Prečo používate Linux? (Môžete označiť viacero možností naraz)
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Program TimeShift zálohuje hlavne jadro operačného systému a na zálohovanie užívateľských súborov je vhodné použiť iný program. Ako vhodný adept sa javí program Borg Backup. Ten je však vhodný iba pre skúsených užívateľov vzhľadom na jeho dosť nepohodlné ovládanie. Existuje však grafická nadstavba Vorta, ktorá používanie programu Borg Backup sprístupňuje aj neskúseným užívateľom.
Zdroj: Arch Linux CZ
Vy daná bola LTS verzia Trisquel linux 11 pod gesciou Free Software Foundation. Trisquel 11.0 Aramo je postavený na Ubuntu 22.04 LTS s podporou do 2027.
Zdroj: Trisquel
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Kvôli možnosti výberu distribúcie a desktopu, že je zadarmo a neporušujem licencie, že je vysoko prispôsobiteľný a správa programov cez repozitáre nie je next > next. A že oddeľuje konfigy od programov a rád skúšam Linuxoidné programy,,,
Filozofia slobodného softvéru
Široká možnosť voľby používania bez umelých obmedzení
Nepotrebuje toľko hardvérových prostriedkov
Serverové riešenia
moja iná možnosť je jednoznačne prispôsobiteľnosť a stabilita
inak som zaškrtol zadarmo, možnosť voľby a servre
Prvým spúšťačom pre slobodný SW bola snaha nájsť náhradu predraženého MS Office, druhým bolo zavedenie designu Ribbon v MS Office 2007. Bol to jasný signál od vedenia MS, že nie zákazník, ale LenOni budú rozhodovať, čo bude bežný plebs pouzívať. Používaním Linuxu mám dobrý pocit, že si môžem vybrať a rozhodnúť sa sám o tom, čo chcem a čo nie.
rozmýšľam, čo tu povedať, keďže mi v linuxe množstvo vecí nefunguje a vo Windows to ide. hlavne myslím nové verzie *buntu, kde to ide doslova do sračiek... :(
Úprimne v tom prípade by som urobil len dve veci, buď zmenil distro alebo zostal na systéme, kde všetko funguje.
ubuntu ide do s. od verzie 11.04
bohuzial stahuje so sebou aj svoje forky.
tak tak. treba niečo iné. ak sa úplne hore nespamätajú, tak čoraz viac ľudí pôjde k iným projektom. tak vývojárov, ako hlavne užívateľov.
Ja by som ho aj rad pouzival natrvalo, ale moje Lenovo E595 vydrzi pod linuxom na baterku asi 60% toho co pod Windows a naviac ma irituje spravanie ventilatorov, pod windows pri beznom surfovani su ticho pod linux fucia takmer stale a prachy na iny laptop nemam.
tlp nastavit podla thinkpad scenara (popripade pouzit gui)
mne vydrzi notebook o hodinu a nieco dlhsie nez pod win 7, windows 10 mi sli vetraky na plne otacky.
Sám som zažil, že aj upgrade BIOSu zlepšilo výdrž. TLP samozrejme tiež odporúčam.
no vacsina vyrobcov bios neaktualizuje....
tlp + tlp-rdw a spravne nastavenie mi zo stareho siemensu D9500 na povodnej baterii robi 2-2,5 hodiny na web + clementine + writer/scribus
Tak ktorých výrobcov, tí Japonský si ešte vážia zákazníkov. EU/Emerika je čistá Čína a tí na to serú.
S TLP som na starom notebooku robil hodiny, nikdy sa mi ho na cestách nepodarilo vybiť.
Lebo nie som ten typ co si berie pre istotu aj oteplovacky ked ide k moru.
BTW I use Arch
chyba mi tam moznost pouzivam taky OS, ktory sa na aktualny task najviac hodi a v ktorom ho spravim najefektvnejsie. OS je pre mna hlavne nastroj, od ktoreho cakam, ze nebude prekazat, ked potrebujem nieco spravit, zdratovat ci zbastlit. V tomto je Linux zo vsetkych OS s ktorymi som pracoval casto krat najlepsi.
mne sa zas páči, že čo sa dá, to ide všade. môžem mať všade rovnaký kancelársky balík, webový prehliadač... a tak môžem kombinovať komerčný softvér s open-source softvérom tam, kde chcem. a to je fajn.
Mimochodom toto ti umožňuje i windows, teda mať všade rovnaký kancelársky balík, webový prehliadač, kombinovať komerčný softvér s open-source.
Slobodny SW, Siroke moznosti konfiguracie, Serverove riesenia
Chyba mi moznost "Studium", zaklikol by som aj to
Používam Linux, pretože je to zaujímavá alternatíva pre windows, je zadarmo, baví ma ta jeho rôznorodosť a mám pasiu sa s ním zabávať, nech už to znamená čokoľvek. Ako hlavnú výhodu oproti windows okrem ceny vidím jeho prívetivé a nerozčuľujúce aktualizácie.
Ak by som to mal povedať jednou vetou tak pri inštalacii nepotrebujem nič online aktivovať,nemusím používať žiaden antivírus ani sa lopotiť s registrami a programy nájdem v obchode a nie po celom nete :)
Samozrejme,že používam oba systémy ale väčšinu trávim na linuxe.