Ma podla vas vyznam upgrade MX18 na MX19 ? Ma s tym niekto skusenost ?
MX19
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Ma podla vas vyznam upgrade MX18 na MX19 ? Ma s tym niekto skusenost ?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 4.0 modelovacieho a renderovaciehho nástroja Blender. Veľké množstvo zmien bolo zapracované hlavne v renderovacom backende Cycles, Vylepšenia v rozhraní sa týkajú hlavne animácie. Minimálna verzia OpenGL pre toto vydanie je 4.3.
Zdroj: blender.org
Nová verzia linuxového jadra prináša lepšie zabezpečenie pre procesory Intel a širšiu podporu hardvéru.
Zdroj: 9to5Linux
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Myslím, že upgrade z 18 na 19 nie je možné, iba čistá inštalácia. A význam to má kvôli podpore.
A hardwerovo to ako je so zatazou stroja ?
MX chodí takmer na všetkom, skús si Livko a uvidíš.
Mas s tym skusenosti ako si to hodit na 19, tak aby povodne nastavenia systemu ostali zachovane ? Trochu vrtal v tom, vraj Aptik program ?
Ja mám /home na zvláštnej partícii, takže konfiguráky mi po novej inštalácii zostávavú. Aptik ti rieši toto ale ja sím skúsenosť nemám.
/home mat na inej particii je praktisch :-)
co je mat zmysel?
MX 16 je stale podporovana takze kludne sa da pouzivat.
Rozdiel medzi MX18 a 19 je v pouzitom debiane (18 pouziva 9, 19 ma 10)
Upgrade z 18 na 19:
zaloha cez luckybackup / timeshift popripade aj aptik pre apt programy ale to neodporucam kvoli veriam debianu
spustit install mx19, ponechat home a nasledne doinstalovat programy popripade obnovit data z luckybackup (nie system iba data )
Najlepsie riesenie - odzalohovat home, vyformatovat disk vytvorit nove particie a vytvorit uzivatela s rovnakym menom ako bol predtym, nainstalovat programy a skopirovat zalohu a profil home do noveho systemu.... robota na hodinku
A nastavenia systemu z 18 by bolo mozne preniest na 19 ? Ak ano, ako.
priamo sa odporuca
You could do a fresh installation of MX-19 but choose to preserve /home if you've a separate /home partition. If not, you should backup your config files and restore them manually after the fresh install of MX-19 completed. Please note that these config files don't have to compatible with the newer MX-19, though, but most of the time it's just works
Užívateľské nastavenie sa ukladajú v $HOME do súborov s bodkou na začiatku. Zobrazíš ich tak, že vo svojom obľúbenom správcovi súborov stlačíš Ctrl+H.
len problem je s kompatibilitou. z 5 upgradov mi presiel jeden. preto sa to neodporuca. ale moze mat stastie