Co je podla vas lepšia možnosť? 128gb nvme ssd(windows) + 1tb sata ssd(manjaro) alebo 512gb nvme ssd(windows a manjaro) + 1tb hdd?
Riešenie pamäte
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Co je podla vas lepšia možnosť? 128gb nvme ssd(windows) + 1tb sata ssd(manjaro) alebo 512gb nvme ssd(windows a manjaro) + 1tb hdd?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Tak to si snáď dokážeš rozhodnúť aj sám. Ja osobne by som volil druhú možnosť, pretože 128 GB je absolútne minimum pre windows a HDD je na dáta spoľahlivejšie. Iba si daj pozor, aby ten HDD nebol SMR (disk so šindelovým zápisom). Aj keď existujú názory, že na dáta SMR až tak nevadí. Ja osobne by som SMR nechcel tak či tak.
1tb smr urcite nebude, lebo nie je dovod...
Tak na to sa dnes už nedá spoľahnúť. viď tu
tak to uz je v <> totalne vsetko...
normalne sracka cely svet pomaly...
A čo je ešte viacej v prd..i je to, že nie každý výrobca sa s tým otvorene prizná a o tom, že disk je SMR sa ani nedočítaš. A tak v dobrej viere SMR kúpiš ani nevieš ako. To aby sa človek stal znalcom cez disky.
2x 1tb nvme a raid1, samozrejme bez shitdowsov...
ale nechapem, naco si ludia kupuju ferrari do mesta... ale kedze sa ti ludia pytaju na pamat a pritom riesia disky, tak uz mi to je jasne...
druha varianta
z toho čo si vybral pre mňa určite druhá možnosť
ale ja som skor zastanca 2xSSD do kompu (kludne mensie 2x128GB len na systémy) a raid viacerých HDD do NASu
a ci SATA alebo nvme, je podla mna pre domace pouzitie uplne jedno - tam okrem sekvenčných rýchlostí až taký rozdiel nie je (ak porovnáme rovnaké cenové kategórie)
Mne sa osvedčila pri dvoch OS v počítači kombinácia dvoch SSD na systém a tretieho HDD s dátami. Podľa mňa najčistejšie riešenie,,,
Pod toto sa podpíšem len potom narážam na nedostatok sata portov pri mATX doskách :D
Hlavne keď každý OS má vlastný zavádzač a nestane sa že pri poškodení jedného z viacerých OS sa nenabootuje.
suhlasim.
Mam rovnaky problem 2x disk a na doske len 2 SATA konektory
však preto sa snažím mať všetky dáta na serveri/nase, najme pri desktope to je uplne ideálne (lebo nemá prečo byť offline)
a ešte existujú PCIe to sata adaptery a stoja pár eur (prípadne pcie to m.2 nvme)
mna to obmedzenie viac trápilo pri notebookoch (kde aj po vymenení DVD mechaniky za disk nemá človek kam vopchať tretí disk)
ale dnes už aj NTB naju m.2 sloty na ssd a občas aj viac ks
a ako núdzové riešenie na dáta poslúži aj externý disk
pri treťom disku (HDD) s dátami pre windows aj linux mám jediný problém - nutnosť použitia NTFS
preto ten nas kde je to dostupne všetkým OS vrátane mobilov a telky atď.
Noo to je pravda, tiež mám kvôli tomu NTFS disk s dátami.
nechutne... no, ale hlavne, ze mate tie linuxi...
Bohužiaľ sa k tebe musím prikloniť :)
To je práca snov čo sa neodmieta a ja som odmietol. Mal som slušnú prácu a nikto neveril, že odídem a odišiel som.
Njn, život je otázka priorít.
Nesklamal si,,,
Na fyzický HW dej jen GNU/Linux, všechny disky spravuj přes LVM, ať v nich můžeš vytvářet oddíly dle potřeby. Pokud musíš provozovat nějaký proprietární OS (Windows, OS/2, BeOS, MacOS…) tak ho spusť ve virtuálce pomocí KVM/Qemu.