Ahojte,
je mozne upgradovat mint z verzie 18 priamo na 20 ? Ja viem, najlepsia by bola cista instalacia, ale ked chcem upgrade, je to mozne priamo, aby som nemusel upgradovat na 19 ?
S pozdravom
Ahojte,
je mozne upgradovat mint z verzie 18 priamo na 20 ? Ja viem, najlepsia by bola cista instalacia, ale ked chcem upgrade, je to mozne priamo, aby som nemusel upgradovat na 19 ?
S pozdravom
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Protimonopolný úrad zaujal stanovisko k problematike vypínania českých staníc u slovenských poskytovateľov televízie.
Zdroj: Vo svete IT
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
nie, prechod nie je mozny, len cista instalacia
nie je možný ?
ani spôsobom že spraví upgrade z 18 na 19 a potom z 19 na 20
mint už dlhšiu dobu nesledujem ale upgrade býval zväčša možný (aj keď niekedy komplikovaný)
keď si vygooglujem "upgrade mint from 18 to 19" a "upgrade mint from 19 to 20" najde mi viacero návodov ako to urobiť
študovať sa mi ich nechce, preto sa pýtam či to naozaj nie je možné, lebo sa mi to na prvý pohľad nezdá ako nemožné
tak ano z 18 na 19, z 19 na 19.3 a z 19.3 na 20 lenze to dost zaprasi system, ale priamy upgrade nie je.
tak myslim ze martin ma odpoved ;-)
Tak toto je presne dôvod, prečo milujem rolling release distribúcie. Tam je aktualizovaná distribúcia vždy najnovšou distribúciou a žiadne prechody medzi verziami nie sú potrebné.
ano to je ich plus.
ano aj ked to ma aj svoje muchy, napriklad mesiac dozadu (mozno aj skor ale vtedy som si to vsimol) mi aktualizacia manjara "skryla" grub a deaktivovala vyhladavac inych OS (teda v grube som nemal windows)
stacilo samozrejme mierne upravit konfigurak a spustit grub-update ale bez aspon priemernych vedomosti to uzivatel nezvladne
a davnejsie mi zmizli vsetky zvukovky (pri prechode z pulseaudio na pipewire) - tiež stačilo aktualizovať konfiguraky ale trvalo mi to hodinu nájsť kde bol problem
ale stále nedám na manjaro dopustit (s pravidelnými timeshift zalohami sa naň dá naozaj spoľahnúť)
Podľa všetkého je možný upgrade len z verzie 19.3. Inak tu je celkom pekný návod. Ale ako je spomenuté aj v článku, pred experimentami by som určite zálohoval všetko cez Timeshift. Inak na tvojom mieste by som prešiel LM že aké programy som pridával (niekedy je dobrý pomocník kus papiera a pero), zazálohoval veci z HOME (napr. uložené záložky ak ich nesynchronizuješ) prípadne domumenty ak ich neukladáš na iný disk alebo partíciu a šiel cestou čistej inštalácie.
ešte by som doplnil, že verzia mintu 19 je podporovaná až do apríla 2023, takže aj upgrade na 19tku by mohol stačiť
teoreticky je to možné. v praxi máš rozbitý a nepoužiteľný systém. určite by som nad tým ani neuvažoval a dal by som čistú inštaláciu.
odbornik na lunexi sa ozval...
ja mam dokonca verziu 18. takze musim spravit upgrade z 18 na 18.3, z 18.3 na 19, podla vsetkeho asi upgrade na 19.3, a odtial na 20. Ako ste uz mnohi poznamenali asi to neni idealne. Co su nevyhody takehoto riesenia ? Cisto teoreticky, ak pojde vsetko dobre by to mohlo zafungovat ? Alebo som mimo ?
Problemom je, ze sa jedna o developersky system, kde uz je naistalovanych a hlavne nakonfigurovanych vela veci (IDE, CMS, dockery, mnohe appky, a pristupy na mnoho serverov). Ak by som si nainstaloval cisty system, nainstaloval appky a jendnoducho prekopiroval HOME, bude to fungovat ?
Môžem sa vyjadriť k programom, so servermi nemám skúsenosti: Nemusí to fungovať, niekedy sa stane že rôzne verzie programov majú aj iný názov konfigov a už by ti staré z HOME nezobrali. Optimálne riešenie je najnovšia LTS verzia a čistá inštalácia, teda môj názor. Keď robím čistú inštaláciu distra a mám nasekané v texťákoch príkazy na inštaláciu z repo a disku včetne nejakých príkazov, komplet inštalácia, upgrade, pridanie repozitárov, inštalácia programov, prispôsobenie desktopu a nastavenie každého programou mi zaberie cca 2 hodiny, čo si myslím že je úplne v pohode,,,
suhlas
len si zober. ze ja tam mam taky Eclipse. v tom minimalne 20 rozbehanych projektov. Ak by to nezanfungovalo, pre mna to znamena: vycheckoutovat projekty na novo, zbudilovat ich, ponastavovat server konfiguraciu, napojenie na CMS atd .... A zrazu z 2 hodin su aj 2 tyzdne
Ja by som to asi riešil ďalším diskom v kome na pokusy, alebo vyhradenou partíciou. Aby si presne nedopadol tak ako píšeš, ale skôr si to vyskúšal na systéme ktorý môžeš rozsekať.
podla mna to fungovat nebude.
Pretoze ide aj o verzie kniznic nie len programov.
Jednoduchsie by asi bolo nainstalovat aptik, spravit cez to zalohu nainstalovat niekam 20 a skusit to tam obnovit.
Inak asi najlepsie (najcistejsie) je nova cista instalacia.
Inak o dost lahsie to je na MX a napriek tomu mam niekde verziu MX 17.3 (Debian 9)
ach, zivot je boj :)
Takze nakoniec som zvolil cestu postupneho upgradu.
1. z 18 na 18.3
2. potom nainstalovat mintupgrade a prechod na 19
3. z 19 na 19.3
4. mintupgrade z 19.3 na 20
Z nejakeho dovodu mi to prvykrat odpalilo vsetky dockery. Adresar /var/lib/docker bol prazdny. Preco sa tak stalo, neviem. Ked som to skusal druhy krat, bolo vsetko ok.
Zatial sa zda, ze vsetko funguje ako ma. Samozrejme vela programov a appiek nema podporu pre tuto verziu, takze cez PPA nejdu pridat. Ale nastastie existuje appImage a to vacsinou pomohlo.