samododrbanie Ubuntu pomoc

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.10.2020 | 19:39
Avatar RadoKE   Návštevník

Ako kazdy rok, zas raz po ostatnej aktualizacii a restarte sa ubuntu 16.04lts na mojom pocitaci domrdalo. Normalne mi nabehne prihlasovacie okno aj s wallpaperom v nastavenom rozliseni, zadam heslo, nabehne bocna lista a konec. Mysoukazovatel normalne beha po obrazovke ale klikanie na cokolvek je bez odozvy, detto klavesove skratky napr. na otvorenie terminalu, nic. Akoby sa sekla grafika, ale kurzor mysi zobrazuje normalne, pomoze iba tvrdy reset. Ked startujem v advanced a recovery mode a v nom odkliknem resume, nastartuje to v takom divnom rozliseni a cele spomalene tak system nabehne, aj spustim co potrebujem. Este jeden postreh, ak startujem normalne a prihlasim sa ako host tak rovnaky problem. Tiez to v prihlasovacom okne do momentu zadania hesla viem normalne cez hornu listu odhlasit, restartovat,vypnut. Pomozte prosim.

    • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 20.10.2020 | 20:25
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Alebo ako sa vrátiť na MS Windows, keď chceš niečo iné. Je tu len jedna cesta, skús poctivé distro, čo nebude fungovať len dnes, ale aj zajtra.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 20.10.2020 | 21:18
      Avatar RadoKE   Návštevník

      Uz sme tu ine distro par krat riesili a nema vyznam mlatit prazdnu slamu, na mojom pc z doby fosilnej ine distro nerozbeham. S Ubuntu som relativne spokojny, vadia mi iba tieto vyrocne pady bo som lama ktora si nezapamata jak to obnovit. No a s windows chod niekam, mam w10 v praci a tie polhodinove updaty ma seru tak ze by som ho najradsej yebol von oknom. Domov mi win nesmie.

      • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 20.10.2020 | 22:03
        Avatar redhawk75   Používateľ

        skus ubuntu mate.

        alebo nieco normalne na stary pc (mx linux, antix, artrix, debian, devuan)

        tie idu na 800MHz celeron M

        popripade devuan z xfce slape na 633MHz Celerone (PIII)

        • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 20.10.2020 | 22:50
          Avatar radoKE   Návštevník

          aj mx aj antix som sa pokusal vyskusat, bohuzial obe tie distra zatuhli pocas instalacie. Mate live sa mi podarilo rozbehnut z dvd (doska mi nepodporuje boot z usb) ale dost dobre neviem ci by to bol az tak velky rozdiel oproti 16.04lts bo podla nazvu mam podozrenie ze je to stale ubuntu a ze sa bude mrdat podobne ako 16.04.

          • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 21.10.2020 | 08:56
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            určite bude, meniť klasické ubuntu za ubuntu mate podľa mňa nemá zmysel

            ja by som sa po prihlásení prepol do konzoly (alt + F2) a pozrel si výpis dmesg, pozrel systemd journal, skusil spustit aktualizáciu, preinstalovat ovladace na grafiku, pripadne spustil startx a sledoval čo bude vypisovat

            pripadne pri boote sa da zvolit ukecaný mód (verbose) kde budeš videť čo všetko sa deje (zväčša býva červeným označené kde je chyba)

            bez toho aby si identifikoval čo sa pokazilo ti nikto nepomôže inak ako radou na reinštaláciu distra (čo je úplná blbosť, to je ako nefunguje ti rádio v aute, kúp si nové auto)

            uvazoval by som o prechode na starsie jadro ešte, pozrel by som co sa aktualizovalo (ktoré balíky)

            to len tak strielam, bez skúšania sa nikam nedostaneš

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 21.10.2020 | 10:43
              Avatar radoke   Návštevník

              dik za nasmerovanie, budem skusat.

              • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 21.10.2020 | 11:20
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Vyskúšal by som ešte menej známe Emmabuntüs postavené na Debiane, mne fachčí na jednom staršom kompe celkom dobre a príde mi dosť blbuvzdorné.

            • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 21.10.2020 | 21:57
              Avatar radoKE   Návštevník

              tak som sa prepol do konzoly, vylistoval systemd journal a je tam zopar chyb a nejaka mrtva velryba. Okrem toho sa mi podarilo zistit ze po sudo service lightdm restart mi znova nabehne prihlasovacie okno a po prihlaseni pocitac nabehne. Ale oproti stavu pred aktualizaciou sa je napr. firefox trhanejsi pri rolovani po stranke koleckom na mysi.

              Okt 21 21:35:33 kumbal systemd[1]: Started Light Display Manager.
              Okt 21 21:35:33 kumbal sudo[4211]: pam_unix(sudo:session): session closed for user root
              Okt 21 21:35:33 kumbal lightdm[4256]: ** (lightdm:4256): CRITICAL **: session_get_login1_session_id: assertion 'session != NULL' failed
              Okt 21 21:35:33 kumbal lightdm[4273]: PAM unable to dlopen(pam_kwallet.so): /lib/security/pam_kwallet.so: cannot open shared object file: No such file or directory
              Okt 21 21:35:33 kumbal lightdm[4273]: PAM adding faulty module: pam_kwallet.so
              Okt 21 21:35:33 kumbal lightdm[4273]: PAM unable to dlopen(pam_kwallet5.so): /lib/security/pam_kwallet5.so: cannot open shared object file: No such file or directory
              Okt 21 21:35:33 kumbal lightdm[4273]: PAM adding faulty module: pam_kwallet5.so
              
              
              
              
              Okt 21 21:35:30 kumbal gnome-session-binary[3207]: WARNING: Lost name on bus: org.gnome.SessionManager
              Okt 21 21:35:30 kumbal gnome-session-binary[3207]: CRITICAL: We failed, but the fail whale is dead. Sorry....
              Okt 21 21:35:32 kumbal lightdm[2851]: pam_unix(lightdm:session): session closed for user radu
          • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 21.10.2020 | 11:09
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            aj mx aj antix som sa pokusal vyskusat, bohuzial obe tie distra zatuhli pocas instalacie.

            Toto je divné, to by som tipol na chybu HW. Na začiatok môžeš skúsiť memmory test z Grubu.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 21.10.2020 | 12:29
              Avatar samalama   Návštevník

              alebo este pre-zaziatok skusit instalaciu v textovom rezime (pokial to podporuju), pretoze na 99% bude problem s grafikou...

            • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 22.10.2020 | 18:26
              Avatar radoKE   Návštevník

              bedna: pamate su ok

          • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 21.10.2020 | 14:26
            Avatar redhawk75   Používateľ

            hm divne. 

            Antix 17 alebo 18 (aj mx 18) by malo ist bez problemu

            aj z dvd

        • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 21.10.2020 | 13:18
          Avatar klop   Návštevník

          Na tom kompe je len 300MB RAM a funguje palemoon ?

          Pekne este by som chcel vediet ci aj najnovsi devuan tam pojde.

          • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 21.10.2020 | 14:25
            Avatar redhawk75   Používateľ

            na 300 MB ide slimjet aj Palemoon (sice pri 4 tabe to zacina blbnut)

            • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 21.10.2020 | 18:24
              Avatar klop   Návštevník

              Zaujimave a skusil si na tom stroji beowulf aspon live ?

              • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 21.10.2020 | 22:26
                Avatar redhawk75   Používateľ

                co je beowulf?

                devuan ide nativne z disku, nema systemD, ked sa navysi swap a zmeni swappiness na 5 tak na tom stroji sa da pocuvat ogg, pozerat ner vratane youtube.

                Jedine je to pomalsie, ale ked tam je win xp sp3 je to este horsie a mam to skor ako raritku

                • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 22.10.2020 | 00:37
                  Avatar klop   Návštevník

                  Na obrazku vidno verziu ascii a novsi devuan je verzia beowulf. Nemam taky stroj a chcel som vediet ci sa oplati na takom hw skusat a vobec sa tym zaoberat.

                  • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 22.10.2020 | 06:56
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    mozem testnut

    • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 21.10.2020 | 13:03
      Avatar radoke   Návštevník

      Instalacia v textovom rezime,hmm. Dobry napad, hned ako to dokoncim pojdem zoperovat babicke mozog nech nezabuda kde dala protezu a zajtra vyrobim liek na kovid. :) Budem rad ak znova s pomocou ochotnych foristov rozbeham tento problem.

      • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 21.10.2020 | 13:32
        Avatar samalama   Návštevník

        no, ked si obmedzeny, tak si nainstaluj windowsy, tie mozno zvladnes naklikat...

        • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 21.10.2020 | 15:03
          Avatar radoKE   Návštevník

          ale to by som prisiel o tvoje perly ducha draha ;)

      • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 21.10.2020 | 13:59
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        vidno ze si textovy rezim neskusal ale na moderných distrách je takmer rovnako priateský ako grafiská inštalácia

        mozes si pozriet ako to vyzera napriklad tu:

        https://www.youtube.com/watch?v=5-pX0SM6-9E&t=125s

        (video je odveci stare ale na predvedenie stačí)

        napríklad na debiane je textova instalacia pre mna ovela rychlejsia

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 22.10.2020 | 18:24
      Avatar radoKE   Návštevník

      Nasiel som riesenie, system startuje aj bezi normalne pod starsim jadrom 4.15.0-118-generic, poradi niekto ako prinutim pocitac natvrdo bootovat s tymto jadrom aby som nemusel pri kazdom starte z vypnuteho stavu cihat kedy mi ponukne vyber systemu ? Aspon do casu kym bude cas na novu instalaciu niektoreho z odporucanych distier.

      • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 22.10.2020 | 22:01
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        https://lmgtfy.app/?q=ubuntu+change+kernel+boot

        alebo si odinstaluj novsie jadra a updatni grub, to uz snad vygooglujes ako sa robi

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 24.10.2020 | 10:20
          Avatar radoKE   Návštevník

          Dakujem. Vyzera ze bude teraz vela casu tak idem instalovat ine distro, mozes ma prosim este naviest na riesenie jednoho problemu ? Mam v stroji niekolko diskov ktore pripajam iba ked z nich potrebujem tahat data a mam k nim nastavene vlastnictvo ze napr guest alebo iny user sa k nim nepripoji. Predpokladam ze ak ich pred instalom noveho distra neznarodnim tak potom sa k datam na nich asi nedostanem. Ako na to ?

          • RE: samododrbanie Ubuntu pomoc 24.10.2020 | 15:46
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ak ich nemas sifrovane tak sa k datam dostanes vzdy aj vzdy vies zmenit ich vlastnika

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment