Nainštaloval som si Linux mint 20, nastavil som zálohu, firewall, aktualizácie, ovládače a teraz neviem čo mám ďalej robiť. Našiel som skripty na automatické nastavenie linuxu http://www.nebojtesalinuxu.sk/navody/uvodne-nastavenia-1/ ale neviem či budú fungovať. Poradíte mi nejaké zdroje informácií pre začiatočníkov?
Prvé kroky po inštalácii
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Ak ti môžem poradiť, žiadne scripty na automatickú konfiguráciu nepoužívaj, najmä pokiaľ nerozumieš tomu, čo a ako robia. Distribúcie sa časom menia a veci, ktoré pred rokom fungovali zrazu nefungujú. Najmä v poslednom období, kedy prechádzali distribúcie na systemd, kedy sa zrazu veľa vecí robí ináč. Takže, ak si ubuntu nainštaloval, teraz už len spokojene používaj a sžívaj sa s ním. Na nejaké úpravy prejdi neskôr, keď sa v tom linuxe troška viacej zorientuješ.
Zdroje informácií pre začiatočníkov sú hlavne komunitné stránky daných distribúcií, napr. tu. Mimochodom táto posledná verzia linux mintu trpí troška muškami a niektoré veci tam celkom dobre nefungujú. Možno by bolo dobré začať veriou 19.3, ktorá je viacej otestovaná. Obecne platí, že LMX.0 (napr. LM20.0) sú problémové a je lepšie počkať na verziu alepoň LMX.1 (LM20.1), najlepšie je však používať verzie LMX.3 (LM19.3), ktoré sú najviacej odladené.
Ahoj a vitaj na fóre.
Ako radil Livan, na tie sa kľudne vykašli. LM je distro out-of-box pre bfu, t.j. je chodivé bez nejakých zásahov. Ak ti bude LM 20 nejako blbnúť, prejdi na verziu 19.3, ktorá je dobre odladená a stále podporovaná. Na tejto stránke takisto nájdeš kopu zaujímavých článkov o Linuxe.
automaticke pokakanie instalacie.
ziadne automaticke scripty.
Pokial nieco funguje a neviem co robim tak to nepouzivam
http://www.nebojtesalinuxu.sk/navody/uvodne-nastavenia-1/
pici to je demencia toto - python skript, v ktorom nie je jediny python prikaz, vsetko vola len systemove prikazy. to bude taky programator asi jak debilian-. ruky odtrhnut takym magorom. a potom sa ludia stazuju, ze im to nefunguje. ziadna kontrola, nic. len tam jebe prikazy...
tak nech to kurva zrusi. popise tam chujoviny a potom necha tak...
On je najhorsie, ked ti pomaha clovek, co ma zakladne znalosti a hraje sa na ... vid. tibbbi ten link. Moj nazor
Tak som narýchlo prešiel ten skript a vôbec ho nepotrebuješ, skoro celý je o pridávaní repozitárov a programov plus nejakých rozlíšení, ktoré možno ani nevyužiješ. Napríklad Gwenview pridávať do Linux Mint mi príde kus z cesty, prípadne gnome-games, myslím že aj bez toho sa dá fungovať. Prvý krok si už urobil, nahodil si distribúciu ktorú si si vybral. Postupne zistíš, ktoré programy potrebuješ. Ako prvý krok po inštalácii by som upravil nastavenia správy napájania, aktualizoval systém a následne doinštaloval chýbajúce programy,,,
A že nie som sebec, moje poznámky k LM pre inšpiráciu:
To je od Teba pekné, že si poskytol svoje poznámky ale je ti jasné, že začiatočníkovi je to platné asi ako mrtvole zimný kabát. Bez bližších vysvetliviek mu to bude na nič.
Naschvál som to kopírol, aby videl že podobne môže vyzerať skript vo vnútri a stiadiaľto aspoň vie zistiť pri gúglení, aký soft by sa inštaloval,,,
čo z tohto čo si napísal by si určite odporučil do Greenie?
Desktop?
samozrejme
Myslím Kde, Gnome, Xfce, že aký desktop.
Ahoj, mna by zaujimalo, preco raz pouzivas apt, potom apt-get, potom zase dpkg, potom gdebi? Este ti tu chyba aptitude a mas celu zbierku, mozno si zberatel :))).
A vieš že som si to nevšimol lebo obmieňam staré poznámky? Noo v minulosti fungoval pri inštalácii len apt-get, neskôr apt a gdebi používam na inštaláciu balíkov, ktoré nemajú repozitáre lebo rieši závislosti,,,
Ide o výsledok, toto sú detaily,,,
Dobrým všeobecným zdrojom informáií o linuxe je Linux dokumentační projekt, dá sa stiahnuť tu. Je tam viacero verzií vydania v pdf.