ZTE telekom router - zmena DNS servera

Sekcia: Konfigurácia 30.08.2019 | 13:39
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

ahojte máte niekto DSL router od telekomu - model ZTE II ( https://www.telekom.sk/wiki/zariadenia/zte-ii ) ??

respektíve viete mi poradiť ako na ňom zmeniť DNS server ??

chcel by som ho nasmerovať na pi.hole dns server ale neviem to nikde v nastaveniach nájsť (dokonca som zistil že neviem ani nájsť ako vypnúť DHCP server)

alebo alternatívna otázka ako to obísť tak aby mi pi.hole fungoval ako DNS server pre všetky zariadenia v sieti ??

asi by bolo riešenie kúpiť iný router (kde veim zmeniť DNS server) ale to mi príde ako mrhanie peniazmi (aj keď len 20€) a zbytočné tvorenie elektroodpadu

zatiaľ mám v každom zariadení manuálne nastavený DNS server ale to ma zväčša núti aj stanoviť statickú adresu (čo môže spôsobiť že si sam vytvorím konflikt)

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 14:49
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Nemozne... Ak teda:

      nezavolas na podporu a oni ti za 30e na hondinu vyslu technika ktory ti to prenastavi.

      Ak si zmenis router tak ti ho vyblokuju a poslu technika ktory ti to vymeni.

      Tot vsjo.

      • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 15:09
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        nemyslel som ze vymenim ich router za iny, ale ze ich router necham riesit login a magioboxy a moj router pripojim cez wan port (a ten bude pridelovat ja IP aj vnom nastavim DNS)

        kazdy router by mal svoju subdomenu (či ako to nazvať) 192.168.1.1/24 a 192.168.2.1/24

        to by malo fungovať či ??

        príde mi to ale zbytocne (a otázka je či vobec funkčné - týmto veciam nie velmi rozumiem)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 18:23
          Avatar debian+   Návštevník
          kazdy router by mal svoju subdomenu (či ako to nazvať) 192.168.1.1/24 a 192.168.2.1/24

          DNS ma domeny, IP ma siete (a rozsahy sieti).

          pripojit - slovo je vektor - odkial kam :)

          Takto to chces mat doma?

          • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 21:17
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            tak ako je to na obrazku by som to asi skusil zapojit, sice to nechcem ale ine riesenie asi nebude, kdze ten router nema moznost nastavit vlastny dns server

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 19:03
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Robi to aj O2 u LTE. Musis mat ich router a za nim mozes mat uz routrov kolko chces. Ale si zanatovany na niekolko krat. Tym padom DDNS nepripada v uvahu. Neviem ako to maju s pevnou verejkou ale u O2 nemas sancu. V telekome si neviem spomenut ci maju moznost, zalezi asi od typu pripojenia.

          • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 21:20
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            no na tom routri od tcomu sa da nastavit ddns aj celkom fajn funguje (kym ma bez upozornenia neprepnu na neverejnu ip)

            neviem ale co sa stane ak tam supnem ten druhy router, ak bude skaredo tak mozno vyskusam cez vikend

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 15:10
        Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

        Preco vyblokuju? Ked pozeram ponuku telekomu je tam moznost pouzit svoj modem/router. Inak este by bola moznost zapojit za ten ich modem svoj router.

        • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 18:25
          Avatar debian+   Návštevník

          Na TUKE ucili, ze router od operata ku zakaznikovy, kt. je u neho (tj. spojovaci bod), je vlastnictvom zakaznika. V USA alebo v Amerike je vo vlastnice poskytovatela internetu.

          • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 19:58
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Vo vlastníctve môže byť až keď ho vyplatíš, mal si dávať pozor. Kľudne pokračuj, pukance a pivo mám.

            • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 20:41
              Avatar debian+   Návštevník

              Mat je mat, ale len vlastnik moze konfigurovat zariadenie alebo len s jeho dovolenim.

              Vo SWANe je, ked rusis predcasne, je bud vratis alebo platis.

              • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 21:38
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Pletieš si vlastníka a správcu. Zatiaľ nemáš vek na to, aby si pochopil význam tých slov. Kľudne pokračuj ďalej.

        • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 19:00
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Napisat viem aj ja. Vravim zo skusenosti.

          • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 20:44
            Avatar debian+   Návštevník

            Zalezi aky mas router/modem, lebo moze podporovat iba DSL, nie uz VDSL. A provider Ti nebude pustat aj DSL aj VDSL. Naco 2x, ked v 1 case budes vyuzivat len. To hovorim teraz ja z vlastnej skusenosti. Menila sa zmluva (po 2. rokov).

    • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 16:01
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      V klasických distrách like atiX, MXLinux si zapíšeš dns servery do /etc/resolvconf/resolv.conf.d/base.

      V distrách ala RedHat (Ubuntu) to má na starosti systemd-resolved.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 21:23
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ja ale chcem aby kazdy kto sa mi pripoji k wifi isiel cez moj dns server

        manualne to nastavit viem ale je to otrava

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 18:04
      Avatar debian+   Návštevník

      Prihlas sa do routra a v menu hore: InternetDDNS

      • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 21:13
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        a ako v okne pre dynamicke dns nastavim dns resolver server pre zariadenia v sieti ?

        ddns mam nastavene cez no-ip ale to s mojou otazkou nema nic spolocne

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 19:14
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      zatiaľ mám v každom zariadení manuálne nastavený DNS server ale to ma zväčša núti aj stanoviť statickú adresu (čo môže spôsobiť že si sam vytvorím konflikt)

      Toto nechápem čo má DNS spoločné so statickými adresami?

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 20:03
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Nevie naklikať svoje dns pri zadaní vlastností sieťového pripojenia bez statickélých adries. Tiež by ma zaujímalo v čom to vyklikával.

        • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 21:11
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          starsi android nema podporu pre osobne dns (az od ver 9 myslim) a dns server pre wifi sa da nastavut len spolu s statickou ip (teda aspon ja som nenasiel cestu)

          to iste sony telka aj android tv box

          sanozrejme win ani lin nemaju problem

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 21:23
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Android 4 to umožňoval.

            • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 21:27
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              no nastavenia pre wifi v mojej s8 maju len dve volby 1. je dhcp a 2. static kde sa da zvolit aj dns - vid prílohy

              inde som to nenašiel, vieš poradiť ?

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 30.08.2019 | 21:29
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                2 príloha

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 31.08.2019 | 06:59
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Oni, páni zo všemocného google túto možnosť potom zrušili. Argumentovali tým, že si tam ajtak dáva ich google spyware dns. Bullshit.

                  Mimochodom, nerozumiem prečo by mal niekto cudzí mať prístup k mojím dátam. Router od poskytovateľa je z hľadiska bezpečnosti blbosť. Pustili by mňa oni do ich siete tak aby som mal prístupné ich sieťové služby, vrátane NAS? Toto nie je otázka elektroodpadu za 20E. Toto je otázka bezpečnostných návykov. Byt si tiež zamykáš, a nepovažuješ za samozrejmé že by ti bytové družstvo prenajímalo vchodové dvere do tvojho bytu. A nechalo si kľúč od tvojho bytu aj s nekontrolovateľným vstupom do tvojej osobnej zóny.

                  • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 31.08.2019 | 14:15
                    Avatar debian+   Návštevník

                    Ono, da sa nastavit, ze disable query from WAN.

                    Na druhej strane je to stryta strinka, v kt. nevies co je.

                    • RE: ZTE telekom router - zmena DNS servera 31.08.2019 | 19:10
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      A to disable query from WAN ti akože zabezpečí že sa ti poskytovateľ určite nedostane do tvojej siete ktorú ti on na jeho zariadení poskytuje? Pokračuj, idem si urobiť ďalšie pukance.