Dobrý deň,
už roky sa mi hnusí politika Microsoftu s Windowsami a mam tendenciu premigrovať na Linux.
Pracujem v oblasti výskumu k praci nevyhnutne potrebujem(ANSYS, Catia, SolidWORKS, Wolfram Mathematica, PTCmathcat, a samozrejme balik Office)
Mam toto na stole: pc i7-6800K 64MBR s 2x SLI Quadro M4000 500GB SSD 4TB HDD
chcel by som vás poprosiť o zodpovedanie pár otázok:
1) aky linux je pre moju pracu najvhodnejsi(na stranke Ansys testovali pri praci s GPU CentOS 7.2 a SLES 12.0)
2) Aky je v rozdiel medzi Redhat, SuSe, Mint,Ubuntu, CentOS 7.2, alebo napr. SLES 12.0.
3)Je inštalačný balík na CD (napr. ovladače k MB, alebo ku grafike) kompatibilný s ktorýmkoľvek linuxom
4) Budú na linuxe hore spomenuté programy fungovať efektívnejšie
5) Ako funguje aktualizácia na Linuxe
Ďakujem za odpovede
Martin
Tu SW vybavu nepoznam. Vacsina veci sa da spustit cez wine vratane MS Office (2010,2013).
1) Vacsinou ak je nieco podporovane v jednej distribucii da sa spustit aj v dalsej. Zalezi na pribalenych knizniciach. Tie sa vsak daju vzdy doinstalovat aj manualne.
2) Rozdiel je v tom ze napr. Mint, Ubuntu,Suse su usposobene na siroku komunitu ludi a preto musi byt aj dostatocne user-friendly. Pri SLES by som si nebol taky isty a treba tam pocitat s trochu vacsou krivkou ucenia a pouzivania. Nie je to vhodne pre cloveka co z linuxom zacina. Tam skor odporucam ten Mint.
3) Ak myslite instalacne CD co mate dodane k MB tak to je v linuxe defacto zbytocne. Linux ma vsetky potrebne ovladace v sebe a s vasim HW by nemal mat problem. Je tu iba jeden rozdiel. Defaultne linux instaluje opensource drivery, ktore funguju iba priemerne a nevyuzivaju plne HW. Odporucam instalovat skor proprietarne drivery napr. ku GPU. V minte na to existuje v administracii jednoducha aplikacia ktora si to sama zdetekuje co potrebujete, stiahne a nainstaluje. V pripade potreby je mozne stiahnut a nainstalovat drivery aj manualne zo stranok vyrobcov HW ak ich maju. Ak ich nemaju tak cez ndiswrapper by sa mali dat rozchodit aj windowsacke co ale neodporucam a ani som to manualne nikdy nerobil.
4) Tazko povedat ci budu vobec fungovat. Ak budu fungovat aspon pod wine tak efektivnejsie urcite nebudu. Ak je mozne ziskat linuxove nativne porty tohto SW tak mozu ale nie je to iste a velke zazraky by som asi necakal.
5) Automaticky vam notifikuje, ze ma aktualizaciu a vy ju mozte manualne spustit (prip. aj automaticky). Toto ale zalezi na distre ako to ma vyriesene. Ja hovorim za Mint. Vyhoda oproti Win10 je ze nestahuje stovky MB ale iba tie aplikacie a kniznice ktore potrebuje aktualizovat. Aktualizacia SW po objaveni a opraveni chyby je celkom rychla. Radovo jednotky dni. Dalsia vyhoda je ze az na par vynimiek (kernel,glib) nepotrebujete po aktualizacii restartovat PC, aby ste mohol pouzivat aktualizovany SW. Ja osobne pouzivam linux aj v praci uz niekolko rokov a az na Skype ktory neviem nahradit a IE/Edge, ktory potrebujem na testovanie by som uz Windows vobec nepotreboval.
Sedečne dakujem za odpovede. Idem do toho. priebežne možno vytvorim vlakno so svojimi skusenostami ako na spomínaný SW.
martin
s 500GB SSD by som na uvod zvolil kludne dualboot, mat aj Win aj Linux a ked nieco nepojde v linuxe a bude to treba surne riesit vzdy sa bude dat prepnut do zauzivaneho windowsu a uz zostane len skusat
s SSD restart bude trvat par sekund vzdy ked narazis na nejaky problem tak je tu toto a kopa medzinarodnych for kde radi pomozu a je velmi pravdepodobne ze problem ktory sa vyskytne uz niekto riesil a vtedy pomoze google
Máš v tom trošku guláš. Ale nasmerujem ťa na kľúčové slovo: Scientific Linux
Čo sa týka vyskúšania, vrelo odporúčam vyskúšať vybratú distribúciu Linuxu ako Live. Ak sa bude páčiť - pozdávať, až potom inštalovať. Ako na to napr v USB kľúči napr. tu: http://linuxos.sk/clanok/praca-s-linux-mint-mate-pomocou-live-usb-icast/ (je to na Mint Mate, ale približne podobne sa dá vytvoriť aj iné "Livko"). Niečo podobné s cd http://wiki.ubuntu.cz/livecd Veľa šťastia, úspechov i radostí z Linuxom.
Správne má byť "s Linuxom". Ospravedlňujem sa.
.
Keď si chceš nájsť alternatívy SW pod Linuxom, celkom užitočná je táto stránka.