Po poslednej aktualizacii LQXT Manjaro sa neviem prihlasit do linuxu. Mal som nastavene automaticke prihlasovanie. Teraz sa objavi prihlasovacia obrazovka s predvyplnenym prihlasovacim menom. Po vyplneni hesla okno zmizne a po cca troch sekundach sa objavi znova s predvyplnenym menom a dole svieti text vypln prihlasovacie meno a heslo. A tak stale dookola. Pokial zadam root meno a heslo, hlasi nespravne prihlasovacie meno alebo heslo. Da sa s tym nieco urobit alebo bude nutna nova instalacia? Rad by som sa dostal k suborom na disku, pretoze tam mam nejake veci, ktore som si nezalohoval. Da sa k tym suborom dostat aj inak?
Neda sa prihlasit do linuxu
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Určite sa s tým dá robiť. Najprv sa prihlás do textového režimu (CTRL+ALT+F1) svoj9m menom a heslom, a potom daj aplikovať záplaty cez sudo a reštartni to či sa to opravilo. Ak áno, tak si sa trafil do hluchého miesta kedy sa niečo zásadnejšieho mení, ale zrovna sa ešte nepublikovali všetky balíky. A ak sa to tak neopravilo, tak si vyber pri prihlasovaní iné grafické sedenie.
Ine graficke sedenie neviem spustit, kedze mam nainstalovane iba jedno. A prepnutie cez (CTRL+ALT+F1) nefunguje, musel som pouzit(CTRL+ALT+F2). prikaz startx mi zlyhal, takze som po prihlaseni ostal v textovom rezime a tam som sa nevedel pripojit na wifi aby som mohol uspesne vykonat prikaz "sudo pacman -Syu". Ako sa da v textovom rezime pripojit notebook k wifi?
Manjaro vychádza z Arch-u. Arch je pre stredne pokročilých. Ak si použil na pripojenie k WiFi grafickú verziu Network Managera, tak vieš aj ako sa ovláda
nmcli connection
v textovom móde. Alternatívne môžeš použiťnmtui
.PS: To jedno nainštalované grafické sedenie môže preskočiť pri update okolo DM na iné ktoré nemáš. A vtedy sa to chová rovnako ako v tvojom prípade.
Takze po pripojeni na wifi pomocou nmcli som aktualizoval ale problem pretrvava. Ma niekto dalsi napad, co s tym? V opacnom pripade, pokial sa v dohladnej dobe nenajde riesenie, si vyskusam ako sa instaluje Arch linux.
Bfu friendly je Arch-Anywhere, ízy step-by-step inštalátor.
Ja viem, tuto moznost poznam. Vyskusam ju ako prvu ale ovela vacsiu vyzvu pre mna predstavuje rucna instalacia, ktoru tiez mienim skusit. Ale ako prve chcem skusit rozchodit moje LXQT Manjaro Dark s peknymi kulatymi ikonkami. Arch pride na rad az ked vsetko ostatne zlyha.
Môžeš krátkodobo doinštalovať iné grafické sedenie ktoré použiješ. Napríklad LXDE, XFCE, ...
Ak by ani to nepomohlo, tak je na čase skontrolovať logy. V nich bude určite chyba popísaná.
Downgrade by nepomohol?
Áno, ak vieš ktoré verzie ktorých balíkov. Ale to bude na dlhšie ako prepnúť sa kým sa to neopraví samé.
Bohuzial situacia je vaznejsia ako som si myslel. Doinstalovanie xfce4 nepomohlo. Potom som isiel na logy pomocou "journalctl -xb: a tam som sa dozvedel viacere chyby. Ako priklad uvadzam: usb 1-1.4.1: device descriptor read/64, error -110 gkr-pam: no password is available for user sddm[499]: Auth: sddm -helper exited with 127 sddm-greeter[709]: inotify_add_watch("usr/Share/wayland-session")failed: no such file or directory ... Asi to bubem musiet predsa len preinstalovat. Nechapem ako sa to mohlo takto rozsypat.
Ešte by som pochopil to heslo pre užívateľa pod ktorým ti beží DM. Ale čo ti tam robí wayland?
Skús odinštalovať Wayland a nainštalovať Xorg.
Najskôr bude stačiť odinštalovať balíček wayland-session, alebo tak nejak sa bude volať.
Bohuzial som to vzdal. Rozhodol som sa to preinstalovat. Opravovat to iba v textovom rezime bez moznosti spustit co i len firefox sa s tym velmi zle robi. navyse s tym nemam skusenosti a bolo by to na dlhe lakte s neistym vysledkom. Zajtra tam skusim dostat rucne Arch linux, ked mi to nepojde, tak preinstalujem Manjaro. Zistil som, ze USB s Arch-anywhere mi na tomto notebooku nebootuje (ani s Antergos). Na inom PC tie USB bootuju.
Tak v roku 2016 nevie OS (rozumej konkretna linuxova distribucia) zobrazit chybovu hlasku alebo iny problem v GUI?! Tych problemov, ktore koncia reinstalaciou zacina byt akosi privela. Toto bolo domenou Windowsu vo verziach 3.1 az 98, od XP vyssie sa to vyrazne zlepsilo. Akurat nedavno som instaloval Manjaro a prekvapilo ma (ako programatora), ake zakladne veci chybaju v instalatore. Napriklad taka vec, ako je vizualna identifikacia prebiehajucej operacie na pozadi (rozumej presypacie hodiny). Isty cas som nevedel, ci instalator zamrzol, alebo robi na pozadi. Mohol som sa sice prepnut na textovu konzolu a zistit z logov co sa prave deje. Ale to vam bezny pouzivatel robit nebude. A ani ja, ja chcem pocitac pouzivat a nie stale debugovat system.
Vie, a Livan z toho logu tú chybu dostal. A BFU sa bojí príliš ukecaného počítača, stačia mu presýpačky. Ak by potreboval viacej, tak sa prepne tak ako si sa prepol ty. Alebo chceš navrhnúť aby sa pri každom release na každej distribúcii aj zobrazovalo odčítavanie času koľko by mala každá jedna operácia trvať?
Tak vážení, nainštaloval som tam ručne Arch s LXQT, pretože Arch-anywhere mi na tom notebooku nechce bootovať potvora. Terazky už je to na mne, čo a ako si tam spojazdním. Prvotný dojem je ohromujúci. Mám pocit, že ten terminál len tak lieta. Neviem čím to je ale mám pocit, že je to svižnejšie ako Manjaro s LXQT. Nakoniec som rád, že sa mi to pokašlalo. Alespoň som si trúfol na ten Arch.
Podľa mňa super výber, originál je originál. Takže bude článok "Pol roka s Archom?" ;)
No zatiaľ budem musieť ešte zopár vecí doladiť, pretože ten systém je oklieštený, nejaké veci tam chýbajú, proste nie je to také out-off box ako Manjaro. Zato je to rýchle a nie sú tam zbytočnosti. Postupne to doladím a potom sa uvidí. Terazky budem častým čitateľom na arch-linux.cz, aby som všetky užitočné vedomosti odtiaľ nasal.
Nechceš radšej Gentoo? V posledných rokoch je dosť user friendly.
Ďakujem, nechcem. Hlavnou prednosťou Gentoo oproti iným distrám je možnosť kompilovať si všetko na mieru procesoru. To potom strašne dlho trvá. A pokiaľ by som použil predkompilované balíky, aby som to urýchlil, tak by som zasa stratil jeho hlavnú výhodu oproti ostatným distrám. A navyše je to ešte viacej náročné než Arch. Momentálne sa považujem za mierne poučeného užívateľa linuxu. Aj keď možno niekedy časom, keď budem lepšie poznať linux, tak nič nevylučujem. Život ma naučil, že "nikdy nehovor nikdy".
Ja som si doteraz myslel že hlavnou prednosťou Gentoo je že si sám zadefinuješ čo a ako tam budeš mať. Inštaláciu Gentoo odporúčajú vykonávať v chroote, takže popri tom si môžeš robiť čo len chceš. Ale s tou optimalizáciou, to ma zaujíma. O akom navýšení výkonu to hovoríš? Je to viac ako keď pozakazuješ pri štarte nepotrebné veci?
Samozrejme aj to, že si môžeš zadefinovať čo a ako tam budeš mať platí, avšak toto má viacero distier, pokiaľ inštaluješ z netinstall. Napr. Arch, Manjaro atď. Čiže táto vlastnosť nie je špecialitou Gentoo.
Čo sa týka nárastu výkonu pri kompilácii na mieru, tak ten pokiaľ som počul nie je veľký - cca 5-10%. Avšak môžeš kombinovať pozakazovanie nepotrebných vecí pri štarte a aj kompiláciu na mieru, čo spôsobí ďalší nárast výkonu.
Ja som si za tie roky pri Gentoo všimol nárast výkonu bežných výpočtov CPU menej ako 5% oproti binárnej distribúcii. To je ovšem nič vzhľadom na to, že málokto kontinuálne využíva procesor nad 95%. Ohľadne rýchlosti štartu, ten sa obvykle deje raz za deň. Takže na ňom tiež nezáleží. Ale to, že si ty môžeš vybrať čo budeš mať v systéme, a v akých verziách, to je už o niečom inom.
Tak veľa šťastných kilometrov, samozrejme pri rolling distre musíš vždy čakať nejaké tie rozbité balíčky a sem tam niečo riešiť, napr. cez downgrade.