Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého

Sekcia: Hardware a Drivery 30.11.2018 | 23:23
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, tak ma napadla jedna otázka. Momentálne mám jeden komp (ssd+hdd disk), výstup 2 monitory (dve plochy) a klasiku drôtovú klávesnicu a bezdrôtovú myš. Chcel by som si splašiť z roboty nejaký vyradený komp, hodiť doň dva disky, prvý by som mal na experimentovanie s Linux distrami a na druhom by som chcel rozbehať nejaký ten Linux server, ale to dám dotaz neskôr.

Akým spôsobom, prípadne redukciami by som vedel prepojiť dva kompy na jeden výstup včetne rovnakých periférií (klávesnica, myš)? Moja predstava je mať vedľa seba dva kompy a využívať rovnaké monitory a periférie, že by sa to len nejako prepínalo. Ďakujem za rady,,,

    • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 00:07
      Avatar redhawk75   Používateľ

      treba KVM + jeden monitor cez kabel z oboch pc 

      kvm https://www.agem.sk/sietove-produkty/kvm-prepinace-168059

       2xPC s VGA a USB portami do jedneho usb klavesnicu, do druheho vysielac mysi (https://www.agem.sk/sietove-produkty/kvm-prepinace/2-portove/aten-cs22u-a7-kvm-prepinac-pre-2pc-vga-usb-14236366 17€)

      • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 00:16
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Našiel som aj takýto prepínač, ale to už je viac peňazí,,,

        • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 00:23
          Avatar redhawk75   Používateľ

          ono ich je dost, ja som mal na 24 pc :D v praci v 2001, stalo to vtedy dakych skromnych 80000SKK

          ono VGA vstup/vystup je analog tak je to "lacne" HDMI a DVI uz su drahsie kvoli nutnej elektronike. 

          digitalny asi najlacnejsi https://www.alza.sk/aten-2-port-hdmi-kvm-usb2-0-mini-audio-1-2m-kabely-do-d5509096.htm

        • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 00:27
          Avatar redhawk75   Používateľ

          popripade redukcia hdmi na vga alebo dvi na vga

    • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 09:15
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

      Klavesnicu a mys by som kupil nove. Je to par eur. Monitor by sa dal vyriesit aj tak, ze monitory mavaju viac vstupov. Tak jeden pc na jeden vstup, druhy na druhy a prepinat v menu na monitore ktori ma zobrazovat.

      • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 09:37
        Avatar redhawk75   Používateľ

        to ano, ale ak som dobre pochopil Pavel chce 1 klavesnicu a 1 mys pre oba PC to riesi KVM + 1 monitor. a tymto navrhnutym riesenim by mal 2 klavesnice a mysi. 

        .

        druhy monitor bude musiet riesit tym prepinanim.

        • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 10:25
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Presne tak, z priestorových a praktických dôvodov by som chcel nechať celú zostavu ako teraz (skriňa, klávesnica, myš, 2x monitor) plus skriňa navyše, ďalšie klávesnica a myš nič nerieši.

          • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 10:29
            Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

            Ak si zamerany na priestor tak ano, ja som myslel ze ti ide aj o cenu. Preto som navrhol novu mys a kl.. To su par eur zalezitosti. No a predpokladam ze nebudes az tak casto robit na oboch pc naraz. Cize aj ten priestor by sa dal upravit.

            • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 10:41
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Vieš ja som kus pedant, kábliky pekne poviazané a upratané, všetko má svoje miesto a druhá klávesnica by mi rozbíjala priestor. A na druhej strane som dosť pohodlný na to, aby som niekde stále menil káble, raz všetko urobiť poriadne, pozapájať a nehrabať sa potom v tom.

      • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 10:31
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Tak ako som písal nižšie periférie (klávesnicu a myš) chcem používať tie isté.

    • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 10:57
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Na monitore, si prepneš vstup ktorý chceš, mno a na klávesnicu a myš potrebuješ niečo takéto.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 11:29
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Tak čo čítam o tom ATEN US224 od používateľov má dlhšie odozvy, nevhodné na hry, takže túto možnosť škrtám a budem hľadať ďalej,,,

      • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 11:35
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Ten rozbočovač (alebo skôr zlučovač) má aj Alza, takže to viem kúpiť raz dva a ak by boli naozaj dlhé odozvy jednoducho to vrátim. Ďakujem vám pánové za tipy a usmernenie, dávam si ATEN US224 do záložiek a keď poskladám komp objednám a odskúšam. Potom sa podelím o info :-)

    • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 11:21
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Keby som skombinoval radu od qw11 a teba tak by to šlo si myslím, hlavný monitor mám pripojený cez dvi, pripojil by som len vga kábel k druhému kompu a prepínal v monitore vstup. Inak napadla ma aj taká blbosť že kúpiť 2 bezdrôtové klávesnice + jednu myšku k tej čo mám a použiť v každom kompe zo setu bezdrôtové snímače + jednu klávesnicu a myš. Ale to by mi jedna klávesnica a myš zapadli prachom lebo by som ich kupoval len kvôli snímačom, čo by bolo asi z ekonomického hľadiska nepraktické.

    • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 11:54
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Prepáč ale akosi postrádam zmysel takéhoto jednania. Keby som ja mal dva počítače a rovnaké periférie, tak si jednoducho vyberiem ten lepší a ten používam. Ten druhý by bol nepoužívaný. Predpokladám, že sa jedná o situáciu, kedy v jednom čase beží iba jeden počítač. V najhoršom by som do toho lepšieho počítača dal ešte jeden disk, tam by som nainštaloval ten druhý systém a vyberal by som pri boote, ktorý systém mi pobeží. Jediný zmysel v tom, čo chceš, vidím v situácii, kedy by som ten druhý počítač mal napevno spojený s nejakým meracím zariadením, ktoré by som nechcel mať pripojené k tomu prvému PC.

      • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 12:00
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Jednoducho v niektorých situáciách by bežali kompy naraz a len by som si vybral, ktorý chcem práve ovládať a používať. To nie je o tom že si budem vzadu prehadzovať tri káble keby som raz za uhorský rok zapol druhý komp. Ako som písal na začiatku chcem sa začať zabávať so servermi s ktorými mám nulové znalosti a aj preto chcem na to vyhradiť jeden komp plus v ňom nechať ďalší disk na zábavky.

        • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 12:10
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Cez to všetko mi príde rozumnejšie k tomu druhému PC dokúpiť monitor z druhej ruky alebo repas za 30 € a cenu klávesnice a myši neriešim, to by nemal byť problém.

          • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 12:17
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Jedna vec je čo je rozumnejšie a druhá čo pohodlnejšie, nechcem hltiť stôl ďalšími perifériami. Ja už mám monitory a výstup by som riešil len ďalším káblom tak ako mi poradili chlapi. Len som hľadal riešenie ako priradiť k dvom kompom monitor a periférie, netreba to komplikovať,,,

            • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 12:24
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Dakedy pred rokmi som robil pre istú sieť obchodov a mal som na starosti pokladne, spomenul som si že takto to mal kolega riešené v kancli. Server+komp a výstup jeden monitor a periférie, vtedy ešte pripojené cez ps2ky. Noo a niečo podobné zamýšľam ja, podľa mňa to má zmysel a riešiť ďalšiu klávesnicu a myš je v tomto prípade síce najjednoduchšie riešenie, ale toto neberiem,,,

              • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 12:30
                Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

                Ak to zrealizujes napis potom skusenosti. Tiez si myslim ze kazdy komp s komplet vybavou by bol ergonomickejsi hlavne ked zacnes nieco aktivne riesit na oboch pc. Ovsem este som nemal v rukach takyto prepinac a samozrejme sa mozem mylit. :D

                • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 12:42
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Druhá klávesnica a myš nie je problém, sa pohrabem v krabici tak dáku nájdem :-) Ale už sa mi nechce opakovať že akú mám predstavu. Skôr ale musím poskladať komp, doobjednať disky včetne toho prepínača, snažím sa len získať nejaké info pred realizáciou. Jasne že dám potom vedieť,,,

      • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 12:03
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Dáva to logiku čo píšeš ale viem čo chcem a prečo, mám určitú predstavu. Samozrejme že by bolo najjednoduchšie pridať ďalšie disky do kompu ale chcem na to vyhradiť staršiu šunku, ktorá ma prakticky bude stáť ramku a disky. Ako som písal zámer je že pôjdu niekedy počítače naraz,,,

        • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 13:01
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ
          Ako som písal zámer je že pôjdu niekedy počítače naraz

          Ak budeš mať iba jedny periférie, tak súčasne iba ťažko. Len ak ten druhý bude pustený ako server bez obslužných periférií.

          • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 13:15
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Naraz budem vidieť a obsluhovať vždy len jeden komp, to je také ťažké pochopiť? Jaaaj Livan,,,

            • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 14:35
              Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

              :D To uvidis az budes rozbehavat server a na druhom pc budes potrebovat googlit navody. Nic v zlom.

              • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 14:49
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Mám ešte v zálohe notebook, neber to tak tragicky :-)

      • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 01.12.2018 | 12:41
        Avatar redhawk75   Používateľ

        mam desktop + testovaci desktop + notas.

        na pracovny stroj nedavam testovacie veci, na testovaci pracovne. takze jeho poziadavku chapem.

    • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 02.12.2018 | 08:40
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ono, to KVM sa dá naozaj použiť aj pomocou prepínania v monitore, ale je to opruz. Ďalšia možnosť je nechať si normálny komp ako primárny s klávesnicou, myšou a monitorom, v ňom mať na exerimentovanie virtuálky (KVM/VirtualBox). A server si urobiť z nejakého malého tichého do ktorého pichneš raz ročne monitor a klávesnicu.

    • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 03.12.2018 | 09:07
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      jedna dôležitá otázka, načo potrebuješ do serveru mať nonstop pripojený monitor, klavesnicu a myš ? teda okrem inštalácie ??

      na správu a hranie sa zo serverom predsa existuje SSH a rozne ine spôsoby vzdialenej správy vrátane remote desktop a VNC (ak tam náhodou chces mať aj grafické rozhranie)

      aj ta instalacia funguje cez SSH:

      https://wiki.archlinux.org/index.php/Install_from_SSH

      na skusanie distier by som volil virtualizaciu

      a hlavne - pozrel by som sa na sharovanie periferii medzi pc, napríklad:

      https://symless.com/synergy

      alebo

      https://github.com/debauchee/barrier

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 03.12.2018 | 11:09
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        hodiť doň dva disky, prvý by som mal na experimentovanie s Linux distrami a na druhom by som chcel rozbehať nejaký ten Linux server

        Ja neriešim otázku načo ale spôsob ako prepojiť 2 kompy,,,

        • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 03.12.2018 | 12:08
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          KVM pre 2 kompy s USB myšou a VGA (D-SUB) stojí u číňana 5USD, len neviem či s káblami. Môžeš to použiť na prepínanie USB vez VGA, a grafiku si prepínať na monitore.

          Ale ja v tom nevidím ani najmenší prínos. Server ani podľa mňa nepotrebuje grafiku, pokiaľ mu nezletí boot. A to sa často nestáva.

          Kedysi som riešil rovnaký problém, len s troma vstupmi. Postupne som eliminoval potrebu takého prepínania. Na dobre nastavenom servri som naozaj nepotreboval pripájať monitor častejšie ako raz za rok.

        • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 03.12.2018 | 12:20
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          tak ale riešení tu bolo navrhnutých celkom dosť:

          1. kvm kabel

          2. synergy + prepínanie vstupu na monitore (to máš zadarmo riešenie a pomerne praktické)

          3. virtualizácia

          4. vzdialený prístup (SSH+VNC)

          ešte ma napadlo:

          5. môžeš si vytiahnuť z oboch pc USB predlžovačky k monitoru a len prehodiť USB periferie z jedného do druhého (ja to tak mam z telky a multimedialneho centra - kedže ich USB porty sú nedostupné bez presúvania nábytku)

          na dôvod prečo potrebuješ mať nonstop monitor a myš k obom pc som sa pýtal detailnejšie preto, že nikto nevie čo presne si predstavuješ pod experimentovaním s linuxami (na velku časť stačí virtualizácia) ani čo si predstavuješ pod serverom (aj tu na testovanie je často vhodnejšia virtualizácia) a prečo k nemu potrebuješ mať monitor a myš (zväčša sa využíva spomínané SSH)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 03.12.2018 | 12:51
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Však som to označil za vyriešené, pre mňa to je uzavretá téma. Ja som nepísal nikde že niečo potrebujem nonstop, jednoducho mám predstavu a potreboval som usmerniť. Ďakujem všetkým za info, budem to riešiť priebežne,,,

            • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 03.12.2018 | 14:20
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              daj potom vedieť ako si sa rozhodol a ako ti to funguje, ak to niekto bude aj v budúcnosti riešiť nech nájde aj praktické skúsenosti

              možno vhodné na blog, ak na to budeš mať čas

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Ďalší počítač, periférie a monitory z prvého 03.12.2018 | 16:07
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Jasne, nenechávam si info pre seba :-)