Ahojte. Otváram vlákno, kde môžete dávať svoje postrehy. Za mňa toto:
- celé prostredie je v akejsi divnej mierke. Všetko je väčšie, ako by malo byť. Ako keby bola predvolene mierka viac ako 100%. Menu je tak neprehľadné, pri surfovaní na internete sú stránky inak zobrazené ako predtým...
- v Google Chrome čiastočne nefunguje synchronizácia. Neviem, prečo to všade inde funguje. Nevie si zapamätať napríklad záložky.
- koliesko na nastavenie hlasitosti v MATE funguje naopak. Znížením hlasitosti je všetko hlasnejšie a naopak.
- pri vyhodení niektorých písiem sa navrhuje mnoho úplne normálnych balíkov na odstránenie
len pridám... Google Chrome kompletne zabúda nastavenia, heslá a všetko. Chromium sa nedá nainštalovať cez snap (chybové hlášky) ani klasicky.
Divná mierka? Pravdepodobne si mal pred tým nastavené DPI 120 namiesto 96, ktoré ajtak nesúvisia s fyzickou hustotou obrazových bodov.
na tretí krát som rozchodil chromium. pozriem to DPI... len neviem celkom kde. v nastavení rozlíšenia je automaticky správne rozlíšenie. moju nvidia kartu okamžite spoznalo a mám nvidia ovládač. v Nvidia aplikácii som nič nenašiel. všetky anti aliasing a podobné dobroty sú na default hodnotách vypnuté.
v podstate keď dám v prehliadači mierku 90% tak to vyzerá OK. Pozerám však, že vo Firefoxe je to ok, takže je to asi vec chrome/chromium...
Automaticky správne DPI sa už vyše 10 rokov nepoužíva. Tých 96 a 120 DPI sú nezmyselné konštanty prebraté zo sveta Windows, a nesúvisia s hustotou obrazových bodov uvádzanou v Data Pixel per Inch.
Je to o ubuntu alebo ubuntu mate.
Ubuntu mate prestalo pouzivat compiz. Vyhodili notifikacie OSD notify minimalne pre pidgin a dali dajaku svoju notifikacnu ikonu ktora, no ...
Posledna pouzitelna distribucia presla na system, ako nas..t uzivatela.
:(
ubuntu mate. úpravy písma v chromium pomohli. teraz to vyzerá ok. nechápem, čo na tom robia...
ak myslíš, že je to mate... tak skúsim dať ďalšie prostredie a otestujem tam
Ja idem práve hodiť na kľúč Ubuntu Budgie, nech oprobujem Budgie desktop,,,
nahodil som xfce a tu vyzerá všetko predvolene bez problémov. vyzerá to tak, že MATE je nejako veľmi divne nastavené
To si si všimol až teraz tie konské fonty a z nich vychádzajúce slepecké tlačítka u Gnome ktorými maskovali nenápadný prechod na HiDPI? Veď to už pretláčajú už roky rokúce.
to som si doteraz nevšimol, nikdy som gnome3 nechápal. doteraz išli skôr iné veci, mate/cinnamon/xfce/trinity
Gnome má kvantá nastavení, takže hento by si prestavil lusknutím prstu. Akurát že tie nastavenia schováva pred užívateľom. Aby si napríklad neprestavil priečinok stiahnuté na niečo iné.
Takze Greenie bude mat XFCE? 😉
ďalšia nepochopiteľná vec... nedá sa vypnúť touchpad. predtým to bezproblémov išlo. taktiež vo win to bez problémov funguje...
Pod pojmom "vypnúť touchpad" myslíš zakázanie ovládača, vypnutie vstupného zariadeina cez xev, alebo prekliknutie v nastavení aby sa touchpad automaticky vypol keď píšeš?
mám notebook, kde sa dá touchpad vypnúť cez dvojklik na touchpade v rohu. zatiaľ to všade fungovalo bez problémov. v klikátkach sa mi podarilo zrušiť myš, ale touchpad nie, donno why. sťahujem do toho KDE a skúsim tam...
aha, v mate sa to dá vypnúť. v xfce to vôbec nešlo. skúšam rôzne prostredia. takže ide to, ale obklukou...
Niekde na to existuje klávesová skratka. U mňa je to Fn-F5.
áno. u mňa je to urobené takýmto netypickým spôsobom... a toto je prvý systém kde to nejde...
Ach, áno. Podobne to mali aj niektoré HP. Taká malá LEDka v ľavom hornom rohu, stačilo na ňu poklepať a touchpad sa vypol alebo zapol. Roky som to nepotreboval, viac mi vyhovovala tá automatika na pripojenom obrázku.
Ale ak chceš, tak si namapuj toto na nejakú klábosu:
nahodil som práva, spustil som... ale len mi to píše enabling... nič viac.
k biosu: nemám tam možnosť vypnúť touchpad. plán bol, že to tam jednoducho zakážem a ak by som myš nemal, tak tam klávesnicou zbehnem a povolím to.
Neslo - to znamena ze si v nastaveniach taku ponuku nenasiel alebo ze si to nastavil, tak to aj tak nerobilo.
Lebo u seba pozeram, a v nastaveniach to mam.
Všimol si si že Stanovi ide o vypínanie a zapínanie touchpadu poklepaním v hornom rohu touchpadu a nie v útrobách nastavení myšítiek a šmatladiel?
Nevsimol.
Správna reč, 👍
ide mi len o vypnutie. vypnúť a nechať vypnuté.
v KDE to vyzerá celkom fajn, bez frflania :)
lxqt - bez frflania, funguje pekne a rýchlo
daj blok - ako som testoval prostredia
možno bude, uvidíme. btw ma hnevá aj LXQT... nejde nastaviť touchpad. v KDE je to najkrajšie urobené, pekne prehľadné - zatiaľ čo v niektorých iných nie je skrátka nič...
To je vec vkusu. Touchpad je touchpad a ten ma sluzit na touchpadovanie, a nie ako tlacidlo sam sba vypnut. Majorite to nevadi.
Ani klavesnicu si nevies vypnut a nikomu to nevadi.
Zvláštny názor, ale v tom prípade by výrobcovia nedávali to svetielko na to miesto kam treba poklepkať.
A pokiaľ si nevieš vypnúť klávesnicu ani pomocou šetriča obrazovky, tak ten počítač prosím ťa vypni. A už to nezapínaj.
asi velmi na notebooku nepises, inak by si to nenapisal.
pri pisani musim mat touchpad vypnuty inak pri pisani textu vsetkymi 10timi si casto posunies kurzor na poziciu mysi
podľa mňa je celkom haluz písať text a následne zistím, že záver je pred úvodom :D
Podľa mňa sa už dávno ten touchpad sám vypína počas písania textu. A nie je to ani treba nastavovať.
Skús to, a pochopíš prečo je už dávno zbytočné klepkať na to svetieľko.
PS: Teda aspoň v Linuxe to takto rozumne funguje.
ale však to všetko chápem. používam myš, vôbec nepoužívam touchpad. v KDE sa to dá pekne vypnúť, ale napríklad v LXQT čo práve skúšam nie. ešte mi napadlo jednoducho vypnúť to v biose. to by sa mohlo dať :)
Myslel som si že si ten touchpad chcel dočasne vypnúť počas pozerania filmu, keď sa ti príde vyhrievať mačka na notabuk a zacláňať bobrazovku. Preto som ti dal ten skriptík, čo to prepínal. Zjavne si ho prehliadol.
Ak vôbec nepoužívaš myš, tak nechápem ako je možné že sa ti ten touchpad nedá v nastavení celkom vypnúť. To nastavenie je dostupné. Pozri si ten obrázok, ktorý som sem tiež dával. Zjavne si ho prehliadol.
PS: Ale takéto násilné vypínanie by som neodporúčal, Skôr by bolo rozumné si urobiť v predstihu vypnutie touchpadu ak je pripojená myš, a zapnutie ak je odpojená. Raz si tú myš zabudneš, a budeš v pr... Ale na toto ti už nebudem dávať udev pravidlo, znova by si to prehliadol a bola by to zbytočná námaha.
podľa prostredia. niekde sa dá všetko krásne nastaviť, napríklad v KDE. v LXQT napríklad nič také nie je. hodím pikčr...
Tak to máš blbé, keď je tvojím hlavným kritériom výberu distribúcie že či si vieš kliknutím vypnúť touchpad. Dúfam Že si vyberieš správne, a oslovíš s tým veľa nadšených ľudí.
Mimochodom, LXQt (s malým T) je veľmi mladé prostredie v ktorom veľa vecí stále chýba. A využíva knižnice Qt od The Qt Company (tiež s malým T), na ktoré by som ja nestavil budúcnosť. Zas majú nejaké finančné problémy.
tak samozrejme momentálne ide o akúsi turistiku, oťukávanie. skrátka som nečakal, že to, čo všade išlo bez problémov, niekde nejde :)
zaujímavé informácie, ďakujem. poriadne si všetko oťukám a budem múdrejší.
btw jedna vec ma štve viac. a zase ide o maličkosť, ktorá... sa zmenila. podľa mňa z hlúpeho dôvodu. no dobre, tých vecí je viac. ale dám to asi do samostatného vlákna
Ach áno. Tak to si potom v kľude pokukaj čo sa za tie roky zmenilo. Napríklad LXDE sa zamenilo za LXQt, Mir bol zahodený, a Ubuntu už bežne používa Wayland (bežím na ňom, aj s plnou akceleráciou), Unity bolo nahradené klasickým Gnome 3 a mnoho ďalšieho.
Dokonca je znova možné mať nainštalovaných viac prostredí naraz, a nespadne to. Akurát sa potom zle hľadá že v ktorých nastaveniach človek nastaví veci z konkrétne naštartovaného prostredia.
teraz mám práve opačnú skúsenosť. viac prostredí, ale v menu len tie správne veci. v lxqt tak nemám veci z xfce priamo v menu. dobre to odlíšili, za mňa spokojnosť.
tak ja som stýmto nikdy nemal negatívnu skúsenosť
ale to bolo naposledy v časoch ubuntu 12.04
takmer vždy som mal 2 prostredia, zväčša inštalované cez metabalík (napr. xubuntu-desktop), a nikdy som si nevšimol nejaký problém (asi som mal štastie)
mal som to kvoli renderovaniu v blenderi, kde mi často aj pár sto mega ramky navyše dostupnej pre blender stačilo aby render nepadol (totižto ak blender nevopchal cely model do ramky tak padal - aj to neviem či ešte platí)
teda 90% času som fungoval v gnome a keď bol projekt hotový som sa odhlásil a prihlásil do xfce a spustil render
ale praktickejšie riešenie bol upgrade ramky za pár eur
U teba má každé jedno prostredie vlastné menu, a nepoužíva sa to centrálne v /usr/share/applications?
Tak to by ma zaujímalo aké to má teda vedľajšie efekty. Hádam sa napríklad samé nepridávajú nové aplikácie do menu, lebo nevedia kam.
Zrejme si myslel "daj blog". Blok je niečo úplne iné.
prave ze on nemyslel...
Blok, teda poznámkový blok je súbor papierov spojených šitou alebo lepenou väzbou. Takýto poznámkový blok sa volá aj zápisník, a píšu sa doň zápisky. Zápisky sú synonymá ku Blogom.
Jazykové okienko: Teh ent.