ahojte, máte niekto skusenosti s PIHOLE ?
mám doma jedno nepouzite RPi, ktore by som rodicom chcel nasadit ako filter reklam
zaujímalo by ma napr.:
1. má to vplyv na rýchlosť siete/internetu ? alebo staci RPi v2 hardwarovo ?
2. aktualizuje sa to samo ? (kedze to nie je balik z repozitara)
3. aku zivotnosť má RPi s beziacim PI-HOLE ? (lebo pri behu torrentu, plex serveru a datoveho serveru mi doslo k poskodeniu suboroveho systemu na karte tak po 2-3 mesiacoch, pri pouziti na KODI tak raz za rok rok a pol)
4. nie je problem so strankami ktore sa brania napr pouzivaniu adbloku - vypisu upozornenie a znepristupnia obsah (aby nedošlo k situacii ze sa nebude dať otvoriť nejaka stranka lebo bude detekovať blokovanie reklamy)
5. je to efektívne ? oplati sa mi to riesit
ďakujem za nazory
1. má to vplyv na rýchlosť siete/internetu ? alebo staci RPi v2 hardwarovo ?
urcite to bude mat vplyv, kedze to filtruje. ale netusim aky. RPI 2 B by malo stacit mozno aj RPI 1 B+
3. aku zivotnosť má RPi s beziacim PI-HOLE ? (lebo pri behu torrentu, plex serveru a datoveho serveru mi doslo k poskodeniu suboroveho systemu na karte tak po 2-3 mesiacoch, pri pouziti na KODI tak raz za rok rok a pol)
mam RPI2 uz 2 rok s LibreElec 24/7 bez problemu (SANDISK ULTRA 16gb)
5. je to efektívne ? oplati sa mi to riesit
podla mna jednoduchsie pouzit browser s ublock
ale zase https://forum.turris.cz/t/pi-hole-pro-omnii-v-dokumentaci/4404
dakujem za nazor, vyskusam a uvidime
ak sa najde este niekto so skusenostami budem rad
Ten notebook už nestíha?
Inak inštalačný skript pi-hole používa na nejaké veci aj správcov balíčkov (apt, dnf a yum), ale niečo si ťahá aj cez git. Záplaty si to rieši vlastným skriptom ktorý sa mi z gitu nechcelo sťahovať. Takže údržba vyzerá naozaj ako geniálna práca jedného človeka ktorý to má ako koníček a dosť si verí (pridá si užívateľa pod ktorým beží web server do sudoers aby mohol spúšťať hocičo ako root bez overenia). Zápisy na disk/SD kartu tam budú. Takže to logicky nie je vhodné ako autonómna krabička ktorú niekde necháš zapadnúť prachom a obrásť lišajníkmi.
notebook prekvapivo funguje bez zavahania a je vyuzivany viac ako som cakal
pojde to pi-hole spustit bez dodatocnej prace aj na debiane ?? nad tym som zatial vobec nerozmyslal lebo som myslel ze je to nejak viazane na nejaku rpi distribuciu
stym webserverom a sudoers to mam chapat tak ze to nie je zrovna bezpecne ??
skusim a uvidime
Môj názor si na to dostal, viac ti k tomu nepoviem. Teda len jedno: vyskúšaj, a uvidíš.
Príde mi lepšie mať v prehliadači blokovač reklám a sledovacich skriptov (ublock, adblock...) ktorý sa dá v prípade potreby jednoducho pre danu stránku vypnúť.
Web stránky, ktoré detekujú blokovanie reklám si všimnú, že ich blokuješ tak či onak.
PS: Považujem za slušné povoliť reklamy na stránkach, ktoré často navštebuješ a zároveň obsahuje len pasívne (neagresívne, statické reklamy (text/obrázok)) reklamy.
aj ja upradnostnujem blokovanie v prehliadaci (rovnako mi nevadia staticke nerusiace reklamy) ale mamine vysvetlovat ako docasne deaktivovat adblock by vyustilo k pravidelnym telefonatom ako to urobit a ci nieco nepokazi ked tam klikne, ci jej potom nestiahne ten virus, ...
ale ak to bude blokovat pristup k niektorym strankam (respektíve stranky nebudu zobrazovat obsah) bez moznosti jednoduchej deaktivacie tak to tiez nebude riesenie
plus je, že toto by fungovalo aj pre ine zariadenia a k tomu mam nepouzitu RPi ;-)
vyskusam to najprv u seba ake to bude mat nasledky a uvidim, uz som to nahodil a nastavil som ako DNS priamo v routri a zostava mi len to nejaky cas testovat
Ono je to DNS, a nie proxy? Tak to som asi pozeral na iný produkt.
z ich stránky vyplýva tento návod:
Configure your router’s DHCP options to force clients to use Pi-hole as their DNS server, or manually configure each device to use the Pi-hole as their DNS server. If your router doesn’t let you change these settings, you can use Pi-hole’s built in DHCP server to achieve the same effect.
a takéto vysvetlenie:
Since Pi-hole works at the DNS level, ads can be blocked on any device and even in apps.
Tak na DNS blacklist je to na môj vkus dosť rozsiahle. A neviem si predstaviť ako by to heuristicky detekovalo záškodný kód, ale na tom nezíde.
Na podobné účely som kedysi dávno pradávno používal Junkbuster ktorý bežal nad Squid a občas sa tomu synchronizovali black/whitelist. Fungoval mi k plnej spokojnosti. Ale aj mne v tomto desaťročí viac vyhovuje plugin v prehliadači.