Vlastne DNS a VPN

Sekcia: Konfigurácia 21.11.2019 | 12:57
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

ide mi o využitie vlastného DNS servera

dns server je PI-HOLE, bezi na RPi, na rovnakej raspberry bezi aj openvpn

RPi je za mojim routrom, ten má nastavený defaultný DNS server na PI-HOLE

to je všetko v poriadku a pc/telefony vnútri siete automaticky pouziju toto moje DNS

čo by som chcel dosiahnuť, je že keď sa pripojím "zvonku" na VPN aby sa aj v tomto prípade použil ten DNS server nastavený na routri, respektíve aby sa použil Pi-HOLE ako DNS server (ten má samozrejme statickú lokálnu IP)

len ani neviem kde začať

nastavuje sa to na VPN serveri ? alebo u klientov ? alebo inak ??

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Vlastne DNS a VPN 21.11.2019 | 13:13
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Vlastne DNS a VPN 21.11.2019 | 13:32
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ano, vyzera ze to je presne co chcem

        dakovala

        snad to bude aj fungovat tak jednoducho akot o tam pisu

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Vlastne DNS a VPN 21.11.2019 | 13:36
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Ešte aj niektorý sieťový manažéry to vedia, napr. NetworkManager, ktorý momentálne nepoužívam, ale mám zas v pláne :)

          Ja som si na rôzne siete písaval skripty, teda v časoch keď som s NTB dosť cestoval a pripájal sa na rôzne internety.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Vlastne DNS a VPN 21.11.2019 | 13:43
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            do server.conf som vložil push "dhcp-option DNS 192.168.1.11"

            a už to funguje ako ma

            ja som furt špekuloval ako to donutit aby svetky data prechadzali von cez router že som vopec nerozmyslal na tom že nastavení openvpn staci povedat co sa ma pouzit ako DNS

            jasne spravcovia sieti to zvladaju pre jednotlive pripojenia ale to som nechcel, chcel som aby sa ktokolvek kto sa pripoji k VPN vyuzil toto moje dns

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Vlastne DNS a VPN 21.11.2019 | 14:05
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              OK, šikuľa.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Vlastne DNS a VPN 23.11.2019 | 19:21
      Avatar mala_ondatra   Návštevník

      si pouzil RPI ako router ? ale ved ma len jeden ethernetovy port. Ak by si dal druhy cez USB nebude to Gigabit. Ako si to riesil ? A ako sa vlastne riesi routovanie ? Fakt diky za info

      • RE: Vlastne DNS a VPN 25.11.2019 | 09:45
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        router je iný

        na rpi bezi len DNS server (pi-hole ) a OpenVPN server (router forwarduje porty na rpi)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Vlastne DNS a VPN 25.11.2019 | 15:42
        Avatar snafino   Návštevník

        vola sa to policy based routing.. A vyuzijes na to routovacie tabulky a pripadne MANGLE tabulku v iptables.