Zdravim, Vas tu vo spolok,
prave som sa pokusal nieco sa naucit o scriptovani v c++, zaujimalo by ma ako sa da nacitat premenna z terminalu do programu
Zdravim, Vas tu vo spolok,
prave som sa pokusal nieco sa naucit o scriptovani v c++, zaujimalo by ma ako sa da nacitat premenna z terminalu do programu
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Kazdy program ma svoje prostredie. Vid priklad /proc/PID/environ. Viac menej su to premenne z konzoli. Vypis aktualne nastavenych premien v konzole je prikazom set. Definicia globalna je napr. a=3 alebo cez export a=3. Zrusenie je unset PREMENNA.
A ako programatorsky (pisane C-ckarom):
1. Pouzit plnu definiciu main. Tj.
A premenne su dostupne v dvojrozmernom poli resp. jednorozmerne polev retazcov ulozene v env.. Pri vypise riadkov/stlpcov pola je posledny prvok ukonceny jednorozmerneho retazca pola ukonceny NULL.
2. Pouzit globalnu premennu a s nou pracovat.
(Viac vid man environ).
3. Treti najviac user-friendly. A to pouzit funkciu getenv. Alebo pozri man getenv.
Spustíš si ho napríklad: ./test a1 b2 c3
http://www.cplusplus.com/reference/cstdlib/getenv/
prave som sa pokusal nieco sa naucit o scriptovani v c++
no, evidentne bol ten pokus marny...
Preco nie?
Prreto že C++ nieje skriptovací jazyk.
Preto že C++ nie je primarneskriptovací jazyk.
Co nie je, moze byt.
C++ je kompilovaný jazyk, takže ťažko môže byť skriptovací. To znamená, že predtým, ako ho ideš spustiť, ho musíš skompilovať, inak nebude fungovať.
To ze je tak, neznamena, ze sa neda zmenit. Nic ti nebrani ho implementovat ako aj skriptovaci jazyk. Resp. jeho zakladnu cast, kedze rozsah standardov c++ je velky. Cize kludne, ak niekto chce, to moze urobit. ... Ale naco vynachadzat kolo, ked uz je vynajdene.
Toto je fakt veľká myšlienka, je to ťažko aj komentovať.
A čo má tvoj príspevok spoločné s tým že pôvodná otázka je "ako načítať premenné prostredia v programe cpp"?
export ORACLE_SID ORACLE_HOME ...