Ahojte, je čas sa vrátiť späť k Linuxu, mám rád XFCE a všimol som si že veľa z vás tiež. Takže rád prijmem aj ďalšie tipy na xfce distro. Používal som dlhšie Peppermint os, ale teraz som skúsil MX Linux a tiež je veľmi fajn. Ktorý by ste vybrali vy? Taktiež pri XFCE distre by som poprosil aktívny projekt.
Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pokiaľ ti nevadí rolling release distro založené na arch linuxe, vyskúšaj Manjaro s XFCE. Plusy - rýchle, najnovšie verzie programov a celkom pekné, mínusy - potenciálne menej stabilné, aj keď to zasa s tou stabilitou nie je až také zlé. Spolu s MX Linuxom to vidím na hlavných kandidátov.
jednoznacne Fedora+xfce => stabilita, rozumny upstream, rychlost a vela vela ineho,,,,, pri MX linux pocitaj s tym, ze budes mat appky zvacsa z debianu stable co znamena ze jaskynne verzie (zabugovane na dva roky a ani to nebude najnovsia dostupna, napr xfce4 panel tam je zabugovany atd atd) ........... pri manjaru pocitaj s tym, ze nemusis nabuduce nabootovat a taky pocitac pouziva iba experimentator co nevie co so sebou, ak chces solidny OS tak nemas co riesit
hmm ... asi si nikdy nemal manjaro. pouzivam ho viac ako 4 roky a predstav si nabootoval kazdy raz, napr oproti ubuntu ktore malo problem s prechodom na vyssiu verziu.
a teraz k otazke xfcelovera. Ak beries linux zatial ako hobby na skusanie, skús viac distier. Uvidíš, ktoré ti sadne.
Pamätám si na moje začiatky Slackware, Debian, Ubuntu, Mint, Archlinux až som skončil na Manjare.
Rovnako to máš aj s grafickým prostredím. KDE, Gnome, XFCE až som zakotvil na i3. A poviem ti, keď prídem z môjho notebooku na pc čo mám doma (KDE a Manjaro) nejdem si zvyknúť že používam myš. :D
Takže, skúšaj a určite nájdeš to čo ti bude vyhovovať.
PS: Manjaro + i3 a chromium s pár tabmi mi zožerú cca 1,5Gb. Skús pozrieť (ak si anglicky zdatný) na YT: Luke Smith (týpek je maniak do skriptovania a i3) a Distrotube (skúša rozne distibúcie a DE)
Veľa zdaru
No tu sa trošku musím zastať wlasača. Ja tiež používam Manjaro cca 4 roky a v tých začiatkoch sa mi niekoľkokrát stalo, že po aktualizácii už Manjaro nenabootovalo. Na druhej strane sa mi to už posledné 2 roky nestalo. Takže stabilita Manjara sa jednoznačne zlepšila a už sa iba občas pri aktualizáciách objavujú nevyriešené závislosti, ktoré sa dajú ručne vyriešiť.
sorac ale wlasac (pozor nie WlaSaTy!) ma ale pravdu a ty si z radu bojovnikov tych znamych arch linux co si nevedia vynachvalit ten system zakrivajuc oci pred zalostnou stabilitou nikto kto preferuje stabilitu si neda nic postaveneho na arch linuxe tie systemy existuju uz peknych par rokov a iba original ignorant bude zakryvat oci pred skusenostami celeho sveta takze keep calm a vytriezvi z toho osialu nikto ti tu neberie tvoju hracku len o nej nehovor ze je top ked je overene ze nie je a fedoru by som s gnome nepouzival ani ja ale pokial ide o xfce to je ina kava so spolahlivym zakladom tak jediny kto tu nikdy nemal nejaku skusenost s fedorou xfce si ty a to ze si s manjaro za 4 roky nabootoval kazdy raz boha to uz aj ten wlasaty ma lepsie postavenu argumentaciu nez ty s tvojim narekom typu "šak mne sa to ešte nestalo tak preto je to stabilné a ostatnym tisícom keď to padá tak to je ich problém a né mój" ako moze niekto takyto davat rady inym asi si fakt necham narast vlasy
Mohol si si ušetriť dlhy komentár s vložiť sem niečo hmatateľné kde by si mu pomohol s rozhodnutím
a ty si sa s WlaSaTym koňom zrazil? keď davam za pravdu wlasacovi (pozor nie WlaSaTemu) tak ty to za dostatocne hmatatelne nepovazujes ?
Nemusíš sa chváliť že sa ohmatávate.
Ďakujem zatiaľ za rady, Manjaro ma zatiaľ až tak neoslovilo ale to neznamená že minimálne netestnem live cd. Linux používam už dlhšie, ale pravda nie som v ňom úplne expert, snažím sa veľa o ňom učiť, ale asi mi dáte za pravdu že záleží na aj na jednotlivom distre. Hádam tu nezačne nejaká hádka ako na niektorích iný témach, ale ja preferujem hlavne to aby bola podpora debian aplikácií a dá sa inštalovať aj novšie verzie predsa, nie?
Q: Používate/li ste niekto aj Xfce alebo Lxde ako distro?
Áno poznám aj že sa dá aj bootovateľné usb spraviť, to som len tak napísal.
A ja som skúšal aj Xubuntu, Lubuntu, Lxde (asi), Mint, Solus, Lxle + Peppermint Os a Mx Linux, asi moji najväčší favoriti zatiaľ (skúšal som aj iné, potom ich doplním)
Skús xfce a Ubuntu, nič nepokaziš. Ono v každej distribúcii môžeš xfce doinstalovat.
Toto fungovalo posledne v LTS Ubuntu 14.04, teda pred cca piatimi rokmi. Nechcem zbytočne zabehávať do detailov, ale v prípade Ubuntu by som odporučil rovno Xubuntu.
to akože do klasického ubuntu sa nedá jednoducho doisntalovanim xubuntu-desktop (alebo podobného metabalíka) doplniť jednoducho celé xfce prostredie ?
už dlho som *buntu neskúšal a ma to celkom prekvapilo
Nainštalovať sa to dá, ale to je asi tak všetko. Ak si pri prihlásení vyberieš ktoré prostredie (desktop) sa ti má naštartovať, a nebude to to pôvodne nainštalované, tak sa to vysype. Pochybujem že to už opravili.
Vysypať sa nemusí, ale vidno, že to nie je ono. Napríklad správca plochy je tak dosť bordel. Čisté xubuntu je lepšie riešenie.
Vysype sa to.
Už roky majú duplikátne buildy rovnakých balíčkov prekladané s rôznymi parametrami a náväznosťami. To má za dôsledok to, že balík poskytujúci nejakú funkcionalitu nebude ten, ktorý očakáva doinštalované prostredie, ale ostane ten z pôvodného prostredia. Ostane to také ako keby pokazené. Niečo bude fngovať, ale niečo nebude. A to odplaší nováčikov. Takže radu "ale veď si to doinštaluj do toho" neberiem, je kontraproduktívna.
Ideál je mať len jedno prostredie v nainštalovanej distribúcii OS. A ak chce človek vyskúšať niečo iné, tak môže použiť virtuálku alebo mulťákboot. Disky sú lacné.
Xubuntu 18.04 mi fachči ku všetkej spokojnosti, nový Peppermint mám v dualboote a vyzerá takisto dobre, MX a Mint Xfce takisto slúžili ok.
Tak si skús teda doinštalovať a prepnúť nejaké prostredie. Rád sa dozviem výsledok.
Ak to bolo na mňa: iné prostredie doinštalovávať je zbytočné. Keď raz chcem Xfce, tak si nahodím distro s nativnym Xfce. Raz som skúšal do Ubuntu s Unity doinštalovať metabalík Xfce, nejaký čas to chodilo ale potom to padlo, už si ale nepamätám prečo.
Ono je to práve kvôli odlišnostiam tých distribúcií a Xubuntu už nie je len prefarbené Ubuntu ako to bolo kedysi. Takže súhlas s tým, že je dobré používať distro s nejakým defaultným WM/DE aby sa človek vyhol problémom, čo už Wlasoš vlastne písal.
Napr. ja som stále s IceWM a Debian v unstable verzií momentálne používa (zatiaľ neviem prečo) tak trochu nešťastnú configuráciu pre skompilovanie, ale našťastie sú tu vývojarí IceWM ktorí radi vždy poradia. Iné distro používa zas inú konfiguráciu a tam zas ide všetko OK. Jasne že nahlásim, ale mám to v prioritách moc nízko, keď si viem zapnúť configuračné voľby ktoré chcem a skompilujem si to :)
Ono to vlastne bola paródia na príspevok od Vandala. Kedysi, v minulej päťročnici to išlo. Teraz sú už iné priority.
PS: Ešte si môžeš nahodiť minimal OS, a doň dohodiť len potrebné (meta)balíky. Prvý komplexný desktop by mal ostať jediným. I keď niečo také niečo už nemá v dnešnej dobe ani na SBC počítačoch.
Tak tejto otázke nerozumiem. Xfce a Lxde sú iba desktopové prostredia, ktoré sa skladajú z iba malého počtu balíčkov a neobsahujú ani len linuxové jadro s ovládačmi. To sa takto oklieštené nedá používať. Ako si to myslel? Naopak sa to dá, to znamená iba napríklad Arch linux bez Xfce alebo Lxde či iného DE, iba v CLI.
Áno, trochu zle som položil otázku, chcel som či ste skúšali distrá s ich grafickým prostedím okrem tých čo tu odzneli.
Tak tejto otázke akosi tiež nerozumiem, ako je to myslené. Však ako ináč sa dá distro odskúšať, než s ich grafickým prostredím? Každé distro má nejaké oficiálne jedno alebo viacej DE, napr. ubuntu - gnome, xubuntu - XFCE, Lubuntu - LXDE, Manjaro - XFCE. KDE, Gnome, Linux Mint - Cinnamon, MATE atď. A potom sú neoficiálne forky, napr. Manjaro s DEEPIN, Cinnamon, i3, Ubuntu - MATE, atď.
Áno presne tak som to myslel, napr. aj Mx Linux využíva xfce atď.
No pokiaľ je pre teba dôležitá podpora debian alikácií a zároveň tam chceš mať XFCE, tak máš z tých najznámejších a najpoužívanejších na výber - Debian s XFCE, Linux Mint s XFCE, Xubuntu (čo je Ubuntu s XFCE), MX Linux, pričom Xubuntu a Linux Mint treba uvažovať na distrách založených na stabilnej LTS verzii Ubuntu 18.04.
Xubuntu sa aj odporúča 18.04, kvôli stabilite, dnes vyšla aj nový Peppermint 10
* vyšiel
debian s xfce.
Išiel by som do MX Linux, je to easy, ak chytíš level tak potom antiX, ja používam testing občasne unstable verziu takže mám najnovšie verzie programou a funguje to spolahlivo už cez dva roky. Teda mám viac kompov a aj ten unstable antiX fachá výborne.
http://www.ocsmag.com/2018/12/05/best-xfce-distro-of-2018/
ja osobne používam radšej gnome, ale ten článok vyzerá celkom fajn
Budem si kus protirečiť lebo sám používam najmä Manjaro s Mate desktopom, ale kľudne by som šiel do Xubuntu. Pri Manjare sa mi už stalo že som mal problémy so "zostavením" niektorých programov z AUR repozitára, na debianoidné distro s najväčšou pravdepodobnosťou *.deb balík nájdeš, prípadne môže byť dostupný ďalší repozitár. Taktiež by som odporučil aj MX Linux.
No čo sa týka Manjara, tak aj tam sa dajú nainštalovať .deb balíčky. Bližšie tu.
Tuším som skúšal pár programov z AUR a pri výpise som videl, že ho zostavuje z deb balíka ale inštalácia sa nezdarila. Až tak hlboko do toho nevidím, aj preto si myslím že je pohodlnejšie mať všetko v repozitároch, príp. inštalovať cez gdebi stiahnutý balík v Debian distrách. Ale osobne mi Manjaro drží po hromade odkedy som ho nahodil skúšobne na komp a programy ktoré potrebujem fungujú, tak nemám potrebu to meniť.
Ahojte Linuxaci, som tu u vás nový a riešim taktiež jeden problém. Chcem prejsť z Windows 7 na Linux ale neviem na aky a ani neviem ako ho nainštalovať na ssd disk . Viete ma prosím nasmerovať na nejakú stránku s návodom alebo postupom ako to nainštalovať aby to išlo? Ďakujem vám všetkým za kladné aj záporné odpovede.
pocuvaj ma pokial nie si schopny si najst take TRIVIALNE veci ako rozne uvody do linuxu v dnesnych casoch kde toho najdes na kazdom rohu potom nie si schopny riesit ani skutocne problemy linuxu ako takom TAKZE si vyberes kazdy den teoreticke clanky ake distro co vsetko sa najcastejsie pouziva co su to live cd ake problemy su s distrami a potom si vyberes nejake ktore budes pouzivat kazdy den aspon mesiac aby si mohol povedat ano viem co je fedora, ubuntu, mint, opensuse, atd a ked pochopis stabilitu neskor mozes skusit rolling distra ked ti bude chybat daky ten hazard s pc ......... vsetky ostatne kecy co ti tu niekto k tomuto napise s prehladom vopred ignoruj a raz si vlastnu cestu, potom neskor pri citani takych komentov niektorych co sa tu hraju na hrdinov sa aj pekne nasmejes to je iste ale zatial nepredbiehajme VIES CO MAS ROBIT TAK ZACNI ;)
Každá distribúcia má aj svoj manuál, a ak potrebuješ krok po kroku navod, tak si to vytlač a riaď sa pokynmi v manuáli. A tak sa asi naučíš aj najviac keď budeš skúšať. Hlavne nezabudni pred inštaláciou zálohovať potrebné dáta ak máš. Ja používam fedoru, a na ich stránke nájdeš aj manuál
Windows 7, to je tá verzia čo sa vypínala tlačítkom Štart a mala na tom tlačítku aj rozvetvené menu s aplikáciami?
V tom prípade by som odporučil to, čo obvykle. Vyber si to, čo má niekto v tvojej blízkosti. A ak takého nemáš, tak si skontroluj aký výkonný počítač máš. Podľa toho zalov vyššie v zozname odľahčených alebo plných desktopov, a nahraj si to na skúšku na USB kľúčík. Ten, čo ti bude vyhovovať najviac, ten si potom môžeš nainštalovať. Inštalátor je obvykle aj v slovenčine.
Ahoj, zacal bych s Mintem (https://linuxmint.com/download.php)...pro zacatek ti pomohou navody na https://www.linux-mint-czech.cz/, treba hned https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06/instalace-linux-mint-01/ a dalsi... nejhorsi je zacatek, ale vyplati se vydrzet :-)
Začni u niečoho, to je jedno čo. Ja som začal s Ubuntom, potom Lubuntu, teraz som LinuxMint, a budem skúšať ďalej, niekde zaparkujem.
Ahojte ,tak po cca 4 rokoch od zakúpenia Windows 7 ultimate a po správe od Microsoftu že mi končí licencia aby som prešiel na Windows 10 - akože zadarmo ale to by som musel poskytnúť vsetke udaje na disku Microsoftu ten kto vie o čom píšem tak už vie čo chcem povedať. Preto som chcel prejsť na Linux aj po dohovore s kamošmi že na čo si hlavu trápiš s antivirmi a ďalšími blbostami aby som prešiel na Linux kludnejsie budem spať 😀.Dnes som si pohladal Linux Mint 19.1 sk stiahol ISO ainstalujem na SSD disk ešte uvidím ako to bude s ovládačmi PC- cku ,ale kamoši má ubezpečujú ,že mi poradia. Držte palce.
No tak úspech cca na 50% . Tak pekne po poriadku...Mám jeden disk SSD 250GB a jeden kde bol Windows 7 tiež 250 GB - klasický platnovy. Linux Mint som nainštaloval na SSD disk a počas inštalácie sa má pytalo či môže vytvoriť sys.oblast na druhom kde je win 7 cca 110 MB. Dal som že áno .Všetko mi pekne nainstalovalo a fachcalo ,ALE po nainštalovaní ako som ďalej čítal na fóre - ale už neskoro, písalo že keď mám dva disky tak ten druhý nech odpojim aby sa mi Linux nainštaloval celý na jeden disk aby si nič nebral z toho druhého.Tak som z toho kde bol Windows 7 vymazal údaje z Linuxu a odpojil ho . Potom som ešte raz nainštaloval zase Linux Mint iba na SSD disk - druhý bol odpojený.Linux nainstalovalo dobre všetko ide ako má ale keď som zapol druhý disk a urobil reset Pc tak druhý disk kde je Windows 7 nechce nabehnúť - Linux na druhom ide. Pri botovani kde je Windows 7 mi nabehne hláška. error:no such device:283...atd error:unknown filesystem. Entering rescue mode... grub rescue> V linuxe vidím všetko čo je na druhom disku kde je win 7 ale neviem ho spustiť aj BIOS ho vidí len nejde... Ak viete ako napraviť cestu alebo mi pomôcť opraviť som rád. Moja začiatočnícka chýba,ale zálohu mám len mi ide o to že nech to opravim.
Prvá otázka je prečo na svoj problém nezalozíš novú tému. Druhá - čo si odklikol a linux vykonal na tom windowse. Nečakám odpovede, to len aby si sa zamyslel.
Prva pomoc: V linuxe za takýchto okolností stačí obvykle po vložení vybratého harddisku aktualizovať nastavenie grubu
Pri tom prehľadá disky a najde aj windows zavadzač. Keď to nepomôže, tak budeš musieť opravit windows zavadzač na tom windowsovom disku.
Potom nabotovať linux a update grub
Ak si inštaloval všetky oficiálne dostupné patche pre ten Windows 7, tak si si aj aktivoval telemetriu. A MS tým pádom má tvoje údaje.
Tú radu (odpojiť windows počas inštalácie) som nepochopil. Na prvý pokus bez odpojenia sa ti to nahodilo bez problémov. Z ktorého roku bola tá rada odpájať Windowsý disk pri inštalácii Linuxu, a s čím to bolo prosím ťa zdôvodnené? Neber si to osobne, ale zbieram zastaralé rady ktoré urobia viac škody ako úžitku. Nie kvôli škodoradosti, ale kvôli historickým trendom. Kedysi to malo svoje dôvody, ale teraz už ... veď si sám videl na vlastné oči.
Ohľadne opravy, ako keby sa ti v UEFI BIOSe prehodilo poradie diskov pri posledne zapísanom Linuxe, a Windows sa potom hľadá na inom kábli (namiesto toho aby sa pohľadal podľa vlastností disku).
Oprava bola v predošlom príspevku (boot z Windows CD a oprava zavádzača, boot z Linuxového CD a oprava zavádzača, pri zapnutých obidvoch diskoch).
Ďakujem za radu,ale urobil som to tak že cez BIOS som dal poradie spustanie diskov najprv SSD kde je Mint a potom kde je win 7 . Cez Mint som stiahol ešte nejaké súbory a kde bol Windows 7 som formatol a už je prázdny a mám kľúd od Windows-u . Ja som ešte stará škola začínal som na ms-dose ,na Windows 3.11 ,win 95,win 98-98se,win 2000, XP ,Vista ,Win 7 ultimate a po tých rokoch a modrých obrazoviek antivírusov ,defragmentacii atď a opätovnom preinstalovani win a mojom veku chcem mať kľud a pohodu pod strechou . Tak po čiastočnom študovani a hľadaní na nete som prešiel na Linux Mint. Aj keď pocit je taký že sa učím od znova ako keď som mal prve Pc Didaktik - M a potom 286-tka. Tak ďakujem za pomoc a podporu všetkým.
Windows si si mohol nechať, dualboot sa niekedy zíde. Aby si sa všetko nemusel učiť odznova, dá sa použiť aj pár win programov cez wine, playonlinux, crossover. Doporučil by som vyskúšať aj distribúcie MXLinux, Q4OS. Hľadaj na Moja plocha Q4OS
toto je typicky priklad debilizmu - zo 16 app na ploche je 15 nativnych window$ovych (a ani za ten solitaire by som nedal ruku do ohna, ze je linuxovy). no ale hlavne ze mam instalovany linux, ze? lebo sak ja som predsa linuxak a nebudem pouzivat window$ predsa.
pytam sa na aku mariu ti je ten linux...?
linux mám na zábavu, rád kadečo nastavujem a máš pravdu, aj Solitaire sú z win xp obrázok
Tak toto nechápem ani ja. Však keď chcem používať windowsácke programy, tak si nainštalujem windows nie? Nikoho nenapadne do windowsu inštalovať linuxácke alebo androiďácke programy ale keď si nainštaľujú linux, ako prvé zisťujú, ako tam nainštalovať programy, ktoré sú zvyknutí z windowsu, namiesto toho, aby zisťovali ekvivalenty v linuxe a s tými sa snažili naučiť robiť.
V súvislosti s týmto je podľa môjho názoru veľmi dôležité, aby boli na linuxáckych stránkach predstavované linuxácke programy, ktoré slúžia na rovnaké činnosti, ako tie vo windows. Nestačia iba zoznamy ekvivalentov, či podobných programov ale reálne články s popisom vzhľadu a funkčnosti programov. Napríklad na linux-mint-czech.cz toto v minulosti intenzívne bežalo, nateraz je to však utlmené. Dalo sa tam získať celkom dobrú predstavu, aj keď to bolo zamerané na Linux Mint. Chcelo by to články pojať všeobecne bez orientácie na konkrétnu distribúciu.
Mňa by to napadlo, keby som mal upirátený windows a bál sa že ma nahlási telemetria aj s emailom, číslom účtu, číslom ovčianskeho preukazu a tak. A potom by som sa vypitoval prečo mi nejde hento a tamto pod linuxom vo wine/play on linux.
Ale nemám, a nie je to ani podstata tejto otázky. I keď si podobné SPAMy pamätám z čias, keď sa tá telemetria začínala pchať do re(kt)álneho života trpiteľov OS Windows.
Neviem, čo sa na tom nedá pochopiť. Len skúšam, ktoré programy sa dajú cez wine nainštalovať a ako fungujú. Alebo wine a playonlinux nie sú šúčasťou linuxu? Windows samozrejme nainštalovaný mám, aj ho používam.
Neviem, čo sa na tom nedá pochopiť. Len skúšam, ktoré programy sa dajú cez wine nainštalovať a ako fungujú. Alebo wine a playonlinux nie sú šúčasťou linuxu? Windows samozrejme nainštalovaný mám, aj ho používam.
Wine a playonliux samozrejme sú súčasťou linuxu ale mám pocit, že je to chyba, pretože zvádza k presne takému používaniu, ako si predviedol. Keby to tam nebolo, tak nik nešpekuluje a nainštaluje si linuxácke ekvivalenty a nerieši všelijaké obezličky (pretože wine a playonlinux nimi sú). Pre linux je spústa programov rovnakých, ako pre windows, napr. na miesto Irfan view Xn view MP, ktorý je pre windows aj pre linux, Firefox, Google Chrome, Libre office, Thunderbird a potom sú programy, ktoré sa inak volajú a inak ovládajú ale robia to isté atď. A potom sú tam programy a hry, ktoré zasa naopak nemajú ekvivalenty vo windows.
Aké používanie som predviedol? Mám komplet všetky štandartné programy pre linux, plus pár windowsáckych, ktoré považujem za lepšie ako linuxácke, respektíve sa mi v nich ľahšie robí. Čo sa ti na tom nepáči?! A opakujem, mám ich tam len zo zvedavosti, či fungujú, nie že ich nejako vážne potrebujem.
Neber to osobne, teba som uviedol len ako príklad, protože so snahou do Linuxu inštalovať windowsácke programy pomocou wine sa stretávam často. Je to proste také charakteristické správanie sa ľudí, čo prechádzajú k Linuxu od windows. Ten, kto predtým s windows nepracoval, ten takéto zlozvyky nemá.
Ešte pre zaujímavosť, skús si vložiť takého tučniačika na obrázok plochy v gimpe ako mám ja, aj s orezaním a nastavením priehľadnosti, koľko ti to bude trvať a potom to skús programom FotoMix cez wine. Download Tu
Linux nie je Windows zadarmo.
Linux je zadarmo, wine je zadarmo, Fotomix je zadarmo, no je všeobecne známe, že máš vždy pravdu. Nastala však zvláštna situácia, že samalama a wlasaty ťahajú za jeden povraz, to by sa malo niekde zaznamenať.
Linux nie je náhrada za Windows. To pochopíš keď budeš riešiť tie doplnkové otázky na ktoré som narážal. Zvyšok nemá cenu rozoberať.
ahoj, Vacsinou tiez volim xfce, skusal som tieto distra s xfce: *Manjaro - asi pred 2 rokmi naposledy, cca 1rok - bolo to rychle, stabilne, pekne, + za pacman, hlavne na zabavu, nahradil som ho, lebo som asi zabudol hesla a potom ked som si spomenul po 1.5 roku, nechcelo sa mi riesit pacman global update problemy s dependencies *Debian 8 stable - kratky pokus, ale fajn, ani neviem uz, preco som ho zrusil, prekvapilo, cakal som viac konfigurovanie, ale bolo to ok, tusim iba instalacia dlho trvala oproti inym, ale mohlo to byt mnozstvom balikov *Mint 16(?) - docela fajn, velmi dobra outofbox pouzitelnost, nakoniec mi to prislo az moc windows-like, cize len otazka chuti, ze som ho zavrhol *Sabayon - tiez velmi svizne, kratky pokus asi 2-3 mesiace ako VM, vizual v zaklade mi neprisiel taky prepracovany, pamatam si nejaky problem s gui package managerom, ale zabudol som - nepresvedcilo *Slackware - na starom 13r. laptope - rychly, pouzitelny, len tak na hranie, ale nemal som nan moc cas ist do detailnej konfiguracie *Fedora - po tom ako som nahodou odpalil vyladenu F27 s Gnome (dont ask), dal som sancu F28 xfce...toto pouzivam na dennej baze, na pracu aj zabavu. Chvilu trva vsetko nastavit podla gusta, doinstalovat veci, potom uz fici ok. Mensie problemy po upgrade na F29, s ukladanim sessions, inak stabilne. + za dnf a prostredie ako RHEL/CentOS rodina teda aj to, dostatok balikov, verzie su najnovsie, + za fedy, + za luks *MXLinux - skusal som namiesto Manjaro, a spravilo okamzity dojem, ako livecd (na recovery po F27G ;-)) aj installed, verzie su asi trochu pozadu oproti napr. Fedore, inak rychle, pekne aj v defaulte, + za tools, + za Debian rodinu, kto preferuje ( ja moc nie), stabilne
Tak aktualne podla svojich skusenosti (priemer), vyuzitia a preferencie root distra by som asi volil/odporucil: Na pracu Fedoru, na doma MXLinux (naj outofbox exp.) al. Manjaro. Pre viac hrania sa skor nieco menej hotove.
:-B
Citam obcas dedoimedo, a tam propaguje dost Plazmu, cize offtopic - by som skusil niekedy najnovsiu s niecim, len pre ten pocit. Inak casom sa mi zda, ze konvergujem skor k terminalu a klavesnici a youtube videa o i3 su super.
Všimol som si. Okrem Plazmy však vychválil aj MX.
Ja som si vyskúšal v Livku a potom nainštaloval Debian 10 Xfce a out of box fachčí super. Čo som bol prekvapený, na šup išlo aj WiFi. Poštového klienta však bolo treba doinštalovať.
To, že treba doinštalovať poštového klienta, je podľa mňa v poriadku, pretože ich je na výber veľa a nik nevie, akého uprednostňuješ. Sú aj takí, čo ho ani nepotrebujú, pretože majú gmail a do pošty chodia priamo cez webové rozhranie.
Nazudny ficat na Debian (testing), stable vie mat aj niekedy naozaj stare verzie. Zistis, ked das:
To by sa ale malo zisťovať nie cez zoznam zdrojov softwéru, ale príkazom:
lsb_release -a
On je ten Debian Testing každú chvíľu pomenovaný podľa inej postavičky z rozprávky Toy Story.
Ono je lepsie cez /etc/apt/source.list, nakolko nemusi pouzit v konfiguracii tie postavickove nazvy, ale: experimental, testing, stable,oldstable a oldoldstable. Ma to vecsiu vypovednu hodnotu. Tiez moze mat aj mix z testingu a stable. Stable napriklad kvoli nejakemu starsiemu programu/kniznice (ak riesenie chroot nevyhovuje).
ano, to je super mat repozitare nastavene podla releasov... hlavne vtedy, ked sa z testingu stane stable a zo stable oldstable. to je potom radosti, ked si lama pusti upgrade...
ps: kedy konecne zacnete mazat tie blbosti, co vsate ten debilian+ vypisuje...?
Náhodou, na 12 ročného chalana má dosť solídny rozhľad. Jediné čo mu chýba je, aby pochopil že existujú ľudia čo nechcú preinštalovať systém každých pár týždňov keď si ho rozdr.. ehm pokazia.
Ja by som to nechal, a vymazal tvoje expresionizmy ktoré sú nevhodné pre 12 ročných slušných chlapcov. Tam patríš aj ty, ale len čiastočne. Patríš tam duševne, ale už nie slušným vychovaním.
Debian (testing) je co sa tyka stability bezproblemom, pokial sa tyka o uzivatela s beznymi narokmi. V pripade, ze nejaka aktualizacia nezbehne kvoli zavistlostiam, tak pripadne pockat nejaky ten den, kym sa to opravi. Pouzivam debian a nemal som nutnost preiinstalovat system od prvotnej instalacie na notebooku. Takze hovorim z vlastnej skusenosti.
Mna nezaujima, co chcu vsetci ostatne, ak sa nepytal na vseobecny pohlad. Zamerom bolo ukazat/navrhnut, aj iny variant ako ten, ktory mozno pozna a tykal sa k teme. Defaulne v /etc/apt/sources.list je nazov tych hraciek.
Ach, dnes uzivatela obmedzme len na nutny minimum. Nech zije v svojom seba sterilnom prostredi seba-ja. Tak nech ma sajnu, ze aj nieco viac. Fajn, ak nema zaujem, tak nema. Zignoruje to. Moze to obohatit ineho citatela, neznajuceho to. Ak sa chce dozvediet viac, ma moznost.
Vydajú nový testing, a čo potom?
Zas az tak casto sa nemeni. Iba kazde 2 roky. vid
A čo potom?
Po vydani novej verzie Ti vypise, ze vysla nova verzia. Pridas jeden parameter k apt-get a potom ako obycajne.
Ale tak sa nerieši upgrade verzie Debianu. To ti zabezpečí akurát tak zábavku, ktorej vÿsledkom bude reinštalácia počítača.
Prax mi je dokazom o opak. Alebo aspon, ze sa to da aj inac. Aktualny vypis:
Nejako nerozumiem. Ako dlho si používal a koľko krát si upgradol tým tebou opísaným spôsobom Buster, Stretch alebo niečo čo bolo testing pred Bullseye že tvrdíš jak ľahký je upgrade z testing na testing pri vydaní novej verzie?
Tvoja prax s čistou inštaláciou bez povýšenia verzie distribúcie vyplýva z nepochopenia že upgrade distribúcie sa nerobí príkazom apt upgrade.
Teraz to bolo bez problemov. Ale zas na druhej strane, nic extra sa nemenilo. Tusim z 8->9 alebo pocas 9 prisiel pulseaudio a 7->8 prislo systemd. Teraz sa z 9->10 nic pre priamy dosah bezneho uzivatela nemenilo.
Netvrdil som ze iba len tym jedinym prikazom sa robi aktualizacia a nijakym inym.
Pýtal som sa:
Ako dlho si používal a koľko krát si upgradol tým tebou opísaným spôsobom Buster, Stretch alebo niečo čo bolo testing pred Bullseye že tvrdíš jak ľahký je upgrade z testing na testing pri vydaní novej verzie?
Produkcne nasadenie nic (nepatri tam system na jednorazove ucely).
A teraz, u seba co vysiel novy debian.
Ved testing je buduce stable. Alebo nie?
Ciže, ak ťa dobre chápem, tak si čistú inštaláciu hneď prevalil.
No, tak to skús po nejakej dobe používania, napríklad po dvoch rokoch a potom znova po ďalších troch rokoch. A pochopíš prečo Debian vydáva návod na upgrade.
Iba z stable na testing. Pripadna z stable na stable. Ale vsetko VPS.
Momentalne som nemal tak dlho jeden system.
UVEDOMUJES SI, ZE PISES TOTALNE BLUDY?!?!?! NICOMU PORIADNE NEROZUMIES, NIECO SI SI NIEKDE PRECITAL, ALE KU VSETKEMU SA VYJADRUJES AKO MAJSTER SVETA. SA ZOBUD KONECNE!!!!!
Co tak miesto toho ma skusit opravit. Bolo by mi to prinosnejsie.
prinosnejsie by bolo neopravovat milion bludov, co pises, ale prestat pisat bludy...
Tiez mam problem s vyberom vyskusal som strasne vela distribucii vela z nich mi nevyhovovalo ale jedna bola niekde uplne inde a to je FEDORA . Podla vlastnej skusenosti viem povedat ze je to asi najstabilnejsie Distro. Co sa tyka Debian je pravda ze je to uz starec so starymi balickami. Ubuntu je az velmi Ubuntu :D a Mint sa mi proste nepaci. Arch linux je fajn ak sa doma nudis a nebavi ta zivot :D musis tam strasne vela veci ponastovvoat aby si docielil to co chces na hrane je ale fajn (nemyslim tym hranie hier). Manjaro je trosku ina kategoria a nepride mi velmi stabilne aspon mne sa ho nepodarilo skrotit. Taktiez odporucam velmi zaujimave Distro Qubes OS - zaujimava myslienka no trebalo by pockat este par rokov kym tento OS doladia k dokonalosti mozno raz sa to stane ! :D ...
Ake graficke prostredie pouzivas?
FEDORA ...je to asi najstabilnejsie Distro
:D :D :D :D :D myslis tu fedoru, ktoru pouziva redhat na svoje testovanie? tak urcite... :D :D :D :D :D
...Debian je pravda ze je to uz starec so starymi balickami...
co DPC mate stale s tymi "starymi" verziami programov?!
povedz mi aspon 3 killer feature troch roznych aplikacii rozdielnych verzii v debiane a fedore/maine, ktore bufu oceni... a potom sa mozeme bavit o nejakych starych balikoch. aj tak vsetci pustate len webbrowsery a win aplikacie cez wine...
Hlavne je ze ty pouzivas tie spravne aplikacie v tom spravnom zivote
Skoro si to uhádol, no dosť často používam aj linuxový MC snímač onrazovky Spectacle.
No neviem, co by si povedal na solaris a jeho balicky ;), ale asi ty, vela o produkcii nevies a nasadeni OS. Ako to tu bolo povedane, Vam urcite postaci hoci-co, co ma prehliadac. ;)
total offtopic - distro Porteus Kiosk poznáš? :)