Zdravím mám nainštalované Xubuntu 16.04.3 64bitov a neviem nainštalovať ovládać pre Grafickú Kartu Ati radeon hd 3850 keď som stiahol ovládać z amd stránky a snažil som sa ho nainštalovať tak mi terminál napísal :
error: Detected X Server version 'XServer _64a' is not supported. Supported versions are X.Org 6.9 or later, up to XServer 1.10 (default:v2:x86_64:lib32:XServer _64a:none:4.10.0-28-generic:) Installation will not proceed.
Linux mám necelý deň takźe sa v tom ešte neviem uplne hýbať za odpovede ďakujem.
Ono o tom netreba vedieť moc, stačí si prečítať chybovú hlášku, ktorá ti hovorí, že máš staršiu verziu Xiek ako podporuje ovládač.
Takže riešenia môžu byť minimálne dve. Buď si nainštalovať najnovšiu verziu Ubuntu, kde daná verzia Xiek už bude (dúfam), alebo si stiahnuť staršiu verziu ovládačov pre danú verziu Xiek.
Ehm, v posledných rokoch si Ubuntu samo nainštalovalo potrebný ovládač. Je s tým nainštalovaným ovládačom nejaký problém že inštaluješ iný ovládač?
Podľa toho čísla grafiky, to nie je bežná grafiky, ale najaká ta AMD/ATi mobiliti, alebo ako sa tomu hovorí a to proste v distrách moc podporu nemá.
Prečo by nemalo, len preto že ten skript zle zdetekoval verziu "X Server version 'XServer _64a'", teda architektúru namiesto verzie AMD64? To ale nie je problém balíka dodávaného Ubuntu.
Mrkol som sa na to, tak je to AGP karta, takže tá potreba nových Xiek bude blbosť, čo s tým teraz?
Strašne veľa ľudí odchovaných windowsom potrebuje tamagoči namiesto počítača. Defragmentujú disky, čistia registre, každú chvíľu inštalujú ovládače ktoré im výrobca nedodal do operačného systému. Ja naozaj neviem prečo chcel inštalovať nejaké ovládače, keď má nainštalovanú distribúciu čo má ovládače pre ten typ kariet priamo v sebe. Pochopil by som keby to mal pomalé lebo pri inštalácii nevybral "použiť binárne ovládače tretích strán". Pochopil by som keby mu to vydolovalo málo bitcoinov keďže padol trh. Pochopil by som keby potreboval prudiť s semestrálkou na ekonomickej učňovke, fakulta managementu ako takmer každý februchár. Ale už sa neozval, takže ostáva len jedno.
PS: Tá karta existuje aj s názvom HD a pripojením cez PCI Express. AMD išlo v koľajách Nokie, a zrecyklovalo názvy starých produktov. Ale to je vedľajšie.
je to konkretne táto karta a nie nieje to ago https://m.alza.sk/graficka-karta-sapphire-ati-radeon-hd-3850-d83907.htm
co tak vypis z inxi -F
ta karta ma ovladace pod 16.04 priamo v jadre: No configuration is necessary for ATI driver in the modern versions of Ubuntu
skus otestovat :
prehliadanie stránok nije tak plynulé ako vo windowse myslel som ze to môže byť ovládačom
aky prehliadac?
ake zelezo? (inxi -F a screenshot)
Skôr:
tak poziadavka 8GB ram na prehliadanie netu je podla mna dosť extrem
bezne kancelarske PC/NTB maju 4GB ram a aj v nenazranom chrome zvladnu otvorit viacero okien bez problemov (bohužial mam taky pracovny ntb) aj bez blokovania JS
Je tam nejake 2jadro od Intelu meviem teraz presne ake niesom doma a je tam 4gb na win 8.1 ide prehliadanie internetu napr fb uplne pplynule či chrome či mozilla ale na linuxe je to take trhane
V práci máš obvykle proxáč s filtrovaním nevhodného obsahu. Či už na sieti, alebo na stoličke.
Lenze to je moj domáci pc kde nič také nemám
ziadne proxy nemám - navrhoval som aby sme ho zaviedli pre blokovanie reklamy - neuspesne
nehovoriac ze vacsinu casu sedim u klientov, ktorí sú radi ze im ide internet a o niečom ako proxy ani netušia
teraz mam napr. 9 chrome tabov, 15 word dokumentov, 3 excely, abby fine reader, viber a 5 okien prehliadaca suborov a "len" 76% ramky zaplnenej
nie mne stačí to jedno okno aby šlo plynule a vačisnou nemam zaplnene viac ako 30 percent ramky :)
no takže Procesor DualCore Intel Core 2 Duo E6600, 2400 MHz (9 x 267) Základná Doska Asus P5B Series Gtafická Karta ATI Radeon HD 3850 (RV670) Ram 4gb
čakal som že to prehliadanie internetu a skrolovanie bude plynulé ako vo windowse
A tie otázky vyššie?
PS: To že nemáš proxy ktorý by ťa chránil pred dolovaním bitcoinov v prehliadači a iným sajrajtom, to vieme.
A nebude to nejaky tearing? Mne to zvyklo robit v Intel grafikach ale ani NVidia starsia sa tomu nevyhla.
presne na to nárážal aj vlasaty, s otázkou o aké trhanie sa jedná
len zatial nepadla odpoved
ja som sa stým nestretol ale viem ze sa to dalo eliminovat zmenou nastavení (myslím že v-sync a ešte dačoho)
Ono, stále to môže byť hocičo. Kľudne to môže byť aj stránka s flešovými hrami ktoré blikajú jak cirkusákova škodovka. Alebo, napríklad nejaká stránka s desiatimi unikátnymi užívateľmi za deň ktorá si zapla JS z coinhive.
tak to by malo byt v pohode.
Xubuntu 16.04 nema velke naroky. ale stale chyba
inak bezne pouzivam na internet notas Fujitsu Siemens D9500 s C2D 3GB ram a 32GB SSD Adata SP600 a jedine kde mi to "trhalo" bol tearing na Linux Mint 18.3 Cinnamon.
este by sa zisla informacia (linka) na ovladac. Pretoze na 3850 som nasiel iba catalyst 13.1 a aj na 3650 som pouzival fglrx ale ten v 16.xx uz nie je.
Co ma este napadlo skusit live verziu z usb kluca (LM 18.3 xfce, mate a/alebo MX17 popripade deepin)
nemal som na to čas ale skusim dnes nahodit ten mint xfce :)