Problém s bootovaním

Sekcia: Hardware a Drivery 13.08.2020 | 08:46
Avatar TcK111   Návštevník

Zdarec borci. Riešim chulostivý problém. Updatoval som PC mal som 18 LTS ubuntu grafika mi ostala stará tu som mal dobru... ZOSTAVA: i7 32GB DDR4 RX 560 4GB

Pri inštalácii ubuntu som okrem safe ghraphics nespostil nič iné. Tak som cez safe graphics nainštaloval ubuntu... Pri spustení mi zčernal monitor a nič... počul som zvuky ale obraz nikde. Riešil som to dalej dostal som sa do GNOME a pridal som "nomodeset"... áno pomohlo to PC naštartoval... nainštaloval som všetky aktualizácie + origo driver pre tu grafiku na ubuntu 20 04 lts a teraz pri štarte mi monitor surovo vypne... Mám sa vysrať na 20 a ísť na 18? lebo toto pekne dokur****

    • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 09:14
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Skúšal si to na Ubuntu 20.04.1 alebo na Ubuntu 20.04? Ak na staršej, vyskúšaj najskôr tú novšiu, tá bola vydaná práve pre rôzne problémy tej staršej verzie. Pokiaľ nepomôže, vrátil by som sa na tú 18.04.4 LTS.

    • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 09:16
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ahoj, Ubuntu nedávno vydalo verziu 20.04.1 kde by mali byť nejaké bugy fixnuté. Ak to chodiť nebude kľudne choď do 18.04.4., tá je už solídne odladená a podporovaná do roku 2023. Pozerám, že Livan ma predbehol :)

    • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 10:11
      Avatar TcK111   Návštevník

      Áno mám najnovší Ubuntu 20.04.1 LTS včera som ju stahoval s ubuntu.cz a skúšal som aj s ubuntu.com.... nejde to problem je niekde s grafikou a neviem kde

    • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 10:40
      Avatar TcK111   Návštevník

      Ok tahám 18.04.4 LTS som zvedavý či pojde.... lebo už som zúfalí :D Ozaj chalani včera som sa zaregistroval a @ mi nedošiel.... dal som správny ... keby dačo

      • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 10:48
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Nezúfaj, niečo len rozchodíš. Nemusíš hneď inštalovať, najprv si to pusti v Live.

      • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 14:43
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Ohľadne toho emailu, nespadol ti do spamu?

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 10:52
      Avatar TcK111   Návštevník

      Tak 18 mi išla tak dúfam ze pôjde.... Live na 20 pustím len na safe graphics inač nič... čierny obraz a enter

    • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 11:09
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Čo tam máš za grafiku?

      Ja každému odporúčam MX Linux, je to poctivý Linux bez HYPE ktoré čo nám pretláča praktiky z MS Windows do Linux enviroment. Mno a snažia sa o čo najväčšiu podporu všetkého HW.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 12:56
        Avatar TcK111   Návštevník

        grafiku mam RX 560 4GB radeon .... Tak potrebujem si tam znova nahodiť lutris aj taze najlepšie pre mna bude ubuntu...

        • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 14:16
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Čo máš v grube pre grafiku?

          • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 14:22
            Avatar TcK111   Návštevník

            Take sa ma nepytaj netusim

            • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 14:31
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              Dobre večer keď budem pri svojom kompe ti pošlem čo mám ja mám grafiku rovnakej architektúry len výkonnejšiu.

              Vieš si pozrieť čo si si inštaloval aké ovládače?

              • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 14:38
                Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                Mal by si tam mať tieto balíčky

                firmware-linux-nonfree libgl1-mesa-dri libglx-mesa0 mesa-vulkan-drivers xserver-xorg-video-all

                a ak chceš aj 32 bit aplikácie tak aj

                libglx-mesa0:i386 mesa-vulkan-drivers:i386 libgl1-mesa-dri:i386

        • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 14:21
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Mala by to fungovať OK s open source (defaultným) ovládačom a okrem jedného človeka si nikto nesťažuje.

          Skúsil by som po inštalácií vyhodiť "nomodeset".

          Alebo stiahnuť ovládač zo stránok AMD.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 14:25
            Avatar TcK111   Návštevník

            Ved presne to som urobil a nejde to.... nejde a podzub kozy nejde... u6 dlho pouzivam linux niesom do toho az tak vymlety ale nejde to.... dnes dam 18 ak to pojde serem na to... ci mam 18 alebo 20 je mi to jedno... ak nie skusim inu distribuciu na inom karnely

            • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 14:39
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Ešte sa predtým pozri, či ti tam neostali nejaké iné voľby okrem nomodeset z pokusov, keď si sa s tým trápil.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 14:29
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Mala by to je teória ale aj ja som sa natrápil s RX 580 oproti NV ovládačom je to pôrod.

            Ovládače zo stránky AMD neodporúčam mne to zobralo pol desktopu pri ich odinštalovaní keď som skončil s čiernou obrazovkou a aj tak ich základom sú Opensource ovládače

            • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 14:41
              Avatar TcK111   Návštevník

              Tak ja instalujem tie.... nebudem este hladat neofficialne... alebo odporuc niejaku distribuciu potrebujem hlavne lutris a wine

              • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 15:19
                Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                Začal si priamo s ovládačmi zo stránok AMD?

                Ak áno osobne by som išiel na čistú inštaláciu a najskôr začal s OSS ovládačmi čo som ti dal vyššie to je základ. Ovládače od AMD sa dávajú až vtedy keď ti nestačí výkon OSS a pre určité programy ale čo nieje tvôj prípad (Lutris, wine)

                Distribúcia je od preferenciách ak ti vyhovuje Ubuntu ostaň na ňom máme už staršie GPU tak novšie jadrá nám už veľmi nepomôžu.

                • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 15:42
                  Avatar TcK111   Návštevník

                  ahoj akurat som skusil 18 instalovat a znova som bez monitora..... tak ku**a co sa mu nepaci? ja uz nechapem....

                • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 15:51
                  Avatar TcK111   Návštevník

                  posprtal som v biose legaci uefi a uz mi nejde ani zapnut :D no tak ja som v pic....

    • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 15:58
      Avatar Tck111   Návštevník

      vybral som baterku z biosu a normalne vsetko ide jebne ma :D

      • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 16:39
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Takže všetko funguje?

        • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 17:35
          Avatar TcK111   Návštevník

          ano najprv som prepinal legacy a uefi uz mi vobec nesiel monitor tak som vybral 220 a baterku z dosky a vulala 20 naskocila rovno co vcera nesla

          • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 17:51
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            To sme radi, tiež mi bolo divné, že je na internete o tom ticho.

            Vyššie som sa ťa pýtal, či ti naspadol registračný email do spamu. Už sa to rieši aj na GitHube :)

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 18:01
              Avatar TcK   Používateľ

              spravne spam :D dakujem

              Tešilo ma. Zbohom
              • RE: Problém s bootovaním 13.08.2020 | 18:28
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Výborne :)

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org