Ahojte, tak som sa rozhodol po čase, že vyhodím Windows z disku a nechám na SSDčku len Linux, dual boot ma už unavuje. Prakticky som ho mal nainštalovaný len kvôli WoT a softu na fotky Skylum Luminar. Tanky chcem rozbehať cez niektorú streamovaciu hernú službu nezávisle na OS a soft na fotky a rawká už nebudem potrebovať, plánujem si na Vianoce urobiť radosť s Fujinou (X-T30 alebo novinku X-S10) a fotiť s Fuji profilmi priamo do jpgčka.
Čo sa týka distribúcie, presedlal som z Xfce na KDE, momentálne sa rozhodujem medzi distribúciami KDE neon a Q4OS, možno vezmem do úvahy aj MX Linux s KDE. Na obe mám už v texťákoch pripravené a odskúšané programové výbery a repozitáre. Preferujem najmä distribúcie postavené na Debiane a keďže to bude po čase môj single OS, stále sa rozhodujem. Poznáte aj iné distribúcie s KDE ktoré by stáli za odskúšanie? Ďakujem za tipy,,,
Hojky, keď KDE, išiel by som do MX, to je Old Faithful debianoid. Tipnem si, že ho odporučí aj Red :)
no ked tak MX ale s xfce.
MX KDE zasadne neodporucam/nemam rad.
Ked KDE Kubuntu alebo KDEneon
k povodnemu postu:
Pouzivam na fotky z Fuji jpg od kedy ho mam (mam staruFujifilm FinePix S100FS) ako zlozny fotak a pre obcasne ulety (je lahky)
ich RAW ide bez problemu v Lightzone.
Ešte ma napadol holý bosý Debian, programový výber by som si naň urobil sám. Ale po pravde Debian s KDE som používal naposledy ešte s verziou 4.4, ale prečo nie. Preferujem stabilitu, nemusím mať za každú cenu najnovšie verzie programov.
Ja som na debiane s KDE, mám aj stabilnú verziu a aj sid. Stabilná funguje na jedničku aspoň mne nič som tam nenastavoval extra len KDE je staršie.
Skúšal som aj KDE Neon ale to som nepredýchal filozofia Buntu mi nevyhovuje radšej Debian
Zatiaľ mám na hdd popri dátach KDE neon a kus sa s ním zabávam a chcem dať Linux "na ostro" na ssdčko. Preto sa rozhodujem, zase výhoda v Ubuntu distrách je v pridávaní ppa repozitárov, ktorých je na rôzne softy plno. Som kus pedant na počítače a mám rád poriadok, chcem nahodiť distro, aktualizovať, pridať repozitáre a programový výber cez apt a nakoniec ho zazálohovať cez Timeshift. To za istotu keby mi náhodou distro rozhodila nejaká aktualizácia, už som to zažil. Noo a najvhodnejšie distro mi zatiaľ vychádza práve KDE neon (KDE+apt), ale keďže sa zase tak neponáhľam, kľudne si vyskúšam aj iné, preto sa pýtam na tipy :-) Druhý kandidát je Q4OS (postavený na Debiane) ako aj MX Linux.
Ked ti nezalezi na najnovsich verziach, tak by som isiel priamo do Debianu. Inak by ti mozno stalo za zvazenie Ubuntu + odstranit GNOME a nahodit si preferovany WM, teda v tvojom pripade KDE. Je to otazka instalacie cez jeden metabalicek, takze nic casovo narocne. Ja som tak postupoval na notebooku, kde mam Ubuntu + Awesome a bez problemov takto ficim viac nez rok. Predtym som mal obdobne Ubuntu + cinnamon.
To by som mohol ísť cez nejakú netinstall verziu Ubuntu bez odstraňovania desktopu alebo ponechať KDE neon, prípadne nahodiť Kubuntu. Možnosti sú, len som nejaký nerozhodný. Asi ešte vyskúšam Debian, táto možnosť ma napadla až dnes. Ešte jedna otázka, existuje nejaký spôsob, ako zistiť v danej distribúcii zoznam nainštalovaných balíkov a následne ich použiť pri inštalácii v inom distre? To len nahlas rozmýšľam, že by som vytiahol zoznam balíkov napr z KDE neon a potom ho použil v Debiane a videl, čo chýba v repozitároch. Tuším to vedel Synaptic ale musí to ísť aj nejakým príkazom alebo skriptom,,,
Uložíš si balíčky do package_list
Inštalácia balíčkov z package_list
Díky Mário, vyskúšam.
btw Mário by mohol urobiť jednoduchý dokument, čo by bol pekne po ruke :)
Keď chceš byť dobrý v Bashi odporúčam videá s Lukášom Bařinkom, tie si vždy rád pozriem, aj keď to je o tom čo už poznám, tak on vždy pridá nejaký bonus.
Na margo backup, restore inštalovaných programov ma napadlo možno aj elegantnejšie riešenie:
Takto sa vygeneruje zoznam balíkov len s medzerami, na začiatok súboru stačí dopísať:
a spustiť bash package_list_plain Prípadne ten zoznam načítať do príkazu:
pre zaujimavost zhrnute FOSS programy pre fotografiu na pixls
Noo díkes za link. Nerád to hovorím (opakujem sa zase) ale najuspokojivejší výsledok z rawka som dostal z Lightroomu, to som ešte pekných pár rokov dozadu začínal so Soňákmi. mám nahodený v Linuxe aj Darktable ktorý ide rýchlejšie na staršom kompe ako RawTherapee ale po pravde veľmi ho nemám ešte v ruke. Preto som z lenivosti používal presety a upravoval som si ich v Luminari, niekde som narazil na free licenciu tak som to musel využiť. Pred časom som predal moju D5600ku a chcem ísť do Fujiny, mal som chvíľu X-T2ku s pevnou 35kou a celkom m sadla,,,
fuji ma dobre bezzrkadla.
Ja vacsinou fotim D80 a D700. v praci mam D850 ale s tou sa moc nekamaratim
Napríklad tieto fotky zo Soňáku som oprášil z archívu a sekol cez Luminar, ale presety si nepamätám. Jeden som použil na autá a druhý na trhača. Škoda že som bol vtedy lenivý a nefotil do rawka so Soňákmi, vytiahol by som z toho viac.
ja pouzivam Nikon (uz par rokov) a odkedy mam Corel AfterShot DT ani ine nepouzivam.
Na tej Fuji bezzrkadlovke fotim len "bez uprav" a na linuxe mi s tym vedel robit len LightZone
Ficim na debiane stretch, s KDE a som mega spokojny a mozem odporucit.
Pár osobných postrehov:
Osobne som tiež fanúšik KDE a ak by som sa rozhodoval aké distro nainštalovať, tak by som zvažoval:
Debian Buster (10) + KDE → pokiaľ ti nebude prekážať starší softvér, nie je čo riešiť. Je to naozaj stabilné distro. Treba však čo-to ponastavovať.
Kubuntu → klasika, 20.04 ide veľmi dobre
KDE Neon → mám nainštalované na NTB. Treba počítať s častými aktualizáciami, Plasma 5.20. Po inštalácii treba toho dosť doinštalovať, lebo je to prakticky holý systém. Pre niekoho výhoda, pre niekoho nie.
__________
Q4OS → je v podstate upravený Debian ale ide veľmi dobre. Neviem, či som robil niekde ja chybu ale systém sa mi nepodarilo úplne poslovenčiť. Zaujímavá je aj verzia s Trinity. Na slabé a staré PC je to ale dobrá voľba :-)
MX Linux KDE → tak v tomto prípade musím kritizovať a neodporúčam. Distro mi príde také „pozlátané“, nekonzistetné, mňa osobne nejak nenadchlo.
Debian - túto možnosť som začal zvažovať až dnes a som silno nalomený, cez víkend vyskúšam a kus sa pozabávam s programovým výberom aby som zistil, aké repozitáre pridávať. Ale bude to pravde podobné s Q4OS takže to mám prakticky pripravené.
Kubuntu - nové Ubuntu včetne Xubuntu mi prídu dosť nestabilné, túto možnosť vylučujem.
KDE Neon - vychádza síce z Ubuntu ale zatiaľ som pri skúšaní nenarazil na nestabilitu a ide pekne, určite jeden z kandidátov.
Q4OS - skúšal som ho a páči sa mi, narozdiel od KDE neon musí človek pár vecí ponastavovať, ako je to s lokalizáciou si už nepamätám.
MX Linux - príde mi to ako prvé vydanie s KDE, kus by som zmenil programový výber v základe, až tam na neoslovilo.
moj pohlad na OS je taky že odmietam aby OS mal verzie (historicky som pri dist upgrade na ubuntu skoro vždy skončil reinštaláciou - neznášam reinštalovať OS, to sami smrti rovná - tak OS nemá fungovať - to nie je tamagoči to je nástroj ktorý má fungovať), preto preferujem rolling release distribucie alebo aspoň verzie s dlhou podporou (LTS)
nedávno som si kupoval novy desktop a po dlhých rokoch fungovania na GNOME som prešiel zrovna na KDE
nahodil som si teda manjaro KDE a debian unstable/sid + KDE, ktoré dobre poznám a dlhodobo využívam,
na oboch som riešil nejaké problémy (napr. ovládač na 5gbit sieťovku) ale po nahodení takmer identického sw a mesiaci intenzívneho testovania som sa rozhodol pre manjaro, lebo:
1. netreba pridávať žiadne repozitáre, čo nie je v oficiálnych som vždy našiel v AUR alebo ako snap či flatpak (všetky sa dajú inštalovať priamo z grafického správcu sw)
2. systém bootuje rýchlejšie (asi 2 s - čo je nepodstatne) a hlavne rýchlejšie sa vypína (tam to bolo vyše 10s čo ma prekvapilo)
3. manjaro subjektíve na mňa pôsobilo svižnejšie (obe boli na rovnako SSDcku s rovnakym FS)
4. v debiane som niektore veci musel nastavovať terminálovou cestou, v manjare som 99% vecí naklikal (čo mi vyhovuje lebo pc používa aj partnerka ktorá je BFU)
5. na oboch som musel riešiť problém po aktualizácii na novšie jadro (ovládače grafiky a sieťovky zblbli a musel som manualne pirdat kniznice pre 32bit - pre steam) v manjare ma na mozne problemy po aktualizacii upozornil priamo spravca sw (v debiane žiadne upozornenie)
6. v manjare na steame som rozchodil viac hier (väčšinu out of box) v debaine som s 1/3 bojoval s loadovacimi parametrami a upravami configurakov podla navodov na protondb a nerozchodil som všetky (napr. civilazaciu VI som nerozchodil vobec)
7. manjaro ma novsie balicky a pride mi rovnako stabilne ako debian unstable/sid
8. v debiane som musel ovládače grafiky instalovať zo stránok nvidie, manjaro ich ma v repo (dokonca snimi bootuje livko pri volbe nonfree)
objektívne jediné čo mi vadí na manjare je že si neviem zvyknut na terminalove prikazy pacmana - chyba mi intuitivne prevedenie apt install, apt remove, apt purge, apt update,...
a v pacmanovi mi chyba možnosť zmazať balík aj s konfiguráciou (pokiaľ viem taká možnosť ani neexistuje a configuráky v /home je potrebné mazať ručne - čo prežijem)
ano pacman možem aktualizovat jedným príkazom s -Syu aj všetky zvyšné operácie majú alternatívu (ale zapamatať si tie písmenká je nad moje sily) - prichytil som sa pri tom že v debiane som takmer všetko inštaloval cez terminál a v manjare všeko cez klikátko (aj pre integrovanú podporu aur, snap a flatpak)
debian som zrovna včera zmazal
ešte pre vysvetlenie unstable verziu som použil preto že stable a testing debian majú verzie a treba ich upgradovať - čo mi vadí ako som už vyššie písal
aj keď debian stable mam na serveri a nemenil by som (ale tam je stabilita prioritná, takže upgrade raz za pár rokov zvládnem)
Manjaro mám rád, ale... Asi dva týždne dozadu som ho skúšal s KDE a už si nespomeniem, ktoré dva softy sa mi nepodarilo z AUR rozbehať. Nepomohol ani Guugl, skúšal som totožný programový výber z texťáku pre KDE neon. Pre toto mám radšej *deb distrá, kde si inštalujem veci cez príkaz a prípadne pridám repozitár aký chcem (samozrejme ak existuje), posledná možnosť je stiahnuť balík a nahodiť ho cez gdebi. Ale hovorím, Manjaro s MATE a Cinnamon desktopom som používal a nezavrhujem ho,,,
ak si si vsimol tak ja som sa ho ani nepokusil odporucit, manjaro nikomu neodporucam, k manjaru sa musi clovek dostat sam, lebo bez znalosti ako riešiť problémy to môže byť utrpenie (aj ked riešenie je často jednoduche)
ja som mal zlu skusenost s MX linuxom, ktorý som takto odporučil pár ludom a problemy co im vznikli sme nakoniec ani nevyriesili a prešli na buntu LTS a debian a už sa dlho neozvali
potom som tu videl ze aj laco mal s mx problemy a odvtedy ho zaciatocnikom neodporucam
BTW za tých par rokov co manjaro pouzivam som sa nestretol s problemom ze by z aur nieco neslo (asi si lepšie vyberám programy ;-)
+ ja ešte pokukávam po suse thumbleweed (rolling release) ale nikdy som sa nedostal k viac ak skuske livka, možno teraz prisiel cas a nahodim ho nameisto toho debiana
Tak na openSUSE som zvedavý, potom napíš ako si dopadol, po Mandrake som používal SuSE Eval a mám kus citovú väzbu k nemu :-) Ale mám pocit že v dnešnej dobe ho už veľa ľudí nepoužíva, možno sa mýlim.
Ahoj, vážim si ťa, ako jedného zo solídnych ľudí na tomto portále ale nad týmto "ano pacman možem aktualizovat jedným príkazom s -Syu aj všetky zvyšné operácie majú alternatívu (ale zapamatať si tie písmenká je nad moje sily)" len krútim hlavou. Ja v Manjare používam v podstate iba tieto príkazy pre pacman.
sudo pacman -Syu pre aktualizáciu celého systému
sudo pacman -Scc pre vymazanie pozostatkov po inštalácii
sudo pacman -S názov_balíčka pre inštaláciu balíčka
sudo pacman -R názov_balíčka pre odstránenie balíčka
.Viacej príkazov reálne netreba a všetky tieto príkazy sa dajú realizovať aj v klikátku pamac. Tak neviem, čo je na tomto nezapamätateľného.
Alebo ako odporučil v jednom príspevku Bedňa vytvoriť aliasy. Ja mám na takéto veci texťáky kam si všetko hádžem aby som nezabudol kdyby něco.
Ano súhlas. Napríklad na aktualizáciu vytvoriť takýto alias:
alias aktualizuj="sudo pacman -Syu"
Potom stačí v termináli zadať aktualizuj a stlačiť enter. Vykoná sa to, čo je v úvodzovkách. Alebo pre inštaláciu balíčka
alias instaluj="sudo pacman -S"
a použitie bude
alias totiž rozvinie instaluj na "sudo pacman -S" samozrejme bez uvodzoviek. Celý rozvinutý príkaz potom bude
Podľa toho, či sa používa bash alebo iný interpreter treba aliasy vložiť do
Bash – ~/.bashrc
ZSH – ~/.zshrc
Fish – ~/.config/fish/config.fish
aliasy poznám a používam, na komplikované prikazy s kopou parametrov (napr, pre jednorazový webserver na zdialanie suborv woof, alebo pre wakeonlan aby som mal uložené mac adresy)
ale ako sa poznám tak ak by som si vytvoril aliasy pre všetky príkazy pacmana, tak aby som si spomenul aké som si definoval, tak si budem musieť ísť otvoriť .bashrc - a to si už môžem otvoriť rovno man ;-)
mňa to až tak neobťažuje si prečítať ten man, len vravím že syntaxt apt je v tomto užívateľsky priateľskejšia
Mimochodom, keď do terminálu zadáš alias, tak sa ti vypíšu všetky definované aliasy a nemusíš otvárať ~/.bashrc.
A dajú sa aliasy použiť aj univerzálne? Napríklad keby som nalinkoval na VLC nejaké rádio a bolo by to rýchlejšie ako kopírovať potom adresy. A zadal by som napríklad "antena" a VLC by mi spustil stream s Anténou Rock, to bol len príklad,,,
Pokiaľ viem, aliasy fungujú v termináli, takže všetko, čo sa dá urobiť v termináli, sa dá použiť. Neviem nakoľko je to pre teba univerzálne. Proste výraz pred "=" (rovnítkom) sa nahradí textom v úvodzovkách na pravej strane(ale bez úvodzoviek, tie sa nepoužijú). Však si troška zaexperimentuj a uvidíš. Ak sa VLC dá spustiť z terminálu s parametrom adresy rádia, tak sa to bude dať použiť.
Som v práci, inak by som to vyskúšal bez opýtania, vďaka za odpoveď. Ale myslím si že by sa to dalo slušne využiť a možno by to bolo jednoduchšie ako klávesové skratky v niektorých prípadoch.
jasné že ti to pôjde ja presne tak aliasy používam
napríklad mám
alias zdielatadresar="webfsd -F -b meno:heslo -p 7777"
ktorý mi na porte 7777 otovrí webserver na zdielanie adresaru v ktorom ho spustim s prihlasovacim menom a heslom
alebo mám
alias upload="woof -U -c 2 -p 7778"
ktorý mi na porte 7778 otvori webserver na upload dvoch suborov
potom sa z mobilu len pripojim cez ssh na server a spustim co potrebujem nech som kdekolvek (kedže nechcem aby som mal tieto "služby" stale aktívne a ovtorené do internetu)
A zase som o niečo múdrejší, díkes.
nevravím že nezapamätateľné ale keď 95% veci robím cez klikátko a raz za čas potrebujem niečo spraviť nadiaľku cez ssh tak bez otvorenia man sa nepohnem (alebo googlovania syntaxe pacmana)
ked to robím na debiane tak nemusím rozmýšlať nad tým či to má byť veľké s či malé písmeno, či to je -Suy alebo -Syu ale jednoducho napišem apt update a apt upgrade (čo sú ľahko zapamätateľné anglické výrazy)
jednoducho nie je to ľahko dešifrovateľné ak to používam raz za 3 mesiace, čo je u mňa bežné (ako som písal ja OS používam ako nástroj nie hračku a nerypem sa doňho denodenne)
to je moja osobná výhrada, napriek tomu je manjaro moje oblubene distro ale syntax pacmana je jednoducho pre mňa odveci a nelogická (s dôrazom na "pre mňa")
Prosim mohol by si sa podelit o dojmy z hrania WoT cez streamovaciu sluzbu?
Toto adresuj na Braňa, to on mi dal túto myšlienku, mne sa to ešte nepodarilo rozbehať.
WoT som hral 3 minúty keď sa otvorila táto téma (úvod tutoriálu) bez akéhokoľvek problému, ale ja WoT nehrávam takže neviem či to bolo iné ako pri hraní na lokálnom železe
ale hral som cez nvidia geforce now iné hry: Witcher 3, DIRT 4 (keď ešte bola v ponuke), WRC7, všetkých 3 moderných tomb raiderov, just cause 3 a ešt pár hier
mám orange optiku 300/30 a aplikácia bežala buď na sony android telke pripojenej do netu káblom s BT ovládačom alebo na windows tablete pripojenom cez 5Ghz wifi a BT myške a klávesnici
na moje hranie to úplne stačí, nemal som zatiaľ žiadny zásadný problém
čo určite cítiť je jemné oneskorenie v ovládaní (ale pre oddychové hranie v obývačke to vôbec nevadi - pri hraní proti iným hráčom to môže zohrať úlohu - neviem)
jednoducho keď sa nazbiera oneskorenie BT ovládača/klavesnice, wifi siete a internetoveho pripojenia je tam pár milisekúnd, napriek tomu som prešiel tie hry bez väčších problémov
pri tablete a wifi sa stávalo že obraz na sekundu dve zkockateľ a zvuk začal chrčať (spomalenie wifi) ale to sa nestávalo často
ono sa to dá vyskúšať bezplatne - GFN poskytuje free verziu, s obmezením na hodinu hrania a čakaním na volný virtualny pc (ja som používam platenú founderv verziu za 5€ mesačne)
hry sa nainštalujú instantne (maju tam nejakú cache na podporovane hry) a ak hry podporuju steam cloud (alebo vlastný save cloud) tak aj s uloženými hrami, pre mňa to je lepšie riešenie ako konzola (najmä pre nulovú investíciu, telku aj ovládač mám tak či tak)
ja mam hry len na steame a GOG takže podporu iných obchohdov na GFN neviem posúdiť (ale tvrdia že podporujú epic aj uplay) GOG samozrejme nepodporuju
ahoj. Keď KDE, tak Kubuntu/Greenie má svoje opodstatnenie. 20.04 je však v hroznom stave a skôr by som sa pozrel po niečom inom.
Teoreticky je možné, že Greenie prejde na Manjaro. Len tak btw...
A nevadí ti, že Manjaro je rolling release distribúcia? Aktualizácie každú chvíľu.
Mne sa teda nezdá, že by bolo Ubuntu 20.04 v hroznom stave. Možno je to len môj subjektívny pocit, ale zdá sa mi, že je na tom lepšie ako 18.04. Skúšal som ho na mojom testovacom PC a išlo perfektne. Tak ale zrejme záleží aj na použitom HW. Prekvapilo ma len, že súčasné GNOME potrebuje na plynulý beh viac RAM ako KDE.
V princípe každé distro sa dá priohnúť DE/WM.
Dokonca aj toto, na ktoré som narazil dnes: PsychosLinux. (systemd free)
Ten web je fantastický.
Ten web je boži a to video :-D To musím mať.
Ten web je jak odbočka do Las Vegas pred 40timi rokmi. Záložka "Videos" mi vyhadzuje "502 Bad Gateway". ISO 3.8 GB Uff. Nejde mi zdieľať vaše nadšenie :)
Myslím to video na hlavnej stránke.
Už to pár hodín riešim z autorom webu a nepochopil som, že to che odpískasť. Normálne to uzavrel a jebe na riešenie.
Poprosím všetkých čo ste tu dajte mi palček hore, dúfam, že bug zas otvorí.
Po nahlásení, to predsa opravil, ale mal som s ním prácu :)
Najlepsie je, ze je tam link na skripty na Gitlabe.
Ja som nan narazil pred cca. 4 mesiacmi. Clovek sa z tej stranky vela nauci.
Práve som prišiel o zrak, ale naozaj web vyzerá popi*i :-D
dzizus :D
Dokonca aj toto, na ktoré som narazil dnes: PsychosLinux. (systemd free)
au :D to bolo jak web v MS Frontpage s javascriptom
ale uz je vo virtualke
veľmi jemne offtopic. nahodil som na kľúč manjaro a hneď prvá otázka... z nejakého neznámeho dôvodu mi nenájde 50 wifi sietí, ale len 2. a áno, tie najsilnejšie. a keďže tá moja je tretia najsilnejšia za normálnych okolností... napadá niekomu, prečo je to tak? greenie 18.04 a win 10 ich nájdu veľa. Notebook sa nepohol.
to je ten istý ntb na ktorom ti mačka hardblockom vypla wifi ??
tipujem že by to šlo vyriešiť iným ovládačom na tu wifi, alebo je ta karta poškodená a náhodne funguje a nefunguje alebo funguje len v obmezenom režime
ale kedže už minule si odmietol ju identifikovať budeš si musieť pomôcť asi sám
áno, ten. na win/ubuntu ide všetko fajn. Intel Centrino 6205 mi píše Win.
mne skôr napadlo, či nemôže byť viac odlišných ovládačov. free a nonfree
veď som ti písal že treba skúsiť iný ovládač
ale to si budeš musieť pozrieť inixi alebo obdobný výstup k hw komponentom a podľa toho hľadať ovládač alebo nejaké riešenie
free - grafika strašne blbne (mám nvidiu), nájde mi sieť, ale nedá sa na ňu pripojiť. sila je 50. klikátko v rohu KDE píše, že nepozná šifrovanie. pri hľadaní priamo cez menu mi napísalo WPA2, čo je správne, ale napriek správnemu heslu sa jednoducho nedá pripojiť.
nonfree - nenájde mi wifi sieť, ale grafika ide fajn
ty meníš ovládač na garfiku aby si sa pripojil na wifi ??
skúsim to ešte raz, pozri si cez lspci, inxi, lshw alebo obdobný nástroj ako linux identifikuje tú wifinu
jej názov a model si daj do svojho obľúbeného vyhľadávača spolu s pojmom linux alebo rovno manjaro a je veľká šanca že nájdeš dôvod prečo to nefunguje a možno aj riešenie
je pravdepodobne ze pomocou modprobe budeš musiet odstranit nevhodny opvládač a zaviest tam fungujuci
napr. tu navod co skusat
https://forum.manjaro.org/t/wifi-shows-its-connected-for-5ghz-radio-but-will-not-resolve-an-address-but-connecting-with-2-4ghz-radio-always-works/27756/2
ja som mal s 5GHz wifi pod manjarom tiez problem, plus obcasne pady po update
robilo mi to na Intel 7265, vyriesila to vymena karty
Tak som sa nakoniec rozhodol pre Q4OS s Plasmou, v porovnaní s Debianom je základ holý bosý a to mi vyhovuje. Po pár úpravách to je vysoko použiteľné moderné distro. Zatiaľ ho mám len na skúšobnej partícii, ale pôjde čoskoro ako single OS na ssdčko. Pre úplnosť kopírnem aj repozitáre a programy, ktoré som pridával po inštalácii, Franza som ťahal z domovskej stránky. Samozrejme zameral som sa pri výbere na KDE a QT programy v max. miere. V prílohe screen, desktop s Papirus ikonami a stiahnutou témou KDE Arc (Arc Dark) a pár apletmi.
Ešte doplním info, že ten programový výber nie je náhodný a kým som zistil, čo všetko mi v distre chýba ako aj to, ktoré GTK programy viem nahradiť a ktoré nie, chvíľu to trvalo,,,