Upgrade Dell Optiplex 780

Sekcia: Hardware a Drivery 02.06.2020 | 01:21
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, rozhodol som sa že kus vrazím do môjho starca Dellu Optiplex 780 ktorý som zdedil z práce a trochu mu zvýšim výkon. Mám v ňom 2*2 GB RAM a slabšiu grafiku (už ani neviem akú som vyfasoval s kompom). Grafiku mám predbežne vyhliadnutú GIGABYTE GeForce GT 1030 a pamäte 2 moduly Kingston 4 GB DDR3 1333 MHz Single Rank. A práve s tou pamäťou nie som si istý, či mi ju starý Dell vezme, nemáte s tým niekto skúsenosti? Chcem vraziť do kompu cca 150 Ečok a optimálne komponenty z Alzy (využívam Alza Drive), akú kombináciu by ste zvolili vy? Uvítam akékoľvek návrhy, na ssdčku mám momentálne Linux Mint a na druhé ssdčko pôjde Windows (kvôli WoT). Ďakujem za tipy,,,

    • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 06:00
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Píšu že DDR3 Synch DRAM Non-ECC Memory 1066MHz, tak by som to neriskoval.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 08:18
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Niekde som čítal že 1333ky by to malo vziať ale fakt som si neni istý. Pri najhoršom ich vrátim do 14 dní. Toľko je typov tých ramiek že sa v tom už strácam, na staršiu šunku zháňať veci je niekedy o držku,,,

        • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 08:46
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Ono by to teoreticky mohlo ísť, však uvidíš.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 07:17
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Čo sa týka pamätí tu má zoznam kompatibilných pamätí.

      • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 08:13
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        To nie je od toho modelu, tu je špecifikácia.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 09:11
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          a píšu tam aj že max 2GB na slot, takže tá 4GB 1333 je dosť otázna

          a otázne je aj ak ju zoberie či bude mať nejakú výhodu oproti 1066ke

          ale za pokus to stojí, vrátiť sa dá vždy (ak má čas si posielať tam a späť ramky tak prečo nie)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 09:05
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      nevidím nikde aký tam je procesor ale pri upgrade starého železa novou grafikou sa ti ľahko môže stať že ti výmena tej grafiky vôbec nepomôže lebo limitom bude procák

      otázka je ale čo tam máš teraz, lebo zo špecifikácie z stránky dellu tam môže byť od celeronu po core 2 quad

      toto som nedávno našiel na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=J8ja79SlA-g

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 09:13
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        teraz som si všimol ten obrázok

        tu píšu že grafika by mala byť fasa k tomu E8400

        https://www.gpucheck.com/gpu/nvidia-geforce-gt-1030/intel-core2-duo-e8400-3-00ghz/

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 09:46
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Vďaka za info, tak do tej Nvidie by som teda šiel, už je len otázka či trafím pamäte.

          • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 19:22
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ak by si tie pamäte netrafil, tak to máš možnosť vrátiť v rámci zákonom danej lehoty na vyskúšanie tovaru pri kúpe cez e-shop.

            Ale k téme. V programe dmidecode sa dá pozrieť koľko RAM reálne podporuje daná doska. Akurát som si neni istý, či to ukáže ak by tam bol nejaký blacklist na moduly. Je dsť možné že ti tá doska zoberie aj 8G DDR3 moduly, aj keď to v produktovj špecifikácii nepíšu. Kľudne sa na to pozri.

            A ak kúpiš rýchlejšiu RAMku, tak sa ti podtaktuje. A fungovať to bude.

            • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 20:15
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Jasne, viem že môžem tovar vrátiť, už som tak párkrát praktizoval a viem byť v Alze za 10 min, to je najmenej. Čo som čítal tak by mala doska podporovať 16 GB, takže 4ku by to malo vziať. Možno to bude boj na pár výmen a možno trafím na prvý krát, ale chcem tam hodiť aspoň 8ku nech kus odľahčím komp.

              Z výpisu dmidecode to naozaj vyzerá na max 4 GB moduly (príloha).

            • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 20:16
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Ups, teraz neviem či to bol výpis akú mám ramku alebo max. modul,,,

            • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 20:19
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Noo vyzerá to že som hodil výpis práve obsadenej pamäte, toto bude asi smerodajné,,,

              • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 20:26
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Na adekvátne informácie o RAM by mali stačiť sudo dmidecode -t 16 prípadne 17, trochu to záleží aj od HW, nie vždy sa všetko zobrazí.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 20:33
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Tak to vyzerá na max. 8 GB:

                  Handle 0x1000, DMI type 16, 15 bytes
                  Physical Memory Array
                  	Location: System Board Or Motherboard
                  	Use: System Memory
                  	Error Correction Type: None
                  	Maximum Capacity: 8 GB
                  	Error Information Handle: Not Provided
                  	Number Of Devices: 4
    • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 20:52
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Choď zo srandy do nejakého bazáru s tým kompom, že či nemajú DDR3 8G, tak dva kusy na vyskúšanie. Zober si k tomu aj memtest. Tá informácia Maximum Capacity nie je smerodajná, jedná sa len o správu.

      K tomu príkazu, dmidecode má aj parametre:

      sudo dmidecode --type MEMORY

      I keď minťáci boli skôr zaťažení na nejaký inxi ktorému som ja nikdy na chuť neprišiel.

      A s tými skrínšitmi textu si ma pobavil. To je nejaký spôsob ochrany pred gúgličmi? Na budúce by som tie skrínšity poprosil dať do wordového dokumentu ako je dobrým zvykom u BFU.

      • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 21:05
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Tie screeny sú deformácia z messengeru pri pomoci na diaľku, potom mi to cvaklo,,,

      • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 21:07
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Inak si coolový s tvojou terminológiou vtipkára, ty skrínšit,,,

        • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 21:30
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Na takéto snímky obrazovky mám svoj opodstatnený názor už niekoľko desaťročí. Najmä ak nesú informáciu ktorá sa tým pádom nedá katalogizovať bez prepisu, a samotná nosná informácia v textovej podobe zaberá niekoľko krát menej miesta.

          Je to ako keby si mobilom nafotil zálohové faktúry a poslal účtarke aby ich vyplatila cez internet banking a odoslala informácie na oddelenia o dodávkach tovaru pre koncových prijímateľov.

          Znudených powerpointov a wordových dokumentov s podobnými snímkami obrazovky som si užil ešte v časoch, keď MS Opice nekomprimovalo obrázky vložené do dokumentov. Človeku to vyžralo celú RAM, a čakal pol hodinu kým sa mu ukľudnil disk aby to mohol zavrieť, zmazať a zablokovať si emaily od takého odosielateľa.

          • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 02.06.2020 | 21:36
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Noo a veru pravdu máš, minule som sa pochytil s frajerkou že mi posiela info ktoré som potreboval spracovať ako screen z mobilu a nie v texte a ja urobím to isté, noo hovorím deformácia z messengera,,,

            • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 03.06.2020 | 11:28
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Existujú stránky zasvinené JS až do takej miery, že z nich v mobile neskopíruješ text. K nim patria napríklad aj (webové) Androidové appky. A skrínšit je jediná možnosť ako to info preposlať bez preklepu.

              Tiež ma to se... že sa k takýmto obrázkom ľudia vracajú. Už raz sa na to zabudlo pri práci s počítadlami, ale znova to začali pretláčať BFU.

              Vo výsledku to má zaujímavé efekty spôsobené závislosťou na mobile: Prepíš si IBAN a VS z obrázku do Internet Bankingu aby si zaplatil za tovar, i keď skrínšit z IB je OK ako predbežné potvrdenie o vykonaní platby. Pozri si zašumený obrázok ktorý oskrínšotovalo do jpegu minimálne 10 ľudí, a pomenilo mu okraje aj s rozlíšením keďže pinterest alebo iné spamové portály nedovoľujú uložiť obrázok. Pozri si fotku šéro šírej prírodnej krajinky (landscape) ktorú niekto urobil na výšku (portrait).

              Rekord v takomto návyku som zažil, keď vedľa mňa nejaký mladý chalan pozeral širokouhlý film aj s titulkami. Mobil mal na výšku, a nenapadlo ho otočiť to o 90°.

              PS: Se... ma to len do takej miery, že to mažem alebo nečítam. Text z toho dolovať nemienim.

    • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 19.06.2020 | 11:53
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Tak nakoniec som obohatil komp o ramky od itčkárov, už ma čaká len grafika. Takže vyriešené :-)

      • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 19.06.2020 | 13:58
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Gratulki.

        A koľko jej teda bolo, viac ako tvrdila doska že zvládne?

        • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 19.06.2020 | 14:48
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          2x 2 GB som doplnil o 2x 2 GB, chcel som vyskúšať 2x 4 GB ale neboli k mání,,,

          • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 19.06.2020 | 15:20
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Len ma zaujímalo či si napriek tvrdeniu MB (max 8G overal) neskúsil 4x8G či koľko slotov tam máš, alebo hocičo čo má vo finále nad 8G.

            • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 19.06.2020 | 15:42
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Noo plán bol taký, ale som vďačný aj za toto, za fľašu vína mi rozšírenie o 4 GB príde ako dobrý kauf,,,

              • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 19.06.2020 | 17:00
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Ak to je ako z The IT Crowd biele víno ktoré sa volá biele víno, to bol určite dobrý kauf :)

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 19.06.2020 | 17:03
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Skúšali ste to vypnúť a zapnúť?

                  • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 19.06.2020 | 17:04
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Jasan :-D

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 19.06.2020 | 17:03
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                A jéje ono je to aj na YT.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 19.06.2020 | 17:07
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  To je jeden z mála anglických seriálov, ktorého humor je geniálny. Najlepšia je druhá časť keď si kupuje Jen červené lodičky, super šetrič obrazovky a ultra ľahké číslo na záchranárov je popííííp :-)

                  • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 19.06.2020 | 17:12
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                    a ultra ľahké číslo na záchranárov je popííííp :-)

                    Njn to je jeba 0118 999 881 999 119 725 ... 3

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 19.06.2020 | 17:18
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Mám to na disku s CZ dabingom, tiež chuťovka, v EN je celá časť aj na Youtube :-)

                      • RE: Upgrade Dell Optiplex 780 19.06.2020 | 17:32
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        Jj z českým dabingom to mám v práci. Toto ma vždy štvalo u nás v TV kulové a v Čechách bežali, alebo bežia všetky kultové seriály.

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org