Nový projeky
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Duško, ak máš kamaráta, ktorý trocha spíkuje, tak si s ním prejdi stránku ;) Acutal none - taká milá prešmyčka. To bývalo volakedy v časopise Roháč
Nový projeky?
Write in English, German, Slovak, Czech or Croatian.
:D ano, s tym suhlasim :DDD
opat si nesklamal :D
pochyboval som o tebe, ale tymto si ma presvedcil :DDD
len tak dalej, mas moju plnu podporu :DDD
btw, co je so "starym" "projektom"?
Zmenil som názov projektu. Začal prekladať základne balíky. A pri vytváraní softvéru na auto-preklad zo zdrojového archívu som sa zatiaľ vybrať týmto projektom. Zatiaľ som tamten nechal tak. Nateraz stojí.... A keď budem s týmto práve, čo teraz robím, spokojný, potom uvidím, čo a ako ďalej.
to že na tej stránke nie je nič akceptujem
to že je to .sk doména a text je tam len v angličtine nechápem
ale to že tá angličtina je nečitateľná a nepochopiteľná to je už priveľa - keď nevieš ani základnú gramatiku tak to pls nezverejňuj, radšej tam daj slovenčinu alebo iný jazyk ktorý ovládaš
ak na tu stránku príde niekto kto hovorí len anglicky, nepochopí takmer nič, keby to bolo v slovenčine a použije google translator tak aspoň vie že nemá čakať perfektný preklad
sudo apt-get install krehel
nefunguje... treba pridať repo?
v pohode, ze chces prezentovat svoje projekty, ale uvedom si ze tou anglictinou prezentujes aj seba. Lepsie by to bolo v slovencine, ak projekt bude stat za to, tak s prekladom ti urcite niekto pomoze.
plne súhlasím. je veľa ľudí, ktorí vedia dobre kódiť, ale majú medzery napríklad v bežnom jazyku. niekedy stačí len spolupracovať a už to ide - a nikoho to neodradí.
Teda neide to iba mne alebo je niečo zle. Keď kliknem na ten odkaz v príspevku, tak sa nič nestane.
Nenapadlo ti napísať adresu manuálne?
Och ozaj, díky. Ručne prepísané to funguje.
Stránka krehel.sk už je nahodená v čisto slovenskej verzií. A už s prvými dátami.
Admíni, opravte názov témy (správne Nový projekt) a odkaz v prvom komentári. Písal som z mobilu.
Si si tým istý že slovo "Zoznám" ktoré máš na slovenskej verzii tvojej stránky je slovenské? Ja som totižto ešte nič nezoznál, i keď ty asi zoznáš.
Oprav si slovo zoznám na zoznam - pozor máš to tam dvakrát.
5 krat :)
kristepane, co je to za p!covinu?!
mňa by zaujímalo aký prínos by táto stránka mohla mať pre bežného užívateľa ? čo z nej zistím ? respektíve čo z nej zistím ľahšie ako z oficiálnych stránok daného softwaru ? bude ma to upozorňovať na nové verzie ? či to je len databáza aktuálnej verzie (lebo čísla verzií tam nevidím) ? a bude sledovať len stable verzie alebo aj RC, beta ci alfa ?
naozaj zatiaľ nechápem význam a účel - neber to ako urážku ani zhadzovanie, naozaj ma to zaujíma
Tá stránka má rovnaký prínos ako stránka zberateľa známok ktorý si vyvesí vizitku v klube filatelistov. Je to jeho koníček, on si ho vybral. A robí na tom ako má čas a chuť. A reklamu si dal na nástenke klubu ktorý zastrešuje presne ten typ záľuby.
PS: poprosím dvoch výročných cyklistov s Hoffmanom.
Nie je to nateraz realizované, ale ak má záujem vedieť, či ma nainštalovaný, tak spusti program, ktorý mu to zisti. ... Prípadne si to tu môže nájsť.
Ano, titulná stránka. Hm, pripadne môžem aj pridať posielanie upozornení na mail (viď ďalšiu odpoveď).
áno, hlávna stránka
minimálne stable, a ostatné zaleží od času/možnosti alebo druhu softvéru
list-compact.krehel.sk zatiaľ podľa zdrojov ... ale nemám súhrny zoznám všetkách, čo kontrolujem s číslami verzií, čiže dorobím
ok, takže cieľ je program/aplikácia/skript, ktorý po spustení skontroluje aktuálnosť aplikácií v mojom systéme, som zvedavý na kompatibilitu s roznymi dostribúciami
aj keď ja sa asi radšej budem spoliehať na balíčkovacieho mamažéra
aj tak držím palec
Pokiaľ bude porovnávať verziu nainštalovaných programov a upstream verzi, tak na 100% vyhlási nezhodu. Na 99% sa bude jednať o akože zastaralé verzie, a zvyšok bude nezhoda v pridanej lokálne verzii programu.
Do toho bude zaujímavé sledovať ako si poradí s rozdelením testing a stable verzií.
presne tam som smeroval
lebo väčšina užívateľov si uvedomuje že má "zastaralé" balíky ale je pohodlnejšie a hlavne istejšie nechať aktualizáciu na balíčkovací systém kde sú odladené balíky aj keď o 2-3 verzie staršie ako upstreamove
Väčšine ľudí je jedno aká je verzia balíčku. Ľuďom stačí že program robí to čo má, a nerobí to čo nemá. Teda má požadovanú funkcionalitu a je otestovaný v zostave danej distribúcie ktorú používajú. To testovanie obvykle trvá dlhšie ako trvá vydať novú verziu toho programu. Bezpečnostné záplaty sa z novšej upstream vezie obvykle aplikujú do staršej verzie v distribúcii. Ale to je už advanced level. Ak by zvládol kontrolu tohoto, tak by vytvoril univerzálny kontrolný program ktorý by pomohol všetkým distribúciam a upozornil na zabudnuté bezpečnostné CVE. Ale, to bude na začiatok asi príliš silné sústo.
Takže Dušan trikrát si si to už opravil, ešte Ti ostalo opraviť to dvakrát slovo zoznám na zoznam.
Dušan, prepáč, že Ťa takto sekýrujem, je to však pre Tvoje dobro, pretože nič nie je horšie, ako keď na oficiálnej stránke máš nasekené plno chýb. Máš tam ešte nejaké chybičky. V texte "informácie o existencií najnovších verziách softvéru" daj buď "informácie o existencii najnovších verzií softvéru" alebo "informácie o najnovších verziách softvéru".
U Dusana, po stranke gramatiky a pravopisu, to uz lepsie, zrejme, nikdy nebude. Pomoct by mohla uz len kompetentna priatelka, mozno aj po telefone. /Prepacte, viem, u mna to tiez nie je 100%-ne, ale v ramci prispevkov zauzivane aj akceptovane/.