Ahojte, možno Vám to bude znieť celá otázka smiešne. Na firme máme Linux server 2.4.7-10 #2 Mon Dec 10 23:01:47 EST 2001 i686 unknown.
1. Beží na ňom "intranet" - jednoduchá webová aplikácia ktorá číta informácie z databázy. Ostatní zamestnanci sa k nej pripájajú pomocou svojich PC cez internetový prehliadač a robia rôzne výpisy a dochádzkové tabuľky, tie sa napĺňajú z personálneho systému. Aplikácia bola naprogramovaná ešte v roku pána dávno. Po poslednom zásahu môjho predchodcu začalo zle zobrazovať špecifické znaky pre Slovenčinu. Ako príklad nezobrazuje dobre Š, Ľ, ľ, ž alebo ich zamení za iný znak. Zmenil nejako kódovanie písma a nedal to naspäť. Vedel mi by niekto poradiť ako by som zmenil/napravil.
2. Druhá vec je aktualizácia hardwéru. V rámci servru sú dva disky, ale jeden vypisuje chybu, zjavne odišiel. Fyzická výmena disku nie je problém, ale opätovné nastavenie mirrorovania cez command line.
Moje znalosti z oblasti Linuxu sú základné. Poznám základné príkazy, pracoval som na desktopových distribúciách. Pracoval som aj s príkazovým riadkom. S linux servrom, ale nemám žiadne skúsenosti. Server je starý asi zostava z roku 2000, ktorý beží dennodenne. Snažil som sa zistiť presné hardvérové informácie zostavy cez príkazy lshw, lscpu a lspci, prihlásený aj ako root, ale vypisovalo len command not found. Na server sa prihlasujem pomocou putty cez SSH na porte 22 alebo priamo.
Odpoviem hneď aj na otázky: Prečo nekúpime novú zostavu? Prečo neupdatneme Linux server? Spoločnosť nie je veľmi prístupná navyšovaniu nákladov, aj keď by to nebola veľká suma. Na serveri beží len webová aplikácia, do ktorej skoro dennodenne pristupujú všetci zamestnanci. Zatiaľ neviem akým spôsobom je pripojená na špecifický server, s ktorého si aktualizuje informácie a odstavenie servera na dlhšiu dobu nie je veľmi žiadané, nemysliteľné. Preto aj samotný update Linux servru je dosť problematický keďže ani ja sám som ešte so linux servrom nepracovala správne ho nastaviť a spustiť aplikáciu a služby ....
K prvej otazke. Dochadzkovy system je aky? Nieje to nahodou ANeT?
Co sa tyka toho disku, nenapisal si o aky HW ide. Ci je to regular server tower alebo len nejaka skladacka. Resp. ci ma HW RAID alebo spraveny len SW.
Hovoris ze nieje pristupna navysovaniu nakladov ale nemoze si firma dovolit vypadok toho serveru. To nejde do seba. Kazdy jeden admin by si mal vediet obhajit nakupy ktore chce uskutocnit. Zacni tam.
Firma je výrobný závod ktorý funguje ešte na AS400, na ktorých bežia aplikácie na PAM a PER. Zatiaľ neviem akým spôsobom si, ale medzi sebou oba servre menia informácie. Snažím sa to nejako zistiť...
Je to skladačka, v ktorej sú vložené dva disky nastavené na HW RAID.
No, obcas treba spravit aj neprijemne kroky, ale spravne.
Disk vymenit (ci sa to paci niekomu alebo nie).
Info o hardvere pouzi lshw. https://github.com/lyonel/lshw U seba si v 32-bit linuxe si preloz static kniznicu a tu si skopiruj na server a spusti - a vypise Ti info o hardwere. Preklad na staticku kniznicu je tu. A tu si skopirujes na server (scp alebo pouzi mc) a spusti. Statickym prekladom ti vytvori jednu binarku. (ak to nie je proti firemnych pravidlam).
Program lshw bol v roku 2001 bežnou súčasťou distribúcií, ale nebol potrebný. Ľudia čo robili v tej dobe s Linuxom si vedeli informácie o diskoch vyčítať napr. z /proc/scsi/scsi .
Na ake znaky ich nahradza ... č na 1 alebo 2 znaky. č je v UTF-8 dva bajt, win cp-1250 a latin su 1 bajt. Ak nevies, vystup uloz do suboru a cez prikaz file ti vypise. A potom poriesit, kde dochadza k prekladu - interne v apke, alebo vo vystupe do browsera.
Ak ti neschvalia vymenu, tak farci na 1 disku a stazuj sa mailom (ak by daco odislo, blbo potom, nefungovalo, tak aby si mal pripadne dokaz, ze si nezanedbal svoju povinnost).
Problém je v tom, že jemu to znehodnotilo diakritiku pri nesprávnej konverzii kde zdroj bol zle definovaný. Také niečo mu neidentifikuje pôvodnú stránku cez file, iconv a ani cez enca.
Upresním to. V samotnom systéme pri načítaní su zobrazované znaky normálne, ale pri tlačovom náhľade ich zamení.
Príklad: Kešeľová Tatiana Keąeµová Tatiana
Takže je zle nastavená tlačiareň.
Hoď sem čo ti tam beží, cez príkaz ps aux ako textovú prílohu.
V prílohe je výpis ps aux
V tom systeme nevies/nespravis/nenastavis generovat pdf?
To by bolo najjednoduchšie riešenie. Ešte som sa nedostal však prejdeniu kódu celej aplikácie a ako čo tam beží, najhoršie je po niekom čítať kód a hľadať čo, kde je. Je v tom bordel, pretože predtým slúžila web aplikácia aj na iné účely.
Beží tam lpr čoho som sa obával, dnes sa tlačí v§čšinou cez CUPS.
Mno na tom servery nebeží tá aplikácia z ktorej sa tlačí. Tá aplikácia asi beží ako klient na počítačoch, alebo na inom servery a tam treba nastaviť akú znakovú sadu má posielať do lpr/lpd.
Samotná web aplikácia má možnosť vytlačiť sumár nadčasov na jednotlivých úsekoch. Pri načítaní ukazuje všetko OK. Po stlačení tlačidla vytlačiť sa volá nprint.php?, ktorá priamo v prehliadači vytvorí tlačový náhľad/tabuľku, kde je zlé kódovanie písma.
Oporúčam pozrieť sa na dátum súboru nprint.php, a či má v hlavičke uvedené správne kódovanie. V dávnych časoch pred UTF bolo povinnosťou tú informáciu pchať všade, a musela byť správna. To bolo čisté peklo. Najmä ak si písal lokálne na Linuxe v Latin 2, a prepajcol ti to nejaký blbec cez Windowsy s kódovou stránkou Win 1252. Najlepšie cez FTP aj so súbormi v ktorých nič nemenil, to bola potom detektívka.
Dal som kódovanie utf-8 do hlavičky nprint.php predtým tam vôbec nebolo kódovanie nastavené: header('Content-Type: text/html; charset=utf-8');
A prepísalo mi všetky špecifické znaky slovenčiny na otáznik v čiernom rámčeku.
Nakoniec pomohlo zmeniť kódovanie na ISO-8859-2.
Je potrebné nastaviť kódovanie v PHP, MySQL a HTML na to isté.
Nastavíš ho podľa kódovania v MySQL.
V najjednoduchšom prípade bude zle nastavené kódovanie v HTML, tam si nájdi niečo takéto:
ISO-8859-1 si nahraď správnym kódovaním.
Ak je toto v poriadku, tak bude problém v tom, že PHP nepoužíva správne kódovanie na prístup do databázy MySQL.
To sa nastavuje cez príkaz:
utf8 si nahraď za to správne kódovanie MySQL.
Ak je aj toto správne, tak potom je zle nastavený jazyk PHP .
Na ten UTF by som sa nespoliehal, je to z roku 2001. Vtedy bolo UTF v považované za plytvanie pamäťou. Podstolové servre boli v tom čase kadejaké vyskladané pentiá prvej alebo druhej generácie s RAM cca 64M, teda vyslúžené desktopy. A jazyk Latin 1 (ISO-8859-1, západná európa) tiež, tu bol Latin 2 (ISO-8859-2, stredná európa v Latinke).
Tak nakoniec som našiel kódovanie v html
šikula :-)
Ďakujem za radu. Nakoniec som nastavil rovnaké kódovanie ako je v HTML aj v PHP a MySQL a už je všetko OK.
Odporučil by som ti ale zavolať si niekoho na faktúru, a nerobiť taký zásah svojpomocne ak s tým nemáš skúsenosti.
Predchodcov názor bol:
Mne to až tak nie je jedno, Keďže to potom budem od cca 150 ľudí počúvať dookola. Problém je, že neviem vôbec ako je to nastavené. Bolo to programované na kolene niekedy v roku 2001. Neviem ako to komunikuje so serverom, kde beží personalistika, keďže ani ten nie je štandardný. Ľudia s tým pracujú.
Nechápem. Takže tvoj predchodca to úmyselne pokazil pred výpoveďou a už s tebou nerobí? V tom prípade budeš k tomu potrebovať ešte aj niekoho čo vie aspoň základy PHP či v čom je ten webík nakódený.
Ako, pozrieť akú kódovú stránku má DB nie je problém. Pozrieť akú kódovú stránku používa web server a zobrazované stránky tiež nie je problém. Zosúladiť to tak isto nie je problém. Problémom je ale identifikovať aký DB a web server to používa aby sa mal človek od čoho odpichnúť a aby vedel kde má pozerať.
V celej firme som jediný IT technik. Rovnako bol aj môj predchodca - ja som ho nahradil. Ešte pred mojim predchodcom, predchodca a možno ešte niekto pred nimi v 2001 vymyslel, ako môžu obyčajný zamestnanci pristupovať k údajom na AS 400 (špecifický systém na ktorom bežia aplikácie ako aj PaM a Mzdy, Skladové hospodárstvo - teraz je už zastaralí a nepružný ....). Mali Linux server na emaily, tak si vymysleli že najjednoduchšie bude, keď niekto vytvorí jednoduchú web aplikáciu, ktorá si ťahala aktuálne údaje do databáz z AS400. Využívalo sa to hlavne na export tabuliek aktuálnych zamestnancov, ich dochádzky, nadčasov, ... Keď prišiel môj predchodca v 2014 mailový server na linuxe zrušil (lebo na takom hardvere to bolo na ...)a tým pádom ostala len web aplikácia. Postupom času odišiel disk a chcel by som ho vymeniť, ale rozmýšľal som či rovno nie aj železo.
urcite aj zelezo. A aka pers a mzdy tam je? Co to je za software?
Ako som už písal vyššie. Samotné aplikácie na PaM a PER bežia na inom serveri a pod IBM Power Systemom na AS400, ktorý posiela informácie do DB na Linux serveri. Linux server je momentálne na to, aby bežala web aplikácia, na ktorej si zamestnanci, ktorí nemajú prístup do personálneho systému mohli robiť dochádzku, nadčasy, atď.
Na to aby si tomu stroju vymenil železo, tak by si to musel utopiť vo virtuálke. Tak starý OS ti na novom železe asi moc nepôjde. Ale to bude do budúcna asi najschodnejšie rieŠenie ak firma nekúpi iný dochádzkový systém.
Teraz si pozri čo je to za disk. PATA/SCSI/SATA, skontroluj generáciu a pozri či majú také disky. Disk je spotrebný materiál, takže ti naň z kasy dajú prachy. Ak ovšem nájdeš náhradný.
dam ti len jednu radu: zavolaj si na to odbornika/firmu, nech vam daju firmu dokopy...
Ďakujem, to by bolo pre mňa najjednoduchšie. Len pracujem vo firme, ktorá zaspala v čase a každý si myslí že IT oddelenie čiže ja mám vedieť od sietí, opravovania PC, IT bezpečnosti, administrovať všetky druhy serverov až po grafiku cez opravu CNC strojov lebo majú pripojený obslužný PC všetko.
Áno. To má vedieť IT odborník, a aj to obvykle vie. Veci ako ITIL sú pri firme pod štvrť tisícky zamestnancov blbina ktorá mala ajtak zomrieť v minulom tisícročí.
it odbornik je odbornik, lebo vie jednu vec a poriadne. ostatni su len taky vsevedkovia ako ty, ktori sice vedia vsetko, ale nic poriadne.
OP: tak Vam (bohuzial) prajem nejaku havariu, ktora sposobi par hodinovu/dnovu odstavku, a mozno potom sa vedenie uvedomi...
Mám rád korporátne rýchlokvasky čo tvrdia že v IT stačí vedieť kam vložiť skrutku číslo M23, a na aký moment ju zatiahnuť. Presne ako robotník za pásom. Širší rozhľad by nezvládli, lebo ich duševný obzor nikdy neprerastie robotníka za pásom.
Mám ťa rád.
A že OP nepôjde ten ich dochádzkový systém ktorý im vypadáva? Tak si to naklepú v pondelok ráno.
Súhlas.
Pokiaľ celý život budem riešiť len jednu oblasť IT sektoru, je možné, že to časom budem poznať odzadu, odpredu a budem v tej oblasti za špičku. Mno to nehovorí nič o tom, či je to naozaj pravda. Pretože keď nebudem ovládať aspoň základy programovania, tak nebudem chápať súvislosti s nižšími vrstvami. Ak nebudem ovládať Linux enviroment, zas mi unikne kopec súvislostí. Ak si budem žiť len vo svojom vesmíre, neuvidím do tých ďalších. Takže aj podľa mňa musí mať človek rozhľad. Výnimky sú profíci na low level nejakej témy, ale to bežný amin nerieši pretože o to starajú práve tie nástroje od profíkov na low level.
Skôr je problém v tom, že bežná firmička má jeden servrík na ktorom beží zdieľanie súborov, emaily, DHCP, print/scan, a nejaký webík (wiki, a dochádzka s zápisom do DB).
No a rýchlokvaska zodpovedná za beh OS odklepe inštalačné CD, nastaví sieť a zavolá ďalšie rýchlokvasky ktoré nastavia každá svoju jednu úlohu lebo viac nevedia. A teraz mi povedz prečo by mala firma do štvrť tisícky zamestnancov platiť takých 5 až 7 IT odborníkov medzi ktorých sa pasuje samá lama, keď im stačí jeden čo navyše aj vymení toner v kopírke u finančákov na chodbe.
Presne v tom je ITIL mimo realitu. Umožňuje mať veľa na rýchlo stvorených korporátnych odborníkov, ktorá ale nevedia nájsť bežnú prevádzkovú chybu. Ale majú paraván vytapetovaný certifikátmi jak ikonostas v kostole.
V tomto sa errici líši od samej lamy. Errici sa opýtal, dostal indície, našiel kde je chyba a opravil ju. Večer ho čaká zaslúžené pivo. Neviem komu všetkému by sa Samá Lama poozývala s takouto drobnou chybičkou, a ani to nechcem vedieť.
PS: I keď mi nie je jasné čo je to za podnik v ktorom stále žije IBM Mainframe AS/400. To je niečo čo si nedovolil kúpiť hocikto. Ale to je už mimo misu.
A teraz mi povedz prečo by mala firma do štvrť tisícky zamestnancov platiť takých 5 až 7 IT odborníkov
outsourcing ti asi nic nehovori, ze? nemam dalsie otazky...
Takže by firma mala zveriť svoje dáta tretej strane. Vivát korporatizmus na tretiu.
Ty si fakt iný.
Čo si mysliš, že tvorí cenu firmy, jej hmotný majetok, alebo know how? Tak vieme o čom je reč a to dám cudzej firme, tak určite odborníku na IT.
tak k tomuto sa fakt nema cenu vyjadrovat. hadam len, skus si vytiahnut hlava z tuxovej riti a trosku sa poobzerat okolo seba, ako to vo svete funguje...
Aha, takže ti došli argumenty. Vieš čo choď tam kde si bol doteraz a neotravuj ľudí čo vedia o čom píšu.
argumenty som ti napisal - chod sa pozriet, ako to funguje v praxi a uvidis...
To neznamená že to funguje dobre, je to len nejaké klišé, že toto je OK.
Nie je to OK, pretože odovzdať nejakej komerčnej firme všetko "know how" je cesta do pekiel a ak do toho vidíš, nemusím ti viac nič napovedať.
kristepane ake know-how?! ked ti spravu ekonomickeho alebo dochadzkoveho systemu riesi ina firma, ake know-how ti ukradnu? a predsa tu platia nejake zakony a zmluvy. nejaka firma, ktora ma 5 ludi a bezi jej tam jeden terminalovy server, predsa nebude platit it zamestanca, ktory by tam v podstate ani nemal co robit. presne o tom je predsa outsourcing. alebo potom v dakej firme adminuje presne taky typ admina ako je OP (bez urazky), a tak to potom aj vyzera.
a medzi oboma stranami musi byt aj nejaka dovera, resp. ocakava sa urcita profesionalita. ale chapem, ze ty s tym mas problem, ked ani vlastne materi neveris..
Tú úroveň profesionality tu prezentuješ už dosť dlho ako odborník na zopár strán z jedinej kapitoly, patriacej príručke ktorých má bežný správca plnú skriňu. A vie v nich vyhľadávať, narozdiel od korporátnej rýchlokvasky tvojej kvality.
aj sa vyjadris k veci, alebo zase len sracky ti idu z huby...?
Je to smutné, ale bolo to k veci.
Ale veď na to existujú zmluvy medzi klientom a firmou...
To jasne kámo, už sa teším ako cudzím ľudom odovzdám všetko čo mám na základe zmluvy.
hmm tak preco si si este nezrusil konto na githube...?
Kurňa zas ukradli zdrojové kódy Debianu?
Mario ale veď aj ty si zamestnaný. A máš zmluvu. Nieje jedno či si in-house alebo vonku?
Ja viem, dnes je taká doba. Mno keď robíš pre viacero firiem, je väčšia šanca, že raz dôjde ku konfliktu záujmov.
Firma na tom funguje už od začiatku 90 rokov a postupne si všetko prispôsobovala k svojim potrebám, len upgratovala železo (väčšinou formou leasingu na niekoľko rokov a väčšinou repas). Ale čím ďalej je ten systém nepružný, ako aj samotné aplikácie bežiace na ňom. Už sa pokúšali aj o zmenu len nikto nebol ochotný vložiť vstupné náklady niekoľko stotisíc eur na výmenu. V podstate patová situácia. Všetko padá na ľuďoch a peniazoch.
To je trošku malá cena za upgrade AS/400 ktorá vám tam beží. Ale v nej tie disky teda sám nevymeníš.
... vstupné náklady niekoľko stotisíc eur...
akoze na co...?
Enterprise segment nie je len o katovaní kostov, a také cifry tam lietajú bez mihnutia oka. Bez ohľadu na výšku tvojej výplaty.
Bol som zvedavý na odpoveď.
Mmo nahradiť HW z deväťdesiatich rokov je dnes otázka pár Eur. Nebude to mainframe od IBM, ale to už dnes zvládne aj telefón z Číny.
Udržiavať tak staré riešenie pri živote je ďaleko nákladnejšie ako si kúpiť nové.
Ten mainframe je backend, a on chce vymeniť disk vo frontende ktorý cez PHP ťahá info z DB2 bežiaceho na AS/400. Teda vymeniť disk v nejakej skladačke. Tá cena 150k€ bola za migráciu z Mainframe do iného podnikového systému, bez odhadom bez licencie za ten nový podnikový systém.
PS: Ohľadne názoru že telefón z číny zvládne nahradiť IBM mainframe zo zlatých deväťdesiatych rokov, máš s tým skúsenosti? Povedz nejaké. Lebo čo som zatiaľ o niečom takom čítal, tak podniky čo chceli po desiatich a viac rokoch spraviť upgrade, tak sa po zaplatení dočkali technika čo osobne naťukal licenčný kľúč. A bolo vybavené.
Beriem to tak, beží tam MySQL (pozri si jeho výpis z ps) a z nej sa ťahajú dáta, myslíš si že by to ten telefón nezvládol? Dnes už každá malá skrinka má vyšší výkon ako tie legendárne stroje.
Ten výstup z procesov je ale výstup z toho linuxového servera ktorý je vlastne PC skladačka, nie z mainframe AS/400. To by si snáď mohol poznať.
SW z tej PC skladačky ktorá je frontendom k dochádzke a výkazu práce (a vo výsledku asi nahráva do toho mainframe len počty (ne)odpracovaných hodín v rôznych tarifách pre mzdovú účtáreň) si teoreticky môže nahodiť aj na mobil alebo RPi. Ale len obrazne, kvôli zápisom v DB. Taký LAMP môžeš teoreticky bežať aj na WiFi enabled SD karte do foťáku.
Ohľadne tých legendárnych strojov, kedsi okolo prelomu tisícročí som bol na nejakej linuxovej konfere. Tam spomínal obchodník z Gratexu o jednom teste výkonu IBM Mainframe. Išlo o zistenie koľko inštancií VM dokáže ten mainframe naštartovať. Mali však obmedzený čas na odstávku počas ktorej bol ten mainframe plne k dispozícii pre daný test. Pri počte cca 600k VM museli test ukončiť keďže dvojhodinová odstávka sa chýlila ku koncu. Mainframe nezaznamenal preťaženie.
Povedz mi ktorý čínsky mobil by vedel naštartovať vyše pol milióna virtuálnych strojov, bez toho že by začal sekať. Rád sa to dozviem.
Virtuálka na KVM nič nestojí, keď nič nerobí, možno nejakú minumálnu vyhradenú pamäť, takže hocijaký telefón to zvládne.
To o tých vyše pol milióna virtuálok čo nezhodili ten IBM mainframe prednášal obchodník Gratexu na deviatom LUGCONe, bol som tam. Konalo sa to v budove SOZA pri bývalom Amfiteátri. Tričko čo som tam dostal od IBM stále občas nosím. Za tie roky sa nerozpadlo ani tričko, a ani moja postava.
Rád by som si pozrel ako spustíš niečo podobné na mobile. Ukáž, buď chlap.
Nie je s tým problém, ak vyjde čas cez týždeň, spravím si blog. Bude na to treba trochu skriptovania, páč to nebudem púšťať ručne.
Tak trošku výpočtov. Bežný mobil od Číňana má cca 4G RAM a 64bit CPU. To pri vydelení na 600000 kusov vychádza 8 bajtov na jeden kus. Teda, podľa teba teda vychádza 8 bajtov na jednu virtuálku bežiacu na mobile ktorý dokáže nahradiť mainframe. Ten Blog si pozriem, keďže do tých 8 bajtov, resp jedného 64bit čísla sa nezmestí ani prt.
To znamená, že sa musím zmestiť s nejakým skriptom na mašinu do osem bajtov, čo by možno šlo :)
Čo som sa tak trochu po tom pozeral, bolo to postavené na technológií "cca cgroups", čiže beží kernel a pokiaľ žiadna virtuálka nežerie prostriedky, tak žiadne nepotrebuje. Nie je to plná virtualizácia stroja, ale len nejaké oddelenie na úrovni kernelu. Po preskúmaní problematiky som zistil, že celkom dosť virtualizácie pochádza práve od IBM, čo som nevedel.
Inak gratulácia, že si mal v tej dobe možnosť sa stretnúť s takýmito technológiami.
Nuž, nastúpil som do IT v čase keď sa doň nepchali hlučné rýchlokvasky ktoré celý život čakajú že ich to za každým naučí starší kolega na reálnom prípade, čím to za nich vždy spraví.
A názor na také rýchlokvasky nikdy nezmením. Na druhú stranu, ak človeka stačí nasmerovať, tak je fajn. Vtedy vidím že razniekedy poradí on mne. Bez irónie.
... Pri počte cca 600k VM museli test ukončiť...
dokaz, alebo trepes blbosti...
Pravdou je, že s AS400, nemám žiadne skúsenosti. Som vo firme cca mesiac. Niekedy mala spoločnosť niekoľko závodov v rôznych mestách po Slovensku a v tom čase im asi AS400 vyhovovala. Teraz po poslednej kríze ostal už len jeden. Momentálne je podľa mňa AS400 len prežitok, do ktorého je potrebné vrážať peniaze, aby dokázala pružne prispôsobovať. Skoro všetko sa na nej muselo robiť ručne (backup systému, záloha dát, uzatváranie mesiaca v personalistike a mzdách ....a záloha na kazety). Až teraz sa časť z toho prerobila, doprogramovala. Nový systém s potrebnými modulmi a licenciami bol nacenený - cca 80 tis. licencie modulov, 40 tis. implementácia, 15 tis. železo s licenciami a 1000 mesačné poplatky za údržbu a servis. Firma to nebola ochotná zaplatiť keďže momentálne má fungujúci systém na relatívne novom železe, leasing je niekoľko stovák na mesiac a keď niečo treba tak autorizovaná spoločnosť doprogramuje a robí údržbu.
Čo sa týka toho kto je odborník a kto nie je ako bolo prezentované v diskusii som riešil prednedávnom pri zmene zamestnávateľa. Po 8 rokoch robenia od opravy PC, tlačiarní, administrácie, sietí, podpory ... cez fotenie, grafiku, strih videa, ... som mal pocit, že niečo z toho viem poriadne. Dilema bola zamerať sa na niečo konkrétne, aby som vedel niečo "poriadne" alebo ďalej rozširovať "všeobecné znalosti". Skončil som nakoniec v rovnakom obore v inej sfére a robím "dievča pre všetko"...
Čo sa týka Linux serveru tak jediné na čo ho používajú je dochádzka aj to len na načítavanie tabuliek so zamestnancami ktoré si tlačia a aj tak vypĺňajú ručne. A aktualizovať databázu musím ručne, nerobí to automaticky. Predchodca bol toho názoru, že si to môžu robiť aj v "Exceli" a je mať zbytočne ďalšie železo navyše.
AS400 je pre servisné firmy zlatá baňa a použijú všetky prostriedky na holenie chudáka zákazníka, ktorý nemá gule ten prežitý krám vyhodiť.
Licencie po prvý krát
licencie po druhý krát
licencie po tretí krát
výmena oleja, filtrov a prečistenie nádrže?
Áno, AS/400 je práčka na peniaze. S tým sa dá len súhlasiť. A nákup tak drahého železa v zlatých deväťdesiatych rokoch bol rovnaké eldorádo, ako napríklad nasadenie Oracle v banke keď samotné Oracle tvrdilo že ich DB vtedy nebola vhodná na mission critical systémy aké su napr. v bankách. Bol som pri tom.
Smutné je hlavne to, že to AS/400 žerie toľko elektriky, že sa tá migrácia na iný systém mohla už dávno splatiť. Alternatívne je možnosť zmigrovať si svoje partície mainframe ku poskytovateľovi. Cloud AS/400 sa bežne ponúka, ale nie v garážovkách. Alebo zmigrovať dáta do iného systému ktorý beží na súčasnom HW čo má oveľa menšiu plánovanú životnosť.