Mrzne mi PC

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.10.2005 | 19:41
Avatar maros Mandriva 2005  Používateľ
Ahojte Dnes mi začalo mrznúť PC. Nie že by začali u nás mrazy a prestalo sa kúriť, ale po spusteni pc (MDK 10.2) asi po 10 minutach práce zamrzne. Ak pracujem ako root tak je to v pohode. Dá sa zistiť prečo? A kde ?
    • Re: Mrzne mi PC 28.10.2005 | 01:28
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      ja tiez potrebujem pomoct - mam mandrake 10.1 a teraz sa mi stalo ze mi pusta chybove hlasky stale dookola uz hodinu - musel som vypnut repraky :( :( :(
      • Re: Re: Mrzne mi PC 29.10.2005 | 17:51
        maros   Návštevník
        Už som preištaloval linux MDK10.2 a PC stále občas zamrzne. Vo win tento problém nemám.
        • Re: Re: Re: Mrzne mi PC 29.10.2005 | 18:23
          svist   Návštevník
          Asi bude vhodne skusit iny manager ako KDE, napr. icewm. Vysledok tohto testu iste napovie viac o pricine...
        • Re: Re: Re: Mrzne mi PC 29.10.2005 | 18:24
          svist   Návštevník
          Asi bude vhodne skusit iny manager ako KDE, napr. icewm. Vysledok tohto testu iste napovie viac o pricine...
        • Re: Re: Re: Mrzne mi PC 29.10.2005 | 18:33
          peter golis   Návštevník
          nie je zostava pretaktovana? bola skontrolovana RAMka? nebol nejaky problem s suborovym systemom? inac to ze windows nenahlasi chybu este neznamena ze pod nim to funguje bez problemov. windows jednoducho 90% chyb nehlasi.
          • Re: Re: Re: Re: Mrzne mi PC 29.10.2005 | 18:46
            Avatar maros Mandriva 2005  Používateľ
            Zostava je pretaktovaná ale do teraz išla cez rok vpohode.Ram som ešte netestoval lebo neviem ako:... A ako vôbec zistím prečo to zamrzlo?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Mrzne mi PC 29.10.2005 | 19:34
              svist   Návštevník
              Kedze to funguje pod root-om bez problemov, tak potom by som skusil vytvorit noveho uzivatela (userdrake), a prihlasit sa ako tento novy user. Ak to nebude tvrdnut, tak nie je chyba v systeme, ale u uzivatela.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Mrzne mi PC 29.10.2005 | 19:43
              peter golis   Návštevník
              pamet sa da otestovat pomocou nastroja ktory sa vola (prekvapivo) memtest. spravit si startovaciu disketu alebo cdcko nie je problem. dovod zamrznutia byva v systemovych logoch, ak ho ovsem jadro stihne zapisat. inac tie logy su v adresari /var/log/
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mrzne mi PC 30.10.2005 | 16:27
                Avatar maros Mandriva 2005  Používateľ
                Ďakujem všetkým za radu , problém bol v jednej ramke . Po teste RAM v MEMTEST som zistil problém na 108Mb.V PC mám tri a 128 128 a 256 . Problém bol v prvej. Jednoducho zamrzol,ak PC potrebovalo viac ako 108 Mb Podľa návodu ktorý som našiel na www som ich testoval po jednej a zistil som že problém bol v RAM založenej v prvom slote. Tak som ju vy bral a PC išlo bez problémov akurát som mal už len 384 Mb RAM . Napadla ma myšlienka poškodenú RAMku založiť do posledného slotu. Výsledok PC funguje bez problémov a podľa mojej začiatočníckej úvahe možno zamrzne až keď hodnota použitej RAM dosiahne 484MB čo pri bežnom využívaní asi tak skoro nebude. Urobil som dobre?
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mrzne mi PC 30.10.2005 | 16:32
                  Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                  "možno zamrzne až keď hodnota použitej RAM dosiahne 484MB čo pri bežnom využívaní asi tak skoro nebude." hmmm... pouzivam 750MB Ram a 300MB swap... myslim, ze by si tu ram mal vybrat a urobit si z nej dekoraciu ak je vadna...
                  Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mrzne mi PC 30.10.2005 | 18:33
                    peter golis   Návštevník
                    on existuje projekt badram ktory sa da vyuzit na pracu s poskodenou ramkou. otazne je co to bude mat vyznam ;-) ja mam 64+128 a este som toho moc nenaswapoval. OT: 750Mb ram, to sa da ako dosiahnut? 3x256Mb a rezervovat 18Mb pre onboard grafiku alebo zvukovku?
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mrzne mi PC 30.10.2005 | 18:40
                      limbi   Návštevník
                      stacia klieste a odstrihnut jeden centak z poslednej ramky :)
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mrzne mi P 30.10.2005 | 18:51
                        peter golis   Návštevník
                        alebo 2x256 (alebo 1x512) a z 3d karty co ma 256 pouzit 18Mb pre grafiku a zvysok ako ramku. aj to je mozne.
        • Re: Re: Re: Mrzne mi PC 30.10.2005 | 19:41
          Crater   Návštevník
          šusnite mandrake a mandrivu do **** ja som s ňou mal len ťažkosti použite radšej suse alebo fedoru....