ako nainštalovať program s vyšiou verziou

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.11.2021 | 20:09
Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

Ahojte,

mám linux mint 20 (ulyana). Pre ňu je OpenConnect s verziou v8.05-1.

Viem však, že existuje vyšia verzia openconnect 8.10.

Je nejaka možnost ako ju dostať do môjho systemu ?

Vďaka

    • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 28.11.2021 | 20:31
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      priamo z tohto tvojho linku vyplýva, že je v ubuntu universe repozitári

      tento repozitár si môžeš pridať do svojho systému (POZOR - toto ti môže rozbiť celý systém ak nenastavíš aj prioritu pre toto repo)

      alebo si môžeš stiahnuť priamo ten deb balík a nainštalovať ho cez

      dpkg -i nazovbalika

      alebo cez gdebi (ak sa nachádza v minte) rozkliknutím

      v oboch prípadoch ti môžu chýbať závislosti (ak ich mint nemá vo svojich repo)

      alebo si môžeš stiahnuť SNAP - https://snapcraft.io/openconnect-vpn

      alebo skompilovať zo zdrojákov

      možností je veľa

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 08.12.2021 | 22:54
        Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

        vdaka za radu.

        - pridat si ten repozitar mi pride ako dobra rada ako si strelit do vlastnej nohy.

        - deb balik som sa ani nepokusal hladat/instalovat. to by urcite chybalo n-zavislosti

        - skusal som SNAP, a naozaj sa to podarilo spustit.

        zial ani sa nepodarilo vytvorit vpn spojenie. neviem, kde je problem, co maju chalani 8.10 tak ficia. V poslednom case mam pocit, ze na tom Linux-e nic nefunguje. Zacinam zavidiet kolegom s windowsami. Nainstalovali si vpn clienta a ficia. bez problemov

        - no ak tomu snapu celkom fajn komentar. vyzera to na dobry backdoor. sa cudujem, ze to je vobec mozne na slobodnej platforme ako linux

        - a klasicka roztriestenost linuxu - na vsetko musia byt aspon 3 riesenia - flatpack, appimage, snap store ...

        • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 08.12.2021 | 23:06
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Aký je problém stiahnuť balík a "prehnať" pred inštaláciou cez gdebi? Vyhodí ti info o závislostiach a či sa bude dať inštalovať alebo nie.

          V poslednom case mam pocit, ze na tom Linux-e nic nefunguje. Zacinam zavidiet kolegom s windowsami.

          Na to by som dodal len toľko, používaj OS ktorý ti vyhovuje. Ja mám opačný pocit, čo sa riešilo 10-15 rokov dozadu dnes funguje triviálne.

          • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 09.12.2021 | 20:39
            Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

            nuž aký je problém. nuž medzi klávesnicou a stoličkou. ja som stále začiatočník. ani som netušil, že existuje gdebi.

            takžše som to vyskúšal a:

            openconnect chce libopenconnect5

            libopenconnect5 chce libgnutls30

            libgnutls30 chce libgnutls-openssl27

            a dalej ma to uz nebavilo

            ale vedel som to spustiť cez snap store. vďaka za to.

            • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 09.12.2021 | 21:31
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Dobre tak to zhrniem z hlavy, keď si začiatočník. Nebudem riešiť teraz Snap, Flathub a Appimage, ktoré sú nezávislé na distribúcii ak sa nemýlim. Máš Linux Mint a ten vychádza z Debianu a preto používa *deb balíky. Máš tri spôsoby inštalácie balíkov (programov), príkazom cez Apt (príp. nejakou nadstavbou ako Synaptic), ktorý rieši závislosti a keď niečo inštaluješ poťahá si z repozitárov čo potrebuje. Potom Gdebi ktorý je fajn na stiahnuté balíky mimo repozitárov a vie riešiť a doťahať k balíku závislosti z repozitárov a potom príkazom dpkg, ten nainštaluje balík ale už nevie doťahať závislosti len ich zistí a vypíše čo chýba. Následne ich vieš doťahať cez Apt ak ich zahŕňajú repozitáre. A keďže je je Linux Mint ubuntoidné distro máš aj ďalšiu možnosť ako nahodiť soft, a to cez PPA repozitár ak existuje pre daný soft. Hádam som na nič nezabudol,,,

            • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 09.12.2021 | 21:43
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Prípadne môže existovať nejaký "stable" debianoidný repozitár, ktorý ti stačí pridať, na to som zabudol. Čiže priorita je stále inštalovať z repozitárov najmä kvôli aktualizáciám softu a potom až ďalšie možnosti,,,

          • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 14.12.2021 | 19:12
            Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

            snazim sa rozbehat taku super medzi galakticku vec z buducnosti ako je zvuk cez HDMI

            https://linuxos.sk/forum/24808/ https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=59&t=355824 https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=48&t=355146

            zatial bez vysledku

            • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 14.12.2021 | 23:48
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              A vieš aj presný hardvér poskytnúť, distro a verziu? Nech to nemusíme preklikávať.

              • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 15.12.2021 | 08:44
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                nebolo by logickejšie riešiť to v tej pôvodnej téme založenej k tomuto problému ?

                https://linuxos.sk/forum/24808/

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 16.12.2021 | 22:46
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Nebolo by logickejšie nešprtať do všetkého?

              • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 15.12.2021 | 20:29
                Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

                Linux Mint 20.1

                Kernel 5.4.0-81

                Graphics: Device-1: AMD Baffin [Radeon RX 460/560D / Pro

                450/455/460/555/555X/560/560X]

                vendor: XFX Pine driver: amdgpu v: kernel bus ID: 01:00.0

                chip ID: 1002:67ef

                Display: x11 server: X.org 1.20.11 driver: amdgpu,ati

                unloaded: fbdev,modesetting,vesa compositor: marco

                resolution: <xdpyinfo missing>

                Message: Unable to show advanced data. Required tool glxinfo missing.

        • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 09.12.2021 | 08:01
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          pridat si ten repozitar mi pride ako dobra rada ako si strelit do vlastnej nohy

          ano ak nevies co robis a nikdy si nepouzival backports a nevies nastavit prioritu repozitaru

          zial ani sa nepodarilo vytvorit vpn spojenie. neviem, kde je problem

          no kym nepozries nejaky log co ten program vytvara, alebo ho aspon spustis v konzole aby si videl kde zlyha, ani to nezistis

          snap je odcudzovany velkou castou komunity aj spravcov distribucii, ale je to zvacsa najlahsi sposob ako sa dostat k najnovsej verzii aplikacie, nikto ta nenuti to pouzivat

          ja mam taky pocit ze tu bude problem inde ako vorzii tej aplikacie (serverom blokovany linux client, serverom blokovana IP alebo nejake cachry u ISP, mozno problem s DNS - to si len tak vymyslam)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 09.12.2021 | 08:32
            Avatar Richard Antix  Používateľ

            alebo ho aspon spustis v konzole aby si videl kde zlyha

            Málokto si to uvedomuje, ak veci fungujú out-of-box, ako v tomto pokuľháva Windows. Zažil som situácie, keď sa program spustil (pod Win), zobrazil sa splash screen a potom spadol. Samozrejme, na tom hobby OS žiadne logy neboli, veď načo.

            Také rady ako reštartovať, odinštalovať, nainštalovať (hoci bol nainštalovaný práve pred momentom) - toto mi radila technická podpora výrobcu programu. Proste sila.

            • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 09.12.2021 | 08:48
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              rady ako reštartovať, odinštalovať, nainštalovať (hoci bol nainštalovaný práve pred momentom)

              rada z IT CROWD na nezaplatenie

              taká technická podpora pre slovensko.sk (eID a zaručené podpisy) ale tiež vie poradiť iba toto (teda minimálne mne),

              najvtipnejšie je, že to zväčša pomôže (nielen na windowsoch)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 09.12.2021 | 10:44
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                rada z IT CROWD na nezaplatenie

                Presne, v tej sekunde ako som to čítal ma to napadlo :-)

                • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 09.12.2021 | 10:59
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Najväčšia sranda je, že to často zaberie a platí to nie len pod windows. Už sa mi to stalo aj pod Linuxom.

                  • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 09.12.2021 | 11:28
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    veruže áno

                    ja mám osobne takýto postup ak mi niečo nefunguje:

                    1. zavrieť/zabiť daný program a spustiť ho znovu

                    2. pozrieť výpis z terminálu alebo log

                    3. odhlásiť sa a znovu prihlásiť (alebo zabiť xserver - CTRL+ALT+BACKSPACE)

                    4. reštartovať pc

                    5. manuálneho zmazanie konfigurákov (napr. z /home/uzivatel/.menoaplikacie)

                    6. odinštalovať balík (vrátane konfigurácie)

                    a keď nič vyššie nepomôže 

                    7. zúfalé googlovanie čo som zase doj*bal ;-)

                     

                    jediný rozdiel medzi linuxom a windowsom je že pod windowsom nerobím krok 2. ani 5.

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 09.12.2021 | 12:25
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Súhlas, to mazanie konfigov v HOME je ako nastavenie softu do defaultu a xkrát som to použil. Len ich treba hľadať, ale to dokáže každý správca súborov. A práve to odelenie softu a konfigov je v tomto prípade geniálne aj v prípade, že si používateľ chce zálohovať niečo, čo predtým nastavil,,,

          • RE: ako nainštalovať program s vyšiou verziou 14.12.2021 | 19:11
            Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

            WARNING: Server asked us to submit HIP report with md5sum ba9a606571c45d01559eb49c80d49626. VPN connectivity may be disabled or limited without HIP report submission. You need to provide a --csd-wrapper argument with the HIP report submission script.