Je to skor post na debatu o distrach.
Moj problem (vyrieseny) zacal updatom MX 19.3 (2 februarovy tyzden) ked mi vyhodil: nvidia openCL driver, problem s grafickym tabletom Wacom (predtym bez problemu) a aj s Genius F- 610E.
OpenCL mi v devuane berie aj IntelCPU
devuan@devuan-g3240:~$ inxi -F
System:
Host: devuan-g3240 Kernel: 4.19.0-14-amd64 x86_64 bits: 64
Desktop: Xfce 4.12.4 Distro: Devuan GNU/Linux 3 (beowulf)
devuan@devuan-g3240:~$ clinfo
Number of platforms 2
Platform Name Intel Gen OCL Driver
Platform Vendor Intel
Platform Version OpenCL 2.0 beignet 1.3
Platform Profile FULL_PROFILE
Platform Extensions cl_khr_global_int32_base_atomics cl_khr_global_int32_extended_atomics cl_khr_local_int32_base_atomics cl_khr_local_int32_extended_atomics cl_khr_byte_addressable_store cl_khr_3d_image_writes cl_khr_image2d_from_buffer cl_khr_depth_images cl_khr_spir cl_khr_icd cl_intel_accelerator cl_intel_subgroups cl_intel_subgroups_short cl_khr_gl_sharing
Platform Extensions function suffix Intel
Number of devices 1
Device Name Intel(R) HD Graphics Haswell G
Platform Name NVIDIA CUDA
Platform Vendor NVIDIA Corporation
Platform Version OpenCL 1.2 CUDA 9.1.84
Platform Profile FULL_PROFILE
Platform Extensions cl_khr_global_int32_base_atomics cl_khr_global_int32_extended_atomics cl_khr_local_int32_base_atomics cl_khr_local_int32_extended_atomics cl_khr_fp64 cl_khr_byte_addressable_store cl_khr_icd cl_khr_gl_sharing cl_nv_compiler_options cl_nv_device_attribute_query cl_nv_pragma_unroll cl_nv_copy_opts cl_nv_create_buffer
Platform Extensions function suffix NV
Number of devices 1
Device Name GeForce GT 710
konzultacia s ludmi s MX nepriniesla nic.
Nasledne prechod na Devuan 3 Beowulf (iba na hlavnom desktope inde ostava MX) a instalacia dodatkovych veci.
Moje pripomienky:
Posledny rok pozorujem castejsie problemy na antix aj MX (antix s prebratymi mx utilitami) . Pri MX to zacalo integraciou fluxboxu do iso mx (s xfce). Zhorsilo sa to ako zacal mx tym riesit KDE a raspberry (nemaju tolko casu na opravy hlavnej mx xfce)
Rovnakymi problemami zacal trpiet par rokov dozadu Ubuntu aj Linux mint venovali/ venuju sa pikovinam (prostredie, graficky vizual atd) a neriesia bugy/tech. problemy.
Pripada mi to, ze s popularitou akoby padala kvalita distribucie alebo jej udrziavanie.
Otazne je ci neist opat ku korenom vetvy k Debianu (v podstate na desktope s devuanom uz skoro som)
Debian + XFCE rulez!
Čo sa týka MX linuxu, sám ho nepoužívam, avšak v diskuziách som si aj ja všimol, že sú s nim problémy. Ja používam Manjaro a naopak som si všimol, že sa poslednou dobou veľmi zlepšila jeho stabilita. Už som s ním cca rok nemal žiadny problém (klop klop na drevo, aby som to nezakríkol). Naopak s Arch linuxom, z ktorého Manjaro vychádza, nie som spokojný, pretože tam pomenili nejaké veci okolo wifi a dosť ma to naštvalo, pretože staré návody už nefungujú. Nemám rád, keď sa veci menia pod rukami. Ešte, že mám to Manjaro, ktoré má toto poriešené bezproblémovo. Celkovo mám z Manjara čím ďalej, tým lepší pocit.
no mne zrovna posledne 2 velke aktualizacie manjara narobili bordel (lehko riesitelny ake bordel)
ak som to dobre pochopil tak manjaro zmenilo oznacivanie balickov jadra a teraz pouziva metabalik linux-latest a vdaka tomu mi po aktualizacii chybal ovladac na sietovku (a pc sa nezapol lebo cakal na NFS disk) vyriesene usb sietovkou a nahodenim ovladaca (10 minut)
a druhy krat sa aktualizovali nvidia ovladace ale niektoré "podporne" baliky sa nenainstalovali a desktop mi naštartoval bez grafiky - vyriesene instalaciu jedneho balika a startom xiek (5 minut po uvodnej 5 minutach stresu)
a posledne este zmenili dizajn menu v KDE (ale to asi nie je bug)
ale stale by som manjaro za nic nemenil
No ja používam XFCE verziu, pretože tá je historicky základná, preto som asi aj nemal také problémy, ako ty. V minulosti, ak som aj mal problémy s manjarom, tak sa jednalo o problémy s balíčkami z AUR.
ked mne xfce príde ako 10rokov zastarane a zaspate v minulej dobe (mam mx xfce na starsom NTB a vzdy trpim ked ho potrebujem pouzivat)
ale tie chyby skor vidim na exoticku sietovku co potrebovala speci ovladac (btw uz je v AUR a teda manjaro komunita zase vyriesila problem za mna)
a problémy s nvidia ovládačmi by som tiež skôr zvalil skor na nvidiu ako na manjaro
Presne to mam na XFCE najradšej ja mam PC od roku 2000 pravdaže nie ten istý :D a vtedy boli poriadne problémy z duál boot :D . A linux som mal v jednom PC aj z Windows . Vtedy som sa naučil na na 2 panely a vždy si to tam nastavím aj na nových verziách .Za mňa veľké plus pre XFCE4 nech sa nikdy nezmení . Aj tak si myslím ze veľa distribúcii ma XFCE ako prioritné a pritom vyzerá staro _D
Aké boli vtedy problémy s dual-boot? Pripadá mi že výrazne menšie než dnes s EFI
Tak ver že boli . Bolo LILO a Grub a blbli oba . Pravda je ze sa postupne Grub zlepšil
LILO bolo veľmi user friendly, potom som si zvykol na Grub, ale na problémy si vôbec nepamätám. Ani nechápem v čom by mohol byť problém. Jedniný problém o ktorom viem má roky Ubuntu, že sa na niektorých HW nezapíše bootloader a po dokončení inštalácie sa nesmie vybrať USBklúč a treba dať najskôr reboot nech sa vypľuje keš a USBklúč vyberať až po reboote.
Ja som mal vzdy 2x linux + windows . A problemy boli toho druhu ze nevidelo bud druhy linux alebo zase win alebo to nenabootovalo vobec
presne pre rovnake problemy som pouzival LILO, lebo grub s tym mal tazke problemy, teraz uz som nevidel LILO ani nepamatam, nastastie grub2 uz tymto netrpi (mal som isty cas n a jednom PC 8 distier) teraz som vacsinou 2-3 (lin+lin+win alebo ich kombinacia)
nastastie s EFI nie je problem , s vypnutym secureboot .
Kedysi sa po aktualizacii stalo, ze mi proste druhi/treti OS nenasiel. Najcastejsie to bola kombinacia Mandriva / XP / Ubuntu kedy sa "stratil" iny linux
LiLo ma stale Slackware a stym istym problemom Slackware +linux nabehol druhy linux nie .Ale ani grub 2 neje ok lebo musim instalovat posledny EndeavourOS .Ked naistalujem Xubuntu Debian aj Fedoru skonci to kerlne panic na Endeavouros .Asi to musim skusit pod tym EFI
Muzu potvrdit MX linux--. Po poslednim update se mi obcas deji zajimave veci - pri komprimovani dat nad 200 MB obcas spadne thunar. Prochazim fotky a rozhodnu se nejakou smaznout - nekdy neskoci na tu dalsi a nahodne se to vrati na nejakou pred, ...drive problem nebyl.....z aplikaci jsem nic nepridaval. Jsem novacek, muze to byt elementarni chyba, ale drive to nedelalo (pred update)...skoda MX nechci opoustet, ALE....
S Thunarom som viac menej spokojný, ale bez chýb určite nie je.
Keď som pred pár rokmi zakotvil u správcu okien IceWM, tak som dosť času strávil (2 - 3 roky) hľadaním všetkých čo sa okolo IceWM mihli a všetkých som kontaktoval a začali sa diať neskutočné veci. Najskôr sa fork IceWM z GitHubu dostal ako zmienka na oficiálne stránky IceWM, časom ako hlavný zdroják IceWM . Prerazilo To úplne všetkými distrami a dnes má šialený vývoj, že až nechápem, jako denno denne makajú na fjučúrach a opravách. Až to neuniklo samotnému RMS a chcel IceWM oficiálne začleniť do projektu GNU a konečne dostávať za svoju prácu aj peniaze. Hlavní vývojári na to nereleflekovali a idú si svoje zadarmo, proste čistí PUNKáči.
K Thunaru som sa vrátil po rokoch a som ochotný venovať mu nejakú energiu, pretože väčšina vecí mi príde OK. Takže zas horúce IRC a hlásenie bugov. Ono sa to zas nejak naštartuje.
Nič nie je zadarmo, ale keď to človek robí pre seba, nepokladám to za stratený čas.
Do mainstreamu, like RedHat a odvodenín, ako Ubuntu, Mint, Arch Linux, Manjaro ... nemáš šancu ako ovplyvniť vývoj, to sa pre mňa rovná uzavretej sračke ako MS Windows.
Hoci na IRC som hurt, ale zas to začnem brať vážnejšie.
Delím život na veci čo majú zmysel a veci čo nemajú zmysel. A main stream Linux enviromemt už zmysel stratil tak desať rokov dozadu. Keď som si to niekedy len myslel, tak dnes už podali jasné dôvody nesiahnuť na to ani klacíkom.
MX Linux je stále slušnou alternatívou. antiX je Jednička. Mno všetko chce dať tomu nejakú energiu aby to bolo fakt to čo človek chce, aj bez energie je to stále bežné Ferrari oproti pokazenému Trabantu.
Mario suhlasim:
Problem je ze ma nebavi uz ani prekladat (skoncil som pri manuali na 32 strane) lebo ked nieco mladeznici zmenia, "zabudnu" informovat.
Taktiez nech sa MX rozhodne ake DE chce. Primarne nech ide vyvoj jedneho, ak niekto chce ine nech si doinstaluje ale nie aby odflakli hlavnu vetvu s xfce preto, ze sa im teraz zapacilo KDE (ano viem aj o tom ze musia prejst kvoli xfce 4.16 plne na gtk3)
Potom nech zmenia xfce za KDE ako pri ahs a nech neriesia potom kto opravy problem (dolphin_oracle to na twitteri zahral na maly tym)
antix ano, len vacsina ludi sa nevie v IceWM alebo fluxboxe pohybovat.
a dalsia vec, niekedy potrebujes DE, WM nestaci a aby som mal kvoli tomu 2 prostredia sa mi tiez nechce
Takze riesenim je dual boot ale nakoniec som zistil ze na niektore PC nejde novsi MX (na asus x101ch co mam namiesto tabletu) ide MX18.3 64bit, Antix 17 pada, devuan ma problem s tym ze je tam iny BIOS (je tam hacknuty aby siel 64bit OS) q4os tam nenaistalujem, ubu a spol nema zmysel ma to 1GB ram a td :D
Obcas aj ja mam z toho hokej.
Na chromebook som vratil galliumOS po tom, co mi update mx linux 19 rozbil nastavenia firejail a podobne "drobnostky".
Ja som nikdy nezaznamenal nejaký extra problém pri aktualizácíách, jedna mi v Manjaro rozhodila tuším Cinnamon desktop a vznikli artefakty pri niektorých ikonách v systray. Vyriešené aktualizáciou asi o dva týždne. Skôr registrujem chyby pri aktualizácíách programov, napr. jedna aktualizácia Firefoxu spomalila jeho zatváranie, a podobne,,,
A inak aby som bol objektívny ani vo svete okien to nie je také jednoduché. Potreboval som otestovať a posťahovať najnovšie inštalačky lebo budem nahadzovať kamarátovi komp na ktorý pôjdu hry a prišiel som k zaujímavému záveru. Na mojom starom kompe Dell 780 ide o poznanie lepšie Windows 8.1 ako 10na. Zámerne som si ju nechal na disku dlhšie a s rovnakými programami, predtým som ju mal nahodenú kvôli WoT na druhom disku, ale nikdy som ju priamo neporovnával s 10nou. Bohužiaľ výrobcovia hardvéru a softu nútia Windowsákov do 10ny, ale za mňa jednoznačne 8ka a vždy píšem len o tom, čo mám odskúšané. U mňa vyťažovala systém na max kedy sa je zachcelo a ventilátory hučali ako o život. Po tých rokoch si človek uvedomí že je ľahšie inštalovať programy jedným príkazom kopnutým z texťáku ako sťahovať krvopotne každú inštalačku osobitne a next next next. Jednoducho človek má Linux viac pod kontrolou,,,
ja to mam s win trochu zlozitejsie.
Na laptope mam dualboot Win7 pro (vcera boli updaty som kukal) s MX 18.3 (mal som 19 ale pri tom poslednom prusere s updatom mi to sejmulo grafiku (dual vga AMD / AMD)
na desktope Devuan Beowulf / Win10 pro kvoli praci (gpo ma nepusti s inym OS ani s win 7, 8 8.1)
a na retro mam XP pro s MX 19
ako tym ze som okamzite aktualizoval som som si na MX spravil problem, plus napr nejde mi na chromebooku po aktualizacii zvukovka (chmax98090) vidi ju, signal "ide" ale nehraju repro, sluchadla idu
Jednoducho človek má Linux viac pod kontrolou
presne. a casto je problem nie len u distra (MX malo problem, a obvykle aktualizujem tak 3-4 dni po zaplatach )
Teraz som hned lebo... ale nevadi zistil som ze pohodlnost distra nie je vsetko
Samozrejme že nechcem robiť Windowsu reklamu ale u mňa to bolo s Windowsom asi takto: Prvý komp repas IBMko 486ka, tam bola skôr kombinácia MS DOS+NC a hry ako Doom, Duke Nukem, Dyna Blaster, Pacman, Prehistorik, záverečná práca v T602ke a tlač na ihličkovej tlačiarni, potom prišla na rad inštalácia prvého Windowsu z diskiet - Windows 3.11 a neskôr 95ka. Noo a potom už ďalšie kompy a notebooky a postupne som nahadzoval a používal Windows 98, 98 SE, 2000 Professional, Millenium Edition, XP, Vista, 7, 8, 8.1 a nakoniec 10na, ale tá šla rýchlo preč a návrat k 8.1. Keď to vezmem podľa obľuby tak klasika XPčko a 7ka boli top, ale som spokojný momentálne aj s 8.1 a Classic Shell štart menu kde drvím WoT. Naopak modrá obrazovka a mrznutie boli štandardný jav Windows 98, tam stačilo zle načítať CD a zamrzol ale aj neskoršie verzie zhadzoval napr. zlý driver grafiky. A nemôžem zabudnúť na Didaktik M zo Skalice a nahrávanie hier z magnetofónu a programovanie Basicu podľa knižky, to pípanie si pamätám doteraz :-) Load "" Takže nie som nejaký vyprofilovaný Linuxák a neriešim kto má a nemá dualboot a kto používa alebo nepoužíva len Linux. A píšem koment z MX Linux a starého Dellu 755ky,,,
Všetci sme si prešli rôznymi verziam Windowsu. Ja osobne som Windows opustil v 2004. Ale doteraz máme pár licencií, napr. i Win 8 - na otestovanie násho crosskompilovaného programu či na otestovanie softvérov pre termotransferové tlačiarne (čo kupujeme k baliacim automatom).
Odskočiť od Windowsu vyžaduje určitú mieru zvedavosti a hľadania výziev. Áno, teraz je to omnoho ľahšie ako tomu bolo pred 15 rokmi. Teraz sa ale aj používanie PC zásadne zmenilo - človek aj pri Win98 potreboval určitú dávku vedomostí a skúseností; dnes je PC nástroj typu mikrovlnka či infotaiment v aute.
Ak je niekto nerd a baví ho učenie, tak mu Windows nebude po čase stačiť. Ale tiež to nejde hneď - chce to najprv dosiahnuť určitý level vo Windows (hoci v porovnaní s prispôsobivosťou a možnosťami v linuxe sa to nedá porovnávať), a potom skúmať ďalej.
Napr. ja som sa hodne naučil, keď som v 2002 či 2003 išiel na dovolenku a tesne predtým som do dual bootu dal linux. Mal som tam i Win, kvôli Heroes (asi II), ale mal som i vytlačenú knihu o linuxe a tú som celú prešiel a príklady vyskúšal. A to ma nakoplo.
Všetci sme si prešli rôznymi verziam Windowsu.
Samozrejme, nepoznám nikoho kto hneď vhupol do Linuxu, prípadne by nepoužíval Windows napr. v práci. Aj preto osobne Windows nezavrhujem,,,
Odskočiť od Windowsu vyžaduje určitú mieru zvedavosti a hľadania výziev. Áno, teraz je to omnoho ľahšie ako tomu bolo pred 15 rokmi.
S týmto sa nedá nesúhlasiť, áno ten čo používa Linux musí byť zdatnejší PC user a zároveň zvedavý. Ak by bol pohodlný Windowsák nejaký Linux ho zaujímať nebude a poznám takých x ľudí,,,
Ja som Win používal, keď sa dal ešte prerobiť. Stačilo prekresliť pár bitmáp s tlačíkami a dal sa použiť alternatívny správca zložitým prepísaním v system.ini shell=xxx na výzor aký chceš. To boli časy 3.11 a 95, ja som skončil na večné časy s 98.
Už to nechcem nikdy ani vidieť. Hoci to boli zlaté časy Microsoftu, kedy zarábali najväčšie prachy na úplnom šmejde a Ctrl + S som stláčal nonstop podvedome, páč som nevedel kedy sa to spadne.
Na Linux netreba zdatnejšieho užívateľa, stačí používať rozum. Ako hovorí gs_peter, mať počítačovú gramotnosť. Keď niekto čo tvrdí že vie používať Win a preto ho používa, tak mu skús prefarbiť ikonu, alebo mu ju posunúť o centimeter doľava. Nie on nevie používať počítač a je mu úplne jedno čo mu tam pobeží, hlavne že ikona bude tam kde očakáva. Keď mu napíšeš, že chceš od neho nejaké dáta, tak ti zabalí fotku do Wordu a myslí si aký je borec, že to dal.
V živote som spoznal kopec ľudí čo nevedia čo robia, je úplne jedno o čo ide. Hlavne za to vždy môže vždy niekto druhý, napr. Fico, Matovič...
Každý je strojca svojho šťastia.
Ja sa vzdelávam každý deň a keď ma zajtra začne baviť stolárina, tak si ju naštudujem aby som vedel čo robím, to je celá pravda o skile v hocičom. Všetko je jednoduché.
Nemyslel som s tým niekoho kto používa Linux ale toho, kto mu ho na začiatku nainštaluje, ponastavuje a vysvetlí. Frajerka je len priemerný používateľ počítačov ale nahodil som jej na notebook Linux Mint a využíva Libre Office, Mozillu, VLC a prehliadač obrázkov a súborov a to jej stačí, a nepotrebuje vedieť nič o Linuxe,,,
Kedysi stačilo pre ženy vedieť dobre navariť a pre chlapov vedieť uloviť jedlo.
Dnes u nás vo firme nejde bez internetu ani vysokozdvižný vozík. Doba sa zmenila a buď sa prispôsobíš, ale ostaneš na okraji stáda. Ja viem, znie to hnusne, ale tak to platilo aj pred 3000rokmi.
Je úplne jedno čo robíš, keď sa s technikou spriatelíš máš väčšiu šancu sa dostať z okraja bližšie k centru.
Ale zase netreba podľahnúť technike a hrotiť to, raz za čas nezaškodí vypadnúť na dedinu, poupratovať starú pajtu, len tak si pustiť rádio vonku pri pive alebo sa ísť prejsť sa za humnami a možno urobiť dáku západovku do albumu :-)
Jako netvrdím, že je to nutné, ale keď chceš žiť v tejto spoločnosti, je to nástroj ako sa vyhnúť problémom, alebo ako sa dostať bližšie k centru.
Úplne obdivujem ľudí ako kámoš, čo mi povedal (podnikateľ). Vieš hodil som mobil do šuplíku a už tam leží tri týždne a zistil som, že mi to nechýba. Potom som ho nejaký čas nevidel a potom som sa dozvedel, že firmu predal a odišiel niekde na samotu aj s manželkou a deťmi, mno a chovajú kozy, alebo tak niečo, aj to je cesta.
Nad rodičmi kúpil dom chlap z východu aj s priateľkou, takú chalupu. On recykluje staré materiály, zabáva sa s výrobou všetkého možného (napr. vytvára zo starého dreva hodiny a lampy), ona už jeho terajšia manželka behá okolo domu, záhradky a obaja sú šťastní. Chlap bol aj v Na chalupe a mal pár svojich častí. A toto obdivujem, my sa naháňame v kuse za niečím, stále nám niekto diktuje čo máme robiť, čumíme do počítačov a možno práve nám uniká kopec vecí, a to som na začiatku nevedel pochopiť, ako môže takto bývať,,,
ja som zacinal na MSDOS a RH linux (nie RHEL) a bolo utrpenie ucit sa Windows 98 :D ale odvtedy som mal kazdy windows, dokonca win xp, Vista, 7 a 8 som bol oficialny tester (za Vistu nam uz nezaplatili ale dostali sme knihy z Microsoft press)
Pred desiatimi rokmi som robil itčkára pre jednu sieť potravín, používali Dosácky soft pod XPčkom. Kvôli objednávkovému systému som nahadzoval na pokladne USB dialup modemy, ťahal káble a nastavoval v pokladničnom softe pripojenie a cesty k objednávkam. To bola paráda keď padalo pripojenie a musel som behať po okrese, ale XPčko bolo celkom fajn. Alebo keď sa popiiip databáza s blokmi a fronta nervóznych ľudí čakala pri pokladni kým to pôjde, predavačky nechávali vyšťaviť záložáky pri vypnutí elektriky a pokladne sa vypínali pre uzávierkami,,,
A potom niekedy okolo 2004tého popri XPčku prvá inštalácia Mandrake z 3 CD, neskôr SuSE, Mandriva, openSUSE, Debian, Ubuntu a jeho deriváty ako Linux Mint, Xubuntu, potom Manjaro s MATE a Xfce, MX Linux a posledné obdobie KDE neon a najmä Q4OS. Asi na 4 distrá mám v texťákoch programový výber podľa desktopu ktorý stále aktualizujem včetne repozitárov a z tých mi je jedno ktoré používam. Len som si vyprofiloval po rokoch že mi vyhovujú Debian distrá a desktopy Xfce a KDE, v časoch GNOME2 som dlho používal Ubuntu a samozrejme na notebooku nemohla chýbať original zaslaná nálepka Ubuntu. Takže moje naj distrá sú momentálne s Xfce desktopom MX Linux, Linux Mint a s KDE je to Q4OS, KDE neon som zavrhol kvôli zlej stabilite. AntiXu neviem prísť na chuť kvôli nemodernému programovému výberu v základe a kus kostrbatému menu, inak rýchlosť vynikajúca,,,
KDE neon je super,
momentalne pouzivam Porteus KDE,
a mam to aj rovnako ako na USB aj priamo na disku a tiez experimentujem zo slaxom, kedze uz nejaku dobu nevysiel tak som si ho buildol aj sam: lukove.6f.sk ale neodporucam to skusat neni to celkom vyladene,
takze u mna vedu distra ktore sa daju spustit z USB a maju moznost ukladat zmeny do dat suboru.
a preco som skoncil u tychto distier je ze sa mi nechce 1hodin uinstalovat Win a rovnako aj ubuntu instalacia mi pride zdlhava aupdaty neriesim uz.
mx linux ma celkom premakany live mod s ukladanim zmien a fluxbox verzia ide svizne na comkolvek
btw to co hodinu robis pri imstalacii windowsu ? mozno tak pri instalaci na HDD
a vies ze aj live system treba aktualizivat, chyby a zranitelnosti su rovnako znejzitelne aj na live systéme
btw to co hodinu robis pri imstalacii windowsu ?
hodinu je super cas.
Dnes som robil update Windows 10 Pro 3,5 hodiny z 1904 na 20H2. Podotýkam ide o moju full distribúciu. do januára som ju mal aktivovanu ako insider ale pre bežnú pracu sa to nedalo. tak som vypol insider a nastavil standard (to preslo v pohode za cca 2 hodky)
Kedysi som robil blog na Linux mint czech o instalacii. vid obr v prilohe v porovnani s casom instalacie (vratane updatov a programov)
updaty beriem tie vzdy blbnu
ale ja som si mesiac dozadu instaloval w10 do virtualky kvoli firemnemu sw co bezi len pod windowsom a instalacka mi netrvala viac ako 30 minut (skor tak 20) a to vratane MS officu a všetkého co k praci potrebujem
instaloval som najnovsiu verziu aj s aktualizaciami z iso súboru a co si pamatam tak istalacka z USB je rovnako rychla
asi dost pomaha ze pouzivam tie z rychlejsich SSDcok
no moze to byt diskom, ja som teraz na HDD 7200rpm a tam mam aj swap.
SSD si nechavam len na lin, na windows staci hdd, mam to len kvoli praci takze tam rychlost nepotrebujem
MX má problémy aj s kotlom / useri sa sťažujú na vysoké teploty a prehrievanie ..... debian proste funguje!