Dualboot a záloha

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.06.2020 | 19:58
Avatar Špagi mint cinnamon  Používateľ

Potrebujem k Linuxu nainštalovať Mrkvosoft, potrebujem účtovný program a na Linuxe sa mi ho nepodarilo rozbehať. Chcem vedieť, možno sa to tu už niekde aj popísalo ale nemám veľmi čas to hľadať, či sa dá napáliť Linux čo mám v kompe komplet aj so súbormi a programami, tak aby som potom vedel rovno nainštalovať na novo, bez toho, aby som musel na novo sťahovať z netu programy, ktoré už mám a súbory z externého HDD. Je to možné? Alebo musím všetko uložiť a potom si naspäť natiahnuť?

    • RE: Dualboot a záloha 22.06.2020 | 20:12
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Tak zálohu si treba robiť vždy aj keď zrovna nič nepreinštalovávaš.

      Spravidla po inštalácií Win stačí nanovo nainštalovať Grub a všetko zas valí. Tu livan napísal pekné vysvetlenie dualbootu.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Dualboot a záloha 22.06.2020 | 20:15
      Avatar Špagi mint cinnamon  Používateľ

      Idem skúsiť, či sa mi to podarí :-)) lebo ja na Linuxe fachčím ani nie pol roka.

      • RE: Dualboot a záloha 22.06.2020 | 20:17
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Inak keď som mal živnosť používal som účto čo chodí všade.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Dualboot a záloha 22.06.2020 | 20:24
          Avatar Špagi mint cinnamon  Používateľ

          Ale to české, či? Potom by som nemusel riešiť dualboot. Pozriem, skúsim. Vďaka

          • RE: Dualboot a záloha 22.06.2020 | 20:26
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Bolo Československé, ale to už je dávno, priznám sa že aká je situácia dnes neviem.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Dualboot a záloha 22.06.2020 | 20:31
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Tak niečo ešte rozbia aj pre Slovesnko.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Dualboot a záloha 23.06.2020 | 12:19
            Avatar redhawk75   Používateľ

            Cesi to robia, ale je tam plna podpora SK legislativy.

            Flexibee je v podstate Abra

            • RE: Dualboot a záloha 23.06.2020 | 13:30
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Ja si pamätám keď sa to ešte volalo WinStrom, neskôr WinStrom FlexiBee a riaditeľom tam bol linuxák Ferš :)

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Dualboot a záloha 23.06.2020 | 15:22
                Avatar redhawk75   Používateľ

                Tak nejako 

      • RE: Dualboot a záloha 22.06.2020 | 20:22
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ja by som najprv skusil pustit ten tvoj program cez WINE

        potom by som skusil ho spustit vo virtualke (napr cez virtualbox)

        potom by som rozmyslal o prechode na linuxove uczovnictvo

        az potom by som siel do dualbootu, dual boot je otravny

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Dualboot a záloha 22.06.2020 | 20:31
          Avatar Špagi mint cinnamon  Používateľ

          Skúšal som, aj som našiel tu niekde že to nemožné, a do dualbootu sa mi nechce tiež, na Linux som prešiel pretože Win 7 skončil a 10 mi nereže vôbec.Takže idem skúsiť to Linuxové účtovníctvo, uvidím ako mi to pôjde :-)), Možno sa zo mňa stane milionár :-))

          • RE: Dualboot a záloha 23.06.2020 | 07:55
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            určite skus linuxove ucto

            ale ak je nemozne to spustit cez wine tak virtualizacia je urcite mozna, a s virtualboxom aj uzivatelsky priateľská

            ale nativna aplikacia pre linux je vzdy naj riesenie, to bude najstabilnejsie

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Dualboot a záloha 22.06.2020 | 20:58
      Avatar samalama   Návštevník

      ved si tie shitdowsi virtualizuj...

      • RE: Dualboot a záloha 26.06.2020 | 21:09
        Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

        heh, si ma predbehol

    • RE: Dualboot a záloha 26.06.2020 | 21:08
      Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

      Prečo tak zložito, pan kolega ? Keď už sme postavený pred nevyhnutnú potrebu spustiť nejaky program na Windowze, nebolo by jednoduchšie to spustiť vo virtualke ? https://www.virtualbox.org/ je zadarmo (a existujú aj ďalšie možnosťi), nainštalovať OS tam netrvá dlho. Neni potom potrebne mať dualboot a pasovať sa z grubom, a mat bordel na disku atď. Plus ľahká záloha.

    • RE: Dualboot a záloha 26.06.2020 | 21:50
      Avatar Špagi mint cinnamon  Používateľ

      Tak, tri dni som sa trápil, aj virtualbox aj wine aj tak nič, a dnes som na nete našiel účtovný systém KAMAR, nainštaloval, cez wine a zatiaľ fachčí, takže ak niekto chce účtovať na LINUXe, tak odporúčam, síce zatiaľ iba testujem, ale vyzerá to sľubne. Ďakujem zúčastneným za ochotu a podporu a rady. Ešte predsa len sa chcem opýtať, či treba do windowsu na virtualboxe aj antivírus? Asi radšej hej, alebo?

      • RE: Dualboot a záloha 27.06.2020 | 12:37
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        pouzivam aj fyzicky windows stroj aj virtualky s w10 a uz roky som žiadny antivírus nepoužil

        virtualky nemajú prístup na net a ten fyzický stroj zatial nemal problem (ale tak ja sa spravam zodpovedne a neklikam na barsco ani neinstalujem náhodne exe subory ani cracknute programy) a stroj pouzivam cisto na pracu (kancelarsku)

        btw by ma zaujímalo aký si mohol mať problém so spustením toho sw vo virtualizovanom windowse

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Dualboot a záloha 27.06.2020 | 20:14
          Avatar Špagi mint cinnamon  Používateľ

          Akože nie, veď si sťahuje aktualizácie, aj ikonka je, že je k sieti pripojený, neinštalujem tiež čokoľvek, ale predsa. A Alfa mi najprv, písala problém s net.framework, tak som aktualizoval, a aj tak nič iba vyhodilo spúšťaciu obrazovku a zhaslo a Pohoda ani inštalovať nešla. Ale ten Kamar vyzerá byť v pohode, zatiaľ ide.

          • RE: Dualboot a záloha 27.06.2020 | 21:34
            Avatar peters   Návštevník

            Dá sa použiť aj Profit, pozri Tu

          • RE: Dualboot a záloha 28.06.2020 | 14:18
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            no ked to tej virtualke dovolis tak samozrejne ze ma pristup na net, ja som len vravel ze moje nemaju preto antivirus neriesim

            ja virtualku pouzivam kvoli MS Office a sw k meracu krvneho tlaku, tam si vystacim aj s offline w10 bez aktualizacii

            teraz uvazujem ze vyskusam vo virtuale spustit GeForce Now (to uz budem potrebovat net) kvoli par hram

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment