Čavte,
chcel by som si do starého stolového PC pridať nejakú RAM. Momentálne je tam jedna ramka 512MB a ešte jeden slot voľný.
Chcel by som sa s vami poradiť o tom akú RAMku pridať, aby som nekúpil zbytočne nejakú nekompatibilnú, ktorá mi bude k ničomu.
Môžem tam pridať aj o RAMku o veľkosti 1 GB?
Musia byť oboje ramky v rovnakej veľkosti?
Aký typ by ste mi odporúčali?
Na amke ktorým mám momentálne v počítači sú naj názvy Samsung.
Údaje o ramke $ sudo dmidecode --type memory , aspoň skopírujem čo sa mi zdalo najdôležitejšie, (vypísalo toho veľa):
Type: Other SDRAM
Installed Size: 512 MB (Double-bank Connection)
Enabled Size: 512 MB (Double-bank Connection)
To, akú RAMku tam môžeš dať záleží od mainboardu. treba si zistiť typ a nájsť k nej dokumentáciu. Tam budú uvedené podrobnosti, okrem iného aj typ a maximálnu veľkosť osadenej RAM. Niekedy je možné osadzovať aj viaceré typy RAM ale kombinovať možno vždy iba z jedného druhu. Teda napríklad - buď DDR2 alebo DDR3 ale nikdy ich kombinácia.
Skús sem dať viac z toho dmidecode o tej pamäti, nie len jeden riadok. Aby to nebola DDR1, tie už asi len v múzeu.
Čavko, vypísalo mi toto:
Fuuu, to čo je za vykopávku? To vyzerá, že máš nielen dva DDR1 DIMMy, ale aj štyri SIMMy. Čo s tým chceš vykurovať, skleník na csípos paprika?
to vyzera na SD Ram a SIMM nie DDR1
Teraz som odmontoval kryt na počítači ako mi aj radil Livan a podrobnejšie sa pozrel o čo ide. Je tam vložená takáto ramka http://www.ebay.com/sch/Memory-RAM/170083/i.html?_from=R40&_nkw=desktop%20512%20266%20pc2100&_dcat=170083&Brand=Samsung&_trksid=p2045573.m1684
Skús pozrieť: 1 ponuka, 2. ponuka.
Tie informácie niesu moc konzistentné, asi tam viac ako ďalších 512MB nedostaneš. S 1GB sa na Linuxe dá žiť, ale asi by to chcelo skôr upgrade na novší komp. Podľa mňa pozrieť sa na bazoš bude lepšie riešenie. Modernejšie kompy sa dávajú za odvoz.
Já mám 1GB+ZRAM. Do HW swapu mi to za celý deň neprejde. Xubuntu 16.04. Je pravda, že sa dajú zohnať lepšie ako má Slavomír, aj spotreba elektriny je tam značná, ale pokiaľ to človek chce pre tú virtuozitu (že to ešte dokáže používať)...nevidím problém.
Ten príkaz ti dal informácie o RAM-ke, ale ty potrebuješ informácie o základnej doske, aby si sa dozvedel maximum MB. Skús napríklad toto. Každopádne, rok 2002 →tam by bolo lepšie zháňať použitú. Tipnem si, že maximum bude 2000MB. Bez ohľadu na to, ako to vyriešiš, odporúčam používať
Niektoré tie príkazy z linku boli fakt veľmi podrovné snáď aj na 3-4 strany A4.
Vyberiem aspoň to čo sa mi zdalo zaujímavé. Podľa všetkého viac ako ďaľších 512 MB tam nepôjde, ako ste tu viacerí hovorili.
Áno, je to tak. Viac ako ďalšiu polgigovú ram tam nedáš. Len je otázka kde nájdeš druhú DDR1.
PS to máš naozaj funkčnú dosku z minulého tisícročia? Nuž, na tom už moc vecí neurobíš. Najmä Ak v tom tiká celeron.
Diki za rady. Takže aby som si určite nekupoval DDR2 - to by tam teda zrejme napasovalo.
DDR1 sa dá kúpiť na bazos.sk.
A už pracujem aj na kúpe notebooku, ale kvôli klávesnici by som chcel popri tom používať aj tento starý.
Pred tým, ako budeš niečo kupovať si ešte pozri na nete údaje o tej tvojej pamäti, aby to nebola ešte staršia pamäť SDRAM a niekedy aj záleží na tom, či je jedno alebo dvojstranne osadená čipmi, takže na to pozor. Ja som už raz na tomto pohorel. Mal som jednostranné pamäte, dokúpil som dvojstranné a spolu mi to nechodilo. Úplne najistejšie by bolo kúpiť úplne rovnakú pamäť, akú tam už máš.
Áno, nepasovalo. Ani mechanicky. A ak by ťa napadlo tomu pomôcť napríklad pilníkom, tak to ajtak nepôjde. Mňa to kedysi napadlo tiež, nepomohol som si. A to som mal šťastie že som si neodpálil dosku kvôli skratu. Rôzne generácie DDR sú totižto neni medzi sebou kompatibilné.
Do toho stroja by som už neinvestoval ani cent. Vyše 15 rokov stará doska, to je tak do múzea. Ale len ak má peknú originálnu krabicu a k tomu zladenú klábosnicu, myš a možno aj akvárium (monitor). Ak máš na to dimenzovanú pracovňu. Ale práca na tom musí byť čisté utrpenie. Mám 14 rokov starý NB s podobnou RAMkou, ale moderný web sa na tom nedá pozrieť.
Jaký máš na tom procesor že je na tej doske vidno okrem tých dlhších čiernych slotov, aj tie kratšie dvojičkové, myslím že biele sloty? Tie dvojičkové som videl posledne na doskách typu Pentium 2, ale radiče bez konektorov mohli prežívať aj po roku 2000.
Livan: som rád za tvoje dobré rady.
WlaSaTy: takto ti hneď neviem povedať akú mám základnú dosku, možno neskôr zistím viac.
A inak s prezeraním webov nemám problém - ide to rýchlo: mám staršiu verziu Google Chrome a pokiaľ viem zo začiatku tam bol úmysel robiť tento prehliadač čo najľahší - s kompatibilitou stránok som na nejaké časté problémy nenarazil. Pri prehliadači Mozilla Firefox už veru je problém - ramka je úplne nadoraz a to je aj dôvod častého spomalenia/zamŕzania - hlavne ak je otvorených viac stránok na kartách.
Midori by malo byť najľahšie. Ešte by ti mohlo pomôcť odobrať programy spúšťané pri štarte, ktoré nepotrebuješ. Len neodober démon nastavení.
Žiaľ Midori mi veľmi často padá - prakticky je to nepoužiteľné :(. Inak by bol super.
Mňa tá doska zaujímala len kvôli veku. Ale do nej by som ozaj už neinvestoval. Ak máš monitor s HDMI alebo iným digitálnym vstupom, tak novšie Raspberry bude lepšia investícia ako 5 až 10E za RAM (SDR/DDR) alebo za zrecyklovaný notebook. Z toho výpisu nie je naozaj jasné či sú zapojené všetky pamäťové sloty na radič pamäte. To je vidno len ak sa pozrieš priamo na dosku.
Ináč podľa toho výpisu enabled size to vyzerá, že 512 MB je maximum pre jeden slot. Ale pre istotu to ešte omrkni v dokumentácii k doske.