Čaute,
Ako je to s Google AdMob, môžem zarábať na reklamách ako fyzická osoba?
Musím odvádzať daň ? alebo priznávať príjem ?
Ak áno aká je hranica ?
Čaute,
Ako je to s Google AdMob, môžem zarábať na reklamách ako fyzická osoba?
Musím odvádzať daň ? alebo priznávať príjem ?
Ak áno aká je hranica ?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 4.0 modelovacieho a renderovaciehho nástroja Blender. Veľké množstvo zmien bolo zapracované hlavne v renderovacom backende Cycles, Vylepšenia v rozhraní sa týkajú hlavne animácie. Minimálna verzia OpenGL pre toto vydanie je 4.3.
Zdroj: blender.org
Nová verzia linuxového jadra prináša lepšie zabezpečenie pre procesory Intel a širšiu podporu hardvéru.
Zdroj: 9to5Linux
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Pravidelný príjem z reklamy (alebo hocičoho iného), sa podľa živnostenského zákona pokladá za živnosť.
Takže pokiaľ to chceš robiť oficiálne, potrebuješ živnostenský list.
toto nie je úplne pravda
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených zákonom. Splnené musia byť všetky uvedené znaky spoločne
Napr. poľnohospodárska činnosť nie je živnosťou. Rovnako zákon hovorí o množstve výnimiek - respektíve aké činnosti nie sú živnosťou. Rovnako napr. aj prenájom nehnuteľností nie je živnosťou ak sa s nájom neposkytujú iné činnosti (údržba, správa, odvoz smetí, ...)
to že činnosť nie je živnosťou neznamená že sa neplatí daň z príjmu - tá sa platí pri príjme na 1901 € ako som už písal (tam sú tiež výnimky)
Pravdepodobne chce programovať mobilné aplikácie a dávať do nich reklamy. Viac menej by to šlo robiť aj bez živnosti, ale minimálne Google a Apple po ňom živnostenské oprávnenie požadovať bude. Nemám to odskúšané, ale malo by to tak byť.
jasné, tu už sa pravdepodobne bavíme o premyslenej sústavnej činnosti za účelom zisku (či už z predaja tej apky alebo z reklamy)
a ak to prevádzkovatelia obchodou s apkami vyzaduju, tak sa nemame o com bavit, ale pri živnostiach treba dať pozor na platenia zdravotných a sociálnych odvodov (aj bez obratu či zisku z podnikania)
narýchlo som kukol volné živnosti:
POČÍTAČOVÉ PROGRAMOVANIE, PORADENSTVO A SÚVISIACE SLUŽBY
prípadne počítačové služby a
služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov
+ VEĽKOOBCHOD A MALOOBCHOD (predaj apky)
alebo aj sprostredkovateľskú činnosť v oblasti obchodu, služieb, výroby
Áno progamátori živnosť nepotrebujú, ale žijeme na Slovensku, kde zákon nič neznamená a čo viem, tak všetci zákazníci vyžadujú živnosť.
Pamätám si keď protizákonné konanie bolo proti zákonné, ale to tu už neplatí.
ak je tvoj príjem je do 1901 € (aj nejaké drobné) - teda si napr. študent alebo dôchodca, tak nemusíš platiť daň z príjmu ani podávať daňové
otázka "živnosti" je zložitejšia a treba posúdiť, rozsah, opakovanie a spôsob nadobudnutia takýchto prostriedkov, či sa jedná o činnosť zameranú na zisk, atď. (nie len samotnú reklamu a prevádzku tej stránky na ktorej je reklama)
Trošku popravím: ak je tvoj celkový ročný príjem
jedo ...Dohodári by vedeli rozprávať odkedy im znížili tento typ minimálky.
+1
presne tak
kto by mal chuť si prečítať viac: DAŇ Z PRIJMU FO
Takze do 500eur nemusi nic priznavat ?
tu je dôležitá otázka či sa jedná o autorské práva alebo dôchodky (iné písmená nesedia vôbec) - podľ mňa to nie je ani jedno ani druhé a tento dôvod oslobodenia od dane sa nedá aplikovať
treba povedať, že daňový úrad nemá velmi ako zistiť že nepodá daňové priznanie aj keď by mal, rovnako ak by daňové podal a uviedol že výdavky má vyššie ako príjmy, daňový úrad to nebude spochybňovať, nestíhajú kontrolovať väčšie ryby s násobnými obratmi (ale ja osobne by som to neriskoval)
ak tam je slušný príjem (z ktorého sa dá žiť) tak by som si spravil živnosť ak je to príjem čo užíví celú rodinu uvažoval by som možno ja o nejakej forme spoločnosti
Za predpokladu že si to google.sk alebo uber, či iná právnická osoba nevykáže v zdrojovej forme vhodnej na bonz. Tak, ako to robia zamestnávatelia dohodárom.
Ale priamo v tomto prípade kde sa jedná o niečo, čo je závislé od živnosti je to jedno.
Jako FO na reklamách vydělávat můžeš, ale každý tvůj příjem by se měl danit. S tou výší nevím jak to je u těchto reklam, ale například při prodeji na internetu (cos e týká oblečení, elektroniky atd.) je stanovena horní hranice příjmů tuším 12000. Z čehož vyplývá, že v daňovém přiznání by to být uvedené mělo. Jestli to tak lidé opravdu dělají a obchází tím zákon, to už je věc jiná. Raději bych si to zjistil pořádně, ať pak není nějaký problém.
Dvanásť tisíc čoho? V eurách je to oveľa menej.