Dostal som ntb s archlinuxom od svagra. Ma nastavenu anglicku a slovensku qwertz klavesnicu. Ja som vsak zvyknuty na qwerty slovensku klavesnicu. Ako si ju nastavim???
qwerty slovenskaklavesnica
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Dostal som ntb s archlinuxom od svagra. Ma nastavenu anglicku a slovensku qwertz klavesnicu. Ja som vsak zvyknuty na qwerty slovensku klavesnicu. Ako si ju nastavim???
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Kukni tutok. Ak s Linuxom začínaš, radšej zmeň distro.
Ak vieš po anglicky, kukni tutok, pokiaľ nie, lombardo to v tom prvom príspevku celkom dobre popisuje, proste musíš zeditovať ten súbor /etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.conf a zameniť tam Option "XkbVariant" ",qwertz" na Option "XkbVariant" ",qwerty" alebo niečo podobné. Keďže si neuviedol, aké máš prostredie, dá sa to iba takto. Pokiaľ by si mal XFCE alebo niečo podobné, tam sa dá klávesnica doinštalovať cez pomocné nastavenia systému. Odinštaloval by si qwertz a doinštaloval qwerty. Možno pri editácii budeš potrebovať rootovské práva, vtedy musíš editovať cez
Ešte ma napadlo, ako prvé vyskúšaj tento príkaz
A ešte pre editor nano ak chceš uložiť zmeny, stlač Ctrl-O a pre okončenie editora Ctrl-Z.
Mimochodom to setxkbmap -variant qwerty sa prejaví možno až po reštarte. Teda minimálne u mňa to tak bolo.
Si si tým istý? Príkaz
setxkbmap
sa aplikuje okamžite, ale po reštarte sa aplikuje východzie nastavenie. Nepchal si ten príkaz do xinitrc aby sa aplikoval vo východzom nastavení?
PS: Bežné moderné grafické prostredia majú nastavenie klávesnice, a tam sa to dá prekliknúť.
Celkom určite som ten príkaz do xinitrc nepchal. Otestoval som ho v termináli a zdanlivo sa nič nezmenilo. Tak som skúsil reštartnúť a už to fungovalo. No je celkom možné, že je to vďaka mojmu východziemu nastaveniu.Bližšie som to neskúmal.
Zaujímalo by ma, ako nasimulovať chovanie ktoré popisuješ. Teda, že ten príkaz sa nevykoná, ale zapíše konfiguráciu. Skús ...
Tak toto je záhada.
Variant vypisuje qwerty ale pri stlačení klávesy v prvom riadku napíše z aj keď by malo napísať y.
Výborne, niečo u teba v archu nedovolí nastavenie klávesnice užívateľom. Dobrá distribúcia. Jedna z tých, čo sú múdrejšie ako užívateľ. Rozmýšľam nad tým, či sa to oplatí vystopovať a nahlásiť chybu. Vzdialený grafický desktop musí byť pecka.
Totižto za tých pár desaťročí čo píšem aj na počítačovej klávesnici je pre mňa SK/QWERT[YZ] ten najmenší problém. Horšie je keď ťa posadia za AZERTY a hľadáš písmeno m alebo lomítko.
To je u mňa v pohode, pretože po reštarte mám klávesnicu qwerty, ktorá je mnou používaná. Len pri experimentovaní stým príkazom sa mi to domotalo. Možno to ovplyvňuje grafické nastavovátko z XFCE. Zrejme je grafické nastavovátko nadradené tomu z príkazového riadku. To je samozrejme iba domnienka.
Malá perlička od dôchodcu-záhradkára! V USA vynašiel jeden chlapík/nechce sa mi to hľadať v knihe vynálezov/klávesnicou s ktorou písali pisarky-úradníčky o 75% rýchlejšie ako na Qerty,/rozloženie znakov/,ponúkol to štátu,ten to však odmietol,pretože vraj by bolo nákladné vymeniť všetky písacie stroje a preškoliť úradníčky!Aj tak končia niektoré dobré nápady!
Podľa môjho názoru je to Hoax, pretože si predstav, že už teraz píšu dobré sekretárky 100 až 120 úderov za minútu, čo je viac, ako 2 stlačenia za sekundu a teraz si predstav skoro 4 stlačenia. To reálne nie je možné vydržať viacej, ako niekoľko sekúnd. Ibaže by sa jednalo o nejaký systém tesnopisu, kde by ten stroj rozvíjal ten tesnopis do normálneho zápisu.
myslím že Laco hovorí o DVORAK rozložení
rozloženie kláves je založené na tom, že už spomenuté najčastejšie používané písmená anglickej abecedy sú umiestnené v prostrednej rade, čo umožňuje napísať viac než 3000 slov bez pohybu rúk. Toto alternatívne rozloženie sa neuchytilo aj kvôli určitému monopolu QWERTY klávesníc a pretože rýchlosť písania na klasických klávesniciach je aj tak dostačujúca (aj keď na rozložení Dvorak sa dá dosiahnuť až o 75% lepšia efektivita).
zdroj: https://www.fi.muni.cz/usr/jkucera/pv109/2003/xsimonov.htm
V tom článku sa hovorí o efektivite a nie o rýchlosti, takže sa tým zrejme myslí, že o 75 % klesne nutnosť presúvať pri písaní ruku. To samozrejme tiež zvýši rýchlosť, avšak nie až o 75 %.
áno preto som to sem hodil, rýchlosť neznamená efektivitu
Presne tak. Klávesnica qwertz mala usporiadanie na spomalenie písania, aby sa nezasekávali ramená s písmenami. S jednou komerčnou výnimkou : look how fast I can write name of this writing machine - typewriter. Dvorak vznikol až v ére počítačov, a tak urýchloval písanie. Neujal sa aj kvôli tomu, že každá reč by potrebovala úplne iné rozloženie kláves Dvorak.
PS QWERTY spáchalo IBM,aby sa vyhlo patentu na písacie stroje. Na Slovensku sa na ten patent nedbalo, a preto staršie ročníky používali qwertz z písacích strojov.
Laci píše o optimalizovaných klávesniciach a je ich už celkom dosť. Mavajú aj špeciálne rozloženia na prsty a áno robia sa na nich rekordy. Ak si napríklad videl zlomené klávesnice bez písmien, kde si človek nalepí vlastné písmená a nastaví si vlastný charmap, to je presne ono.
Laco písal o rozložení znakov, nie o rozložení tlačítiek.
To ale nemysleli rekordérov ale bežné úradničky v úradoch v USA-lenže museli by vymeniť všetky stroje a preškoliť státisíce pisariek!Knihu som posunul synovi,až sa vráti dám presné info!
A takto sa prejavuje do kameňa tesaná pozícia monopolu. V tomto prípade monopolu QWERT klávesníc.
Oprava v nano je ukončenie editora skratka Ctrl-X.
Ďakujem. Skúšal som to nastaviť, pretože mi moje nastavenia ovverridlo pro restarte. So sudom spustene setxkbmap po restarte drží nastavenie klávesnice aj layoutu. pecka.
no uz som vyriesil... postupoval somn podla navodu od Lombardo 1981 v linku, kt. dal vxmery, ale zabudol som jedny uvodzovky. teraz sa mi uz moj ntb neda spustit. Skusil som ten subor upravit cez live USB, ale ani tam mi nedovoli prepisat subor /etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.conf Proste napisal ze Cannot be saved. Permission denied. Co navrhujete dalej?
Musíš to upraviť ako root. Daj si iba pozor, že v livku je pôvodný súbor, ktorý chceš upraviť na inom disku, nie na USB. Proste musíš najsť ten súbor na tom správnom disku. Treba si na to dať pozor.
ja som sa snazil a j som upravil ten spravny subor /etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.conf. Ale zamietlo mi ho ulozit...
skusal som to upravit cez ten prikaz, co dal Livan sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.confale tam chse heslo pre sudo. root nefunguje...
Musíš popísať situáciu bližšie, radíme ti naslepo, pretože nevieme nič o tvojom notebooku okrem toho, že tam máš arch linux. Ten príkaz čo spomínaš mohol fungovať predtým, keď si išiel z bežiaceho systému. Teraz ak sa to pokúšaš týmto príkazom opraviť z livka, tak ti ten príkaz otvára súbor na USB a nie na opravovanom disku. Aký tam máš súborový manažér? Aké tam máš prostredie?
livko mam MX Linux, ntb je nainstalovany arch JVM. Suborovy manazer je demo - File manager v MX livku...
upravoval som to v FeatherPad aj v Libre office. Tam ked som to dal ulozit, tak napisal: Error saving the document 00-keyboard: Object not accessible. The object cannot be accessed due to insufficient user rights. Vo FeatherPad mi dolu vyskocilo okno so spominanym napisom Cannot be saved! Permission denied.
Podľa popisu mi vychádza, že si užívateľ, ktorý mal dotazy aj na Arch-linux.cz. Takže postup s pravým tlačidlom poznáš. Budeš postupovať podobne ako pri úprave .xinitrc akurát, že tento súbor je uložený inde. insufficient user rights znamená, že si sa to pokúšal upravovať bez root práv ako obyčajný užívateľ a to ti nedovolí. Preto musíš spustiť súborový manažér ako root, kde aj heslo je root, nájsť na správnom disku adresár /etc a pod ním ten správny súbor, otvoriť ho, ako root, zeditovať a uložiť. Iba ako root ti ho dovolí opraviť a uložiť. Inak ja osobne by som ti odporúčal dve možnosti, ako vyriešiť tvoj večný problém. Buď požiadať tvojho strýka, nech ti to spojazdní, tak, ako to ty potrebuješ alebo si tam nainštaluj MX Linux. Arch Linux + JVM je pre začiatočníka vražedná kombinácia, pokiaľ to nechce používať tak, ako to je ale chce si tam občas niečo nastaviť.
Mimochodom v žiadnom prípade sa konfiguračné súbory nepokúšaj upravovať v libreoffice, pretože ten ti tam uloží aj riadiace príkazy. Musíš to upravovať v jednoduchých editoroch typu nano, xed, mousepad a podobne.
Podľa dokumentácie, kapitola 2.4 by mal byť v Livku meno aj heslo "root"
Mna sa to nic nepytalo, proste zamietlo ulozit subor nastaveni klavesnice... v dvoch rozdielnych editoroch... zamietlo to ulozit!!! ale to sa uz opakujem...
Súbor to odmietlo uložiť, pretože si ho neotvoril ako root ale ako obyčajný užívateľ.
dakujem vsetkym za asistenciu..
Uz som zistil, kde bol zakopany pes...
V tom konfiguracnom subore bol zapis
Option "XkbModel" "pc105-inet",
ktory som povazoval za neskodny... stale vsak po vsetkych pokusoch bola klavesnica qwertz. Ked som ho vsak zmenil na
Option "XkbModel" "pc105",
zrazu sa klavesnica stala qwerty
Ano Livan, som to ja z fora arch-linux.cz :)
Stale vsak neviem, co si myslel s tym pravym tlacidlom. Poriesil som to tak,ze v tom editore FeatherPad som v podmenu Edit nasiel editovat ako spravca, tak som to vyuzil a to vyriesilo problem s odmietanim olozenia suboru. Teraz v tomto archlinuxe pouzivam Geany a tu si tiez neviem nastavit aby som fungoval akospravca...
A mozno to je dobre, ked vidim, co vsetko dokazem pokazit :D
Dakujem Vam vsetkym za trpezlivost a ochotu mi pomoct s mojim vymyslom, ktory som uz vyriesil k mojej spokojnosti...
Mozno tata tema niekomu pomoze
Ja dufam, ze si tak skoro nebudeme pismenkovat ;)
No pokiaľ si mal takú možnosť v tom editore FeatherPad, tak to je fajn. Ušetril si si robotu. To pravé tlačidlo som myslel tak, že by tam v niektorých súborových manažéroch mala byť možnosť nastaviť spustenie ako root. Minimálne v MX Linuxe som na také narazil.
skusal som stlacat prave tlacidlo na viacerych miestach, ale nepochodil som... Boh ma ale osvietil a dal mi najst v podmenu Edit editovat ako root. A s tym som to poriesil.... ale to iba vdaka Bohu :)
(co si spominal stlacit prave tlacidlo v Arch mad menu, tak to reaguje ako lave - otvori menu)
Opravujem, to editovanie ako správca sa dá urobiť v MX Linuxe v správcovi súborov. Tam keď kliknem tým tvojim pravým tlačidlom ;) na súbor, dá v ponuke editovať ako správca... Práve tam mi pomohlo to tebou spomínanépravé tlačidlo :D
No presne to som mal na mysli, ibaže som si to presne nepamätal, keďže MX Linux nepoužívam, len som s ním chvíľku experimentoval.
Tu najdes Windows SK layout pre Linux
https://bitbucket.org/vitren/linux_public.git
keď vidím bitbucket.org robí sa mi zle.
prečo ?? seriózne by ma to zaujímalo
Mňa nie. Jeho subjektívne hodnotenia nevyzerajú objektívne.
Tak to porovnaj napríklad s Giteaou.
Zroluj si dole na screenshoty, takto nejak má vyzerať dobre urobený softvér na zdieľanie, inak mi stačí terminál a web fejs už vôbec nepotrebujem, úplne stráca zmysel.