Ahojte, obcas potrebujem jednorazovo zdielat data z mojho "servera" s cuzimi ludmi, na co pouzivam webfs. jednoducho na serveri z mobilu(cez ssh) v prislusnom adresari zadam
webfsd -F -b meno:heslo -p 8080
potom si už len otvoria mojedns.sk:8080 a vidia daný adresár a jeho podadresáre a vedia si stiahnuť potrebný súbor
to funguje super, ale teraz sa mi stalo ze som potreboval spravit opak, z cudzieho pc si poslat na server vacsi subor
co som sa docital webfs nepodporuje upload
existuje podobne jednoduche ad-hoc riesenie ??
ak nebudem musiet nechcem vytvarat FTP, ani sa pripajat na VPN ci sambu, lebo to robim na cudzom pc, do ktoreho nechcem zadavat svoje udaje ani nic instalovat ani konfigurovat
rovnako ma nelaka tam mat plnohodnotny webserver (lebo načo, nepotrebujem ho) a kedze sa v tom prilis nevyznam, nebol by som si istý bezpečnosťou
predstavujem si to tak, že si cez mobil cez ssh spustim
webfs-upload -b meno:heslo -p 8080
a ked si otvorim mojedns.sk:8080 tak tam budem mat moznost uploadnut subor
viete poradit nieco také ? alebo podobne jednoduchy sposob fungujucu cez internetový prehliadač (alebo bežne používané prehliadače súborov - hlavne windows prieskumník) ?
Toto zvlada upload: https://webfs.protiviti.com/help/feature_list/
to je asi len zhoda mien, lebo ten link odkazuje na nejaku cloudovu sluzbu zahrnajucu prenos suborov, respektive nic ine som na tej stranke nenasiel
myslim ze s aplikaciou webfsd z debain repozitarov to nema nic spolocne
http://linux.bytesex.org/misc/webfs.html
ano to je program, ktorý používam
debian 9 má v repo verziu 1.21 (rovnaka je na tej stranke), ale ako spojazdniť upload som tam nenašiel
Napos autorovi, ci to neimplementuje.
Ja to nepoužívam, takže ti poradím len tak. Skús popozerať
https://github.com/stackp/Droopy
https://github.com/ltworf/weborf
https://hackage.haskell.org/package/sws
https://alternativeto.net/software/weborf/
tak vyzera ze droopy aj weborf su v debianovskych repo, tak to vyskusam hlavne ten droopy sa mi velmi paci podla ich stranky
medzitým som si aj ja našiel program - swiss file knife, ktorý ponúka príkaz
ktorý umožní sťahovanie aj uploadovanie - má 2 chyby nepodporuje subadresáre (to može byť aj výhoda - nepusti ludi kam nechcem) a nepodporuje login (to ma trápi viac kedže to robím po nete a nie cez lan) - ale ako bezpecnostny prvok dovoli len jedneho uzivatela pripojeneho naraz (vraj - podla man)takže vyskušané, droopy funguje presne ako potrebujem, jedine co chýba je moznost nastavit login (ale aj tak to budem pustat len ad hoc, takze hrozba zneuzitia minimalna - prinajhorsom mi niekto nahra nieco na sarver)
weborf vyzaduje zlozitejsiu konfiguraciu (najma ked ju robim cez mobil) takze ho vyskusam neskor ale kombinacia webfsd a droopy mi krasne staci
dakujem pekne za nasmerovanie
ak niekto pozná ešte niečo iné rád vyskúšam
Kedysi existoval jednoduchý protokol prenosu súborov, umožňoval jak download, tak aj upload. Volal sa ftp. Neskôr, kvôli bitke o kontrolovanie prenosu vo firmách cez proxy bol nahradený protokolom webdav. Ten má oproti službám bežného web servra aj nejaké drobné vymoženosti ako upload časti súboru, alebo pokračovanie v padnutom uploade. V dnešnej dobe sa však používa ssh v rôznych obmenách vrátane sftp uvezneného cez jail.
Ale, to sú všetko kanóny na vrabce. Ak chceš jednorázový systém typu uložto, tak to sa dá aj inak.
pokial viem webdav, potrebuje plnohodnotný webserver (apache a pod.)
ftp je tiež zbytočnosť a zložité na nastavovanie - zároveň nechcem aby to bežalo nonstop (+ myslim ze windows nemá zabudovaného ftp klienta, či ?)
ssh a sftp nespustim na windows strojoch bez instalacie sw tretej strany (tomu sa chcem vyhnúť - lebo to v zásade to robím na cudzom pc do ktoreho nechcem zasahovať alebo nemám práva administratora)
Ako inak ? okrem mailu (kde je limit na velkost prílohy) alebo ulozto a spol (kde je dost problem pri uploade z mojho servera - neviem ako to spravit cez terminalovy prikaz + nechcem davat moje subory na verejný cloud)
ad hoc webstranka mi prisla ako najjednoduchsie riesenie
Áno, ale to nie je problém ani na mikroservroch.
FTP má svoje muchy kvôli ktorým by malo ostať v minulom tisícročí. Ale nastavenie má veľmmi jednoduché. Na druhú stranu je treba napísať zopár riadkov, takže to môže byť pre teba zložité.
Nevidím problém v zapnutí a vypnuté služby na požiadanie. Tak to koniec koncov aj robíš, len s iným príkazom.
Windows mal v sebe FTP klienta ako súčasť TCP/IP podpory už od čias Windows 3.1 z roku 1993. Naozaj to za takmer štvrťstoročie vyhodili, alebo si len o tom nevedel?
Pustíš. Napríklad WinSCP má cestovný balík. Ak doménový admin nezakázal nahranie cudzích exe na disk. Ale v tom prípade spadá ten stroj do bezpečnostnej kategórie "nemá z neho nič uniknúť", alebo je admin zbytočne paranoidný.
V prvom rade si skús zadefinovať požiadavku, čo vôbec a v akej miere potrebuješ. V druhom rade sa zamysli či chceš riešenie alebo barličku.
webserver - je problém pre mňa - lebo ho neviem nastaviť (neskúšal som)
FTP - rovnako, neviem ho nastaviť (tiež som neskúšal) ale asi to nepojde spustenim "service ftp start"
služby - to je jasné že viem zapnúť vypnúť službu (ale to by som ju musel najpr nastaviť)
WindowsFTP - neviem pri beznom pouzivani som sa s moznostou pripojenia k FTP cez windows explorer nestretol (ale asi tam teda bude) zakladny problem ze na mojom serveri nemam FTP ;-)
WinSCP - netusil som som ze je aj potrable verzia - to mi tiez pomoze, dík
ako inak - potrebujem 5 krát do roka aby si nahodna osoba stiahla z mohjo servera time-lapse video alebo nejaky moj render a raz do roka tam potrebujem od cudzej osoby niečo uložiť a chcem aby to bolo co najprimitivnejsie na nastavanie/spustenie (zvladnutelne z mobilu cez ssh)
ale riesenie uz mam (portable WinSCP a spominane webfsd a droopy)
ak mas este najaky sikovny napad tak sem snim
Pokiaľ je pre teba problém niečo skúsiť, tak ti poradím len platenú podporu. Od toho existuje. (ja na nej nerobím)
A pokiaľ to chceš len stiahnúť od teba zo servra, tak web server sa (takmer) celkom nakonfiguruje aj sám. Stačí mu povoliť user dir, a vytvoriť bordel usera ktorému to nahráš do ~/pulic_html/ . Neskôr to jednoducho zmažeš. A pokiaľ chceš aj upload, tak existuje file manager v PHP. Stačí to nahrať tomu bordel userovi do public html a bude to vyzerať profesionálne.
pozeral som viacero navodov na ma vytvorenie webservera s manazerom suborov ale každý obsahoval množstvo úkonov a príkazov, ktorých významu nerozumiem (a teda neviem ako ich prisposobit len pre seba, prípaden vynechať) a nerád by som si urobil nejakú škodu
po poravde neviem čo je PHP a nahranie file managera v PHP je pre mna uplná neznáma - a kopírovať CTRL-C CTRL-V príkazy z nejakej náhodnej stránky nechcem - lebo zopakujem ak si nie som istý čo robia a neviem prečot to potrebujem tak to radšej nepoužijem
a vytvrat uzivatelov, pridelovat im prava a zaradovat ich do skupin je presne to comu som sa chcel vyhnut pri veci ktoru potrebujem jednorazovo pouzit
platenu podporu nepotrebujem, riešenie som tu našiel - aj vďaka tebe - ale to si mi poradil asi len nechtiac :-)
PHP (v tomto prípade) je interpreter jazyka PHP. Keď sa povie, že potrebuješ PHP 7, tak sa tým myslí to, že musíš mať nainštalovaný interpreter PHP verzia 7. V prípade mnohých programov napísaných v jazyku PHP je "inštalácia" úplne triviálna. 1. Nainštaluješ interpreter. 2. Zip balík obsahujúci program rozbalíš na serveri. Tak sa inštaluje napríklad aj Grav a iné flat-file CMS.
Ide o to, že sa tu jedná o programy, ktoré nie sú kompilované, čiže sa spúšťajú cez interpreter. (Kompilované programy sa väčšinou vyrábajú v C a iných low-level jazykoch. A sú to väčšinou zložitejšie programy.)
Cez interpreter funguje aj Droopy. Je napísaný v Pythone a tu dávaj pozor.
Na rozdiel od PHP je Pythonovský interpreter súčasťou Linuxu, lebo v ňom fungujú mnohé programy, ktoré sú súčasťou Linuxu. Ale Pythonovských interpreterov je viac. Lebo nie sú navzájom kompatibilné. Takže naraz máš v PC rôzne programy napísané v Pythone a každý vyžaduje inú verziu interpretera. Predtým ako si program nainštaluješ, musíš si pozrieť, ktorú verziu vyžaduje. Musíš dávať pozor aby si v Linuxe nepreinštaloval staršiu verziu. Nejdem ti to teraz hľadať, ale musíš vedieť ako nainštalovať chýbajúcu verziu popri iných verziách a pritom nezmeniť predvolenú verziu. Naštuduj si, čo je Virtualenv.
To je zaujímavé, že nevieš čo je PHP. Vzhľadom na to, že programuješ v Pythone.
Ono, najjednoduchšie je pripojiť si externý USB disk alebo kartu do mobilu, pripojiť sa cez WiFi, a pomocou SSL (scp/sftp) to stiahnuť na _tvojom _mobile_ priamo na USB disk alebo kartu. A s tým nech si robí druhá strana čo uzná za vhodné.
Zvyšné možnosti ktoré som spomínal vyžadujú akú takú znalosť správy serverov, a to je už vyššia dievčenská.
Keď už sme pri tom, tak najjdednoduchšie je podľa mňa nainštalovať Dropbox a poslať file request. Ale nás zaujímajú také technickejšie riešenia.
Neviem ako vyzerá správca súborov vo Windows a hľadáme riešenie, ktoré by fungovalo vo Windowse bez dodatočného softvéru. Ja mám Caja, tam sú nejaké možnosti. Dá sa s nejakou jednoduchou konfiguráciou vytvoriť jeden priečinok, kam by sa to posielalo? Hoci neplánujem mať server, zaujíma ma to len teoreticky.
Pre teba môže byť jednoduchšie použiť Dropbox. Ale Braňo robí s trošku väčšími objemami dát, u neho by bol ten dropbox len na oštaru.
Ten skoro štvrť storočia starý ftp klient vo windows ktorý mi tu niekto tvrdil že neexistuje je riadkový program. Ak ho chceš vyskúšať, tak skús v príkazovom riadku zadať ftp.exe. A v ňom príkaz help.
A ohľadne Caja? To je pokiaľ ma správca balíčkov neklame, len správca súborov. V tom si FTP server nenaklikáš.
Jasné, Dropbox je do 2GB. To čo som ti poslal sa otvorí v MATE keď kliknem Places → Connect to server alebo keď v okne Caja kliknem File → Connect to server. Caja je fork od GNOME Files. Ja nepoužívam servery, tak sa s tým môžem pripojiť akurát tak na Yandex Disk (webdav.yandex.ru) alebo voľne prístupné FTP servery ako ftp.yandex.ru. Vedel by si spraviť nejakú jednoduchú konfiguráciu aj na desktope (na dynamickej IP adrese)? Ak áno, tak pošli adresu, ja ti tam niečo uložím a potom nám vysvetlíš aká bola konfigurácia.
Mohol by si byť trochu konkrétnejší? Nejako som ti nerozumel čo potrebuješ dosiahnuť, čo si už skúsil a čo ti z toho nešlo.
Tak mi napadlo, či to nechceš spraviť na tvojom počítači. Na skúšku by som ti tam niečo uložil. Ja fakt neviem, aké sú všetky možnosti, kedy treba nainštalovať plnohodnotný web server ako Nginx atď. Ak je to naozaj jednoduché, tak sprav jeden priečinok. Či bojíš sa, že ti tam príde bordel z celého Slovenska? (Dám ti nejakú adresu kam mi pošleš prihlasovacie údaje.) Mne je jedno či to bude FTP alebo ktorákoľvek z tých možností, čo mám v Caja. Vyber, čo je podľa teba najlepšie. A potom nám napíšeš, ako sa to vytvára. Lebo tu to väčšina ľudí nevie.
wlasaty na svojom pc ? prezradit jeho mail alebo identitu ? to by sa mu smrti rovnalo
aj ked niekto ho tu volal po mene, myslim peter, ale zapieral to statocne :-)
a aby ti on vysvetlil ako co nastavil a ako sa nieco robi "po lopate"- to sa skor dockas globalneho ochladzovania
nebude on predsa pomahat ked ta moze odporucit na platenu podporu, dostudovanie a citanie man stranok
Ja som sa skôr pobavil na tom, ako chce po niekom aby mu urobil objasnenie technológie, prezentáciu, inštalačný návod spolu aj s návodom na použitie a k tomu ako bonus aj s verejne prístupné testovacie prostredie.
A myslí si že ma vyhecuje keď povie že sa bojím mať server otrčený do von.
dropbox je nerealny, lebo to by som tam musel mat celu svoju videoteku a to sa dostavame do platenej sfery, co nechcem lebo doma to mam "zadarmo"
a hlavne neviem co presne si ta osoba bude stahovat, k videu vzdy mam low quality nahlad a jpg scrennshot (zvacsa sa jedna o moje timelapsy) a co si vyberie si stiahne
aby som vysvetlil jedna sa zvacsa o kamaratov a rodinu co odo mna chcu nejake uvodne videjko k projektu alebo nieco podobne a ja im nazdielam adresar timelapse oblaky, alebo timelapse priroda, ....
no raz za cas oni maju nieco co si ja chcem doplnit do zbierky (na to ten upload) zvacsa sa bavime o 1-7gb suboroch, ktorych mam desiatky
Myslím že sme sa kedysi bavili o tom, že hociaká alternatíva dropboxu alebo mega je pre teba neakceptovateľná. A to vrátane ownCloud alebo nextCloud ktoré si môžeš doma živiť ako inteligentné NASko.
Pokiaľ je to rodina a kamaráti, tak povytváraj zopár užívateľov. Jeden pre rodinu (sumárne) a jeden pre každého kamaráta. A daj im restricted shell v ktoroom povolíš len scp a sftp nech ti nerobia budíček o tretej ráno spustením reprákov na plné gule. Nahrať ti to môžu cez WinSCP. V tomto prépade sa neoplatí riešiť chroot ako ďalšiu úroveň bezpečnosti. A zapni si fail2ban na ssh.
Toto sa dá aj naklikať. Ak chceš, poviem ako.
ked som písal cloud, vždy som myslel "verejný" (dropbox, gdrive, mega, ulozto,...) na owncloud som uplne zabudol
kedysi som ho aj rozchodil ale fungoval uboho (lebo bezal na raspberry pi a internete s uploadom 0,5 Mbit/s), nextcloud nepoznam ale kuknem a vyskúšam jeden
hostovskeho uzivatela s pravom zapisu len do adresara /upload/ uz mam a dal som mu pravo len čítať celu kniznicu videí - už to len otestovať a pripravit kratky navod ako pouzit winscp ;-)
restricted shell nastavit neviem, ale nikto z mojej rodiny a kamaratov nevie pustit ziadny linuxovy prikaz a pouzivaju windowsy alebo mac, takže to je asi zbytocne (heslo pre uzivatelov mam celkom bezpecne stýlu: m0Je-h3sL0)
inak fail2ban mam nainstalovany a spusteny - ale nijako som ho nekonfiguroval - je to potrebné ? na domáce žuvanie by default nastavenia mali byt dostatočné, či ?
Byť tebou, tak im naozaj dám obmedzený shell. Vyhľadať v google budíček na linuxe cez putty zvládne aj decko.
Nainštaluj si balík rssh, v súbore /etc/rssh.conf povol allowscp a allowsftp zrušením maltezáka na začiatku riadku. Potom nastav shell (interpreter príkazov) pre tých užívateľov na /usr/bin/rssh a skús sa poprihlasovať (ssh, sftp, scp).
Ohľadne fail2ban, tam bolo myslím treba povoliť služby ktoré mal chrániť. Východzí stav nemal napríklad týždňový banán za recidívu. A prvý krít keď som ho mal, tak nemal aktívne absolútne nič. Som si to musel zapínať ručne, a opravovať texty na vyhľadávanie. Byť tebou tak si pozriem ktoré CPZky (jail) to ti aktivovalo. Napríklad tak, že pozrieš výstup iptables -S alebo reštartneš fail2ban a kuneš jeho log vo /var/log kde píše čo má aktívne.
tak owncloud aj nextcloud zatial necham na pokoji, pozeral som instalacny manual a znacnej casti nerozumiem, ale mozno ak budem odvážny tak to vyskúšam :-)
Poldo, radil by som ti vyhnúť sa web serveru Apache. Nie je konkurencieschopný, benchmarky si nájdeš. Napriek tomu, že tá výkonnosť pri webstránkach pre teba nie je dôležitá, predsa len si myslím, že je to program, ktorý proste upadá a neoplatí sa ho študovať.
Tu píšu, že Webdav funguje dobre len s Apache. Ale je to starý text. Saty píše, že by to malo ísť aj na malých web serveroch. No neviem, napríklad na stránke Monkey nie je o Webdav ani slovo.
Keď si vezmeme, že webdav.yandex.ru beží na Nginx, tak to asi funguje. Nginx je kvalitnejší softvér ako Apache, ale rovnako komplexný.
Čo sa týka tej možnosti s PHP, tam by nemal byť problém s web serverom. Len neviem ktorý dobrý program na to existuje. Hľadal som to len ako obrázky. Existuje aj čisto "uploader" (aj drag&drop) aj "file browser" ale neviem, ktorý je dobrý, nenašiel som nič, čo by ma zaujalo. Každopádne, chcel by som poznať nejaké elegantné riešenie.
Včera si tvrdil že nepoužívaš servery, a za necelý deň už radíš výber serverového prostredia optimalizovaného na výkon. Kde sa dá tak rýchlo naučiť taká znalosť?
OK, nepoužívam servery, tak nemám nárok niekomu odporúčať Ngnix. Ale odporúčam pozrieť si benchmarky. Ja som ich za niekoľko rokov videl kopu.
Inak, aj keby som používal server, tak snáď nebudem porovnávať Apache a Nginx voľným okom. Na to sú benchmarky.
Zaoberám sa takou myšlienkou, že keď raz budem bohatý, kúpim si VPS za 1,20€ mesačne. Chcel by som tam mať iba statické webstránky. A neviem aký web server tam dať.
Pripadá mi zbytočné používať program, ktorým sa hostujú aj dynamické stránky. Chcem, aby to bolo čo najmenšie, čo najvýkonnejšie, a aby som sa to vedel rýchlo naučiť. Čítal som o in-kernel, ale zdá sa, že dnes to už málokto používa.
Wow. A videl si aj ufóncov že by si o nich poradil že ktorí majú najzelenejšie tykadlá?
BOHA TY CHUJU UZ PRESTAN PISAT TIE BLUDY!!! TY SI V ZIVOTE S NICIM NEROBIL, V ZIVOTE SI NEVIDEL ZIADNY SERVER!!! PISES, AKY WEBSERVER MA POUZIT A POTOM NAPISES, ZE SAM NEVIES, CO MAS POUZIT!!! JEDINE CO VIES, JE PRECITAT SI PAR BLOGOV, KTORE SI ANI NEVIES PRELOZIT, A POTOM SA TVARIS AKO GURU! TAKZE ESTE RAZ - PRESTAN TU PISAT SPROSTOSTI A DEZINFORMACIE!!!!!
komplexný webserver je zatia pre mňa privelká neznáma, možno keď budem velký ;-)
mne bezi doma https://nextcloud.com/ je to fork owncloud-u. client je pre andorid/iphone/windows/linux + web rozhranie.