Zdravim, chcel by som sa len opytat jednu vec. Podarilo sa nam nainstalovat Linux Mint na SSD a to normalne ext4+swap, no teraz nastala situacia ze moj HDD ktory je tiez nastaveny na ext4 nechce vziat ako ulozisko. Mam ho nahraty a teda ho linux eviduje ale nemozem nanho nic ukladat. Nejake napady? Ako HDD sformatovať alebo nastaviť?
Tento WARNING mi vypisuje
Gparted - Filesystem volume name: <none> Last mounted on: <not Filesystem UUID: 8235aa4a-8cbe-4610-9c5f-dd8dfdbf0274 Filesystem magic number: 0xEF53 Filesystem revision #: 1 (dynamic) Filesystem features: has_journal ext_attr resize_inode dir_index filetype extent flex_bg sparse_super large_file huge_file uninit_bg dir_nlink extra_isize Filesystem flags: signed_directory_hash Default mount options: user_xattr acl Filesystem state: clean Errors behavior: Continue Filesystem OS type: Linux Inode count: 61054976 Block count: 244190208 Reserved block count: 12209510 Free blocks: 240307117 Free inodes: 61054965 First block: 0 Block size: 4096 Fragment size: 4096 Reserved GDT blocks: 965 Blocks per group: 32768 Fragments per group: 32768 Inodes per group: 8192 Inode blocks per group: 512 Flex block group size: 16 Filesystem created: Mon Oct 17 17:21:27 2016 Last mount time: Tue Oct 18 01:26:02 2016 Last write time: Tue Oct 18 01:27:03 2016 Mount count: 2 Maximum mount count: -1 Last checked: Mon Oct 17 17:21:27 2016 Check interval: 0 (<none>) Lifetime writes: 1001 MB Reserved blocks uid: 0 (user root) Reserved blocks gid: 0 (group root) First inode: 11 Inode size: 256 Required extra isize: 28 Desired extra isize: 28 Journal inode: 8 Default directory hash: half_md4 Directory Hash Seed: 62d01c36-6aa5-469c-ad48-b2f31eb9de77 Journal backup: inode blocks dumpe2fs 1.42.9 (4-Feb-2014) dumpe2fs: A block group is missing an inode table while reading journal inode Unable to read the contents of this file system! Because of this some operations may be unavailable. The cause might be a missing software package. The following list of software packages is required for ext4 file system support: e2fsprogs v1.41+.
Doinstaluj propgram e2fsprogs a ptm to skus.
Root partíciu "/" dáš na SSD a "/home" si dáš na HDD.
To som už niekde čítal, ale ako tu urobím presnejšie?
Nepoužívam Linux Mint, keď sa tu objaví VXmery ten by ti to opísal konkrétne, ale pointa je, že pri inštalácií si vyberieš možnosť rozdeliť disk sám, alebo tak niečo. na a "/" dáš na ten SSD a "/home" dáš na HDD. Má to výhodu, že pokiaľ budeš skúšať aj iné Linuxové distribúcie, alebo preinštalovávať Linux Mint, pretože si ho rozbil, dáta ti v domovskom priečinku ostanú nedotknuté.
Tu je pár slov o tom, ale ty zálohovať nemusíš, pretože tam nič nemáš.
ja to tak mam korenovy adresar mam na SSD a HOME mam na inom hdd ide to normalne zatial som stym nemal problem
ja to mam rovnako
Už to Dominikovi ide. Preinštalovali sme to na Ubuntu 16.04.1 s tým, že sdb1 (SDD) sme primountovali k / a sda1 (HDD) zasa k /home a už to ide.
doinstaluj si ten program z terminálu nasledovne
označ myšou ten príkaz, prepni sa do terminálu a stredným tlačidlom myši ho vložíš. Potom zadaj heslo, to sa ti nebude zobrazovať, to je normálne správanie.Výpis: dominik@dominik-SMBIOS-imp ~ $ sudo apt-get install e2fsprogs [sudo] password for dominik: Načítavajú sa zoznamy balíkov... Hotovo Vytvára sa strom závislostí Načítavajú sa stavové informácie... Hotovo e2fsprogs is already the newest version. 0 aktualizovaných, 0 nových nainštalovaných, 0 na odstránenie a 27 neaktualizovaných. dominik@dominik-SMBIOS-imp ~ $
najprv daj
To znamená iba, že si už tam ten program mal nainštalovaný a nebolo nutné ho preinštalovať. Potom je problém niekde inde. Celkovo si mal smolu na hardvér toho počítača. Vo väčšine prípadov v Linuxe všetko funguje na prvý šup a tebe robí problém wifi, touchpad a teraz ešte aj ten HDD. A ako sa presne prejavuje ten problém, že ti to nekopíruje na ten disk? Popíš to bližšie. Ešte jedna vec ohľadne wifi, v minulosti jednomu človeku začala chodiť wifi keď nahral novšie jadro ako 4.0. U teba ak som si všimol máš nahrané jadro 3.19. Ak chceš môžeme sa zajtra znova stretnúť a skúsiť to dotiahnúť do konca alespoň s tým diskom, keďže wifi asi v Trafačke nespojazdníme.
Ak sa nebojíš troška experimentovať, skús tam nahrať ten nový kernel a uvidíš, či ti nezačne chodiť wifi. Ak by sa to nepodarilo, môžeš alebo môžeme to znova preinštalovať.Ok skúsim s tym niečo urobiť ak to nepojde tak to poriešime v Trafačke ak budes mať čas zajtra.
Skusil som to a TouchPad uz funguje, este to wifi s hdd a budem spokojny :D
... len mi tak prišlo na um:
Čiste náhodou, keď si tam dával ten SSD disk, neurobil si z pohodlnosti kópiu systémového oddielu z HDD na SSD a len si tam potom doinštaloval GRUB pomocou Live-CD?
...
Toto sa dá veľmi dobre realizovať (sám som to úspešne vyskúšal), lenže pri tom sa zvyčajne zabudne na jednu zásadnú vec:
Po pripojení toho HDD máš tam 2 oddiely so zhodným UUID, z čoho vzniká problém! Ak chceš používať disk bez jeho formátovania treba zmeniť UUID (umožňuje to aj aplikácia gparted...), ak ho chceš sformátovať, nové UUID sa vygeneruje automaticky.
Toto nie je ten prípad, pretože tam ten disk bol od samého začiatku a disky sme vytvárali nanovo, keďže ten HDD mal GPT a UEFI nastavené na Legacy. Čiže prvý krok bolo odstránenie partície a zmena tabuľky z GPT na msdos. Len pre istotu navrhujem znova preformátovať cez gparted tú partíciu na tom HDD, mohli sme na to zabudnúť.
pokial sa moze primountovat ten poskodeny disk, tak skus zadat prikaz "mount" bez parametrov, ten ti vypise pripojene vsetky disk. zariadenia vratane nastaveni a pokial tam vidis, ze je pripojene ako ro (cize ako Read Only), tak dane zariadenie odpoj a spusti na fsck.ext4, cim otesujes ho na chyby fsck.ext4 ma aj niekolko spresnujucich volieb, ktorych vyznam sa ti spristupni po zadani: man fsck.ext4
po zadani "mount" mi vyskočilo toto --->
dominik@dominik-SMBIOS-imp ~ $ mount /dev/sdb1 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro) proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev) sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev) none on /sys/fs/cgroup type tmpfs (rw) none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw) none on /sys/kernel/security type securityfs (rw) udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755) devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620) tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755) none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880) none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev) none on /run/user type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=104857600,mode=0755) none on /sys/fs/pstore type pstore (rw) binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,noexec,nosuid,nodev) systemd on /sys/fs/cgroup/systemd type cgroup (rw,noexec,nosuid,nodev,none,name=systemd) gvfsd-fuse on /run/user/1000/gvfs type fuse.gvfsd-fuse (rw,nosuid,nodev,user=dominik) dominik@dominik-SMBIOS-imp ~ $
hned na uvod tam vidim:
take sa v pripade vyskutu chyb dany disk pripoji len ako read only
predpokladam ze tam bude bud nejaka HW chyba disku ale pokezeny suborovy system
ako uz sa niekde spominalo mohlo by pomoct fsck.ext4
Mám taký zvláštny pocit že na tom SDD disku sdb1 má systém, a chce pripojiť HDD ktorý bude asi sda1. Ale to v poslednom výpise nie je vidno. Ty si tam spoznal niečo iné?
ja som len veštil z gule, ja by som sa to pokusil identifikovat cez gparted
Ano je to presne tak, sdb1 je SDD, na ňom je systém a HDD je sda1, ktorý sa snaží pripojiť len niečo tam blbne.
Okay a ako na to?
vyhladaj si na internete ako presne pouzivat fcsk (aby som ta nezaviedol - sam nemam istotu) ale v rpincipe by to malo byt:
fsck.ext4 /dev/sdb1
najprv si ale musi tu particiu odpojit (umount) - nie fyzicky len zo systemu
na zobrazenie nazvov particii pomoze graficky program gparted
dokonca myslim ze ten zlada aj kliknutim spustit kontrolu cez fsck
najlepsie bude, ked nabootujes z live Linux a tu particiu si opravis pomocou fsck.ext4, ako som uz napisal, zaklad tvori fsck.ext4 zariadenie, ale pomocou parametrov si mozes zvolit aj automaticke opravenie filesystemu, cize nemusis davat yes, yes, yes... zoznam parametrov najdes: man fsck.ext4, resp.: man fsck
Ako na čo? Ak si ten HDD disk pripájal cez jednoduché poklepanie na jeho ikonku v správcovi súborov (niekde vľavo dole), a pripojilo ti to niekam do útrob /media, tak toto je bežné chovanie napr. 32bit derivátov Ubuntu. A je to aj východzie chovanie pri pripájaní disku s riadením prístupových práv. V 64bit derivátoch Ubuntu bol tento "bezpečnostný" prvok deaktivovaný.
Ak ti stále ide o nahodenie systému na SSD a užívateľských dát, tak by som odporučil dve možnosti:
Prvá možnosť je preinštalovať to. A pri rozdelení disku vybrať že / (systém) bude na menšom SSD, a /home (užívateľské dáta) zas na väčšom HDD. Ak by si chcel hibernovať, tak môžeš mať aj swap.
Druhá možnosť vyžaduje znalosti vyššej dievčej školy. Naštartovať LiveCD, prepnúť sa na správcu, dočasne si niekam pripojiť ten HDD, presunúť naň kompletný obsah /home z SDD vrátane skrytých súborov a hlavne s zachovaním práv, odpojiť ten HDD a nastaviť na SDD v /etc/fstab že sa bude ten HDD pripájať v /home.
To druhé sa nedá naklikať tak pohodlne ako to prvé. Ale trvá to kratšie.
Túto tému môžeme uzavrieť ---> http://linuxos.sk/komentare/odpovedat/275374/
Ďakujem za pomoc.