Ahojte,
Presiel som na LINUX Ubuntu avsak ak necham laptop dlhsi cas hybernovat tak sa bateria vybije v priebehu cca 2-3 dni, aj skor.
Pri Win som takz problem nemal a ked som zaklapol laptop vydrzal aj tyzden ci viac.
Prosim kde a ako by som si to vedel nakonfigurovat i na LINUXE ? na Win sa o to starala apolikacia BATTERY SAVE MODE manager ci nieco take ...
avsak s Linux nemam ziadnu skusenost.
dakujem
Treba googlit nazov tvojho ntb a problemy s ovladacmi v linuxe. V linuxe vyrobcovia trochu kaslu na ovladace a tak sa stava ze maju problem s uspavanim. To sa potom riesi tak ze sa urcite komponenty v ntb neuspavaju aby bolo uspavanie aspon ako tak mozne. Cize ak chces dosiahut co najvacsi uspech pri setreni energiou je to system pokus omyl a pretoze je to zavisle komponent od komponentu tak tu bohuzial komplexnu odpoved nemozes dostat. Ako som pisal je to o googleni a hladani.
Bacha aby sa neplietli pojmy.
100%...
presne toto som chcel napísať
ak sa NTB vybíja počas spánku (čo je normálne lebo minimálne RAM je pod prúdom) tak riešením len bude zistiť, ktore komponenty sa neuspali
ak sa NTB vybíja pri hybernícii (ktora funguje aj na stolových pc bez batérie a po vytiahnutí z prúdu - stav sa uloží do súboru na disk - v linuxe do swap oddielu) tak sa buď najskôr nejedná o hibernáciu (a stálo by za pokus ju skúsiť ako alternatívne riešenie namiesto spánku) alebo je to zázrak
osobne by som skúsil tú skutočnú hybernáciu, zobúdzanie z hybernácie trvá len o trochu dlhšie ako zo spánku, pc/ntb vôbec nečerpá elektirnu a výsledok je rovnaky (zachované všetky otvorené programy a súbory)
Jj tie pojmy sa často zamieňajú a Win defaultne prechádza do dlhodobého spánku (hibernate).
Vyzerá to, že niektoré zariadenia sa neuspávajú. V prvom rade by som sa pozrel na výpis
cat /proc/acpi/wakeup
. Tam by mali byť zariadenia, ktoré dokážu prebudiť notebook (v mojom prípade mám enabled LID a SLPB, teda otvorenie a tlačidlo zapnúť). Ak sú zapnuté USB mohol by to byť problém.Ďalej by to mohla spôsobovať sieťovka, ktorá čaká na wake on lan (vypína sa
ethtool -s eth0 wol d
).Pri hibernácii dôjde k zastaveniu procesov, a uloženiu obsahu RAM na disk aj s stavom procesora. Následne sa počítač alebo laptop/notebook sám vypne a stíchne. Pokiaľ by nastala akákoľvek chyba pri hibernácii, tak sa počítač normálne preberie. Bez ohľadu na operačný systém.
Ak by sa ti vybíjala baterka po hibernácii, tak je možné akurát to, že ti sama za chvíľu vybuchne keďže má podozrivo vysoký vnútorný odpor cez ktorý sa skratuje a vybíja.
Podľa prejavu vyzeráš byť bežný konzument bez doštudovania vysokej školy počítačovej. Takže skús opísať čo máš za Linux aj s verziou, a kedy si posledne aplikoval záplaty. Tak isto je rozumné opísať ako sa do toho neuspatia počítača dostaneš. Je možné že máš len vypnutú správu napájania, a akcia pri zaklapnutí dekla nie je uspatie na disk (hibernácia) alebo do RAM (suspend) ale nerobiť nič. Ľudia to prestavujú kvôli torrentom aj ak bežia na baterku.
Napr. antiX ma by default zaklapnutie NTB suspend to RAM, takže to žerie batériu, je to samozrejme ľahké zmeniť na hibernate. Mne to v suspend to RAM vydrží pár dní, takže nemám s tým problém. A toto bude podstata problému tazatele, že má slabšiu batériu, ktorá to neoustojí.
To je ovšem východzie nastavenie nielen v Antixe, takže predpokladám že to má aj Roman. Len si splietol slovíčko.
V prípade Suspend To RAM sa uspia všetky komponenty, a odpoja sa im hodinky. Ostane len občasné obnovovanie RAM. A ak by tiež nastal nejaký problém s rýchlym uspatím do RAM, tak sa počítač preberie do plnej prevádzky. Akurát bude mať zavádzajúco čiernu obrazovku kvôli šetriču. A prestane mu poblikávať signálka uspatia. Pokiaľ by mu na novom počítači fungovalo Suspend To RAM, tak mu to vydrží podriemkávať aj dva týždne.
Preto som chcel nech opíše okolnosti. Je možné že to má vypnuté.
Po Suspend mi furt svieti USB myška, je to síce nula-nič odber ale je. Na druhej strane ak viem, že počítadlo 3 dni nebudem štartovať, tak nevidím dôvod ho nevypnúť. Ale to je zrejme individi.
To máš ako s tou Patríciou a partíciou, je lepšie si hneď na začiatku vysvetliť vocogo :)
Neviem či som to už vravel aj tebe, ale zopár ľudí malo rovnaký problém s svietiacou myškou pri vypnutí počítača. Tú myš nepchaj do portu označeného ako napájací, ten sa nevypína.
Ja s tým nemám problém, iba informujem. A ten port nemám označený ako napájací, neviem či sa to v roku Pána 2013 už vôbec označovalo. Pri Suspend svieti, pri vypnutí nie. V každom prípade vďaka za upozornenie.
Existovali aj desktopové dosky ktoré mali na hulváta nacvaknuté napájanie USB portov na 5V vetvu zo zdroja ktorá sa nevypínala. Také dosky mali všetky USB porty ako napájacie. S tým napríklad počítali výrobcovia externých 2.5' USB diskov ku ktorým sa nedodával Y kábel na dva porty, ale ktoré žrali viac ako 0.5A (oficiálny strop USB2). Alebo "jednoduché" zariadenia ktoré si nevedeli vypýtať cez USB viac ako klasických 100 mA keďže neobsahovali elektroniku (lampičky, ventilátory a podobné zbytočnosti).
To označenie bolo známe hlavne na notebookoch ktoré dokázali dať šťavu aj keď neboli pichnuté do zásuvky. Pri desktopoch bolo slušnosťou že napájacie porty boli vpredu, hoc aj neoznačené. A vzadu to zvyklo zhasínať, ale nie vždy.
Práve mám pocit, že prv sa to označovalo a dnes už moc nie, ale to môže byť subjektívna skúsenosť a zrejme to záleží od značky k značke s akou sa kto stretáva.
Ani značenie a ani implementácia nebola povinná. Ale občas sa stala aj vec keď pri obitroch typoch uspania ostali porty pod napájaním keďže mal počítač nastavené zobudenie klávesnicou alebo myškou z USB.
Dokonca môj komp z ktorého práve píšem má všetky porty vypnuté aj za behu, pokiaľ nevidí nejakú komunikáciu. Takže aj keď si pripojím telefón, tak prebehne úvodná komunikácia, batéria sa začne nabíjať a za dve seknudy nabíjanie skončí. Riešim to tak, že pripojím kábel, spustím adb shell a už sa nabíja stále.