Zaujímalo by ma či niekto používa LXD a spôsob ako ho používa, či už lokálne alebo v produkcii. Prípadne ako náhradu za docker alebo náhradu za KVM?
LXD - kontajnery
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Zaujímalo by ma či niekto používa LXD a spôsob ako ho používa, či už lokálne alebo v produkcii. Prípadne ako náhradu za docker alebo náhradu za KVM?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
...
CoreOS bol prvý, ktorý demonštroval, ako dokážu Docker a kontajnerizácia prepracovať Linux. Teraz sa Canonical dostáva do hry, aj keď z iného smeru.
Nový projekt spoločnosti Canonical, LXD alebo Linux Container Demon, umožňuje používateľom pracovať s kontajnermi Docker na nasadení funkčného ekvivalentu plne rozvinutých izolovaných Linuxov VM, nielen samostatných aplikácií na kontajneri.
Vo videu produktový manažér spoločnosti Canonical Dustin Kirkland opísal LXD ako systém na spúšťanie „kontajnerov na celý systém s výkonom, aký by ste očakávali od holého kovu, ale so skúsenosťami, ktoré očakávate od virtuálneho stroja“.
LXD používa kontajnery na virtualizáciu chovania celého systému a beží čo najbližšie k kovu. Užívatelia tak môžu uviesť na trh nové stroje za menej ako sekundu a mať pre tieto stroje LXD bezprecedentný stupeň hustoty - rádovo stovky virtualizovaných strojov na fyzického hostiteľa.
V e-maile spoločnosť Kirkland poznamenala, že projekt vznikol z niekoľkých iniciatív: práca spoločnosti Canonical s OpenStack, úsilie spoločnosti predkladať zmeny smerujúce proti smeru pre LXC (technológia založená na doku Docker) a potreby jej zákazníkov. Spoločnosť „našla značný záujem zákazníkov a trhu o prevádzkovanie v podstate všeobecných plných prostredí operačných systémov v kontajneroch, “ vysvetlil Kirkland, „v záujme väčšej bezpečnosti, zvýšeného výkonu, vyššej hustoty a rozsiahlej prenosnosti.“
Rovnako ako mnoho projektov zameraných na kontajnery v súčasnosti (vrátane Dockera), aj LXD je napísaná v jazyku Go a poskytuje svojim funkciám rozhranie CLI aj RESTful API. Zahŕňa tiež rozšírenia, ktoré umožňujú kontajnerom bezpečný prístup k úložisku a sieťovým sieťam, s bezpečnostnými funkciami používajúcimi rovnaké technológie ako Linuxové kontajnery: cgroups, užívateľské menné priestory a (ak pre to existuje podpora dodávateľa) hardvérová kontajnerizácia.
Okrem vysokej hustoty systémov a vysokorýchlostného výkonu na hostiteľskom hardvéri, LXD obsahuje aj vysokorýchlostnú živú migráciu. Táto funkcia, ktorá umožňuje pohyb obsahu aktívnych kontajnerov medzi fyzickými hostiteľmi, bola vytvorená pomocou inej funkcie, pre ktorú spoločnosť Canonical odoslala prácu proti smeru toku: CRIU (Checkpoint Restart). Kirkland opísal ukážky pre túto funkciu: „Hrávali sme Doom v jednom kontajneri a živo sme ich migrovali tam a späť medzi dvoma rôznymi hostiteľmi s kontinuitou.“
Hardvérová asistencia pri kontajnerizácii môže zvýšiť obočie najviac. V snahe urobiť z LXD skutočného hypervisora spoločnosť Canonical tvrdí, že „spolupracuje so silikónovými spoločnosťami na zabezpečení hardvérovej asistencie a izolácie pre tieto kontajnery, rovnako ako dnešné virtuálne počítače“.
Veľkou nevýhodou je, že LXD je prísne riešením Linux-on-Linux a v súčasnosti využíva funkcie dostupné iba pre Linux. Na otázku, či je v budúcnosti možné port Windows, vzhľadom na nedávne slovo, že spoločnosť Microsoft plánuje v určitej podobe pridať podporu kontajnerizácie do systému Windows, Kirkland neposkytol priamu odpoveď: „Kvôli povahe kontajnerov, “ napísal „LXD môže byť v Linuxe skutočne iba Linux. To je naše zameranie. Na LXD môžu bežať aj iné verzie používateľského priestoru Linuxu (tj nie Ubuntu). V zásade však bude potrebné Linux.“ Populárne Príspevky Bola spoločnosť SourceForge nespravodlivo posúdená? Otvorený zdroj Bola spoločnosť SourceForge nespravodlivo posúdená?
SourceForge získala v poslednej dobe veľa kritiky, ale bola väčšina z toho nespravodlivá? Plus: Do Debianu bude pridané desktopové prostredie MATE a prehliadka snímok obrazovky Angel Angel. https://slo.small-business-tracker.com/docker-container-vm-canonicals-lxd-splits-difference-998520
Ahoj, ja puzivam lxc v produkcii ;). Neda sa prorovnavat docker, kvm a lxc, kazdy projekt, je na nieco urceny. Nakolko som musel preklopit zo solarisu zones, tak najvhodnejsia volba bola lxc/zfs ;). Ak chces nieco vediet tak sa pytaj ;)
Moznosti lxc a lxd su dnes dost rozdielne
Ahojte, asi som sa zle vyjardil.
Ja viem co je LXD, vyuzivam ho aj v produkcii spolu so ZFS, ako aj lokalne na notebooku kde pouzivam BTRFS. Okrem toho vyvijam web rozhranie pre spravu LXD kontajnerov - LXDManager.com / github/lxdmanager-vue-dashboard.
Aj preto ma zaujimal sposob vyuzitia LXD a pripadne ake nove funkcie by mohol projekt LXDManager este zahrnat.
Keď to chceš spropagovať, tak si to človek musí vyskúšať kliknutím na tlačítko bez registrácie. Inak sa 99,99% ľudí otočí na päte a ide preč. Nedávno som o tejto problematike videl peknú prednášku.
Alebo ked to fakt potrebuje pre nieco vyskusat (vybrat technologiu pre nejake nasadenie).
Jasne, rozumiem vam.
Je tam pridane demo s aktualnou verziou a demo pristupmi vid. https://demo.lxdmanager.com
V IT je obvyklejšie slovo "Invalid", alebo "Incorrect".
Proste to nefunguje :-)
"unvalid" nie je slovom anglického jazyka(merriam-webster ani oxford ho nepoznajú) (možno max nejaký slang) respektíve je to nesprávny tvar (nesprávna predpona)
opakom slova valid je invalid
Zrejme to zmutoval od anglickeho slova unvalidated
Sorry, chybal restart nginx po update. Uz to pojde prihlasit ;)
No máš to moc pekné. Osobne o LXD viem toľko, že také niečo existuje, mám trochu skúsenosti s Dockerom. Proste, že si napíšeš docker file a potom nejakú aplikáciu spúšťaš v tom kontajnery.
Tu ak som to dobre pochopil, sa spúšťa celá virtuálne mašina, napr. keby som si chcel spraviť VPN.
Tú webovú konzolu máš asi vypnutú schválne aby ti tam niekto nerobil bordel, či?
Kľudne sa tu regni a napíš o tom propagačný blog. Fakt si viem predstaviť to využiť. Ešte záleží, aké budeš mať do budúcna náklady, aby si tam mohol pribaliť aj nejaký zisk.
Je to trochu iné ako docker. Predstav si to ako rýchle a jednoduché virtuálne servery - nepotrebuješ emulovať HW ale zdieľaš kernel s hostom. Takého VPS sa ti zapne za 1-2 sekundy, reštart trvá pár sekúnd, obnova zálohy zo snapshotu tiež do pár sekúnd.
Napr. na serveri kde si mal max 10x KVM a nestačili HW zdroje tak môžeš mať 50x LXD kontajnerov ktoré zdieľajú CPU a RAM.
Webová konzola je vypnutá aby tam niekto nerobil bordel, prípadne ju môžem zapnuť na ukážku ale bez interakcie.
Skúsim to zhrnúť do nejakého článku, možno aj sériu článkov o LXD len to chce nájsť si čas :)
Náklady sú momentálne zanedbateľné, stačí VPS v ktorom beží web a pár kontajnerov na ukážku.
Veľký zisk neočakávam ale nejaké náklady by mohol pokryť zisk z platených funkcií (napr. modul na platobnú bránu) a tiež nasadenie ako SAAS na vlastnom cloude s aktívnou platenou podporou.
Napr. na serveri kde si mal max 10x KVM a nestačili HW zdroje tak môžeš mať 50x LXD kontajnerov ktoré zdieľajú CPU a RAM.
a pocul si uz niekedy o balooningu/overcommittingu...? asi nie, inac by si nepisal take somariny...
Počul som. Samozrejme že všetko závisi od podmienok pri ktorých to porovnávaš.
Avšak pozri si tento článok (aj keď to je podľa mňa už trochu extrémne porovnanie) https://ubuntu.com/blog/lxd-crushes-kvm-in-density-and-speed
Keby si o tom napísal bfu-friendly formou bolo by to zaujímavé
mna by to tiez zaujimalo, vzdy o tom vidim zmienku (najma docker) ale nemam tusenia ako to funguje a ako to vyuzit
pripadne aj nejaky blbuvzdorny navod ako to nasadit by ma urcite zaujal
"reklama" na vlastny produkt...? velmi doverihodne...
btw som si len tak zo srandy skusil a na xen-e (netbsd dom0) s 8gb ram, resp. 7gb pre virtualy, som pustil 182 guestov (netbsd) (dalej mi hadzalo sysctl chybu a nechcelo sa mi s tym babrat). takze tak...
Super že sa snažíš urobiť si porovnanie sám. Avšak nič si neporovnal iba si dokázal že spustíš "182 guestov (netbsd)" na svojom HW, pričom linuxové kontajnery bežia na linuxovom jadre (netbsd môze mať iné systemové nároky). Teda v porovnaní s linuxovými kontajnermi to nemá výpovednú hodnotu.
Ak chceš robiť porovnanie tak v prvom rade ho urob a porovnaj aspoň 2 veci. Napr. spusti si XEN/KVM inštancie a potom kontajnery na rovnakom stroji a za rovnakých podmienok (rovnaká linuxová distribúcia, rovnaké cpu/ram limity - alebo bez limitov atd.). Takže tak...
lxd, docker poznam ale nepouzivam.
Nevidim v tom zmysel je to uzko spate s Canonicalom / buntu a ktovie co s tym planuju.
ked tak OpenVZ alebo KVM
kvm potrebuje procesor s podporou virtualizacie a "nepodporuje" paravirtualizaciu...
viem.
pokial potrebujem paravirtualizaciu tak xen (ale doma sa s tym uz nehravam)