Pri pokuse nainštalovat Manjaro i3 ma môj notebook prekvapil. Monitor sa rozdelil na štyri menšie obrazovky s rovnakým obsahom. Nevidím na nich skoro nič kvôli nízkemu rozlíšeniu v Bios. Dá sa to nejak rozchodiť, alebo ten ntb odstaviť? Môj ntb je starý 64bit Asus F3K. https://photos.app.goo.gl/9Tj6MVrCVZrqZWqx6
Prosím o pomoc
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Použij iný variant Manjara. i3 je dlaždicový okenný manažer so spústou prapodivných skratiek na ovládanie jednotlivých okien a prepínanie medzi nimi. Ver mi, že ak nie si masochista, nechceš používať i3. Zrejme máš otvorené 4 okná, stačí 3 z nich zavrieť a budeš mať okno cez celú plochu. Ako to urobiť naspamäť neviem, použij dokumentáciu k i3. i3 je určené skúseným užívateľom, ktorým nevadí sa naučiť nezvyčajné ovládanie tohto manažéra.
boze videl si vôbec tú fotku čo tam dal? a videl si vôbec i3 v akcii inak než len na nejakom screene? hlavná vec že si sprdel i3 hned ako prvý :D .D :d :D
To je omyl, ja som i3 nesprdel ale som ho neodporúčal pre začiatočníka, čo je rozdiel. A áno, videl som ho na vlastnom počítači, keď som s mím trošku experimentoval. Shodou okolností tak isto s Manjarom. Je pravda, že ten screen je trošku o niečom inom, to určite s i3 nesúvisí.
To je ale fotka ešte s BIOSom, bez OS. To sa ti naozaj ukázalo po nainštalovaní OS, a bola inštalácia OS bez toho rozdelenia na 4 obrazovky?
Podobnú chybu som videl za starých čias, keď sa nechytil ovládač SVGA. Ten sa už ale nepoužíva. Teda, používa, ale len vo výnimočných prípadoch. Skús vyskúšať pichnúť externý monitor alebo iné LiveCD, že či má ten NB len zalomený kábel od vstavaného monitora pri pánte, alebo je niečo s grafickou kartou či s inštalačným médiom.
Toto s OS nemá nič spoločné, už samotný "BIOS" nabieha do rozbitého stavu. Je ťažko povedať, či ide o HW chybu, ale sa len rozbil "BIOS". Asi by som išiel na stránky výrobcu a skúsil flashnúť "BIOS".
On to kľudne mohol byť aj zabudnutý fragment videopamäte ktorý sa ukázal pri prepnutí grafického módu v OS.
Tak hlavne na staršom HW sa stávali všelijaké kuriozity. Mno v tomto prípade by stačilo vypnúť, zapnúť notebook.
Spinka napovedá, mali ste na mysli: vybrať baterku, odpojiť sieťový adaptér, stlačiť na chvíľku vypínač aby sa vybili kondíky a vychladla elektronika, vrátiť baterku, zapojiť adaptér a znova zapnúť?
Tak kondíky budú dole po pár sekundách. Pre istotu by som tam nechal timeout 15+ sekúnd na znovu vloženie batérie.
Ale aj tak by som asi skúsil ten flash "BIOS"u hoci to niekedy nemusí dopadnúť dobre.
Problém môže nastať v tom, že sa bude asi jednať o ten jeho starý NB s XP. V ére XP sa už povinne montovali dosky s Dual BIOSom, takže chyba BIOSu to asi nebude. To by BIOS zahlásil error pri štarte. Odhliadnúc od toho, že tie kondíky v kľude vydržia aj viac. Preto som vravel o kompletnom odpojení baterky a zapnutí bez šťavy.
Môj súkromný odhad je ajtak, že sa jedná o nálezový stav ktorý môže byť mechanicky poškodený (káblik na LCD panel sa môže povytiahnuť alebo zalomiť, pánty sú jedna z najrizikovejších vecí hneď po vyklepaní optickej mechaniky, vymäknutí zdroja a zaprášení vetrákov).
Ono, môže to byť naozaj aj tým, že má v tom stroji postaršiu grafiku. V poslednej dobe sa napríklad v Ubuntu prestali používať gŕafické ovládače ast, cirrus, glamoregl (2d akcelerátor využívajúci 3D), modesetting (sa zlúčil), SiS (je stále súčasťou X11 R7.7), S3. A na krátku dobu vypadol ovládač MGA (vrátili to do 19.04, asi omylom, Matroxy sú už dávno zberateľský artikel). A pribudli ovládače pre ASpeed (neviem čo to robí v x86/64) Iné distrá to budú mať podobné.
Najlepšie by bolo keby skúsil iné distro (z USB kľúča), a externý monitor. A ak nemá aspoň 2G RAM, tak nech to inštaluje z Minimal CD do ktorého si potom dohodí grafický desktop bez kompozítora. Myslím že si sem ty osobne dával vcelku pohodový návod na tzunning desktopu.
Inak občas stačí aj pokáčerovať po internete a nájdeš zadarmo riešenie. Pred časom som riešil tiež problém s grafikou na Delle a stačilo s teplovzdušnou pištoľou prehriať grafický číp. Bolo k tomu aj vídeo na Janovi v trúbe.
Prihrejem si polievočku. Čím mám zalepiť zadný kryt čo je odlomený okolo pántu? Samotný kovový pánt je v poriadku. Mám nejaké postaršie kyanoakryláty a epoxydy, ale asi by som to mal aj zdrsniť acetónom. Chytí to aj keď to otváram a zatváram? Je to trojročný plastový NB (s pohodovým CPU a GPU čo nedrhne pri filmoch).
Tiež som ešte stará škola a zostali mi nejaké zásoby starých epoxidov. Najlepší je ale klasický laminát z ktorého sa robia kapotáže na motorky, lode, lietadlá ... Jako nie som na toto odborník, ale tie komančské epoxidy boli krehké a na pánt potrebuješ pružnosť aby to zas neprasklo. Ideál je mať kúsok karbónovej tkaniny, to potom môžeš prejsť aj autom.
No, tým postarším epoxydom som myslel duálnu striekačku z Lídla. Neviem či zoženiem uhlíkovú látku, ale sklenená by sa hádam dala nájsť.
Odchádza ti grafika, možno postupne nabehne 8 aj 16 obrazoviek a nakoniec to skončí čiernou obrazovkou. Riešenie asi takto
Čo získam kúpou toho notebooku z Bazošu? Keby nebol chybný nepredával by ho. Grafika je dnes integrovaná v matičnej doske, tak asi nič. Hovoril som s predávajúcim, povedal, že jeho ntb sa samovoľne vypína a keď ho nahreje fénom, dá sa zapnúť a potom sa znovu vypína...
Zle si to pochopil, navrhoval som predať ho, ako ten chlap.
To ma vôbec nenapadlo... že aj toto sa dá predať...
Ja som zas opačne kúpil NTB za 25€, občas sa oplatí zavolať čo tomu skutočne je. V mojom prípade som kúpil NTB so zadrhnutým MS Win, takže skapíňal keď chcel bútnuť. Tak som to riskol a zobral si ho. Nie je to žiadne delo ale fachčí a batéria vydrží 4hoďky čo ma potešilo.
Občasne sa mrknem na podobné exempláre a aj mobily, zatiaľ som mal šťastnú ruku.
Ten prípad sa opakoval aj keď som ho spustil cez live USB Lubuntu. Stále mám 4 rovnaké okná. https://photos.app.goo.gl/cJnJ5DFkceb1JPRM7
Tak to vyzerá na hardvérový problém. Je na tebe, či 1. riskneš servis alebo 2. predaj na súčiastky či 3. rovno do šrotu. Predtým by som odtiaľ zachránil alespoň RAM a disk.
Nemas nahodou 4-jadrove CPU (pripadne 2 core + HT)? To by potom vela vysvetlovalo. Ono je to rarita, ale niekedy sa stane, ze si grafika alokuje vystup pre kazde jardo zvlast a toto je potom vysledok. Zvycajne pomoze vsetko poodpajat (klavesnicu, wifi, ram, hdd, lcd...) a potom zapnut notebook, tym sa to vyresetuje.