to vzdal a vyskúšal tú distribúciu Alternative. Aby bolo jasné, absolvoval som už niekoľko stovák úspešných inštalácií rôznych distribúcií Linuxu ale žeby mi v nejakom kroku "havarovala" inštalácia - to sa mi naozaj nikdy nestalo ...
Čo sa týka diskov - vždy, keď som mal nastavené automatické pripojenie, tak sa aj pripojili. Jedine v Lubuntu 16.04.1 LTS sa tak nestalo - ináč, nehovorím o diskoch, ktorých pripojenie som nastavoval v fstab ale o ostatných diskoch. A tie isté "ostatné disky" sa bez bez problémov automaticky pripojili v Lubuntu 14.04.4 LTS - pri štarte PC ... Keby bol nejaký problém, tak sa nepripoja!
V textovom editore AbiWord mi mala robiť problémy akcelerácia grafiky? V náročnejších aplikáciách to bolo bez problémov (rôzne video-prehrávače, programy na strih videa, 3D-hry a strihací program videa - bez problémov). Keď som AbiWord nahradil aplikáciou "swriter" z kancelárskeho balíčka LibreOffice, tiež to bolo bez problémov.
Práva som tam mal globálne nastavené na 775 (rekurzívne), ako obyčajne (hovorím o tých iných diskoch, ktoré som musel ručne pripájať), a napriek tomu som zistil, že vo vnútri niektorých foldrov (už si nepamätám v ktorých) sa vyskytli zmenené práva. Jednalo sa o disky so súborovým systémom EXT4 a XFS a pri pripojení na Lubuntu 14.04.4 LTS nebol problém s prístupom na tie isté súbory, kde bol v Lubuntu 16.04.1 LTS problém ...
...
Xubuntu 16.04.1 LTS som tiež vyskúšal - v podstate bez problémov ...
Takže to zhrniem. Mal si problémy, ale nevieš ich opísať a vzdal si to.
Tak ja som si stiahol Lubuntu 16.04.01 amd64, a dal vytvoriť virtuálku v KVM. Skoro všetko bolo predvolené default pre Ubuntu 16.04, okrem caching pre virtio disk kde som kôli rýchlosti zvolil unsafe nech mi to nespomaľuje sync. Štart LiveCD "vyskúšať lubuntu bez inštalácie" bol bez problému, spustenie grafickej inštalácie tiež. Takmer všetko som nehal predvolené, okrem zmeny pri užívateľovi kde bolo vybrané prihlásiť automaticky (je to predsa len virtuálka s smutným osudom). Voľby ktoré dávajú zmysel (LVM, sťahovať záplaty počas inštalácie a inštalovať doplnky tretích strán) pochopiteľne som nevyberal. Tá VM skončí veľmi skoro, a vypadáva mi WiFi (táto nie je moja).
Inštalácia bola hotová do 5 minút (mám relatívne nový NB), štart bol nakopnutý za 16 sekúnd (viď caching). Po štarte ma privítalo cca 200M záplat. Po ich aplikácii som systém vypol, vytvoril nový pevný disk, zapol, dal naň 4 partície (NTFS, vFAT, EXT4 a swap) ktoré som naformátoval.
Abiword neblikal. Všetky moje súbory mali pre mňa právo zápisu, a priečinky aj spustenia. Disky mi automaticky nepripojil keďže som mu to nenastavoval, ale dali sa pripojiť jednoduchým kliknutím v správcovi súborov. Keďže tie disky pripájal v užívateľskom rozhraní, tak som mal na ne právo zápisu. Ten nový swap automaticky nepripájal. BFU nepotrebuje automaticky pripájať disky, a správca servra si nastaví aby tie disky pripájalo cez /etc/fstab. Nenastavoval si to pripájanie diskov starým spôsobom ktorý sa už náhodou nepoužíva?
Drobné problémy čo som zaznamenal boli s klávesnicou (primárne používam EN, nie je problém ale vlastnosť), a tapety v prezentácii počas inštalácie boli v angličtine (tu by mohli už konečne za tých 10 rokov slovenskej lokalizácie zapracovať). Človek čo si vyberie inštaláciu po slovensky nemá prečo čumieť do cudzojazyčných textov. A predvolené nulovanie disku pri formátovaní na NTFS, ale to je tiež vlastnosť. Lokalizácia nebola kompletná, ukazovalo mi to texty ako Home Folder, Open With a podobne. To je jediný a dlhodobý, i keď len kozmetický problém. Po inštalácii je treba spustiť Predvoľby/Jazyková podpora a potvrdiť dotiahnutie chýbajúcich balíkov. To mi však ale dotiahlo niektoré časti anglickej lokalizácie.
Naopak ma prekvapilo, že preklep v fdisk-u kde som zadal namiesto čísla partície 4 písmeno č mi vyhodnotil ako číslo 4. Tá lokalizácia začína byť ozaj chytrá.
Ohľadne Abiword: Niektoré programy môžu využívať na prvý pohľad nezmyselné grafické efekty na urýchlenie vykreslovania. Takže, áno. Abiword vyžaduje korektné ovládače na grafiku.
PS: Týmto netvrdím že Lubuntu funguje za každých okolností a na každom Železe. Týmto ukazujem ako vyzerá, keď niekto povie "je to pokazené, ale už neviem čo som tam postváral".
... zabudol som uviesť, že moje skúsenosti sa týkajú 32-bitovej distribúcie, moje PC nie celkom podporujú 64-bitovú inštaláciu operačných systémov - raz som to vyskúšal a potom som sa vrátil ku 32-bitovým OS (týkalo sa to aj Windowsu) - proste mám laptop aj desktop vyše 7 rokov "staré šunky" (z finančných a aj iných dôvodov - nemienim to tu rozoberať).
...
Takže sa vlastne nemáme o čom baviť ...
Ja som na to nemal ako zabudnúť. Ty si to neuviedol.
Mimochodom VIA Esther? U iných výrobcov sa nevynechávali inštrukcie z implementovaných a reportovaných inštrukčných sád. To robilo problémy ak vývojár balíčka natvrdo použil optimalizáciu na danej architektúre a program padol s invalid opcode. Takým niečím trpelo napr. aj Gentoo kde si ale užívateľ sám definival optimalizácie pre svoje CPU, občas neúspešne. Riešilo sa to potom rovnako ako si to riešil ty. Človek nepoužil takto limitované programy, ale vybral si iné.
Keď sa budem nudiť, tak môžem vyskúšať aj 32bit Lubuntu, ale asi s rovnakým výsledkom ako som mal ja keďže tvoj problém má podstatu medzi výrobcom CPU a vývojármi daných balíkov. Lubuntu tým len utrpelo, rovnako ako ty.
tak som sa vratil spat na 14.04 LTS ten mi ide ako hodinky,diki vsem pockam kym sa vyladi 16tka